תוכן עניינים

  • מה זה אבחון לקויות למידה?
  • מכון אבחון לקויות למידה לסטודנטים
  • אבחון לקויות למידה למבוגרים עם קשיי למידה
  • אבחון ליקויי למידה או קשב וריכוז אצל מבוגרים
  • אבחון לקויות למידה לסטודנטים לפסיכומטרי
  • אבחון לקויות למידה לסטודנטים ומבוגרים - סיכום

מה זה אבחון לקויות למידה?

אנשים רבים טועים לחשוב שלקויות למידה שונות משפיעות רק על ילדים ובני נוער, אולם אבחון לקויות למידה נפוץ מאוד בקרב סטודנטים הסובלים מקשיים בלמידה והיבחנות, כאשר הסיבה לכך טמונה בעובדה שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) הן בעיות המלוות אנשים למשך כל שנות חייהם.

במבט לאחור, ייתכן ותזהו מצבים מסוימים בהם אתם מתמודדים עם קשיים עוד מתקופת הילדות, כגון להישאר ממוקדים ומאורגנים בעת ביצוע משימות, לרשום מידע באופן מסודר או לשנות שגרה. כמו כן, מבוגרים לעתים קרובות נאלצים לראות איך ילדיהם מתמודדים עם אותם הקשיים ותוהים האם זה קשור לבעיות שהם עצמם חווים.

מכיוון שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז אינן מצב שנוצר יש מאין ומרבית הקשיים עשויים לעבור במשפחה, ייתכן שאתם לא תסבלו מהיפראקטיביות כמו ילדכם המאובחן עם ADHD, אולם אתם עשויים להפגין תסמינים אחרים, כגון לאבד או לשכוח דברים חשובים לעתים קרובות. לכן, במידה ואתם חושדים שאתם סובלים מלקות למידה כלשהי, דברו על כך עם רופא המשפחה שלכם.

הרופא יכול לשלול בעיות רפואיות אחרות העלולות לגרום לתסמינים מהם אתם סובלים ולהפנות אתכם לפסיכולוג המתמחה באבחון לקויות למידה למבוגרים במידת הצורך. חשוב לזכור, כי פנייה לאבחון מקצועי אינה מעידה על כך שאדם אינו אינטליגנטי, שכן המפתח להצלחה עבור סטודנטים רבים יהיה לפנות לאבחון לקויות למידה על מנת לזהות את מקור קשיי הלמידה שלהם ולקבל תמיכה מקצועית שתעזור להם להתמודד באופן יעיל יותר עם הקשיים עמם הם מתמודדים בחייהם.

מכון אבחון לקויות למידה לסטודנטים

כאמור, פנייה למכון אבחון לקויות למידה אינה שמורה רק לילדים ומתבגרים, כאשר לא מעט סטודנטים מגלים בשלב מתקדם של חייהם כי סוגי לקויות למידה שונים מסתתרים מאחורי התסכול הרב שהם חוו בתקופת לימודיהם בבית הספר, באקדמיה ובמקומות העבודה. במידה והנכם שוקלים לפנות לאבחון ליקויי למידה, סקרו את הרשימה הבאה ובדקו אם הנושאים המפורטים בה נראים לכם מוכרים.

ראשית, מומלץ לפנות למכון אבחון במידה ואתם לעתים קרובות קוראים לא נכון או מעתיקים מילים באופן שגוי, מתבלבלים בין אותיות או מספרים דומים, הופכים אותם או מבלבלים את הסדר שלהם, מתקשים לקרוא עיתונים, לעקוב אחר אותיות קטנות או לעקוב אחר טורים וכן מסוגלים להסביר דברים בעל פה אך לא בכתב.

אבחון לקויות למידה למבוגרים

שנית, רצוי לשקול פנייה לאבחון לקויות למידה אם אתם מתקשים לכתוב רעיונות על גבי נייר או למלא באופן נכון מסמכים וטפסים שונים, הופכים או משמיטים אותיות, מילים או משפטים בעת כתיבה, סובלים מקושי מתמשך בבניית משפט, כתיבה טכנית או ארגון הביטוי בכתב, מאייתים את אותה מילה באופן שונה באותו מסך וכן מתקשים לחייג מספרי טלפון או לקרוא כתובות.

במידה והנכם מודאגים מכך שאתם או אדם אהוב עשויים לסבול מלקויות למידה, באפשרותכם לפנות לייעוץ פסיכולוגי או למכון לאבחון לקויות למידה על מנת לקבל כלים חדשים להתמודדות עם האתגרים שאתם מתמודדים עמם בבית, בלימודים או בעבודה, כאשר ייעוץ פסיכולוגי הוא בדרך כלל קצר ויכול לכלול ראיון ודיון פתוח, בעוד אבחון ליקויי למידה הוא פורמלי יותר וכרוך בביצוע בדיקות מקיפות המעריכות את רמת האינטליגנציה (מבחן IQ), היכולות והאתגרים הצפויים.

במקרים מסוימים, מבוגרים עשויים לקבל אבחנה מפסיכולוג או איש מקצוע אחר המעידה על כך שהם סובלים מלקויות למידה או מצבים אחרים, כגון דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה, ליקויים שפתיים, בעיות זיכרון והפרעת קשב וריכוז (ADHD). בסיום תהליך הבדיקה, רוב הסיכויים שתקבלו טווח רחב של כלים והמלצות שיאפשרו הקלה על חייכם בבית, באקדמיה ובמקום העבודה, כאשר לעתים קרובות העזרה תכלול התאמות בתנאי הלמידה וההיבחנות וזכאות להתאמות נוספות בפסיכומטרי, בלימודים, במבחני הסמכה ובמבחני מיון.

אבחון לקויות למידה למבוגרים עם קשיי למידה

התמודדות רבת שנים עם קשיי למידה, כגון קשיים בקריאה או קשיים בכתיבה, עשויה להוות סימן משמעותי לקיומן של לקויות למידה שונות אצל מבוגרים, כולל דיסלקציה, דיסגרפיה ודיסקלקוליה. כמו כן, ייתכן שכילדים לקח לכם זמן רב על מנת להשלים משימות הדורשות קריאה והבנת הנקרא.

כסטודנטים לפסיכומטרי, אתם עלולים להבחין בכך שאתם נמנעים מקריאה וכתיבה בכל הזדמנות ודרך אפשרית או מהססים להשיב לדואר אלקטרוני ומסרונים מכיוון שאתם חוששים שתכתבו יותר מדי מילים עם שגיאות כתיב. בנוסף, אנשים רבים אינם טובים במתמטיקה, אולם ייתכן ששמתם לב כי חישוב טיפים במסעדות ואיזון חשבון הבנק תמיד נראים לכם דברים קשים במיוחד.

במידה ואתם מתקשים בחישוב מידות ומדידת כמויות, אתם עשויים להתקשות ולהסתבך אפילו עם פעולות יום יומיות פשוטות יחסית, כגון בישול. יש לציין, כי סימנים אלה ואחרים הינם מאפיינים שכיחים של דיסקלקוליה, לקות למידה ספציפית במתמטיקה המשפיעה על יכולתם של ילדים, מתבגרים ומבוגרים לערוך חישובים מתמטיים פשוטים ומורכבים כאחד.

אבחון לקויות למידה לסטודנטים

למעשה, מומחים רבים טוענים כי דיסקלקוליה שכיחה באותה מידה כמו דיסלקציה, אף על פי שלקות למידה בכתיבה מאובחנת בקרב אנשים לעתים קרובות יותר. יחד עם זאת, ישנם כלים רבים שמטרתם לעזור לסטודנטים המאובחנים עם דיסקלקוליה להתמודד עם קשיי למידה, כאשר עזרים אלה כוללים כלים בסיסיים, מחשבונים, תוכנות וטכנולוגיות מסייעות אחרות המיועדות להקל על קשייהם של ילדים ומבוגרים שעברו אבחון לקויות למידה.

אבחון ליקויי למידה או קשב וריכוז אצל מבוגרים

סימנים המעידים על כך שמבוגר עשוי לסבול מליקויי למידה או הפרעת קשב וריכוז כוללים קושי להתמקד בעת עבודה על דברים חשובים או מעקב אחר שיחה מרובת משתתפים, צורך בהפסקות להתרעננות, קושי לשבת בשקט למשך פרקי זמן ארוכים, התפזרות במחשבות, שכיחת דברים ונטייה כרונית לאחר לפגישות.

במקרים רבים, אנשים אינם עוברים אבחון ליקויי למידה או ADHD עד שנעשים סטודנטים, למרות שסבלו מקשיי למידה כבר בבית הספר היסודי והתיכון. כמו כן, בעיות אלו נוטות להיות בעלות מרכיב תורשתי, כך שאם יש לכם ילד או הורה המאובחן עם לקויות למידה, קיים סיכוי גבוה יותר שאתם תחוו תסמינים וקשיים דומים.

מלבד האפשרות לעשות שימוש בטכניקות טיפול עצמי שיכולות לסייע בהפחתת תסמינים של לקויות למידה ו-ADHD, ישנן דרכים רבות המוכחות מחקרית לשם אבחון וטיפול בלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז. לדוגמא, באפשרותכם למזער את כמות ועוצמת הסחות הדעת שסביבכם על ידי כך שתעמידו את שולחן העבודה מול הקיר במקום מול החלון או להשתמש באוזניות אם יש רעשי רקע המסיחים את דעתכם, כמו גם ללמוד על טיפולים אלטרנטיביים, כגון מדיטציה ומיינדפולנס.

במידה ואתם סטודנטים הנאבקים עם סדר וארגון, עזרים טכנולוגיים ואפליקציות שונות לטלפון הסלולרי יכולים להיות כלי עזר נפלאים עבורכם. בנוסף, תוכלו לפרק פרויקטים או משימות גדולות לשלבים קטנים כדי שיהיה לכם קל יותר לנהל ולעקוב אחר קצב ההתקדמות שלכם. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי זה נורמלי לחלוטין כי אנשים המאובחנים עם לקויות למידה או בעיות קשב וריכוז יחוו אתגרים משמעותיים בחיי היום יום ויתקשו בהתארגנות - מה שעלול להוביל גם לבעיות רגשיות אצל מבוגרים.

אבחון לקויות למידה לסטודנטים לפסיכומטרי

במידה והבחנתם בכך שלא נוח לכם במסגרות חברתיות שונות וזה לא רק בגלל שאתם ביישנים, שאתם מתקשים להחזיק שיחה לאורך זמן או שאתם נוטים לפספס רמזים חברתיים ומוצאים את עצמכם לעתים קרובות מפריעים לאנשים אחרים, ייתכן ואתם סובלים מקשיים באינטראקציה חברתית עקב קיומה של לקות למידה.

ישנן סיבות אפשריות רבות לקשיים במיומנויות חברתיות, כולל לקויות למידה שונות ובעיקר לקות למידה לא מילולית (NVLD), לכן חשוב שתדעו כי יש דרכים רבות שיעזרו לכם לשפר את כישורי ההתמודדות שלכם עם סיטואציות חברתיות, כגון למידת כללים חברתיים בסיסיים באמצעות שיטות טיפול רגשי למבוגרים.

לדוגמא, כאשר אתם יודעים מראש שיש אירוע להורים בבית הספר של ילדכם או אירוע מסוים במקום עבודתכם, התכוננו לקראת הגעתכם אליו וערכו רשימה של נושאים כלליים שנוח לכם לדבר עליהם עם אנשים ושאלות שייתכן ותרצו לשאול אותם. בנוסף, חפשו באינטרנט מקורות מידע שיכולים לעזור לכם, חפשו קבוצת מיומנויות חברתיות למבוגרים באזור מגוריכם או פנו לאנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, כגון פסיכולוגית המתמחה בעבודה עם מבוגרים - מה שיעזור לכם להשתפר באינטראקציות חברתיות.

חשוב לציין, כי פנייה לאבחון לקויות למידה לסטודנטים לפסיכומטרי אינה מעידה על כך שאתם לא אינטליגנטיים או לא מוצלחים, שכן לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) נפוצות מאוד בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים בעלי אינטליגנציה נורמלית ומעלה. כמו כן, זכרו כי מציאת תמיכה מקצועית הולמת הינה המפתח להצלחה שלכם בבחינה הפסיכומטרית בפרט ובלימודים האקדמיים בכלל.

אבחון לקויות למידה לסטודנטים ומבוגרים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון לקויות למידה לסטודנטים ומבוגרים נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון לקויות למידה לסטודנטים ומבוגרים בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.התפתחות רגשית וחברתית תקינה אצל ילדים בגיל הרך, תינוקות ופעוטות

תוכן עניינים התפתחות רגשית אצל תינוקות התפתחות רגשית בגיל הרך התפתחות רגשית בגיל הגן התפתחות רגשית בתקופת הילדות התפתחות רגשית בגיל ההתבגרות התפתחות רגשית – סיכום התפתחות רגשית אצל תינוקות מיום לידתם, תינוקות מבקשים את הדברים שהם זקוקים להם על ידי בכי, אולם ככל שילדים מתבגרים ומתפתחים רגשית, מתאפשר להם…

סוגי בעיות זיכרון לטווח קצר וארוך – מבחן זיכרון חזותי, שמיעתי ועבודה

תוכן עניינים מהו זיכרון ? סוגי זיכרון שונים מה הקשר בין זיכרון ולמידה ? מה ההבדל בין זיכרון עבודה לזיכרון לטווח קצר ? תהליכי זיכרון טיפול בבעיות זיכרון אצל ילדים ומבוגרים זיכרון – סיכום מהו זיכרון ? זיכרון משפיע על יכולתו של אדם לאחסן, לאחזר ולשלוף מידע. לדוגמא, במהלך היום…

אבחון וטיפול בעיכוב התפתחותי רב תחומי, תקשורתי או שפתי משמעותי

תוכן עניינים עיכוב התפתחותי רב-תחומי עיכוב התפתחותי קוגניטיבי עיכוב התפתחותי מוטורי עיכוב התפתחותי חברתי, רגשי והתנהגותי עיכוב התפתחותי שפתי עיכוב התפתחותי – סיכום עיכוב התפתחותי רב-תחומי קיימים סוגים שונים של עיכובים התפתחותיים אשר עשויים להתגלות אצל תינוקות, פעוטות וילדים בגיל הרך וחשוב לבצע הבחנה נכונה ביניהם על מנת להעניק לילדכם…