תוכן עניינים

מוכנות לכתה א' – הקדמה

ילדכם מסיים בקרוב את גן חובה ועכשיו הגיע הזמן להתכונן לקראת כניסתו לכתה א'. במידה ובתקופת הגנים ילדכם ביקר בגן רק לחצי יום לימודים, כעת זו תהיה השנה הראשונה בה ייתכן שישהה במסגרת החינוכית ליום לימודים מלא. אף על פי כן, אין צורך לדאוג, שכן בעזרת מעקב וביצוע אחר מספר טיפים יחסית קלים ליישום, ילדך יהיה נלהב לצאת להרפתקה של כתה א' וירגיש מוכן וחדור ביטחון.

מוכנות לכיתה א

10 טיפים לחיזוק המוכנות לכתה א' של ילדכם

  • הקנייה ותרגול מיומנויות וכישורים מתאימים

בטרם הכניסה לכתה א', ילדכם אמורים לדעת כיצד לכתוב את שמם ואת חלק מהאותיות והספרות, לכל הפחות. כמו כן, חשוב שישלטו במושגי גודל ואורך (גדול מ-, ארוך מ-, וכד'), בנוסף, ספירה מ-0 עד 20 לפחות קדימה וספירה עד 10 בסדר הפוך, סגירת רוכסן של מעיל, קשירת נעליים, סגירת כפתורים ועצמאות בהלבשה הן גם כן מיומנויות מועילות.

רצוי להתאמן על כישורים אלו בבית על מנת לעזור לדברים ללכת בצורה חלקה יותר בכתה א' ולעזור לילדך להרגיש בטוח בעצמו גם מחוץ לבית.

  • ודאו שילדכם ישן טוב בלילה

בכדי שילדים יהיו ערניים ומרוכזים בבית הספר, עליהם להקפיד לישון טוב בלילה, כאשר עבור תלמידים בכתה א', מומלצת שינה של 9-11 שעות מדי יום.

במידה וילדכם נאבקים מדי לילה משום שאינם רוצה ללכת לישון מוקדם, הלבישו את מיטתם במצעים חדשים "במיוחד עבור ילדים גדולים", על מנת לעזור להם לצפות לשעת כיבוי האורות.

  • צרו סדר יום קבוע לימי בית הספר

ילדכם לחוץ או עצבני לקראת המעבר מגן חובה לכתה א' ? צרו רוטינה קבועה על מנת לסייע בהפחתת רמת החרדה, שכן כאשר ילדכם יודעים למה עליהם לצפות, חלק ניכר מהחששות מתפוגגות.

חשוב מאוד להתחיל להנחיל לילדכם את שגרת הבוקר כבר במהלך החופש הגדול ואז להמשיך לדבוק בה כאשר מתחילה שנת לימודים. הקפידו לוודא בכל זאת שהילקוט, הנעליים ושאר הדברים הבסיסיים נמצאים במקום מוגדר וייעודי עבורם, בכדי שילדכם לא ייאלצו להתעכב בבוקר כדי לחפש אותם ברחבי הבית.

  • ארוחת בוקר מזינה – חובה !

ילדים זקוקים לאנרגיה בכדי להפעיל את גופם ואת מוחם. הכינו ארוחת בוקר מגוונת ומזינה בכל בוקר לפני שילדכם יוצאים לבית הספר. ודאו כי ילדכם אכלו כמות מספקת כך שהם לא יהיו שוב רעבים לפני הפסקת האוכל בבית הספר.

  • שחקו משחקים שיחשפו את ילדכם לתחום החשבון

מטלות בית הספר הניתנות לילדי כתה א' הן מעט יותר אינטנסיביות מאשר אלו שהילדים מכירים מתקופת גן חובה, בהתאם לכך, הציפיות מתלמידי כתה א' גם הן מעט יותר גבוהות.

עודדו את ילדכם ללמידה באמצעות משחק, כאשר קיימים משחקים חינוכיים רבים שניתן לעשות בהם שימוש, אולם מומלץ להתמקד באלו אשר מתמקדים בפעולות החיבור, החיסור וספירה בדילוגים (בקפיצות של 2, 5 ו-10).

  • ארזו חטיף בריא וארוחה להפסקת האוכל

ילדים בכתה א' לעתים רוצים לאכול חטיף לפני הפסקת האוכל הרשמית, לכן ארזו לילדכם חטיף בקופסא שהם יכולים לפתוח בכוחות עצמם כדי לעודד עצמאות.

השתדלו לעשות שימוש בקופסאות אוכל רב-פעמיות, הן נוחות לשימוש ומייצרות פחות פסולת מאשר שקיות ניילון. באותה הזדמנות, תוכלו ללמד את ילדכם על הנזקים הסביבתיים הטמונים בכלים חד-פעמיים. בנוסף, בכדי לסיים את התהליך בצורה מושלמת, שימו לילדכם פתק עם משפט חמוד בתוך קופסת האוכל. זה יגרום להם להרגיש מיוחדים!

  • הגדירו מרחב המיועד לשעורי הבית

זו כנראה הולכת להיות השנה הראשונה בה ילדכם יצטרכו להכין שעורי בית, אז נסו לעשות את זה כייפי עבורם.

הגדירו מקום מיוחד בבית בו ילדכם יוכלו לעבוד על שעורי הבית שלהם, כאשר חשוב להתאים את גובה השולחן והכיסא לילד העולה לכתה א'. השתדלו להגביל את הפעילויות שילדכם יכולים לקיים שם, זאת על מנת שהם ידעו שזה המקום המיועד להכנת שעורי הבית.

  • הפכו את תהליך רכישת הציוד לכתה א' לחוויה בפני עצמה

הכניסה לכתה א' הינה תחילתה של הרפתקה חדשה ומאתגרת עבור ילדכם שסיימו זה עתה את תקופת הגנים. רוצים לגרום לילדכם להתרגש לקראת ההליכה לבית הספר החדש ? נסו להפוך את מסע רכישת הציוד לקראת תחילת כתה א' לחוויה מרגשת בפני עצמה. ככל שניתן, תנו לילדכם לבחור את הדגמים והעיצובים האהובים עליהם.

זכרו כי לעתים ילדים נוטים להיות רכושניים כלפי חפציהם האישיים, לכן הקפידו להדביק תוויות צבעוניות עם שמם על כל הציוד האישי, כך שגם אם דבר מה נאבד או נשכח בבית הספר, יגברו הסיכויים למצוא אותו ולהשיבו לבעליהם.

  • סייעו לילדכם להרחיב את טווחי הקשב

יום הלימודים בכתה א' הוא הרבה יותר מובנה מאשר בגן חובה, כך שילדכם יידרשו להקדיש את תשומת הלב שלהם לפרויקטים ודפי עבודה בכתה לפרקי זמן ארוכים יותר מכפי שהיו רגילים אליהם בעבר.

תוכלו לעזור לילדכם להסתגל למצבים אלו על ידי אימון טווחי הקשב. הגדירו שעון עצר ל-20 דקות ונסו לעסוק בפעילות אחת ברציפות במשך הזמן המוגדר, כגון ציור, גזירה, הדבקה, הרכבת פאזל, זאת תוך ישיבה על אותו הכיסא, עד שהשעון יצלצל. הציבו לעצמכם יעד של 60 דקות רצופות עד תחילת כתה א'.

שלום כיתה א

  • עזרו לילדכם לשמור על פעילויות יומיומיות

תלו לוח שעם ולוח שנה על הקיר, במקום בו ילדכם יכולים לראות אותם. סמנו תאריכים חשובים על לוח השנה כדי שילדכם יוכלו לעמוד בקצב הפעילויות. שימו הערות והודעות חשובות על לוח השעם על מנת לעזור לילדכם לזכור אירועים, תאריכים ופעילויות שונות.

מוכנות לכתה א' – סיכום

זכרו כי תכנית הכנה לכתה א' מיועדת לפגוש ולקדם את המיומנויות המצופות מילדים בגיל זה. יחד עם זאת, כל ילד שונה ממשנהו, לכן במידה ולאחר כניסתם של ילדכם לבית הספר הנכם חוששים כי הם אינם רוכשים את אבני הדרך ההתפתחותיות הצפויות בגילם, שוחחו על כך בהקדם עם מחנכת הכתה שלהם וחשבו יחד כיצד ניתן לקדם אותם בצורה טובה יותר.

למידע נוסף ולקביעת מועד להכנה לכתה א' בגבעתיים חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.התמודדות עם נידוי וחרם חברתי אצל ילדים ומבוגרים

תוכן עניינים מהו חרם חברתי? חרם חברתי אצל ילדים נידוי וחרם חברתי בבית הספר התמודדות עם חרם חברתי כיתתי נידוי וחרם חברתי אצל מבוגרים חרם חברתי – סיכום מהו חרם חברתי? מרבית בני האדם מאמינים שנידוי וחרם חברתי יכולים לבוא לידי ביטוי רק כגילויי בריונות פיזית כלפי ילדים או מבוגרים,…

איך להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים?

תוכן עניינים בעיות התנהגות אצל ילדים בעיות התנהגות אצל ילדים בגיל הרך התמודדות עם ילדים עם בעיות התנהגות בעיות התנהגות אצל ילדים בגן התמודדות עם הפרעות התנהגות אצל ילדים טיפול בבעיות התנהגות אצל ילדים דרכי טיפול בילדים ומתבגרים עם בעיות התנהגות איך להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים ונוער? בעיות…

איך להתגבר על בדידות חברתית? טיפול והתמודדות עם תחושת בדידות

תוכן עניינים מהי בדידות? התמודדות עם בדידות חברתית איך להתגבר על בדידות נפשית ודיכאון? איך מתמודדים עם בדידות רגשית? טיפול בבדידות חברתית אצל ילדים ומבוגרים בדידות – סיכום מהי בדידות? אנשים רבים עשויים להתמודד עם תחושת בדידות בשלבים שונים של חייהם, כאשר לרוב מדובר בהרגשה החולפת לאחר זמן קצר וללא…