תוכן עניינים

  • מהו אבחון לקויות למידה?
  • אבחון לקויות למידה לילדים ומתבגרים
  • אבחון ליקויי למידה אצל ילדים ונוער
  • אבחון הפרעות וקשיי למידה אצל ילדים
  • איך לבחור מכוני אבחון לקויות למידה מומלצים?
  • אבחון לקויות למידה - סיכום

מהו אבחון לקויות למידה?

במרבית המקרים, ילדים ובני נוער מופנים לאבחון לקויות למידה משום שהם עצמם, הוריהם או מוריהם בבית הספר חוששים שהתלמיד אינו מגיע להישגים אקדמיים ברמה שהם חושבים שהוא יכול להציג על סמך יכולתו האינטלקטואלית, שכן אבחון מקיף לילדים הנערך על ידי פסיכולוג ילדים עוזר להבהיר איך היבטים של התפקוד הקוגניטיבי, כגון תשומת לב או תפקודים ניהוליים, משפיעים על אופן הלמידה של תלמידים בכתה.

אבחון ליקויי למידה אצל ילדים לרוב מתבצע על ידי פסיכולוג המוסמך להעריך את רמת האינטליגנציה (IQ) ומיומן לבדוק אם וכיצד בעיות רגשיות עלולות לפגוע גם בתפקוד הלימודי, שכן ילדים רבים המאובחנים עם לקויות למידה סובלים במקביל ממצבים אחרים, כגון הפרעות חרדה שונות. כמו כן, לקות למידה עשויה לערער את הבטחון העצמי של ילדים או לגרום למתבגרים לחוות דיכאון במהלך גיל ההתבגרות - מה שיוביל לקושי בעמידה בדרישות האקדמיות.

תהליך אבחון של ילדים מתחיל באיסוף נתונים מהורי הילד אודות סוגיות התפתחותיות מוקדמות, איך הילד הסתגל לגן ובית הספר, מה מצבו הנוכחי של הילד ובאילו תחומים הוא נאבק בחיי היום יום. בנוסף, המאבחנת תאסוף מידע תוך כדי התבוננות בילד במהלך ביצוע הבדיקה ותעשה שימוש במבחנים ומדדים סטנדרטיים על מנת להעריך את ביצועיו של הילד, כולל יכולות הקריאה והכתיבה, הבנת הנקרא ורמת ההבעה. במידת הצורך, יבדקו גם כישורים וחשיבה מתמטיים.

אבחון לקויות למידה לילדים ומתבגרים

כאמור, אבחון לקויות למידה לילדים כולל הערכה של התפקוד אינטלקטואלי (מבחן IQ), התפקוד האקדמי והיבטים של התפקוד הרגשי, כאשר משך האבחון משתנה בהתאם לגילו של הנבדק ולסיבת הפנייה, אולם בכדי לאפשר למאבחנת הערכה מקיפה לגבי ביצועיו של התלמיד, ייתכן כי הבדיקה תמשך מספר שעות.

בהתאם לחומרת קשיי הלמידה ויכולת הקשב של הנבדק, לעתים יש צורך לחלק את האבחון לשני מפגשים או אף יותר מכיוון שילדים עשויים להתעייף או לאבד את הריכוז והסבלנות ככל שהבדיקה מתארכת. במידה ולא נעשה זאת, סביר שלא נצליח למדוד את היכולות והכישורים האמיתיים של הילדים.

אבחון לקויות למידה לילדים

בעוד מרבית הילדים בגילאי 6 שנים ומעלה יכולים לשבת לאבחון כ-3 שעות עם מספר הפסקות במהלכן, מתבגרים לרוב יכולים לבצע את מטלות האבחון לאורך זמן רב יותר, כאשר ארבע או חמש שעות אינן דבר חריג עבורם. במהלך הבדיקה, מוגשות לנבדק מגוון מטלות שונות, כאשר המאבחנת מנסה להתאים את סדר העברתן כך שהנבדק לא יתעייף או ישתעמם.

יש לציין, כי רוב המטלות המועברות כחלק מאבחון ליקויי למידה אצל ילדים נוטות להיות קצרות מאוד, החל מכמה דקות ועד רבע שעה לכל היותר, כך שבמידה וילדכם לא יאהב מבחן מסוים, הוא יסתיים מהר מאוד ואם מטלה מסוימת אינה מושכת אותו, הוא יעשה דברים מעניינים יותר לאחר מכן.

ילדים אוהבים להשתמש בראשם כדי לפתור בעיות ולהתמודד עם אתגרים שונים ולהראות למבוגרים שהם לומדים ומתקדמים, כך שרובם חווים את האבחון כחוויה מהנה. יחד עם זאת, ילדים המתמודדים עם קשיי למידה משמעותיים בבית הספר לרוב כבר יודעים שהם לא מציגים ביצועים טובים כמו חבריהם ובני גילם ולכן עשויים לחוות תסכול בחלק מהמטלות, אולם זה תפקידה של המאבחנת לתת להם משוב חיובי על הצלחותיהם, לעודד אותם ולהעלות את המורל והמוטיבציה.

אבחון ליקויי למידה אצל ילדים ונוער

ישנם כישורי למידה רבים הנדרשים להצלחה בלמידה והיבחנות, אולם הסוגים הנבדקים באבחון ליקויי למידה אצל ילדים נוטים להיות כושר הקריאה, יכולת הכתיבה, רמת ההבעה, יכולת החישוב וההבנה החשבונית. למעשה, במהלך הבדיקה המאבחנת מחפשת הבדלים ביכולותיו הטכניות של הנבדק בעת ביצוע אחת מהמטלות הללו בהשוואה ליכולתו האינטלקטואלית.

מרבית הילדים ובני הנוער המופנים למכוני אבחון לקויות למידה מתמודדים עם קשיים בקריאה, כאשר מבחינה זו הכישורים הטכניים הינם היכולת לזהות מילים באופן גלובלי, לקרוא בקול מילים שאינן מוכרות לילד, לקרוא משפטים המורכבים ממספר מילים ואז להפיק משמעות מן הכתוב. למעשה, זהו התהליך המלא של ההתפתחות מפענוח לשטף, ובסופו של דבר, להבנה אמיתית של הנקרא.

בבדיקת היכולת והכישורים המתמטיים אצל ילדים, המאבחנת תבחן את הידע הבסיסי שלהם במתמטיקה וכמה מהר הם יכולים ליישם עובדות מתמטיות. כמו כן, תיבדק יכולת החישוב שלהם, הן בעל פה והן על ידי פתרון מבחני נייר ועיפרון. בנוסף, ייבדק איך הם עונים על בעיות מילוליות פונקציונליות במתמטיקה - מה שיעיד על יכולות ההבנה והחשיבה המתמטיות.

מכוני אבחון ליקויי למידה אצל ילדים

במידה ואתם מהססים לפנות לאבחון ליקויי למידה אצל ילדים, אתם לא לבד, שכן זו יכולה להיות החלטה קשה עבור משפחות רבות מכיוון שהורים דואגים לשווא שילדיהם יתויגו ושיתייחסו אליהם אחרת בבית הספר או שאינם בטוחים האם קשיי הלמידה של ילדיהם רציניים עד כדי כך שהם צריכים לפנות למכון אבחון, אולם בעת שאתם מקבלים את ההחלטה שלכם, זכרו כיצד האבחון יכול להטיב עם ילדכם.

אבחון הפרעות וקשיי למידה אצל ילדים

אבחון הינו הצעד הראשון בדרך לעזור לילדכם, שכן אבחון קשיי למידה יכול להוביל לכך שהוא יקבל את התמיכה הנחוצה לו כל כך על מנת לשגשג ולהצליח במסגרת בית הספר, כאשר בהתאם להמלצות שיתקבלו בית הספר יוכל להעניק לילדכם שעות שילוב, כלומר, שעות הוראה מתקנת לשיפור מיומנויות היסוד של הקריאה והכתיבה, רמת הבנת הנקרא, ההבעה וכתיב, כמו גם שעות פרטניות לתמיכה בתחום לימודי ספציפי, כגון חשבון או אנגלית.

הערכה מקצועית מקיפה, הכוללת אבחון דידקטי ואבחון פסיכולוגי, תעזור לכם ולצוות החינוכי של בית הספר להבין את האתגרים העומדים בפני ילדכם ולאבחן בדיוק באילו מיומנויות הוא מתקשה, כולל כישורים חברתיים, אקדמיים, קוגניטיביים ורגשיים. כמו כן, הבדיקה תשפוך אור גם על נקודות החוזק והחולשה של הילד - מה שיאפשר לכם ולבית הספר לתעל את כוחותיו של ילדכם לשם התמודדות טובה יותר עם האתגרים השונים.

בנוסף, אבחון לקויות למידה מאפשר למסגרת החינוכית לספק תמיכה ממוקדת בקשיי הלמידה של התלמיד, כאשר במידה וילדכם ימצא זכאי להתאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות, בית הספר יעשה שימוש בממצאי והמלצות האבחון כדי לספק לו את העזרה והתמיכה הלימודית לה הוא זקוק על מנת לשפר את הישגיו האקדמיים ולהעניק לו חוויות חיוביות של הצלחה.

במקביל, אבחון מקיף שופך אור על אסטרטגיות שיכולות לעזור לילדכם בבית, שכן לאחר שתאבחנו עם אילו קשיי למידה ילדכם נאבק, תוכלו למצוא מגוון כלים וטיפולים אשר יעזרו לו מחוץ למסגרת בית הספר. לדוגמא, ישנן טכנולוגיות מסייעות המקלות על חלק מהפעולות או אמצעים להמרת טקסט לדיבור. במקביל, ניתן לעשות שימוש בכלים פשוטים, כגון לוחות שנה, שעוני עצר ועזרים לאחיזת עיפרון - מה שיכול להקל על אתגרים יום יומיים אצל ילדים.

איך לבחור מכוני אבחון לקויות למידה מומלצים?

אף הורה לא רוצה לגלות שהילד שלו מתמודד עם ליקויי למידה, אולם אי ידיעה או התעלמות עלולות להוביל ללחץ, חרדה וחוסר וודאות. לכן, לאחר שתלמדו יותר על הסיבה לכך שילדכם נאבק עם קשיי למידה שונים יהיה לכם הרבה יותר קל לפנות לקבלת תמיכה מקצועית, הן עבורו והן עבורכם.

ילדים ובני נוער רבים מרגישים טוב יותר לאחר שהם מגלים שיש סיבה ברורה לקשיים שהם חווים, כאשר מכוני אבחון לקויות למידה יכולים להסביר לילדים ולהוריהם מדוע הם נאבקים עם הקשיים. במקרים רבים, עצם העובדה שיש שם ללקות הלמידה יכולה להוות הקלה משמעותית עבור הנבדק. בנוסף, המאבחנת גם תסביר לכם על דרכי הטיפול בלקויות הלמידה וההתערבויות השונות שיכולות לעזור לילדכם - מה שיאפשר להם לדעת שמשפחתם וצוות בית הספר עובדים יחד כדי לעזור להם להתקדם וייתן להם הזדמנות לקחת חלק פעיל בתהליך.

במידה והנכם שוקלים לפנות לאבחון, אחת הדרכים הטובות ביותר לגלות על מכון אבחון לקויות למידה מומלץ היא באמצעות שיחה עם הורים אחרים מאזור מגוריכם, שכן מישהו אחר בסביבתכם שעבר את החוויה וסומך על איש המקצוע יכול לתת המלצה טובה. יחד עם זאת, בדקו עם הממליץ האם הילד שלו הרגיש בנוח לאחר שעבר את כל הבדיקות והאם הוא הרגיש שאיש המקצוע היה יסודי ומקצועי באופן ביצוע האבחון.

במצבים בהם אין באפשרותכם להשיג המלצות ממכרים, חשוב שתקפידו לבחור מכוני אבחון לקויות למידה בהם הפסיכולוגים שעורכים את האבחונים הם בעלי הכשרה וניסיון רב שנים בתחום, מכיוון שלא כל איש מקצוע מוסמך ורשאי לאבחן ליקויי למידה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים. יתרה מכך, החשיבות שבבחירת איש מקצוע בעל מוניטין טמונה ברצונכם שתוצאות הבדיקה ישקפו באופן המהימן ביותר את המצב הנוכחי של ילדכם.

אבחון לקויות למידה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון לקויות למידה נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון לקויות למידה בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.איך להתגבר על דיסלקציה? אבחון וטיפול בדיסלקציה אצל ילדים ומבוגרים

לילדים הסובלים מדיסלקציה קושי רב להבחין בין אותיות או קבוצת אותיות, בסדר שלהן וברצף שלהן בתוך מילה ו/או משפט. הם מפגינים…

טיפול בלקויות למידה וקשיי למידה לילדים ומבוגרים – טיפול בלקויי למידה

תוכן עניינים טיפול בלקויות למידה טיפול בילדים עם לקויות למידה התמודדות הורים ומורים עם ילדים ותלמידים לקויי למידה שיטות טיפול בלקויות למידה לילדים ומבוגרים איך לבחור מכון טיפול בקשיי למידה? טיפול בלקויות למידה – סיכום טיפול בלקויות למידה לקויות למידה, סוג של הפרעות התפתחותית, משפיעות על יכולתם של ילדים, בני…

התפתחות רגשית וחברתית תקינה אצל ילדים בגיל הרך, תינוקות ופעוטות

תוכן עניינים התפתחות רגשית אצל תינוקות התפתחות רגשית בגיל הרך התפתחות רגשית בגיל הגן התפתחות רגשית בתקופת הילדות התפתחות רגשית בגיל ההתבגרות התפתחות רגשית – סיכום התפתחות רגשית אצל תינוקות מיום לידתם, תינוקות מבקשים את הדברים שהם זקוקים להם על ידי בכי, אולם ככל שילדים מתבגרים ומתפתחים רגשית, מתאפשר להם…