תוכן עניינים

 • התפתחות קוגניטיבית בילדות המוקדמת - הגדרה
 • כיצד הורים יכולים לסייע בהתפתחות הקוגניטיבית של ילדיהם ?
 • גרייה מוקדמת
 • סוגים של גרייה
 • התפתחות קוגניטיבית בילדות המוקדמת - סיכום

התפתחות קוגניטיבית בילדות המוקדמת

ילדים גדלים ומתפתחים במהירות במהלך חמש השנים הראשונות של חייהם על פני ארבעה תחומי התפתחות עיקריים: התפתחות מוטורית (פיזית), התפתחות שפה ותקשורת, התפתחות קוגניטיבית והתפתחות חברתית-רגשית.

התפתחות קוגניטיבית מתייחסת לדרך בה ילדים חושבים, חוקרים ומבינים דברים. למעשה, מדובר בפיתוח של ידע, מיומנויות, פתרון בעיות ונטיות אשר מסייעות לילדים לחשוב על העולם הסובב אותם ולהבין אותו. כמו כן, התפתחות המוח הינה חלק מההתפתחות הקוגניטיבית.

כיצד הורים יכולים לסייע בהתפתחות הקוגניטיבית של ילדיהם ?

כהורים, חשוב לטפח את ההתפתחות הקוגניטיבית בילדות המוקדמת מהרגע שהילד נולד, מכיוון שלעשות כן מהווה את הבסיס להצלחה של ילדכם בבית הספר ומאוחר יותר בחייו כאדם בוגר. לדוגמא, מחקרים מראים כי ילדים אשר יכולים להבחין בצלילים בגיל שישה חודשים עשויים להיות טובים יותר ברכישת מיומנויות הנמצאות בבסיס הקריאה בגילאי ארבע וחמש שנים.

בכדי לקדם את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדכם, חשוב שתעסקו באופן פעיל באינטראקציות איכותיות על בסיס יומיומי.

להלן מספר דוגמאות לפעילויות חיוביות שתוכלו ליישם עם ילדכם:

 • דברו עם התינוק שלכם תוך מתן שמות לאובייקטים נפוצים
 • הקפידו לשיר שירים ולקרוא סיפורים לתינוק שלכם על בסיס יומיומי
 • תנו לתינוק שלכם לחקור צעצועים ולנוע סביבם וכן חשפו אותו לספרים ולפאזלים
 • ענו על שאלות ה-"למה ?" של ילדכם
 • הרחיבו את תחומי העניין של ילדכם באמצעות פעילויות למידה ספציפיות. לדוגמא, התינוק שלכם עשוי להציג עניין מוקדם בדינוזאורים, כך שתוכלו לקחת אותו לטיול במוזיאון ההיסטוריה של הטבע כדי ללמוד עוד על התקופה שבה יצורים אלו שוטטו ברחבי כדור הארץ שלנו

בנוסף לדוגמאות אלו, דרך אחרת שבה תוכלו לטפח את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדכם היא על ידי כך שתדאגו לספק לו אפשרויות בחירה ולהניע אותו לקבל החלטות שקולות.

כמו כן, עליכם לאפשר לילדכם לחקור ולהתנסות בדרכים שונות לפתרון בעיות. בעוד שייתכן שתרצו לספק הדרכה עדינה ועידוד, חשוב שתאפשרו לילדכם את הזמן הדרוש לו בכדי להבין דברים, כמו פאזל חדש. זה עשוי לדרוש מעט סבלנות מצדכם כהורים, אומנם זה מה שבסופו של דבר יעזור לילדכם ללמוד.

גרייה מוקדמת

הורים רבים אינם מודעים לחשיבות הגרייה המוקדמת בשלבים השונים של התפתחות הילד וכיצד גרייה זו משפיעה על תהליכים קוגניטיביים ורגשיים אצל ילדים.

גרייה מוקדמת מתייחסת לקידום ההתפתחות הנורמלית של הפרט וחשוב להכיר ביתרונותיה להמשך ההתפתחות החינוכית והמקצועית בעתיד, כאשר המטרה אינה לעודד ילדים להיות גאונים, אלא לאפשר לכל ילד וילד למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו ואת מימושו המלא כאדם.

סוגים של גרייה

ההתפתחות הקוגניטיבית בילדות המוקדמת מושפעת מארבעה סוגים שונים של גרייה:

 • תהליכים רגשיים - באמצעות ניסיונו במשפחה, הילד ירכוש איזון רגשי, חיוניות פיזית ויכולת אינטלקטואלית.
 • גרייה חזותית - התינוק נולד עם מערכת ראייה המורכבת מאינספור אלמנטים פיזיולוגיים (קרנית, עדשה, רשתית, אישון וכד') המאפיינים אותו, כאשר מערכת זו מתפתחת בהדרגה לאורך זמן והתפתחותה הטובה תהיה תלויה בגרייה שהתינוק יקבל. במהלך החודשים הראשונים לחייו של התינוק, ניתן להתרשם מפרטים מסוימים המראים כיצד הוא בוחר דרכים לקבלת גירויים חזותיים.
 • גרייה מתחום המגע - המגע הוא החוש הראשון שמתפתח אצל התינוק והוא אמצעי התקשורת העיקרי שלו, כאשר כל הילדים מגיבים לדרך שנוגעים בהם ומזיזים אותם. הורים בעלי חוש מגע מפותח אשר נמצאים בקשר פיזי הדוק עם ילדיהם יוצרים חופשיות במערכת היחסים המשותפת ולכן מלכתחילה קל להם להרגיע את התינוק.
 • גרייה שמיעתית - מחקרים רבים מעידים כי האזנה לסוגים מסוימים של מוזיקה מורכבת עשויה לגרום לשיפור קצר מועד של עד חמש עשרה דקות בביצוע של משימות שכליות הידועות כחשיבה מרחבית-טמפורלית. תאוריה זו מכונה "אפקט מוצרט", כאשר גרסאות עממיות של התאוריה טוענות כי "האזנה למוצרט הופכת את ילדך לחכם יותר" או שלחשיפה מוקדמת למוזיקה קלאסית בילדות יש השפעה מועילה על ההתפתחות השכלית ואף מקלה על תסמיני מחלות מסוימות.

התפתחות קוגניטיבית בילדות המוקדמת - סיכום

בעוד ילדים רבים מתקדמים היטב ברכישת כישורי הקריאה והחשבון, ילדים אחרים מתקשים בכך.

הסיבות לעיכובים ברכישת מיומנויות אלו הן רבות ומגוונות, החל מליקויים פסיכו-התפתחותיים ולקויות למידה ועד קושי ממוקד לעקוב אחר הוראות מילולית או כתובות.

במקרים רבים, אפשר לפתור אתגרים אקדמיים בעזרת התערבות חינוכית קלה. לדוגמא, קבלת מעט יותר הוראות מהגננת או המורה בבית הספר, הסתייעות במומחה לקריאה או חשבון, או אפילו סיוע מאחד ההורים. יחד עם זאת, במקרים אחרים ילדים עשויים להזדקק לתמיכה מקצועית או להתאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות בבית הספר.

קיימות תשובות רבות לשאלה "מה מונע מילדך להגיע להצלחות אקדמיות", לכן חשוב מאוד להיות הורה מודע, לטפל בבעיות כעת ולא לנקוט בגישה של "לחכות ולראות" כיצד יתפתחו הקשיים.

למידע נוסף חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.