תוכן עניינים

  • אבחון מחוננים - הקדמה
  • סיבות לאבחון מחוננות בקרב ילדים
  • מתי לפנות עם ילדים לבדיקת מחוננות ?
  • כיצד מתבצע אבחון מחוננות ?
  • היכן מומלץ לאבחן ילדים מחוננים ?
  • אבחון ילדים מחוננים - סיכום

אבחון מחוננים - הקדמה

הורים המעוניינים לפנות עם ילדיהם לאבחון מחוננות צריכים לקחת בחשבון מספר גורמים.

למעשה, ישנם מספר דברים שכדאי להיות מודעים אליהם בכדי לא רק להעצים את החינוך של ילדיהם אלא על מנת להימנע מהמלכודות הנפוצות כל כך כאשר אין סיבה ברורה לביצוע הבדיקה.

הבא נבחן את הסיבות העיקריות אשר בגינן מומלץ לפנות עם ילדים לבדיקת מחוננות, סוגי הבדיקות אשר פסיכולוגים משתמשים בהן כדי לאבחן ילדים מחוננים, הזמן הטוב ביותר לביצוע הבדיקה והשאלות שעליכם לשאול כהורים בכדי לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבור ילדכם.

סיבות לאבחון מחוננות בקרב ילדים

במידה והנכם חושבים כי ילדכם עשוי להיות מחונן, הבדיקה תאפשר לכם להבין את צרכי הלמידה האישיים שלו ולהכיר את נקודות החוזק והחולשה.

בזכות איתור ילדים מחוננים בשלב מוקדם, סביר יותר שהמחוננות של ילדכם תתפתח לכדי כישרונות מיוחדים.

בנוסף, הבדיקה עשויה גם לסייע לילדכם להשתלב בתוכניות ייחודיות לתלמידים מחוננים ומוכשרים של משרד החינוך, בהן הוא יוכל לפתח את חוזקותיו וללמוד כיצד לנהל או לשפר את חולשותיו.

מלבד האפשרות שילדכם יאותר כמחונן, אבחון מקצועי הנערך על ידי פסיכולוג המתמחה בעבודה עם ילדים ובני נוער מחוננים עשוי להביא גם לזיהוי של לקויות למידה, כאשר לקויות אלו עשויות לדרוש התערבות מקצועית והתאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות בבית הספר. מבלי לבצע בדיקה זו, בדרך כלל החולשות של ילדכם נעלמות מהעין מכיוון שהוא מצטיין בתחומים אחרים. בנוסף, חוות הדעת יכולה לעזור להורים לממש את זכויות ילדיהם, במידת הצורך.

מתי מומלץ לפנות עם ילדים לבדיקת מחוננות ?

במרבית המקרים, ילדים מאותרים כמחוננים במהלך כתה ב', כאשר הם מקבלים את תוצאות שלב ב' של תהליך האיתור של תלמידים מחוננים שעורך משרד החינוך.

כמו כן, לעתים קרובות ניתן לזהות מאפיינים של ילדים מחוננים כבר בגיל צעיר מאוד.

בעוד שבדיקת מחוננות הכוללת הערכה של מנת המשכל אפשר לערוך רק מגיל 3 וחצי שנים, ייתכן שניתן יהיה להשתמש באבני דרך התפתחותיות שונות בכדי לחזות תוצאות של מבחני אינטליגנציה עתידיים.

בעת שמדובר בפעוטות וילדים בגיל הרך, על ההורים לבחון דרכים שונות בכדי להעמיד אתגרים לילדיהם הצעירים מבלי להיות הורים דוחפים או מלחיצים יתר על המידה.

קיימות מגוון אפשרויות שיסייעו לכם לשמור על פעוטות וילדים בגיל הרך מגורים בבית, כולל עבודה על קריאה וכתיבה כאשר מדובר בילדים מחוננים מילולית, עבודה עם מספרים וחישובים כאשר מדובר בילדים מחוננים מתמטית, ביקור במוזיאונים מדעיים ושמורות טבע כאשר מדובר בילדים מחוננים מדעית וכן עיסוק במלאכה ואומנויות כאשר מדובר בילדים מחוננים בתחום האמנות.

בנוסף, תכניות מוזיקה שונות אשר מיועדות לילדים מחוננים צעירים בגילאי 4-8 שנים מאפשרות להם לחקור את המוזיקה בזמן שהלמידה משמיעה הינה במיטבה.

נראה כי חינוך למוזיקה מסייע גם בלמידת מיומנויות אחרות, כגון  מתמטיקה.

 

כיצד מתבצע אבחון מחוננות ?

קיימים שני סוגים עיקריים של מבחנים אשר הורים חושבים עליהם כשהם שוקלים לפנות עם ילדיהם לבדיקת מחוננות, כאשר מבחני אינטליגנציה (IQ) מודדים את יכולותיו של הילד ומבחני הישגים מודדים את מה שהילד כבר יודע. בנוסף לבדיקות אלו, ניתן להעריך ילדים מחוננים על מנת לבדוק האם הם ניחנים בכישרון יוצא דופן ובמוטיבציה מהותית. לדוגמא, ילדים מחוננים לעתים קוראים ספרים כבר בגיל 3 שנים.

כאמור, מבחני אינטליגנציה (IQ) מודדים את יכולותיו של הילד, בתי ספר ומשרד החינוך לרוב מעבירים מבחני הישגים קבוצתיים, בעוד מבחני אינטליגנציה פרטניים, כגון וכסלר, הינם מדויקים יותר עבור ילדים מחוננים.

מנת משכל (IQ) של 85-115 נחשבת לממוצעת, כאשר ילדים מחוננים הינם בעלי מנת משכל של 140 ומעלה, ומנת המשכל הגבוהה ביותר שניתן למדוד הינה 160.

מבחני הישג מודדים את מה שהילד כבר יודע. ילדים מחוננים לא בהכרח מגיעים להישגים גבוהים כאשר הם נמדדים בציונים בבית הספר, אולם באופן מסורתי הם מצליחים יותר במבחנים סטנדרטיים, כאשר הם נוטים לתפקוד באחוזונים 95-99.

חשוב לציין, כי שני הסוגים השונים של הבדיקות כוללים בתוכם יתרונות וחסרונות, לכן חשוב לפנות לפסיכולוג המתמחה בעבודה עם ילדים ובני נוער מחוננים בכדי לקבל הבנה טובה יותר של המבחנים המתאימים ביותר לילדכם.

לדוגמא, לעתים קרובות נדרש שילוב של מבחני אינטליגנציה (IQ) ומבחני הישג גם יחד בכדי להתקבל לתכניות ייחודיות לתלמידים מחוננים ומצטיינים של משרד החינוך.

היכן מומלץ לאבחן ילדים מחוננים ?

ההמלצה הינה לבצע בדיקת מחוננות רק אצל פסיכולוג המתמחה בעבודה עם ילדים ובני נוער מחוננים, שכן במידה ולא, ייתכן ותוצאות האבחון לא יהיו מדויקות ואף יפגעו בילדכם בהמשך הדרך.

לדוגמא, פסיכולוג חסר ניסיון יתחיל את הבדיקה בכך שהוא ישאל את ילדכם את השאלות הקלות ביותר וימשיך לשאול עד שהילד יחמיץ מספר תשובות נכונות באופן רצוף.

לעומת זאת, פסיכולוג בעל ניסיון באבחון ילדים מחוננים יידע להתחיל את הבדיקה עם השאלות הקשות יותר, כך שילדכם לא יתעייף או ישתעמם, מה שעלול לגרום לו לטעות לשווא. במקרים אלה, ילדכם עשוי להגיע לציונים נמוכים ולא מדויקים עקב חוסר ניסיונו של איש המקצוע.

כאמור, ישנם מספר גורמים אשר יש לקחת בחשבון כאשר הורים מעוניינים לפנות עם ילדיהם לבדיקת מחוננות, כשהפסיכולוג אמור לתת לכם מענה לכל שאלותיכם המקצועיות לגבי ילדים מחוננים. ראשית, הקפידו לבדוק עמו האם כעת זה הזמן הטוב ביותר לאבחן את ילדכם וכן מה הם היתרונות והחסרונות באם תחליטו להמתין. בנוסף, במידה וילדכם יאותר כמחונן, הפסיכולוג צריך להסביר לכם כיצד האבחנה תשפיע על חינוכו וכן מהם הצעדים הבאים שעליכם לעשות כהורים.

במהלך שיחת הטלפון הראשונה עם איש המקצוע, בדקו אילו מבחנים ילדכם עשוי לעבור במהלך האבחון, מה הרקע והניסיון של הפסיכולוג ועם כמה תלמידים מחוננים הוא כבר נפגש בעבר. כמו כן, שאלו אותו מהי תשוקתו בעבודה עם ילדים ובני נוער מחוננים ובררו מהן עלויות האבחון וכיצד בדיוק מתבצע התהליך.

במקביל, סביר להניח כי הפסיכולוג ישאל אתכם מהו המניע לאבחון. לדוגמא, הורים רבים מגיעים עם ילדיהם לאבחון בכדי לבחון את האפשרות שהם ישתלבו בתכניות ייחודיות לתלמידים מחוננים ומוכשרים של משרד החינוך. הורים אחרים פונים עם ילדיהם לאבחון בשל צורך פנימי שלהם לאמת את מה שהם רואים ביומיום, או בכדי להבין טוב יותר את נקודות החוזק והחולשה של ילדיהם ולקבל כלים לסייע להם להתפתח ולממש את הפוטנציאל הטמון בהם.

אבחון ילדים מחוננים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול במחוננים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים מחוננים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול במחוננים בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.