תוכן עניינים

  • עיכוב התפתחותי רב-תחומי
  • עיכוב התפתחותי קוגניטיבי
  • עיכוב התפתחותי מוטורי
  • עיכוב התפתחותי חברתי, רגשי והתנהגותי
  • עיכוב התפתחותי שפתי
  • עיכוב התפתחותי - סיכום

עיכוב התפתחותי רב-תחומי

קיימים סוגים שונים של עיכובים התפתחותיים אשר עשויים להתגלות אצל תינוקות, פעוטות וילדים בגיל הרך וחשוב לבצע הבחנה נכונה ביניהם על מנת להעניק לילדכם טיפול מיטבי, כאשר עיכוב התפתחותי עלול להשפיע על מיומנויות קוגניטיביות, מוטוריות, תקשורתיות, חברתיות, רגשיות והתנהגותיות אצל ילדים.

במקרים רבים, ילדים עשויים להיות מאובחנים עם עיכוב התפתחותי רב-תחומי, כלומר עיכוב התפתחותי כללי המשפיע על שני תחומים או יותר של ההתפתחות המוקדמת בגיל הרך. בעוד מחקרים מציעים גורמים להופעתם של עיכובים התפתחותיים שונים, עבור חלק מהילדים הסובלים מעיכוב התפתחותי רב-תחומי הסיבה לא תמיד ברורה.

עיכוב התפתחותי קוגניטיבי

עיכוב התפתחותי קוגניטיבי עלול להשפיע על התפקוד האינטלקטואלי של תינוקות וילדים, להפריע למודעות ולהוביל ללקויות למידה המתגלות בדרך כלל במהלך לימודיהם בכיתה א'. כמו כן, עיכוב התפתחותי קוגניטיבי עשוי להקשות על ילדים מסוימים לתקשר ולשחק עם ילדים ומבוגרים אחרים, כאשר במצבים אלה חשוב במיוחד לבצע אבחנה מבדלת בין עיכוב התפתחותי ואוטיזם.

עיכוב בהתפתחות הקוגניטיבית אצל ילדים עשוי להופיע בעקבות פגיעה מוחית הנגרמת כתוצאה מזיהום, כגון דלקת קרום המוח העלולה לגרור נפיחות במוח המוכרת כדלקת המוח, או תסמונת התינוק המנוער, כלומר פגיעת ראש הנגרמת לתינוק בעקבות ניעור אינטנסיבי או מכה בראש.

עיכוב התפתחותי

גורמים נוספים העלולים גם כן להגביר את הסיכון לעיכוב קוגניטיבי כוללים קיומה של אפילפסיה או הפרעות כרומוזומליות בעובר המשפיעות על ההתפתחות הקוגניטיבית, כגון תסמונת דאון. יחד עם זאת, מרבית הילדים המאובחנים עם עיכוב התפתחותי מסוג זה אינם נמצאים באחת מקבוצות הסיכון הידועות ולכן לא תמיד מתאפשר לקבוע באופן חד משמעי מהו הגורם שהוביל לעיכוב.

עיכוב התפתחותי מוטורי

עיכוב התפתחותי מוטורי פוגע ביכולתם של ילדים לתאם כשורה בין קבוצות גדולות של שרירים, כגון שרירי הרגליים או שרירי הזרועות, כמו גם בין שרירים קטנים יותר, כגון שרירי כפות הידיים. לדוגמא, תינוקות ופעוטות הסובלים מעיכוב בהתפתחות המוטוריקה הגסה עלולים להתקשות מאוד בשלב בו מתחילים להתגלגל או לזחול.

בעת שמדובר בילדים הנמצאים בתקופת הגיל הרך, עיכוב מוטורי עשוי לבוא לידי ביטוי בקושי לעלות ולרדת בגרמי מדרגות או במראה כללי מגושם. כמו כן, ילדים המאובחנים עם עיכוב בהתפתחות המוטוריקה העדינה עשויים לחוות קושי בהחזקת חפצים קטנים ורגישים, כגון צעצועים או כלי כתיבה וכן להתקשות  לבצע באופן עצמאי מטלות יום יומיות שונות, כגון קשירת שרוכי הנעליים או צחצוח השיניים.

עיכוב התפתחותי מוטורי נובע לרוב מתנאים גנטיים מורכבים, כגון אכונדרופלזיה (מחלה תורשתית הגורמת לקיצור הגפיים), ממצבים רפואיים המשפיעים על השרירים השונים, כגון ניוון שרירים (ALS) או שיתוק מוחין (CP), או מבעיות התפתחותיות מבניות, כגון חוסר התאמה באורך הגפיים.

עיכוב התפתחותי חברתי, רגשי והתנהגותי

מרבית הילדים המאובחנים עם עיכוב התפתחותי רב-תחומי (כללי) מתמודדים גם עם עיכוב במיומנויות החברתיות, הרגשיות וההתנהגותיות, כולל ילדים המאובחנים עם הפרעות נוירו-התנהגותיות שונות, כגון רצף הספקטרום האוטיסטי (אוטיזם) והפרעת קשב וריכוז (ADHD).

בעקבות קיומם של הבדלים משמעותיים בהתפתחות המוח בינם לבין ילדים אחרים, הם עלולים לעבד מידע או להגיב לסביבתם באופן שונה מאוד מילדים אחרים בני אותו גיל. בשל כך, עיכוב בהתפתחות החברתית, הרגשית וההתנהגותית עשוי להשפיע על יכולתם של תינוקות וילדים ללמוד כיצד לתקשר ולקיים אינטראקציות שונות עם ילדים ומבוגרים אחרים.

במקרים של עיכוב התפתחותי רב-תחומי (גלובלי), ילדים צפויים לגלות קשיים במיומנויות רגשיות וחברתיות, כולל קושי בהבנה של מחוות ורמזים חברתיים, קושי ביצירת תקשורת עם אנשים אחרים וקושי לנהל דו שיח משמעותי. כמו כן, ילדים אלה עשויים לחוות קשיים בהתמודדות עם תסכול או בהתמודדות עם מעברים ושינויים.

טיפול בעיכוב התפתחותי

לדוגמא, ילדים הסובלים מעיכוב התפתחותי משמעותי הנמצאים בסביבה תובענית מדי מבחינה רגשית או חברתית עלולים להציג לעתים תכופות התפרצויות זעם קשות הנמשכות זמן ממושך.

חשוב לציין, כי לרוב קשיי התנהגות אלה הינם נורת אזהרה המעידה על כך שילדים זקוקים לטיפול ותמיכה מקצועית רבה יותר על מנת להתמודד בהצלחה עם האתגרים הרגשיים והחברתיים עמם הם מתמודדים בחיי היום יום, כולל ביצוע התאמות בסביבתם או בכישורי הלמידה שלהם.

עיכוב התפתחותי שפתי

עיכוב התפתחותי שפתי עשוי לנבוע מהפרעה בקליטת שפה, מצב בו ילדים מתקשים להבין מילים או מושגים בסיסיים. לדוגמא, ילדים צעירים הסובלים מסוג זה של עיכוב שפתי צפויים לחוות קושי בזיהוי של צבעים, צורות או חלקי גוף. כמו כן, עיכוב שפתי עשוי להיות תוצאה של הפרעת שפה אקספרסיבית, מצב בו ילדים הינם בעלי אוצר מילים דל משמעותית מהמצופה בגילם ומתקשים להרכיב משפטים מורכבים.

במקרה של עיכוב התפתחותי שפתי הנגרם בשל הפרעת שפה אקספרסיבית, ילדים עשויים למלמל, לדבר וליצור משפטים לאט מאוד ביחס לילדים אחרים בני גילם. לדוגמא, סביר שהם יפגינו שילוב של מספר קשיים שפתיים, כגון עיכוב בקול ועיכוב בהבעה גם יחד.

בנוסף, ייתכנו מצבים בהם הסיבה להופעתו של עיכוב שפתי אצל ילדים הינה בעיה מוטורית-אוראלית רפואית, כגון חולשה משמעותית בשרירי הפה או קושי להניע את הלשון או הלסת, מה שמפריע לאדם בהפקת הדיבור ומוכר בשם המקצועי הפרעות דיבור בגיל הרך.

מלבד גורמים שכיחים אלה, עיכוב שפתי משמעותי יכול להיות תוצאה של בעיות גופניות שונות, כגון תסמונות גנטיות, אובדן שמיעה, אובדן ראייה או נזק מוחי, כמו גם כתוצאה של גורמים סביבתיים, כגון היעדר גירוי שפתי. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי ישנם מקרים לא מעטים בהם לא ניתן להצביע על גורם חד משמעי אשר גורם לעיכוב שפתי אצל ילדים.

עיכוב התפתחותי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בעיכוב התפתחותי אצל ילדים נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בעיכוב התפתחותי אצל ילדים בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.אבחון וטיפול בדיסגרפיה וקשיי כתיבה אצל ילדים ומבוגרים

תוכן דיסגרפיה – הקדמה כיצד דיסגרפיה באה לידי ביטוי ? סימנים ותסמינים נפוצים של דיסגרפיה אילו ילדים נמצאים בסיכון מוגבר לדיסגרפיה ? טיפול בדיסגרפיה וקשיי כתיבה אבחון דיסגרפיה מיתוסים שכיחים על דיסגרפיה אסטרטגיות עבור מורים שעובדים עם תלמידים הסובלים מדיסגרפיה דיסגרפיה – סיכום דיסגרפיה – הקדמה דיסגרפיה הינו תפקוד לקוי…

אבחון וטיפול בדיסקלקוליה – מאפיינים של לקות למידה במתמטיקה

תוכן עניינים מה זה דיסקלקוליה? לקות למידה במתמטיקה (“דיסלקציה במתמטיקה”) מאפיינים של דיסקלקוליה, הגדרה ותסמינים אבחון דיסקלקוליה לילדים ומבוגרים התמודדות ודרכי טיפול בדיסקלקוליה פחד וחרדה ממתמטיקה וחשבון דיסקלקוליה – סיכום מה זה דיסקלקוליה? דיסקלקוליה מתוארת כלקות ספציפית ביכולת החישוב האריתמטית המופיעה בדרך כלל ביחד עם לקויות למידה אחרות, כגון דיסלקציה,…

אבחון לקויות למידה לסטודנטים ולמבוגרים

תוכן עניינים אבחון לקויות למידה לסטודנטים ומבוגרים האם מבוגרים יכולים לסבול מלקויות למידה ? מתי מומלץ לסטודנטים לפנות למכון לאבחון לקויות למידה ? אבחון לקויות למידה לסטודנטים הסובלים מקשיים בקריאה ובכתיבה אבחון לקויות למידה לסטודנטים הסובלים מקשיים במתמטיקה אבחון לקויות למידה למבוגרים הסובלים מקשיים במיקוד וארגון אבחון לקויות למידה למבוגרים…