תוכן עניינים

 • איך לטפל בחרדה?
 • שיטות טיפול עצמי בחרדה
 • איך לטפל בחרדות בעזרת פעילות גופנית?
 • איך מטפלים בחרדה באופן מקצועי?
 • דרכי טיפול בחרדה
 • טיפול בחרדה - סיכום

איך לטפל בחרדה?

חרדה מתארת תחושות של דאגה, פחד וחשש המשפיעות לרוב על התחום הקוגניטיבי, הרגשי והגופני גם יחד. לדוגמא, אנשים החווים לחץ וחרדה נוטים לסבול ממחשבות שליליות ומטרידות חוזרות ונשנות, הרגשת פחד ואובדן שליטה, במקביל לתחושות סומטיות, כגון הזעה, רעידות וקוצר נשימה. 

ילדים ומבוגרים המאובחנים עם הפרעת חרדה או הפרעת פאניקה בדרך כלל מכירים היטב את הקושי בניהול רגשות הקשורים בלחץ וחרדה, לעתים עד כדי כך שהם מרגישים כאילו החרדה משתלטת זמנית או לחלוטין על חייהם. 

במידה והנכם מרגישים שללחץ ולחרדה יש השפעה מכרעת על חייכם, למרבה המזל ישנם מספר צעדים שאתם יכולים לנקוט בהם באופן מיידי לטיפול עצמי בחרדה. אסטרטגיות אלה תעזורנה לכם להתמודד בצורה טובה יותר עם רגשות ועם מצבים שונים שאתם מתקשים בהם.

שיטות טיפול עצמי בחרדה

 • אכלו ארוחות מאוזנות והגבילו צריכת קפאין ואלכוהול

הקפידו שלא לדלג על אף ארוחה במהלך היום שלכם והשתדלו להחזיק חטיפי בריאות מגבירי אנרגיה בהישג יד. המעיטו ככל שניתן בצריכת קפאין ומשקאות אלכוהוליים, שכן אלה עשויים להעצים את רמת החרדה שלכם ואף לעורר התקפי פאניקה.

 • הקפידו על שינה טובה ופעילות גופנית

בעת שאנשים לחוצים, הגוף שלהם זקוק לשעות שינה נוספות ומנוחה מספקת. כמו כן, פעילות גופנית יום יומית תעזור לכם להרגיש טוב יותר ולשמור על בריאותכם הנפשית והגופנית.

 • קחו פסק זמן

נסו לקחת צעד אחורה, פנו לכם זמן ותרגלו יוגה, האזינו למוסיקה, תרגלו מדיטציה, לכו לים או למדו טכניקות הרפיה. הפסקה קצרה משגרת החיים תעזור לכם לנקות מעט את הראש ממחשבות שליליות. נסו מדי פעם להקדיש כמה דקות ללקיחת נשימות עמוקות. זכרו, שואפים לאט ונושפים לאט עוד יותר.

 • עשו את המיטב וקבלו את העובדה שלא הכל בשליטתכם

במקום לשאוף לשלמות, דבר שלא תמיד אפשרי, היו גאים עד כמה קרובים אתם להצלחה שלכם. זכרו כי אתם לא יכולים לשלוט בכל דבר, לכן שימו את הלחץ והחרדה בפרספקטיבה נכונה ושאלו את עצמכם האם המצב באמת כה גרוע כפי שאתם חושבים לעצמכם. 

 • שמרו על גישה חיובית וקבלו בברכה הומור

עשו מאמץ כדי להחליף מחשבות שליליות במחשבות חיוביות וזכרו כי צחוק טוב עובר דרך ארוכה, כלומר צחוק טוב לבריאות הנפשית והגופנית גם יחד. 

 • היו מעורבים בקהילה ודברו על החרדה עם אנשים קרובים

התנדבו או מצאו דרך אחרת להיות פעילים בקהילה שלכם, מה שיעזור לכם ליצור רשת תמיכה ויאפשר לכם פסק זמן מחיי היום יום. תוכלו גם לספר לבני משפחה וחברים קרובים שאתם מרגישים מוצפים רגשית ותנו להם לדעת האם וכיצד הם יכולים לעזור לכם. במידת הצורך, פנו לקבלת טיפול מקצועי בחרדה.

 • למדו מה מניע את החרדה שלכם

בדקו עם עצמכם האם אתם יכולים לזהות גורם מסוים המעורר את החרדה שלכם, כגון מקום עבודה, בני משפחה, מוסד חינוכי או אקדמי וכד'. תעדו בפנקס כיס כל עת שאתם חשים פחד, לחץ נפשי או חרדה וכן חפשו דפוסי התנהגות שחוזרים על עצמם. 

איך לטפל בחרדות בעזרת פעילות גופנית?

בכדי להפיק את המירב מפעילות גופנית כטיפול בחרדה, נסו לכלול לפחות שעתיים עד שלוש שעות של פעילות גופנית בעצימות נמוכה ושעה עד שעתיים של פעילות גופנית בעצימות גבוהה בכל שבוע. זכרו כי רק הקפדה על זמנים אלה תעזור לכם להישאר בריאים לאורך זמן.

הציבו לעצמם יעדים יומיים קטנים, שכן השאיפה הינה לעקביות יומית ולא לאימונים מושלמים. לכן, עדיף ללכת כל יום חצי שעה מאשר לחכות עד סוף השבוע ולפצוח ביום ספורט של חמש שעות. מחקרים רבים מעידים כי התדירות הינה המרכיב החשוב ביותר בדרך להצלחה שלכם.

חשוב שתמצאו סוגי פעילויות גופניות שיקנו לכם הנאה וכיף. לדוגמא, אנשים מסוימים נוטים לאהוב שעורים ופעילויות קבוצתיות יותר מאשר פעילויות המתקיימות אחד על אחד. כמו כן, נסו להקפיד על רמת פעילות קבועה, לדוגמא חמש פעמים בשבוע למשך שלושים דקות בכל פעם. 

במהלך הפעילות, הסיחו את דעתכם על ידי האזנה למוסיקה או תכנית רדיו אהובה. אנשים רבים מוצאים שמהנה יותר להתאמן בזמן האזנה למשהו שהם אוהבים במיוחד. במידה ואינכם כאלה, גייסו חבר קבוע לפעילות, שכן בדרך כלל קל יותר להתמיד בשגרת האימונים שלכם כשאתם צריכים להישאר מחויבים לחבר, שותף או קולגה.

לבסוף, היו סבלניים עם עצמכם ואל תלחצו בעת בניית תכנית אימונים חדשה. מרבית האנשים שאינם פעילים גופנית נדרשים לארבעה עד שמונה שבועות בכדי להרגיש מתואמים עם הגוף שלהם ומספיק בכושר עד שהאימון נעשה קל יותר עבורם.

איך מטפלים בחרדה באופן מקצועי?

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) מספק לסובלים מחרדה נקודת מבט חדשה על מצבם, מה שמאפשר להם להחזיר את השליטה בחייהם, להפחית את עוצמת התסמינים הנפשיים והגופניים וכן לאמץ אסטרטגיות יעילות שיעזרו להם להתמודד עם מצבים מלחיצים ביתר ביטחון.

במהלך תהליך של טיפול CBT, תגלו מדוע מצבים מסוימים גוררים אצלכם תגובות של פחד, לחץ וחרדה וכן תלמדו כיצד דפוסי חשיבה והתנהגות מסוימים שאתם מחזיקים בהם כיום עשויים להשאיר אתכם במקום ולמנוע מכם להרגיש טוב יותר בעתיד.

בנוסף, תכירו דרכי חשיבה והתנהגויות חדשות שמטרתן להוציא החוצה לחלוטין את גורמי הלחץ מחייכם ולאפשר לכם להתמודד טוב יותר עם מצבים בלתי נמנעים שעלולים לגרום לכם להתקף חרדה או פאניקה. פיתוח הבנה חדשה והגברת הבטחון שלכם ביכולותיכם יאפשרו לכם להתמודד עם מצבים מלחיצים שונים גם לאחר הטיפול.

דרכי טיפול בחרדה

כאמור, טיפול מקצועי בחרדה, כגון טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), מאפשר לאנשים להבין כיצד דפוסי חשיבה והתנהגות מסוימים נוטים להעלות את רמת הלחץ והחרדה ולפגוע בתפקוד היום יומי התקין שלכם.

טיפול CBT יכול גם להראות לכם כיצד דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים יאפשרו לכם לזהות בקלות מהם הגורמים המרכזיים ללחץ שאתם חווים ולהגביר את תחושת הביטחון העצמי והיכולת שלכם להתמודד עם מצבים מלחיצים כאלה בצורה יעילה ובריאה יותר.

בעזרת טיפול רגשי בחרדה, אתם צפויים להרגיש בנוח יותר וכן בשליטה ובכושר טובים יותר בכדי להתמודד עם מצבי חיים שונים, הן אלה שמעוררים אצלכם תחושות של לחץ או פחד והן בכדי למנוע בפועל ממצבים מסוימים לגרום לכם למתח ורמת חרדה גבוהה.

טיפול בחרדה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בחרדה נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בחרדה בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.איך להתגבר על פחד קהל? טיפול בפחד במה, חרדת קהל וגלוסופוביה

תוכן עניינים פחד קהל (גלוסופוביה) איך להתגבר על פחד במה? איך להתמודד עם פחד קהל? איך מתגברים על פחד קהל? טיפול בפחד קהל וחרדת במה פחד קהל (גלוסופוביה) – סיכום פחד קהל (גלוסופוביה) פחד קהל הינו מונח מקצועי המשמש לתיאור תגובה מתמשכת של פחד וחרדה בעת התמודדות עם המחשבה שתצטרכו…

איך להתמודד עם פחד ממקומות פתוחים והומי אדם? טיפול באגורפוביה

תוכן עניינים מה זה אגורפוביה? גורמים ותסמינים של אגורפוביה טיפול באגורפוביה ופחד ממקומות פתוחים אגורפוביה – סיכום מה זה אגורפוביה? אגורפוביה הינה סוג של פוביה בה אדם חווה פחד ממקומות פתוחים המוביל להימנעות, לעתים מוחלטת, מהגעה למקומות שונים ועיסוק במגוון פעילויות, כולל כאלו שהיה נהנה מהן בעבר, כאשר הגורמים השכיחים…

איך להרגיע לחץ נפשי? תסמינים וטיפול בסטרס כרוני ומתח נפשי מתמשך

תוכן עניינים מה זה לחץ נפשי? תסמינים של מתח נפשי וסטרס איך להתמודד עם לחץ נפשי? מה הקשר בין סטרס כרוני ומחלות? טיפול בלחץ נפשי וסטרס דחק ומתח נפשי – סיכום מה זה לחץ נפשי? לחץ נפשי, המכונה גם סטרס (באנגלית: Stress), מתאר מתח נפשי ורגשי הנגרם מנסיבות או מצבים…