תוכן עניינים

  • אבחון ילדים מחוננים
  • אבחון ילדים מחוננים בגיל הרך
  • כיצד מתבצע אבחון מחוננות ?
  • מכון אבחון מחוננים פרטי
  • אבחון ילדים מחוננים - סיכום

אבחון ילדים מחוננים

הורים רבים כיום מעוניינים לפנות לאבחון מחוננים פרטי עם ילדיהם, אך עליכם לקחת בחשבון מספר גורמים בטרם ביצוע המבחן. למעשה, ישנם דברים מסוימים שכדאי להיות מודעים אליהם על מנת לא רק להעצים את המחוננות של ילדים, אלא גם כדי להימנע מהסיטואציות הנפוצות כל כך בהן אין סיבה דחופה לאבחון ילד כמחונן.

הבא נבחן את הסיבות העיקריות בגינן מומלץ לפנות למכון אבחון מחוננים, סוגי המבחנים אשר פסיכולוגיות ופסיכולוגים משתמשים בהם לצורך איתור ילדים מחוננים, הזמן הטוב ביותר לביצוע הבדיקה והשאלות שעליכם לשאול כהורים כדי לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבור הילדים שלכם.

במידה והנכם חושדים כי ילדכם עשוי להיות מחונן, אבחון מקצועי יאפשר לכם להבין מהם הצרכים הלימודיים הפרטיים שלו ולהכיר את נקודות החוזק והחולשה. בזכות איתור מוקדם של ילדים מחוננים, סביר יותר שהמחוננות שלהם תתפתח לכדי כישרונות מיוחדים והם יזכו לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם.

בנוסף, פנייה למכון אבחון עשויה לסייע לילדים להשתלב בתוכניות ייחודיות לתלמידים מחוננים ומצטיינים של משרד החינוך, בהן הם יוכלו לפתח את כישוריהם יוצאי הדופן וללמוד כיצד לנהל ולשפר את חולשותיהם. בהתאם למקום מגוריכם, ייתכן וישנם גם בתי ספר הכוללים כיתות מחוננים החל מכיתה ג'.

מלבד האפשרות שילדכם יאותר כמחונן, אבחון פרטי הנערך על ידי פסיכולוגית או פסיכולוג המתמחה בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים מחוננים יכול לעתים קרובות להביא גם לאיתור של לקויות למידה, הפרעת קשב וריכוז או בעיות רגשיות. במקרים אלה, ילדים מחוננים עלולים להזדקק להתערבות מקצועית הולמת ולהתאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות בבית הספר או בהמשך גם באקדמיה.

מבלי לערוך אבחון מקצועי, בדרך כלל החולשות של הילדים נעלמות מהעין של הוריהם ושל הצוות החינוכי בבית הספר מכיוון שהם פשוט מצטיינים בתחומים רבים אחרים. כמו כן, חוות דעת של פסיכולוגית או פסיכולוג ילדים יכולה לעזור להורים למחוננים לממש את הזכויות של ילדיהם מול משרד החינוך במידת הצורך.

אבחון ילדים מחוננים בגיל הרך

במרבית המקרים, ילדים מאותרים כמחוננים רק במהלך לימודיהם בכיתה ב', כאשר הוריהם מקבלים את תוצאות שלב ב' של מבחן איתור מחוננים הנערך על ידי משרד החינוך. יחד עם זאת, לעתים קרובות, הורים, גננות ואנשי מקצוע מזהים מאפיינים של ילדים מחוננים כבר בגיל צעיר מאוד ואף בתקופת הגיל הרך.

בעוד שאבחון מחוננות הכולל הערכה מלאה של מנת המשכל ניתן לערוך רק מגיל 3 וחצי שנים, ייתכן שתוכלו לעשות שימוש באבני דרך התפתחותיות שונות המאפיינות ילדים מחוננים כדי לחזות תוצאות של מבחני אינטליגנציה (IQ) עתידיים. במקרים מסוימים, ניתן לקבוע באופן חד משמעי שילד מחונן אף לפני גיל 3 שנים וחצי שנים.

בעת שמדובר בפעוטות וילדים מחוננים בגיל הרך, על הוריהם לבחון דרכים שונות כדי להעמיד אתגרים לילדיהם הצעירים מבלי להיות הורים דוחפים או מלחיצים יתר על המידה, שכן לרוב אין בכך תועלת משמעותית. במקום זאת, השתדלו לקיים מגוון פעילויות שיסייעו לכם לקדם ולפתח את ילדכם בבית מגוריכם.

לדוגמא, ניתן לעבוד על תפקודי קריאה וכתיבה כאשר מדובר בילדים מחוננים מבחינה מילולית, לעבוד עם מספרים וחישובים כאשר מדובר בילדים מחוננים בתחום המתמטית, לבקר במוזיאונים מדעיים ושמורות טבע כאשר מדובר בילדים מחוננים מבחינה מדעית כן לעסוק במלאכת יד ומגוון אומנויות כאשר מדובר בילדים מחוננים בתחום האומנות.

בנוסף, מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו כי חינוך למוסיקה מסייע לילדים גם בלמידת מיומנויות אחרות, כגון מתמטיקה. בשל כך, מומלץ לבחון אפשרות לשלב ילדים בגילאי 3 עד 9 שנים בתוכניות מוסיקה שונות המיועדות לילדים מחוננים ומצטיינים צעירים ומאפשרות להם לחקור את המוסיקה בתקופת הגיל הרך, זמן בו הלמידה משמיעה הינה במיטבה.

אבחון מחוננות

כיצד מתבצע אבחון מחוננות ?

הורים השוקלים לפנות עם ילדיהם לאבחון מחוננות פרטי צריכים להכיר את שני הסוגים העיקריים של מבחנים המשמשים לפסיכולוגים ופסיכולוגיות לשם איתור ילדים מחוננים. בעוד מבחני אינטליגנציה (IQ) מודדים את יכולותיהם הפוטנציאליות של ילדים ומבוגרים, מבחני הישגים מעריכים את מה שהילד כבר יודע ביום הבדיקה.

בנוסף למבחני אינטליגנציה ומבחני הישגים שונים, ניתן להעריך האם ילד מחונן או לא מתחת לגיל 3 וחצי שנים על ידי בדיקה בלתי פורמלית של כישרונות יוצאי דופן ומוטיבציה מהותית שהוא מגלה. לדוגמא, ילדים מחוננים לעתים קרובות מסוגלים לקרוא כבר בגיל שנתיים וחצי, דבר שאינו אופייני כלל וכלל בקרב בני קבוצת גיל זו.

כאמור, מבחני אינטליגנציה (IQ) פרטניים, כגון מבחן וכסלר (WISC), מודדים את יכולותיו של הילד ומהווים את הדרך המדויקת ביותר לאיתור ילדים מחוננים. לעומת זאת, בתי ספר לרוב מעבירים את הילדים מבחני הישגים קבוצתיים, כגון זה שנוהג לערוך משרד החינוך לתלמידי כיתות ב'.

במבחן וכסלר (WISC), מנת משכל (IQ) כללית בטווח של 85-115 נקודות נחשבת לטווח האינטליגנציה הממוצעת בקרב אוכלוסיית העולם. במקרה של אבחון ילדים מחוננים, מנת המשכל המקובלת הינה 140 נקודות, כאשר מנת המשכל הגבוהה ביותר שניתן למדוד באמצעות מבחן וכסלר (WISC) הינה 160 נקודות.

להבדיל ממבחני אינטליגנציה, מבחני הישגים מודדים את מה שהילדים כבר יודעים במועד הבדיקה. בשל כך, ילדים מחוננים לא בהכרח מגיעים להישגים אקדמיים גבוהים בעת שהם נמדדים על פי ציוני מבחניהם בבית הספר, אולם באופן מסורתי הם מצליחים יותר במבחנים סטנדרטיים מאשר ילדים אחרים, כאשר הם נוטים להפגין תפקוד התואם לאחוזונים 95-99.

חשוב לציין, כי שני הסוגים של הבדיקות טומנים בחובם יתרונות וחסרונות שונים, לכן חשוב לפנות לפסיכולוג או פסיכולוגית המתמחה בעבודה עם ילדים ובני נוער מחוננים שתאפשר לכם כהורים לקבל הבנה טובה יותר של המבחנים והאבחונים המתאימים ביותר למצבו ותפקודו של ילדכם.

לדוגמא, לעתים קרובות הורים פונים לאבחון מחוננים פרטי הכולל שילוב של מבחן אינטליגנציה (IQ) ומבחני הישג גם יחד, מכיוון שילדיהם נדרשים לכך לצורך קבלה לתוכניות הייחודיות השונות לתלמידים מחוננים ומצטיינים של האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך.

מכון אבחון מחוננים פרטי

בעת שמדובר באבחון ילדים מחוננים, ההמלצה הגורפת הינה לפנות אך ורק לפסיכולוג או פסיכולוגית המתמחה בעבודה עם ילדים ובני נוער מחוננים, שכן במידה ותפנו לאנשי מקצוע שאינם מומחים בעבודה עם אוכלוסייה ייחודיות זו, ייתכן ותוצאות האבחון לא יהיו מדויקות ואף יפגעו בילדכם בהמשך הדרך.

לדוגמא, פסיכולוגים ופסיכולוגיות חסרי ניסיון יתחילו את הבדיקה בכך שהם ישאלו את ילדכם את השאלות הקלות ביותר וימשיך לשאול עוד ועוד עד שהילד יחמיץ מספר תשובות נכונות ברצף, כפי שנהוג בדרך כלל. לעומת זאת, פסיכולוג או פסיכולוגית בעלי ניסיון ומוניטין רב שנים באבחון מחוננות אצל ילדים יידעו להתחיל את הבדיקה דווקא עם השאלות המורכבות יותר, כך שילדכם לא יתעייף או ישתעמם מהר, מה שעלול לגרום לו לטעות לשווא.

במקרים אלה, ילדים עשויים פשוט להגיע לציונים נמוכים ולא מדויקים במבחן האינטליגנציה (IQ) רק בשל חוסר ניסיונו של איש המקצוע המסוים. בשל כך, כאמור, ישנם מספר גורמים חשובים שעליכם לקחת בחשבון כהורים המעוניינים לפנות עם ילדכם לאבחון פרטי, כאשר מכון האבחון אמור לתת לכם מענה מקצועי לכל שאלותיכם לגבי אבחון ילדים מחוננים.

ילד מחונן

ראשית, הקפידו לבדוק עם המכון האם כעת זה הזמן הטוב ביותר לאבחן את ילדכם ומהם היתרונות והחסרונות באם תחליטו להמתין. במידה וילדכם אכן יאותר כילד מחונן, הפסיכולוג או הפסיכולוגית צריכים להסביר לכם כיצד האבחנה החדשה תשפיע על חינוכו ומהם הצעדים הבאים שעליכם לנקוט בהם מעתה ואילך כהורים.

במהלך שיחת הטלפון הראשונה שלכם עם איש המקצוע, בדקו אילו מבחנים ילדכם עשוי לעבור במהלך האבחון, מה הרקע והניסיון המקצועי של הפסיכולוג או הפסיכולוגית שילדכם צפוי לפגוש ועם כמה ילדים מחוננים הם כבר נפגשו בעבר. כמו כן, שאלו את איש המקצוע מהי תשוקתו בעבודה עם ילדים ובני נוער מחוננים ובררו היטב מהן עלויות האבחון וכיצד בדיוק מתבצע התהליך.

במקביל, סביר להניח כי מכון האבחון ישאל אתכם מהו המניע שלכם לאבחון, זאת על מנת להבין טוב יותר כיצד ניתן לסייע לכם ולילדכם. לדוגמא, הורים רבים פונים עם ילדיהם לאבחון פרטי כדי לבחון את האפשרות שהם ישתלבו בתוכניות ייחודיות לתלמידים מחוננים ומצטיינים של משרד החינוך או מכיוון שהם לא עברו את שלב ב' של מבחן איתור מחוננים הנערך בכיתה ב' לתלמידי בתי הספר בכל הארץ.

במקרים אחרים, הורים פונים עם ילדיהם לאבחון מקיף בשל צורך פנימי שלהם לאמת את מה שהם רואים בחיי היום יום או כדי להבין טוב יותר את נקודות החוזק והחולשה שלהם, שכן בסיום תהליך האבחון, הפסיכולוג או הפסיכולוגית יתנו לכם כלים לסייע לילדכם להתפתח ולממש את מלוא הפוטנציאל הגבוה הטמון בהם.

אבחון ילדים מחוננים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון מחוננים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים מחוננים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול במחוננים בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.ילד מחונן – מאפיינים קוגניטיביים, רגשיים והתנהגותיים

איפיונים קוגנטיביים חשיבה מהירה גמישות בחשיבה ידע תהליכי העדפת מורכבות בקרה עצמית שימוש יעיל בזיכרון ריכוז גבוה…

22 מאפיינים משותפים של ילדים מחוננים

תוכן עניינים מאפיינים של ילדים מחוננים – הקדמה מאפיינים משותפים של ילדים מחוננים סוגים של מחוננות בקרב ילדים מאפיינים של ילדים מחוננים – סיכום מאפיינים של ילדים מחוננים – הקדמה כיצד הורים יכולים לקבוע האם ילדיהם הינם מחוננים ? אבחון ילד כמחונן יכול להיות תהליך מסובך, בהתחשב בדעות הסותרות סביב…

הורים לילדים מחוננים ומצטיינים

תוכן עניינים הורים למחוננים מחוננות כהתפתחות א-סינכרונית זיהוי ילדים מחוננים בגיל הרך הורות מגיבה ופעילה לילדים מחוננים חשיבות הקשרים המשפחתיים עבור ילדים מחוננים שיבוץ תלמידים מחוננים בבית הספר תפקידם המיוחד של הורים למחוננים הורים לילדים מחוננים – סיכום הורים למחוננים גידול, חינוך וטיפוח ילדים מחוננים יכול להיות אתגר מרגש ומפחיד…