תוכן עניינים

 • טיפים לחזרה לבית הספר
 • כיצד הורים יכולים לעזור בחזרה לבית הספר של ילדיהם ?
 • טיפים להורים בנושא חזרה לבית הספר

טיפים לחזרה לבית הספר

החופש הגדול תכף נגמר ושנת הלימודים החדשה בפתח. חזרה לשגרה אינה עניין פשוט ועבור חלק מהילדים מדובר בהתחלה חדשה של גן, בית ספר, חטיבת ביניים או תיכון, וזו הזדמנות נפלאה עבורם לפתיחת דף חדש. מה הורים יכולים לעשות כדי שלילדיהם יהיה קל יותר בשנת הלימודים הקרובה ? להלן מספר רעיונות שיסייעו להפחית את רמת החששות של ילדכם ויעזרו להם לחוות את תחילת שנת הלימודים בצורה נעימה יותר.

כל הילדים מתמודדים עם אתגרים כאשר הם חוזרים לבית הספר לאחר החופש הגדול, אולם זמן החזרה ללימודים יכול להיות קשה במיוחד עבור כ-20% מהילדים אשר סובלים מלקויות למידה או מקשיים רגשיים. סביבת בית הספר דורשת דברים רבים שלא נעשים במהלך חופשת הקיץ, כמו היכולת לשבת בשקט, להתארגן, להתמקד במשימה ולהסתגל ללוח זמנים יומיומי מובנה מאוד. כמו כן, בית הספר מחייב את הילדים להיפרד מהוריהם ולתקשר עם בני גילם, שתי משימות מאתגרות מאוד בפני עצמן עבור כל ילד הסובל מחרדה.

כיצד הורים יכולים לעזור בחזרה לבית הספר של ילדיהם ?

ראשית, שוחחו עם ילדכם ושאלו אותם לגבי ציפיותיהם מהימים הראשונים של שנת הלימודים הקרבה, בעודכם מדגישים עבורם כי מדובר בהזדמנות נפלאה עבורם להתחלות חדשות. התארגנו מראש ובצורה נכונה כך שכל הציוד הדרוש לילדכם יהיה מוכן בטרם מתחילה שנת הלימודים (ילקוט, מחברות, ספרים, קלמר וכד'), כמו גם הקפידו לסדר עבורו פינה שקטה ונעימה בה הוא יוכל ללמוד ולהכין את שעורי הבית.

כהורים, חשוב לשים לב למספר דברים מרכזיים במהלך השבועות הראשונים של שנת הלימודים, כמו גם להיות קשובים לילדכם ולגלות אמפתיה לדאגותיהם ולפחדים שלהם. שימו לב לשינויים חדים במצב הרוח או להתנהגויות שאינן אופייניות להם והרגילו את ילדכם לחלוק עמכם חוויות שונות מבית הספר. בכדי לחזור לשעות השינה המקובלות, חשוב להגיע להסכמה לגבי שעת השינה הקבועה במהלך ימי בית הספר ורצוי להתחיל לתרגל את שעות השינה החדש מספר ימים לפני הראשון בספטמבר.

במידה ומדובר בילדים צעירים, עזרו להם להתארגן נכון לקראת הכנת שעורי הבית ומטלות לימודיות שונות. במידה ומדובר במתגברים, חשוב להציב עבורם גבולות ברורים לגבי למידה, שעורי בית, בילויים וכיו"ב. יחד עם זאת, תסמכו עליהם ותסייעו להם לפתח עצמאות והקפידו תמיד להיות שם עבורם בעת הצורך, למרות שלרוב הם יעדיפו לספר את מה שעובר עליהם לחבריהם.

טיפים להורים בנושא חזרה לבית הספר

כאמור, תחילת שנת הלימודים החדשה עשויה להיות תקופה של התרגשות גדולה, אך גם של חרדה. כהורים, באפשרותכם לנקוט במספר פעולות שיאפשרו להפחית את רמת הלחץ, הפחדים והחרדה של ילדכם ושלכם.

 • פגשו את מחנכת הכתה החדשה

עבור ילדים רבים, אחד הפחדים הגדולים ביותר הקשורים לחזרה לבית הספר הוא "האם אני אוהב את המורה החדשה שלי ?", כך שלשבור את הקרח בשלב מוקדם הינה אחת הדרכים הטובות ביותר להפחתת הפחדים של כולם. נצלו את היום הפתוח של בית הספר בו לומד ילדכם כדי לעשות זאת. בנוסף, ישנם מורים רבים אשר מברכים את תלמידיהם החדשים בשיחת טלפון אישית וזו עוד הזדמנות נפלאה להכיר אחד את השני לפני תחילת שנת הלימודים. במידה ואין אפשרות ליצור קשר אישי עם המורה, נסו לאתר תמונה שלה באתר בית הספר, כך שילדכם יוכל לשייך את השם לפנים. במידה והמורה שולחת מכתב ברכה לקראת פתיחת שנת הלימודים, הקפידו לקרוא את המכתב יחד עם ילדכם.

 • קיימו סיור בבית הספר

במידה והמסגרת החינוכית בה ילמד ילדכם מקיים יום פתוח, הקפידו ללכת עמו. היכרותו של הילד עם הסביבה תסייע לו להימנע מכאבי בטן או תחושת אי נעימות ביום בראשון ללימודים. כמו כן, הנכם יכולים לפגוש יחד את מחנכת הכתה, למצוא את השולחן שלו או לבדוק את מגרש המשחקים. כאשר מדובר בילדים גדולים יותר, אתם יכולים לבקש מהם לערוך לכם בעצמם סיור בבית הספר - מה שיעזור לרענן את הזיכרון שלו ושלכם.

 • צרו קשר עם עמיתים ללימודים

חבר מוכר אחד יכול לעשות את כל ההבדל עבור ילדכם בעת החזרה לבית הספר, לכן אתם יכולים לנסות להתקשר להורי התלמידים מהכיתה של שנת הלימודים שעברה ולבדוק עמם אילו ילדים יהיו בכתה של ילדכם גם בשנה הקרובה. השתדלו לרענן יחסים אלו לפני תחילת שנת הלימודים על ידי קביעת תאריך למשחק או להסעות משותפות לבית הספר.

 • הצטיידו בהתאם

השיגו את רשימת הציוד לבית הספר וצאו למסע קניות מיוחד יחד עם ילדכם מכיוון שעצם היותו בעל הציוד הדרוש ללימודים יעזור לו להרגיש מוכן יותר אליהם. כמו כן, אפשרו הוצאה או שתיים חריגות, כמו מחברת מגניבה או עט בצבע אהוב, כמובן תוך לקיחת צרכים בסיסיים בחשבון. זכרו כי הנאות קטנות אלו הופכות את החזרה לבית הספר להרבה יותר כייפית וקלה. בנוסף, רשימת הספרים של בית הספר מספקת גם כן תובנות רבות על מטלות בית הספר הצפויות בשנה הקרובה. הכניסו בילדכם התלהבות מפרויקטים עתידיים והסבירו להם כיצד משתמשים בציוד החדש וכן תנו להם לתרגל ציוד אשר לא עשו בו שימוש בעבר, כגון עפרונות צבעוניים או מד זווית, כך שירגישו בנוח להשתמש בהם במהלך השעורים בכתה.

 • הימנעו מתרגול של הרגע האחרון

כאשר כמעט והגיע הזמן להפסיק לשחק, תנו לילדכם התראה מקדימה של חמש דקות. העברת מסרים ברורים ועקביים לילדכם היא עניין חשוב מאוד, עבורו ועבורכם.

 • שוחחו על אירועי היום ועל התכניות של מחר

בעוד שחשוב לתמוך בלמידה לאורך כל הקיץ, אל תבלו את השבועות האחרונים של החופש הגדול בסריקת תכנים הלימודים של השנה שעברה מכיוון שכל הילדים צריכים קצת זמן פנוי לפני התלאות של תחילת שנת הלימודים. עבור חלק מהילדים, תרגולת של הרגע האחרון עשויה להגביר את רמת הלחץ והחרדה ולהזכיר להם מה הם שכחו במקום מה שהם זוכרים.

 • הקלו על החזרה לשגרה

מעבר מלוח הזמנים של החופש הגדול ללוח הזמנים של בית הספר עשוי להיות אירוע מלחיץ עבור כל אחד מבני הבית. הימנעו ממהומת היום הראשון של בית הספר על ידי תרגול השגרה החדשה שלכם מספר ימים מראש. הגדירו את השעון המעורר, עברו יחד את שגרת הבוקר שלכם ועלו לרכב או לתחנת האוטובוס בזמן. חשוב לזכור, כי השגרה מסייעת לילדים להרגיש בנוח וביסוס מוקדם של שגרת בית ספר איתנה תהפוך את היום הראשון ללימודים להרבה יותר קל ואף למספק.

ילדים

 • פתחו שגרת שינה

השגת מספיק שעות שינה היא קריטית כדי שילדים יצליחו בבית הספר, כאשר ילדים שאינם ישנים די שעות מתקשים להתרכז וללמוד כפי שהם מסוגלים. הגדירו לילדכם שעת שינה קבועה ודבקו בה מדי לילה - מה שיעזור לילדכם להתמקם במיטתו ולהירדם בקלות. מרכיבי שגרה מרגיעה לפני השינה עשויים לכלול אמבטיה או מקלחת, קריאה עם ילדכם, השכבתם במיטה ואמירת לילה טוב. בנוסף, הרגילו את ילדכם לכבות מכשירים אלקטרוניים זמן רב לפני השינה ונסו שהבית יהיה שקט ורגוע ככל שניתן כאשר ילדים צעירים יותר מנסים להירדם. זכרו כי שינה בלתי מספקת מקושרת להישגים אקדמיים נמוכים יותר, כמו גם לשיעורים גבוהים יותר של היעדרויות ואיחורים.

 • הימנעו מהפגנת לחץ וחרדה בפני ילדכם

הפרעות חרדה עוברות במשפחה, כך שהורים חרדים שולחים ילדים חרדים לבית הספר. בנוסף, אנשים חרדים נוטים להתחתן עם אנשים חרדים אחרים, כך שילדים לשני הורים חרדים נמצאים בסיכון גבוה במיוחד לפתח חרדה. יחד עם זאת, גנטיקה הינה רק גורם אחד במשוואה. הסביבה בה ילדים גדלים ומתחנכים משפיעה גם כן, משום שילדים סופגים את האנרגיות והמסרים הסמויים ומאמצים את ההתנהגויות שמסביבם. בשל כך, אחד הדברים המסייעים ביותר שתוכלו לעשות הוא להדגים התנהגות רגועה ובטוחה, במיוחד תוך כדי שאתם עוזרים לילדכם להתכונן בבוקר לבית הספר. זכרו כי ילדים בדרך כלל מתחילים את יומם בבית הספר כשהם לא רגועים יותר מהוריהם.

 • הגדירו את זמן הכנת שעורי הבית

ילדים צעירים הסובלים מקשיי למידה, כמו גם ילדים שאינם בעלי בעיות מתועדות, יכולים ליהנות ממעורבות הוריהם במהלך שעורי הבית, כאשר על ההורים להקדיש זמן מובנה לשעורי הבית מדי אחר הצהריים/ערב. שגרת שעורי בית טובה עשויה להתחיל בפינוי מקום על שולחן העבודה כדי ללמוד. עזרו לילדכם לרוקן את הילקוט, עיינו במשימות להיום ודונו בשעורי הבית, כמו גם בכל שאלה שתתעורר בנושא זה. בדרך זו, אתם יכולים להבחין בנקודות החוזק והחולשה של ילדכם בלמידה ובמקביל לחזק הרגלי למידה טובים. זכרו, חשוב להיות חיוביים ומעודדים!

ילדה

 • הציגו את הדברים באור חיובי

ציינו בפני ילדכם את ההיבטים החיוביים של תחילת שנת הלימודים כדי ליצור ציפייה חיובית לגבי היום בראשון בכתה. לדוגמא, הם יראו חברים ותיקים ויפגשו חברים חדשים. שוחחו עמם על חוויות חיוביות שהיו להם בעבר במסגרת בית הספר או עם קבוצות אחרות של ילדים.

 • הימנעו מקפיצה מהירה למסקנות

ילדים גדלים ומתפתחים בקצב שונה. באופן אידיאלי, ילדים ירכשו את המיומנויות השונות בפרקי הזמן הצפויים, אולם הם עשויים להתפתח במהירות רבה יותר בתחום אחד מאשר בתחום אחר. למשל, הורים רבים דואגים כי ילדיהם בני החמש יכולים בקושי יכולים להקריא מילים בודדות מעמוד בעוד ילדים אחרים יכולים לקרוא באופן שוטף. יחד עם זאת, זכרו כי עיכוב התפתחותי בתחום אחד לא מעיד על כך שילד סובל מלקות כלשהי. במידה והנכם חושבים שיש בעיה בהתפתחות של ילדכם, שוחחו עם מחנכת הכתה שלו, כאשר מורה ותיקה בעלת ניסיון של כעשר שנים יכולה להתייחס להתקדמות של ילדכם ביחס לכ-300 ילדים אחרים. זכרו כי מורים טובים הם בעלי ברית שלא יסולאו מפז.

למידע נוסף חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.פיתוח ושיפור מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים לילדים

תוכן עניינים מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים פיתוח מיומנויות חברתיות אצל ילדים החשיבות של שיפור מיומנויות חברתיות לילדים קבוצת מיומנויות חברתיות לילדים ונוער מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים – סיכום מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים מיומנויות חברתיות מתארות התנהגויות ודרכים אחרות של תקשורת הדרושות כדי ליצור ולשמר מערכות יחסים ביעילות. למעשה, כישורים חברתיים…

טיפול בשליטה בכעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומבוגרים

תוכן עניינים שליטה בכעסים והתפרצויות זעם ניהול כעסים וטיפול בהתקפי זעם איך להתמודד עם כעס, עצבים וזעם? איך לשחרר, לשלוט ולהתגבר על כעס? טיפול בשליטה בכעסים אצל ילדים ומבוגרים התמודדות עם כעס והתפרצויות זעם שליטה בכעסים – סיכום שליטה בכעסים והתפרצויות זעם ילדים, בני נוער ומבוגרים רבים חיים בתחושות של…

אבחון וטיפול ב-ODD – הפרעת התנגדות מתריסה

תוכן עניינים מה זה ODD? הפרעת התנגדות מתריסה (ODD) – תסמינים וגורמים אבחון ODD אצל ילדים ומבוגרים טיפול ב-ODD – הפרעת התנגדות הפרעת התנגדות (ODD) – סיכום מה זה ODD? הפרעת התנגדות, המכונה גם ODD, הינה הפרעת התנהגות המאובחנת לרוב בתקופת הילדות, כאשר ילדים הסובלים מ-ODD מגלים חוסר שיתוף פעולה…