תוכן עניינים

  • התפתחות קוגניטיבית בגיל הרך
  • איך ניתן לסייע בהתפתחות הקוגניטיבית בגיל הרך ?
  • חשיבות הגרייה המוקדמת בהתפתחות הקוגניטיבית
  • השפעות הגרייה על ההתפתחות הקוגניטיבית אצל ילדים
  • התפתחות קוגניטיבית בגיל הגן
  • התפתחות קוגניטיבית - סיכום

התפתחות קוגניטיבית בגיל הרך

ילדים גדלים ומתפתחים בתקופת הגיל הרך על פני ארבעה תחומי התפתחות עיקריים: התפתחות קוגניטיבית, התפתחות מוטורית (פיזית), התפתחות שפה ותקשורת וכן התפתחות חברתית-רגשית.

במקרה שלנו, התפתחות קוגניטיבית מתייחסת לדרך בה ילדים חושבים, חוקרים ומבינים דברים שונים. למעשה, מדובר בפיתוח של ידע, מיומנויות, פתרון בעיות ונטיות המסייעות לילדים לחשוב על העולם הסובב אותם ולהבין אותו טוב יתר. כמו כן, התפתחות המוח הינה חלק מההתפתחות הקוגניטיבית.

איך ניתן לסייע בהתפתחות הקוגניטיבית בגיל הרך?

כהורים, חשוב לטפח את ההתפתחות הקוגניטיבית בגיל הרך כבר מהרגע שהילד נולד, מכיוון שטיפוחה יהווה את הבסיס להצלחה של ילדכם בבית הספר ואף מאוחר יותר בחייו כאדם בוגר ועצמאי. מחקרים מראים כי ילדים שמבחינים בצלילים כבר בגיל שישה חודשים עשויים להיות טובים יותר ברכישת מיומנויות הנמצאות בבסיס הקריאה, כשיהיו בגילאי ארבע וחמש שנים.

בכדי לקדם את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדים בגיל הגן, חשוב שתעסקו עמם באופן פעיל באינטראקציות איכותיות על בסיס יום יומי ותרחיבו את תחומי העניין של ילדכם באמצעות פעילויות למידה ספציפיות.

לדוגמא, ילדים בגיל 3 עשויים להציג עניין מוקדם בדינוזאורים, כך שתוכלו לקחת אותם לטיול במוזיאון ההיסטוריה של הטבע כדי ללמוד עוד על התקופה שבה יצורים אלה שוטטו ברחבי כדור הארץ שלנו. 

בעת שמדובר בתינוקות ופעוטות, ישנן מספר פעילויות חיוביות שתוכלו ליישם עמם כהורים. דברו עם התינוק שלכם תוך מתן שמות לאובייקטים נפוצים, הקפידו לשיר שירים ולקרוא לילדכם סיפורים שונים על בסיס יום יומי, תנו לו לחקור צעצועים ולנוע סביבם וכן חשפו אותו לספרים ופאזלים. במידה וילדכם שואל "למה ?" - ענו תמיד על שאלותיו.

בנוסף לדוגמאות אלו, החל מגיל 3 תוכלו לטפח את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדכם גם על ידי כך שתדאגו להם לאפשרויות בחירה מגוונות ותניעו אותם לקבל החלטות שקולות. בתוך כך, עליכם לאפשר לילדכם לחקור ולהתנסות בדרכים שונות לפתרון בעיות.

בעוד שחשוב לספק לילדכם הדרכה עדינה ועידוד, חשוב שתאפשרו להם את הזמן הדרוש בכדי להבין דברים, כגון פאזל חדש. זה עשוי לדרוש מעט סבלנות מצדכם, כהורים, אולם זה מה שבסופו של דבר יעזור לילדכם ללמוד ולהשתפר.

חשיבות הגרייה המוקדמת בהתפתחות הקוגניטיבית

הורים רבים אינם מודעים לחשיבות הרבה של הגרייה המוקדמת בשלבים השונים של התפתחות הילד וכיצד הגרייה משפיעה על ההתפתחות הקוגניטיבית והרגשית אצל ילדים בגיל הרך. 

למעשה, גרייה מוקדמת מתייחסת לקידום ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדים וחשוב להכיר ביתרונותיה לצורך המשך ההתפתחות החינוכית והמקצועית בעתיד, כאשר המטרה אינה לעודד ילדים להיות גאונים, אלא לאפשר לכל ילד וילד למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו ולממש את עצמו באופן מלא כאדם בוגר.

השפעות הגרייה על ההתפתחות הקוגניטיבית אצל ילדים

ההתפתחות הקוגניטיבית בגיל הרך ובילדות המוקדמת מושפעת מארבעה סוגים שונים של גרייה:

  • גרייה רגשית

באמצעות ניסיונם במשפחה, ילדים רוכשים איזון רגשי, חיוניות גופנית ויכולת אינטלקטואלית. 

  • גרייה חזותית

תינוקות נולדים עם מערכת ראייה המורכבות מאלמנטים גופניים רבים (קרנית, עדשה, רשתית, אישון וכד') המאפיינים אותם, כאשר מערכת זו מתפתחת בהדרגה לאורך זמן והתפתחותה הטובה תלויה בגרייה שהתינוק יקבל. במרבית המקרים, במהלך החודשים הראשונים לחייו של התינוק, ניתן להתרשם מפרטים מסוימים המראים כיצד הוא בוחר דרכים לקבלת גירויים חזותיים.

  • גרייה גופנית

מגע הוא החוש הראשון המתפתח אצל תינוקות ומהווה את אמצעי התקשורת העיקרי שלהם, כאשר כל הילדים מגיבים בדרך אחרת לדרך שנוגעים בהם ומזיזים אותם. הורים בעלי חוש מגע מפותח הנמצאים בקשר גופני הדוק עם התינוק שלהם יוצרים חופשיות במערכת היחסים המשותפת ולכן מלכתחילה יותר קל להם להרגיע את התינוק.

  • גרייה שמיעתית

מבוססת על מחקרים שמצאו כי השמעת מוסיקה ברמת מורכבות גבוהה יכולה להוביל לשיפור מסוים בטווח הקצר בעת ביצוע משימות הדורשות מאמץ שכלי. מחקרים אלה טוענים כי חשיפה מוקדמת והאזנה למוסיקה זו בתקופת הגיל הרך יכולה להטיב עם ההתפתחות הקוגניטיבית ואף להקל על תסמינים של מחלות שונות. קראו עוד על "אפקט מוצרט".

התפתחות קוגניטיבית בגיל הגן

בעוד ילדים רבים בגיל הגן מתקדמים היטב ברכישת יסודות הבסיס של הקריאה, הכתיבה והחשבון, ילדים אחרים עשויים להתקשות בכך. הסיבות לעיכובים ברכישת מיומנויות אלו הן רבות ומגוונות, החל מליקויים פסיכו-התפתחותיים או לקויות למידה ועד קושי ממוקד לעקוב אחר הוראות מילוליות או כתובות.

במקרים רבים, ניתן לפתור אתגרים אקדמיים בעזרת התערבות חינוכית קלה. לדוגמא, ילדים רבים נהנים מקבלת מעט יותר הוראות מהגננת או המורה בבית הספר, הסתייעות במומחה לקריאה, כתיבה או חשבון ואפילו סיוע מאחד ההורים. יחד עם זאת, ילדים אחרים עשויים להזדקק לתמיכה מקצועית או להתאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות בבית הספר.

מכיוון שקיימות תשובות אפשריות רבות לשאלה "מה מונע מילדים להגיע להצלחות בבית הספר", חשוב מאוד להיות הורים מודעים, לטפל בבעיות כעת ולא לנקוט בגישה של "נחכה ונראה" כיצד יתפתחו הקשיים.

התפתחות קוגניטיבית - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון התפתחות קוגניטיבית נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון התפתחות קוגניטיבית בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.אבחון וטיפול בעיכוב התפתחותי רב תחומי, תקשורתי או שפתי משמעותי

תוכן עניינים עיכוב התפתחותי רב-תחומי עיכוב התפתחותי קוגניטיבי עיכוב התפתחותי מוטורי עיכוב התפתחותי חברתי, רגשי והתנהגותי עיכוב התפתחותי שפתי עיכוב התפתחותי – סיכום עיכוב התפתחותי רב-תחומי קיימים סוגים שונים של עיכובים התפתחותיים אשר עשויים להתגלות אצל תינוקות, פעוטות וילדים בגיל הרך וחשוב לבצע הבחנה נכונה ביניהם על מנת להעניק לילדכם…

מה ההבדל בין לקויות למידה, קשיי למידה, ליקויי למידה והפרעות למידה?

נכות המשפיעה על האופן בו היחיד מעבד אינפורמציה תלמידים ליקויי למידה מתקשים לקבל, לארגן, לשמור, להבין ו/או לבטא גירוי המ…

טיפול בלקויות למידה וקשיי למידה לילדים ומבוגרים – טיפול בלקויי למידה

תוכן עניינים טיפול בלקויות למידה טיפול בילדים עם לקויות למידה התמודדות הורים ומורים עם ילדים ותלמידים לקויי למידה שיטות טיפול בלקויות למידה לילדים ומבוגרים איך לבחור מכון טיפול בקשיי למידה? טיפול בלקויות למידה – סיכום טיפול בלקויות למידה לקויות למידה, סוג של הפרעות התפתחותית, משפיעות על יכולתם של ילדים, בני…