תוכן עניינים

אנשים רבים טועים לחשוב שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) משפיעות רק על ילדים ומתבגרים, אך גם סטודנטים ומבוגרים סובלים מהן. הסיבה לכך היא שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז הן סוגיות שמלוות אנשים למשך כל חייהם.

במבט לאחור, ייתכן שיש משימות וסיטואציות מסוימות שאתם מתמודדים עמן עוד מילדות. לדוגמא, להישאר ממוקדים ומאורגנים, לרשום מידע או לשנות שגרה עשויים להיות דברים קשים עבורכם. לעתים קרובות אפילו תראו את ילדכם מתמודד עם אותם קשיים ותתהו אם זה קשור לבעיות שאתם חווים.

לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז אינן דברים שאתם מפתחים, וחלק מהקשיים עוברים במשפחה, כגון ADHD. לדוגמא, ייתכן שאתם לא סובלים מהיפראקטיביות כמו ילדכם המאובחן עם הפרעת קשב וריכוז, אך אתם עשויים להראות תסמינים אחרים, כמו לאבד או לשכוח דברים חשובים לעיתים קרובות.

במידה ואתם חושדים שיש לכם לקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז, דברו עם רופא המשפחה שלכם. הוא יכול לשלול בעיות רפואיות אחרות שעלולות לגרום לתסמינים מהם אתם סובלים ובמידת הצורך, להפנות אתכם לפסיכולוג אשר מתמחה באבחון לקויות למידה לסטודנטים ומבוגרים.

זכרו כי לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז אינן מעידות על כך שאדם אינו אינטליגנטי' המפתח עבורכם יהיה לפנות לאבחון מקצועי, לזהות את הסימנים ולחפש תמיכה מקצועית שיכולה לעזור לכם להתמודד עם הקשיים שאתם חווים בחייכם.

לקויות למידה

האם מבוגרים יכולים לסבול מלקויות למידה ?

אבחון לקויות למידה אינו מוגבל רק לילדים ומתבגרים, ולא מעט מבוגרים מגלים בשלב מתקדם של חייהם כי לקויות למידה מסתתרות מאחורי התסכול הרב שהם חוו בתקופת בית הספר, באקדמיה ובמקום העבודה. במידה והנכם שוקלים לפנות לאבחון לקויות למידה, סקרו את הרשימה הבאה ובדקו אם הנושאים המפורטים בה נראים לכם מוכרים:

  • האם אתם לעיתים קרובות קוראים לא נכון או מעתיקים באופן שגוי ?
  • האם אתם מתבלבלים בין אותיות או מספרים דומים, הופכים אותם או מבלבלים את הסדר שלהם ?
  • האם אתם מתקשים לקרוא עיתונים, לעקוב אחר אותיות קטנות ולעקוב אחר טורים ?
  • האם אתם מסוגלים להסביר דברים בעל פה אך לא בכתב ?
  • האם אתם מתקשים לכתוב רעיונות על גבי נייר ?
  • האם אתם הופכים או משמיטים אותיות, מילים או משפטים בעת כתיבה ?
  • האם אתם מתקשים למלא באופן נכון מסמכים וטפסים שונים ?
  • האם אתם סובלים מקשיים מתמשכים בבניית משפט, כתיבה טכנית וארגון הביטוי בכתב?
  • האם אתם מאייתים את אותה מילה באופן שונה באותו מסמך ?
  • האם אתם מתקשים לחייג מספרי טלפון או לקרוא כתובות ?

מתי מומלץ לסטודנטים לפנות למכון לאבחון לקויות למידה ?

במידה ואתם מודאגים מכך שאתם או אדם אהוב יכולים להיות בעלי לקויות למידה, יש לכם אפשרות לפנות לייעוץ פסיכולוגי או למכון לאבחון לקויות למידה, כמו גם לקבל כלים להתמודדות עם האתגרים שאתם מתמודדים עמם בבית ובעבודה.

ייעוץ פסיכולוגי הוא בדרך כלל קצר ויכול לכלול ראיון ודיון, בעוד אבחון לקויות למידה הוא פורמלי יותר וכרוך בביצוע בדיקות מקיפות המעריכות את רמת האינטליגנציה, היכולות והאתגרים. במקרים מסוימים, אתם עשויים לקבל אבחנה מפסיכולוג או איש מקצור אחר, לקויות למידה יכולות לכלול דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה, ליקויים שפתיים, קשיי זיכרון והפרעת קשב וריכוז (ADHD).

לאחר שתעברו את תהליך האבחון ותגלו שאתם סובלים מלקויות למידה, רוב הסיכויים שתקבלו טווח רחב של כלים והמלצות כדי להקל על החיים שלכם בבית, בלימודים או בעבודה. לעיתים קרובות העזרה תכלול המלצות להתאמות בתנאי למידה והיבחנות, כגון תוספת זמן. מכיוון שלקויות למידה אינן מצב חולף, ייתכן שאתם זכאים להתאמות נוספות באקדמיה או במבחני הסמכה או קבלה למקום עבודה.

אבחון לקויות למידה לסטודנטים הסובלים מקשיים בקריאה ובכתיבה

התמודדות רבת שנים עם קשיים בקריאה וכתיבה יכולה להוות סימן ללקויות למידה אצל מבוגרים, כגון דיסלקציה או דיסגרפיה. כילדים, ייתכן ולקח לכם זמן רב כדי להשלים משימות הדורשות קריאה והבנת הנקרא.

כסטודנטים, אתם עשויים להבחין בכך שאתם נמנעים מקריאה וכתיבה בכל הזדמנות ודרך אפשרית. לחלופין, אתם עשויים להסס להשיב לדואר אלקטרוני או מסרון מכיוון שאתם חוששים שתכתבו עם שגיאות איות יותר מדי מילים.

אבחון לקויות למידה לסטודנטים הסובלים מקשיים במתמטיקה

אנשים רבים אינם טובים במתמטיקה, אך אולי שמתם לב כי חישוב טיפים (במסעדות) ואיזון חשבון הבנק תמיד נראים לכם דברים קשים במיוחד. במידה ואתם מתקשים בחישוב ומדידת כמויות ומידות, אפילו בישול עשוי להיות עניין מסובך עבורכם. סימנים אלה ואחרים יכולים להיות עדויות לדיסקלקוליה, לקות למידה נפוצה המשפיעה על היכולת של אנשים לערוך חישובים מתמטיים.

מומחים רבים טוענים כי דיסקלקוליה שכיחה באותה מידה כמו דיסלקציה, אף על פי שדיסלקציה מאובחנת בקרב ילדים ומבוגרים לעתים קרובות יותר.

ישנם כלים רבים שיכולים לעזור לסטודנטים הסובלים מדיסקלקוליה להתמודד עם אתגרים בלמידה ובחיי היום יום. עזרים אלה כוללים כלים בסיסיים, כגון מחשבונים, תוכנות וטכנולוגיות מסייעות אחרות המיועדות לאנשים הסובלים מלקויות למידה ומפחיתות את השפעתן על סטודנטים.

לקויות למידה

אבחון לקויות למידה למבוגרים הסובלים מקשיים במיקוד וארגון

האם אתם נאבקים עם עצמכם כדי להתמקד בעת שאתם עובדים על דברים חשובים או עוקבים אחר שיחה ?

ייתכן שאתם זקוק להפסקת התרעננות או מתקשים לשבת בשקט למשך פרקי זמן ארוכים, או שאתם בדרך כלל שוכחים דברים ומפוזרים במחשבותיכם, כמו גם נוטים לאחר לעיתים קרובות. סימנים אלה יכולים להעיד על לקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז בקרב מבוגרים.

לעיתים קרובות אנשים לא מאובחנים עם לקויות למידה או ADHD עד לבגרותם, למרות שסבלו ממצבים אלה כבר בבית הספר. כמו כן, הפרעת קשב וריכוז נוטה להיות בעלת מרכיב תורשתי, כך שאם יש לכם ילד או בן משפחה אחר הסובל מ-ADHD, יש סיכוי גדול יותר שאתם תחוו תסמינים דומים.

קיימות דרכים רבות שנחקרו היטב כדי לאבחן ולטפל בלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז, אתם גם יכולים לעשות שימוש בטריקים פשוטים שיסייעו בהפחתת התסמינים של ADHD. לדוגמא, אתם יכולים למזער את כמות ועוצמת הסחות הדעת שסביבכם, על ידי כך שתעמידו את שולחן העבודה שלכם מול הקיר במקום מול החלון. כמו כן, השתמשו באוזניות אם יש רעשי רקע שמסיחים את דעתכם ולמדו על טיפולים אלטרנטיביים, כגון מדיטציה או מיינדפולנס.

במידה ואתם נאבקים עם סדר וארגון, עזרים טכנולוגיים כמו אפליקציות שונות יכולות להיות עבורכם כלי עזר נפלאים, תוכלו גם לנסות לפרק פרויקטים או משימות גדולות לשלבים קטנים שיהיה לכם קל יותר לנהל ולעקוב אחר השלמתם. זכרו כי זה נורמלי שמבוגרים הסובלים מלקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז יחוו אתגרים יומיומיים ויתקשו בהתארגנות. קיים גם קשר הדוק בין מצבים אלה לבעיות רגשיות.

אבחון לקויות למידה למבוגרים הסובלים מקשיים באינטראקציה חברתית

ייתכן ושמתם לב שלא נוח לכם במסגרות חברתיות, וזה לא בגלל שאתם ביישנים. אתם מתקשים להחזיק שיחה או שאולי אתם נוטים לפספס רמזים חברתיים ומוצאים את עצמכם מפריעים לעיתים קרובות.

ישנן סיבות אפשריות רבות לקשיים במיומנויות חברתיות, כולל לקויות למידה שונות, בעיקר לקות למידה לא מילולית (NVLD). במידה ואתם מוצאים את עצמכם נאבקים עם עצמכם בעת סיטואציות חברתיות, חשוב שתדעו כי יש דרכים רבות שיעזרו לכם לשפר את המצב.

למדו על כללים חברתיים בסיסיים ונסו אסטרטגיות התמודדות שונות. לדוגמא, אם אתם יודעים שיש אירוע להורים בבית הספר של ילדכם או אירוע מסוים בעבודה, התכוננו לקראת הגעתכם אליו. ערכו רשימה של נושאים כלליים שנוח לכם לדבר עליהם עם אנשים ושאלות שתרצו לשאול.

חפשו באינטרנט מקורות מידע שיכולים לעזור לכם, תוכלו גם לחפש קבוצות מיומנויות חברתיות למבוגרים באזור מגוריכם. כמו כן, אתם עשויים גם לפנות לאנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, כמו פסיכולוג או פסיכולוגית המתמחה בעבודה עם מבוגרים, שיכולים לעזור לכם להשתפר באינטראקציות חברתיות.

זכרו כי פנייה לאבחון לקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז אין פירושה שאתם לא אינטליגנטיים או לא מוצלחים, לקויות למידה ו-ADHD נפוצות מאוד בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים, ומציאת תמיכה מקצועית הולמת היא המפתח להצלחה עבורכם.

אבחון לקויות למידה לסטודנטים ומבוגרים – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון לקויות למידה נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר הנבדק מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון לקויות למידה לסטודנטים ומבוגרים בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.מה הקשר בין לקויות למידה, תפקודים ניהוליים והפרעת קשב וריכוז (ADHD)?

תוכן עניינים מהן לקויות למידה? מה הקשר בין לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD? מה הקשר בין תפקודים ניהוליים, הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ולקויות למידה? מהן ההשפעות של לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD)? אבחון לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) – סיכום מהן…

אבחון וטיפול בלקות למידה לא מילולית (NVLD)

תוכן עניינים לקות למידה לא-מילולית – הקדמה סימנים ותסמינים שכיחים של לקות למידה לא-מילולית מיתוסים שכיחים על לקות למידה בלתי מילולית כיצד מאבחנים לקות למידה לא-מילולית ? אילו מצבים מקושרים ללקות למידה בלתי מילולית ? אסטרטגיות למורים העובדים עם ילדים הסובלים מלקות למידה לא-מילולית לקות למידה לא-מילולית – סיכום לקות…

אבחון וטיפול בדיסגרפיה וקשיי כתיבה אצל ילדים ומבוגרים

תוכן דיסגרפיה – הקדמה כיצד דיסגרפיה באה לידי ביטוי ? סימנים ותסמינים נפוצים של דיסגרפיה אילו ילדים נמצאים בסיכון מוגבר לדיסגרפיה ? טיפול בדיסגרפיה וקשיי כתיבה אבחון דיסגרפיה מיתוסים שכיחים על דיסגרפיה אסטרטגיות עבור מורים שעובדים עם תלמידים הסובלים מדיסגרפיה דיסגרפיה – סיכום דיסגרפיה – הקדמה דיסגרפיה הינו תפקוד לקוי…