תוכן עניינים

 • אבחון לקויות למידה לילדים ומתבגרים
 • מהו התהליך של אבחון ליקויי למידה ?
 • אילו כישורים נבדקים באבחון לקויות למידה ?
 • כיצד אבחון ליקויי למידה מסייע לילדים ?
 • כיצד לבחור מכון לאבחון לקויות למידה ?
 • אבחון לקויות למידה לילדים ומתבגרים – סיכום

במרבית המקרים, ילדים מופנים לאבחון לקויות למידה מכיוון שהם עצמם, הוריהם או המורים בבית הספר חוששים שהתלמיד לא מגיע להישגים ברמה שהם חושבים שהוא צריך או יכול להציג על סמך יכולתו האינטלקטואלית.

אבחון לקויות למידה נערך לרוב על ידי פסיכולוג המוסמך להעריך את היכולת האינטלקטואלית (IQ) ומיומן להעריך אם קשיים רגשיים עלולים לפגוע גם בתפקוד הלימודי, שכן ילדים רבים המאובחנים עם לקויות למידה סובלים במקביל ממצבים אחרים, כגון חרדה. הלקות עשויה לערער את הביטחון העצמי שלהם, או אפילו לגרום לילד לחוות דיכאון בילדותו, מה שעלול להקשות עליו לעמוד בדרישות האקדמיות.

אבחון מקצועי שנערך על ידי פסיכולוג חינוכי עוזר להבהיר כיצד היבטים של התפקוד הקוגניטיבי, כמו תשומת לב או תפקודים ניהוליים, משפיעים על אופן הלמידה של ילדכם בכיתה.

לקות למידה

מהו התהליך של אבחון ליקויי למידה ?

אבחון ליקויי למידה מתחיל באיסוף נתונים מהורי הילד אודות סוגיות התפתחותיות מוקדמות, כיצד ילדיהם הסתגל לבית הספר, מה מצבו של הילד ובאילו תחומים נראה שהוא נאבק. כמו כן, אנו אוספים מידע תוך כדי התבוננות בילד במהלך הבדיקה. לאחר מכן, אנו עושים שימוש במבחנים ומדדים סטנדרטיים כדי להעריך את ביצועיו של ילדכם, כולל יכולות הקריאה והכתיבה, הבנת הנקרא ורמת ההבעה, ובמידת הצורך, כישורים וחשיבה מתמטיים.

כאמור, אבחון לקויות למידה כולל הערכה של התפקוד האינטלקטואלי (IQ), התפקוד האקדמי והיבטים של התפקוד הרגשי. משך האבחון משתנה בהתאם לגיל הנבדק ולסיבת הפניה, אולם בכדי לאפשר לנו הערכה מקיפה לגבי ביצועיו של התלמיד, ייתכן כי האבחון יימשך מספר שעות. לעתים אבחון לקויות למידה מחולק לשני מפגשים, מכיוון שילדים עשויים להתעייף או לאבד את הריכוז והסבלנות ככל שהבדיקה מתארכת. במידה ולא נעשה זאת, למעשה אנו לא נמדוד את היכולות והכישורים האמיתיים שלהם.

בעוד מרבית הילדים בגילאי שש שנים ומעלה יכולים לשבת לאבחון כשלוש שעות עם מספר הפסקות במהלכן, בני נוער יכולים לרוב לבצע את מטלות האבחון לאורך זמן רב יותר, כאשר ארבע או חמש שעות אינן דבר חריג.

במהלך האבחון, מוגשות לנבדק מגוון מטלות שונות, כאשר הפסיכולוג מנסה להתאים את סדר העברתן כדי שהנבדק לא יתעייף או ישתעמם' כל מטלות הבדיקה נוטות להיות קצרות מאוד, החל מכמה דקות ועד רבע שעה לכל היותר. לכן, במידה וילדכם לא יאהב מבחן מסוים, הוא יסתיים מהר מאוד. כמו כן, במידה ומטלה מסוימת אינה מושכת אותו, הוא יעשה דברים יותר מעניינים אחר כך.

ילדים אוהבים להשתמש בראש שלהם כדי לפתור בעיות ולהתמודד עם אתגרים שונים, הם אוהבים גם להראות למבוגרים שהם לומדים, כך שרובם חווים את האבחון כמשהו מהנה. יחד עם זאת, ילדים המתמודדים עם קשיים בבית הספר לרוב כבר יודעים שהם לא מציגים ביצועים טובים כמו חבריהם ובני גילם, לכן הם עשויים לחוות תסכול בחלק מהמטלות. זה תפקידו של הפסיכולוג לתת להם משוב חיובי על הצלחותיהם, לעודד אותם ולהעלות את המורל.

לקויות למידה

אילו כישורים נבדקים באבחון לקויות למידה ?

ישנם כישורי למידה רבים, אולם הסוגים שנבדקים באבחון לקויות למידה נוטים להיות כושר הקריאה, יכולת הכתיבה, ההבעה, יכולת החישוב וההבנה החשבונית. למעשה, במהלך הבדיקה אנו מחפשים הבדלים ביכולותיו הטכניות של הנבדק בעת ביצוע אחת מהמטלות הללו בהשוואה ליכולתו האינטלקטואלית.

מרבית התלמידים אשר מופנים לאבחון ליקויי למידה מתמודדים עם קשיים בקריאה. מבחינת הקריאה, הכישורים הטכניים הינם היכולת לזהות מילים באופן גלובלי, לקרוא בקול מילים שאינן מוכרות לך, להיות מסוגל לקרוא משפטים המורכבים ממספר מילים ואז להיות מסוגל להפיק משמעות מן הכתוב, למעשה, זה התהליך המלא של ההתפתחות מפענוח לשטף, ובסופו של דבר להבנה אמיתית של הנקרא.

בבדיקת היכולת והכישורים המתמטיים, אנו מעוניינים לבחון את הידע הבסיסי שלהם במתמטיקה וכמה מהר הם יכולים ליישם עובדות מתמטיות. כמו כן, אנו רוצים לראות את יכולת החישוב שלהם, גם על ידי פתרון מבחני נייר ועיפרון. לבסוף, אנו נבדוק כיצד הם עונים על בעיות מילוליות פונקציונליות במתמטיקה - מה שיעיד על יכולות ההבנה והחשיבה בתחום זה .

כיצד אבחון ליקויי למידה מסייע לילדים ?

במידה ואתם מהססים לפנות לאבחון לקויות למידה עם ילדכם, אתם לא לבד. זו יכולה להיות החלטה קשה עבור משפחות רבות. יש הורים הדואגים שילדיהם יתויגו או שיתייחסו אליהם אחרת, בעוד אחרים תוהים אם הקשיים שמהם סובלים ילדיהם הם רציניים מספיק לצורך פנייה למכון אבחון. בעת שאתם מקבלים את ההחלטה שלכם, זכרו כיצד אבחון לקויות למידה מטיב עם ילדים ומתבגרים.

להלן 6 סיבות מדוע הערכה מקצועית יכולה לעזור לילדכם:

 • אבחון הוא הצעד הראשון בדרך לעזור לילדכם - אבחון לקויות למידה יכול להוביל לכך שילדכם יקבל את התמיכה הנחוצה לו כל כך כדי לשגשג במסגרת בית הספר. בעקבות האבחון, בית הספר יוכל להעניק לילדכם שעות שילוב, כלומר, שעות הוראה מתקנת לשיפור מיומנויות היסוד של הקריאה והכתיבה, רמת הבנת הנקרא, ההבעה והכתיב. לעתים ילד יקבל גם שעות פרטניות לתמיכה בתחום למידה ספציפי (כמו אנגלית או חשבון).
 • אבחון עוזר לכם ולבית הספר להבין את האתגרים של ילדכם - הערכה מקצועית תראה בדיוק באילו מיומנויות ילדכם מתקשה, כולל כישורים אקדמיים וקוגניטיביים וכן כישורים חברתיים ורגשיים. האבחון ישפוך אור גם על נקודות החוזק והחולשה של הילד. מידע חשוב זה יאפשר לכם ולבית הספר לתעל את כוחותיו של ילדכם כדי להתמודד טוב יותר עם אתגרים.
 • אבחון לקויות למידה מאפשר לבית הספר לספק תמיכה ממוקדת - במידה וילדכם זכאי להתאמות בדרכי הלמידה והבחינות, בית הספר יעשה שימוש בממצאי האבחון כדי לספק לו את העזרה והתמיכה הלימודית לה הוא זקוק כדי לשפר את הישגיו ולהעניק לו חוויות חיוביות.
 • האבחון יכול להקל עליכם כהורים - אף אחד לא רוצה לגלות שהילד שלו מתמודד עם אתגרים, אך אי ידיעה או התעלמות עלולות להוביל ללחץ, חרדה וחוסר וודאות. לאחר שתלמדו יותר על הסיבה לכך שילדכם נאבק עם קשייו השונים, יהיה לכם קל הרבה יותר לפנות לקבלת תמיכה מקצועית עבורו ועבורכם.
 • האבחון יכול להקל על ילדכם - ילדים ומתבגרים רבים מרגישים טוב יותר כשהם יודעים שיש סיבה ברורה לקשיים שהם חווים. בעקבות אבחון לקויות למידה, הפסיכולוג יכול להסביר לילדים ולהוריהם מדוע הם נאבקים עם הקשיים. לעתים קרובות רק העובדה שיש שם לקשיים יכולה להוות הקלה משמעותית. בנוסף לכך, הפסיכולוג יכול להסביר כיצד ניתן לטפל בלקויות הלמידה ומהן ההתערבויות השונות אשר יכולות לעזור לילדכם, מה שמאפשר לילדים לדעת שבית הספר ומשפחתכם עובדים יחד כדי לעזור להם להתקדם. זה גם נותן להם הזדמנות להשתתף בתהליך.
 • אבחון לקויות למידה שופך אור על אסטרטגיות שיכולות לעזור לילדכם בבית - לאחר שתבינו עם אילו קשיים ילדכם נאבק, תוכלו למצוא מגוון כלים וטיפולים שיעזרו לו מחוץ למסגרת בית הספר. עשויה להיות טכנולוגיה מסייעת שמקלה על חלק מהדברים, כמו המרת טקסט לדיבור. ניתן לעשות שימוש גם בכלים פשוטים, כגון לוחות שנה, שעוני עצר ועזרים לאחיזת העיפרון, שיכולים להקל על אתגרים יומיומיים.

כיצד לבחור מכון לאבחון לקויות למידה ?

במידה והנכם שוקלים לפנות לאבחון, אחת הדרכים הטובות ביותר לגלות מכוני אבחון לקויות למידה טובים היא באמצעות שיחה עם הורים אחרים. במידה ומישהו אחר בסביבתכם עבר את החוויה והוא סומך על איש המקצוע, זה סימן משמעותי. האם הילד הרגיש בנוח לאחר שעבר את כל הבדיקות ? האם ההרגשה היא שאיש המקצוע היה יסודי ומקצועי באופן ביצוע האבחון ?

אם לא הצלחתם להשיג המלצות מהורים, אתם תרצו לוודא שהפסיכולוג שעורך את האבחון הוא בעל הכשרה וניסיון רב שנים, שכן לא כל איש מקצוע מוסמך ורשאי לבצע אבחון לקויות למידה לילדים ולמבוגרים. חשוב עוד יותר להקפיד שהפסיכולוג יהיה בעל ניסיון על מנת שתוצאות האבחון ישקפו מהימנה את מצבו הנוכחי של ילדכם.

אבחון לקויות למידה לילדים ומתבגרים – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון לקויות למידה נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון לקויות למידה לילדים בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.אבחון וטיפול בדיסלקציה אצל ילדים ומבוגרים

לילדים הסובלים מדיסלקציה קושי רב להבחין בין אותיות או קבוצת אותיות, בסדר שלהן וברצף שלהן בתוך מילה ו/או משפט. הם מפגינים…

אבחון לקויות למידה לסטודנטים ולמבוגרים

תוכן עניינים אבחון לקויות למידה לסטודנטים ומבוגרים האם מבוגרים יכולים לסבול מלקויות למידה ? מתי מומלץ לסטודנטים לפנות למכון לאבחון לקויות למידה ? אבחון לקויות למידה לסטודנטים הסובלים מקשיים בקריאה ובכתיבה אבחון לקויות למידה לסטודנטים הסובלים מקשיים במתמטיקה אבחון לקויות למידה למבוגרים הסובלים מקשיים במיקוד וארגון אבחון לקויות למידה למבוגרים…

אבחון וטיפול בדיסגרפיה וקשיי כתיבה אצל ילדים ומבוגרים

תוכן דיסגרפיה – הקדמה כיצד דיסגרפיה באה לידי ביטוי ? סימנים ותסמינים נפוצים של דיסגרפיה אילו ילדים נמצאים בסיכון מוגבר לדיסגרפיה ? טיפול בדיסגרפיה וקשיי כתיבה אבחון דיסגרפיה מיתוסים שכיחים על דיסגרפיה אסטרטגיות עבור מורים שעובדים עם תלמידים הסובלים מדיסגרפיה דיסגרפיה – סיכום דיסגרפיה – הקדמה דיסגרפיה הינו תפקוד לקוי…