תוכן עניינים

  • מהן לקויות למידה?
  • מה הקשר בין לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD?
  • מה הקשר בין תפקודים ניהוליים, הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ולקויות למידה?
  • מהן ההשפעות של לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD)?
  • אבחון לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD)
  • לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) - סיכום

מהן לקויות למידה?

לקויות למידה הן מונח מקצועי המאגד תחתיו מגוון רחב של לקויות למידה ספציפיות, כולל דיסלקציה (לקות למידה בקריאה), דיסגרפיה (לקות למידה בכתיבה), דיסקלקוליה (לקות למידה במתמטיקה) ועוד.

המקור של לקויות הלמידה הוא נוירולוגי והן אינן משקפות את רמת האינטליגנציה שלכם או של ילדכם, או את המאמץ שאתם משקיעים. למעשה, המוח של אנשים הסובלים מלקויות למידה פועל בצורה שונה משל אחרים והם קולטים ומעבדים מידע באופן שונה מהמקובל.

לקויות למידה יכולות להוביל לקשיים בקריאה, כתיבה, איות ומתמטיקה, כמו גם להשפיע על היכולת שלכם או של ילדכם לארגן ולשלוף מידע, להקשיב ולדבר עם אנשים וכן על הזיכרון ויכולת התזמון לטווח הקצר ולטווח הארוך.

לקויות למידה אינן בעיות למידה המופיעות כתוצאה מבעיות ראייה או שמיעה, למידה בשפה זרה וכיוצ"ב. לרוב אנשים המאובחנים עם לקויות למידה הם בעלי רמת אינטליגנציה ממוצעת או גבוהה מהממוצע, אך בכל זאת, קיימת חוסר התאמה בין הישגיהם בפועל לבין הפוטנציאל הגבוה הטמון בהם. יחד עם זאת, בעזרת תמיכה והתערבות מקצועית נכונה, ילדים ומבוגרים מסוגלים להשלים את הפערים הללו ולהביא לידי ביטוי את כישוריהם.

מה הקשר בין לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD)?

הפרעת קשב וריכוז אינה לקות למידה, אך היא אכן הופכת את הלמידה לקשה יותר. לדוגמא, ילדים ומבוגרים הסובלים מ-ADHD מתקשים ללמוד בכתה בעודם מתאמצים להתמקד בדברי המורה או כשלא נראה להם שהם מסוגלים לשבת ולהתרכז בקריאת ספר.

תפקודים ניהוליים אצל ילדים

ילדים ובני נוער מאובחנים לעיתים קרובות כסובלים מהפרעת קשב וריכוז יחד עם לקויות למידה שונות. מחקרים רבים מעידים כי ילדים המאובחנים עם ADHD נוטים יותר לסבול מלקויות למידה, בהשוואה לילדים שאינם בעלי הפרעת קשב וריכוז.

מה הקשר בין תפקודים ניהוליים, הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ולקויות למידה?

למידה טומנת בחובה שימוש במנגנונים הניהוליים של המוח ובמיוחד יכולת מיקוד, שימת לב והתעסקות במשימה, כמו גם שימוש בזיכרון העבודה. אנו יודעים כיום כי הפרעת קשב וריכוז משפיעה על המנגנונים הניהוליים של המוח ואף ניתן לכנות ADHD כ'הפרעה התפתחותית של מנגנונים ניהוליים'.

אנשים רבים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז נדרשים להשקעת מאמץ רב בלמידה ובמטלות אקדמיות בשל הבעיות בתפקודים הניהוליים הקשורים ל-ADHD שלהם. יחד עם זאת, לא כל הילדים והסטודנטים החווים קשיים בלמידה סובלים מליקויים משמעותיים מספיק כדי להיות מאובחנים כבעלי לקויות למידה.

במידה וילד או מבוגר מאובחן כסובל משני המצבים, הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה, סביר להניח כי קיים ליקוי משמעותי בפונקציות הניהוליות בשילוב עם ליקויים בכישורים ספציפיים הדרושים לקריאה, כתיבה או מתמטיקה.

מהן ההשפעות של לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD)?

לקויות למידה מתגלות לעיתים קרובות בתקופת בית הספר היסודי בעקבות קשיים בביצוע מטלות אקדמיות ומבחנים. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי השפעותיהן מורגשות בכל תחומי החיים ולא רק בכתה או במסגרת הלימודית. כמבוגרים, לקויות למידה יכולות להשפיע על ניהול מערכות היחסים המשפחתיות, כמו גם על איכות חייכם בבית ובעבודה.

בנוסף, לקויות למידה משפיעות על יכולת ההערכה העצמית של ילדים, שכן שוררת הנחה כללית שאם ילד חכם, אז הוא בהכרח יצליח בבית הספר. במציאות, זה לא בהכרח המצב עבור ילדים ובני נוער הסובלים מלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז.

לקות למידה פירושה שהתלמיד נתקל בבעיות בלמידה ובהצגת הידע שרכש בדרכים המסורתיות. כמו כן, תלמידים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים להתאים את עצמם להתנהגות הנורמטיבית המצופה בבית הספר, כמו לשבת בשקט במשך תקופת זמן ארוכה ולשים לב לדברי המורה מבלי להתנהג באימפולסיביות או לבהות בהקיץ. במידה ותלמידים מבינים שהם אינם מסוגלים לבצע את המשימות שילדים אחרים בני גילם מבצעים בקלות, הם עשויים להרגיש מבודדים ושונים.

אבחון לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD)

במידה וילד או נער מתבגר סובל מיותר ממצב אחד, זה עשוי להיות קשה יותר לזהות את המצב השני מכיוון שהם יכולים להסוות זה את זה. בשל כך, עבור אנשים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז, זה יכול להיות קל מדי לייחס את כל האתגרים שלהם ל-ADHD. בנוסף, באותו האופן בו הפרעת קשב וריכוז משפיעה אחרת אצל כל אדם, כך גם לקויות הלמידה – מה שמקשה על ההכרה בהן עוד יותר.

בדיוק כמו להפרעת קשב וריכוז, גם לקיומן של לקויות למידה תורם מרכיב גנטי, כך שבמידה ויש לכם או לבן/בת זוגכם לקויות למידה, ייתכן כי גם ילדכם יסבול מהן במידה כלשהי. זכרו כי ידע הוא כוח ולמדו כמה שתוכלו בנושא לקויות למידה ו-ADHD.

כמו כן, במידה ואתם או ילדכם כבר אובחנתם כסובלים מהפרעת קשב וריכוז ונמצאים בתהליך טיפולי, אך עדיין חווים אתגרים משמעותיים בחייכם, ייתכן שקיים מצב אחר שאינכם מודעים אליו.

חשוב לציין, כי אבחון לקויות למידה ואבחון הפרעת קשב וריכוז יכולים להתבצע רק על ידי אנשי מקצוע מוסמכים. מומחים אלה כוללים פסיכולוגיים חינוכיים, פסיכולוגים קליניים, פסיכיאטרים ונוירולוגיים.

לאחר קבלת האבחנה, קיימת חשיבות רבה לטיפול ב-ADHD ובלקויות למידה. לדוגמא, במידה וילדכם מקבל טיפול תרופתי כדי להקל על הפרעת הקשב והריכוז שלו, לקויות הלמידה עדיין יימשכו.

כמו כן, אם ילדכם מקבל סיוע מקצועי בגין לקויות למידה, הוא לא יפיק את מלוא התועלת ממנו כאשר הוא משקיע מאמץ רב במיקוד ובשליטה באימפולסיביות שלו. זכרו כי הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה אינן מצבים שניתן לרפא, אך זה לא אומר שאתם או ילדכם לא יכולים לקיים חיים מוצלחים ומאושרים.

לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחונים נערכים על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון בגבעתיים - חייגו 03-5730282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.מהי לקות למידה? סוגי לקויות למידה אצל ילדים ומבוגרים

נכות המשפיעה על האופן בו היחיד מעבד אינפורמציה תלמידים ליקויי למידה מתקשים לקבל, לארגן, לשמור, להבין ו/או לבטא גירוי המ…

טיפול בדיספרקסיה – הפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD)

תוכן עניינים מה זה DCD? גורמים וסוגים של הפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD) אבחון דיספרקסיה (DCD) אצל ילדים ומבוגרים דרכי טיפול בדיספרקסיה (DCD) דיספרקסיה – סיכום מה זה DCD? דיספרקסיה התפתחותית, המוכרת גם בשם המקצועי הפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD), הינה הפרעה נוירולוגית-מוטורית הבאה לידי ביטוי ביכולות התנועה והתיאום של ילדים ומבוגרים…

התפתחות חברתית בתקופת הילדות ובגיל הרך

תוכן עניינים מהי התפתחות חברתית? התפתחות חברתית בתקופת הילדות התפתחות חברתית בגיל הרך התפתחות חברתית בגיל הגן התפתחות חברתית – סיכום מהי התפתחות חברתית? התפתחות חברתית תקינה מאפשרת לילדים לנהל את רגשותיהם, לבנות מערכות יחסים בריאות ולגלות אמפתיה והבנה כלפי אנשים אחרים. כמו כן, מיומנויות חברתיות תקינות מאפשרות לילדים, בני…