תוכן עניינים

 • קידום ילדים מחוננים - הקדמה
 • טיפים לקידום ילדים מחוננים
 • טיפים לקידום ילדים מחוננים בבית הספר
 • קידום ילדים מחוננים - סיכום

קידום ילדים מחוננים - הקדמה

קבלת האבחנה כי ילדכם הינו מחונן מובילה באופן בלתי נמנע לשאלות ומחשבות מה לעשות בנדון, כאשר זה לא משנה אם אתם שמתם לב להתנהלות המתקדמת של ילדכם או שאחרים הצביעו עליה בפניכם. רוב הסיכויים כי נשארתם עם תהיות מה עליכם לעשות עם המידע החדש אשר בידכם. הורים רבים חוששים שמא הם יעשו דברים באופן לא נכון או שהם אינם חכמים, מוכשרים או משכילים מספיק בכדי לספק את צרכיו של ילדם המחונן. יחד עם זאת, כל מה שדרוש מכם כהורים הם מעט הבנה ויצירתיות בגידול ילדכם.

המפתח הראשון בכדי לסייע לילדים מחוננים להפיק את המירב מיכולותיהם הגבוהות הינו ללמוד מהן המשמעויות של קידום יכולות אלו, כאשר טיפוחן מזין בעיקר את תחומי העניין של הילד וחושף אותו לרעיונות וחוויות חדשים כל הזמן. לדוגמא, במידה והבחנתם כי ילדכם מתעניין מאוד בדינוזאורים, דאגו עבורו לצעצועים וספרים בנושא זה. יחד עם זאת, אף על פי שילדכם עשוי שלא לגלות עניין רב בתחומים מסוימים, כגון מוזיקה, אתם תרצו לחשוף אותו לצעצועים מוזיקליים ולמוזיקה.

טיפים לקידום ילדים מחוננים

 • העריכו תלמידים מחוננים כילדים

  בדיוק כמו כל הילדים, גם תלמידים מחוננים זקוקים לאהבה, חברויות, סטנדרטים סבירים של התנהגות, אחריות, כישורי ניהול זמן, עיסוקים אומנותיים וזמן חופשי לעצמם. העריכו את ילדכם כפי שהם ולא כמי שהם עשויים או יכולים להיות וזכרו שהם צריכים את מעורבות הוריהם בפיתוח עצמאותם. במילים אחרות, אל תנסו להפוך אותם למה שהייתם רוצים או מצפים מהם כילדים מחוננים.

 • צרו אינטראקציה עם משפחות של ילדים מחוננים

  ילדים מחוננים מחפשים עמיתים בעלי תחומי עניין משותפים וקשרים אינטלקטואליים באותה מידה שהם מחפשים חברים בני גילם. בנוסף, ייתכן ותמצאו נחמה בחברות עם הורים נוספים שחיים ומגדלים ילדים מחוננים בבית. ככל שתמצאו מכנה משותף בין הילדים וכמובן עם הוריהם, כך יהיה לכם קל יותר להתנהל מולם ועם עצמכם.

 • הכירו בכך שהצרכים האישיים וההוראה של ילדים מחוננים שונים משל אחרים

  תלמידים מחוננים זקוקים לעמיתים אינטלקטואליים אשר מבינים יותר רעיונות מופשטים ומקבלים את הבדיחות הייחודיות שלהם. כמו כן, ילדים מחוננים לומדים בצורה טובה יותר כאשר ההוראה הינה בקצב וברמה המתאימה למוכנות המואצת שלהם ללמידה ולהעשרה.

 • הבינו את המשברים ההתפתחותיים בקרב תלמידים מחוננים

  ילדים מחוננים חווים התפתחות לא אחידה והישגים נמוכים המקושרים לעתים קרובות לחוסר אתגר בלימודים. כמו כן, הם חווים קונפליקט בין הישגים ופופולריות וקושי בבחירת קריירה בשל המולטי-פוטנציאל הטמון בהם. ככל שתבינו טוב יותר את המשברים עמם מתמודדים ילדים אלו, כך יהיה לכם קל יותר לסייע להתפתחות הלימודית של ילדכם המחונן.

 • תשדרו לילדכם שלהיות שונה זה בסדר

  ילדים מחוננים יכולים להרגיש מנותקים מעמיתים בני גילם אשר מפרשים את הדברים באופן שונה כל כך. לכן עזרו להם להעריך את ההבדלים האינדיבידואליים בינם לבין ילדים אחרים וספקו להם מרחב שבו בטוח להם להיות לבד עם עצמם.

 • היו הורים מעודדים

  הורים מבינים את ילדיהם באופן ייחודי בכך שהם רואים אותם במצבים רבים ועל פני תקופת זמן ארוכה, למעשה מאז היום בו נולדו. כהורים מעודדים, תנו חשיבות יתרה למטרות של ילדכם בדיוק כפי שאתם מעודדים תשוקה ללמידה והישגים אקדמיים.

 • היו מאזינים פעילים וערים לתפיסות של ילדכם

  שאפו להבין את המסרים והרגשות שלהם ולא להגיב מהר מדי לדבריהם וכן הבטיחו כי ילדכם יודעים שאתם מכבדים אותם ושאתם באמת מתעניינים במידע שהם משתפים אתכם. מאבקי כוח יכולים להידחות אם נבקש לשמוע את נקודת המבט שלהם במקום להטיח בהם מייד את תשובותינו. לדוגמא, שאלו את ילדכם "מה אתה חושב שנוכל לעשות בנדון?", "איך אתה מרגיש בקשר לכך?" או "למה אתה חושב שזה קרה?".

 • לכו עם תחומי העניין וכיווני הלמידה של ילדכם

  מטרותינו כהורים לאו דווקא זהות למטרות ילדינו, לכן הקפידו לא להלחיץ אותם באג'נדה שלכם. במקום זאת, התייעצו עם ילדכם בנושאים המשפיעים עליהם בכל פעם שאתם מרגישים שהם יכולים להבין את ההשלכות.

 • דברו אל ילדכם

  מחקרים הוכיחו כי אוצר מילים מתקדם מוביל להבנת הנקרא ברמה גבוהה יותר ולהישגים אקדמיים טובים יותר.

 • תיהנו מחוויות תרבותיות משפחתיות

  מוזיקה, משחקים, מוזיאונים, אמנות, ספורט ומקומות היסטוריים הם רק חלק מהחוויות התרבותיות המשותפות שאתם יכולים לחוות יחד עם ילדכם. חוויות אלו נותנות לכל בני המשפחה זיכרונות חמים לדבר עליהם במשך השנים.

 • שמשו דוגמה להרגלי למידה

  שוחחו עם ילדכם על אירועים שוטפים והתנדבו עמם בכדי לעזור לאחרים מעת לעת, שכן הפעולות שאנו נוקטים בהן עשויות להוות עבור ילדינו מודל הרבה יותר מאשר המילים שלנו.

 • אפשרו לילדכם חוויות קריאה, כתיבה, מדעים ומתמטיקה מהחיים האמיתיים

  גשו עם ילדכם לספריה, עשו מנוי יחד ועזרו להם למצוא ספרים טובים וחומרים בתחומים בהם הם מביעים עניין מיוחד. התחילו בגיל מוקדם ככל הניתן לקחת אותם לערוך קניות לבית עם רשימה ותקציב סדורים. כמו כן, כתבו מכתבי תודה והזמנות יחד ותכננו את אזור הצמחים בחצר או במרפסת הבית.

 • תנו לילדכם ספרים ומשחקי למידה כמתנות

  לאחר פתיחת המתנה, בלו זמן יחד עמם בקריאה או שחקו במשחק שקניתם. מחקרים תומכים בכך שקריאה, משחקי קלפים ומשחקי לוח מגדילים את אוצר המילים, הכישורים המתמטיים, הבנת הנקרא וכישורי חשיבה קריטיים בקרב ילדים צעירים.

 • הכירו בכך שילדים מחוננים צריכים לשאול ולהגיב באופן ביקורתי

  תלמידים מחוננים לעתים קרובות יכולים להיות חסרי סבלנות כלפי מוסכמות, כגון חוקי האיות והדקדוק, כללים ואפילו כלפי הזולת. דברו עמם בכנות על חשיבות המוסכמות הללו מבלי לדכא את יכולת היצירתיות והרוח שלהם.

 • שמרו על חוש הומור!

  כהורים, כל יום אנו יכולים לבחור אם לצחוק או לבכות. אתם יודעים מה עדיף...

קידום ילדים מחוננים

טיפים לקידום ילדים מחוננים בבית הספר

 • תמכו במאמצי בית הספר

  במידה ובית הספר עושה מאמץ להבדיל ולספק שירותים מיוחדים לילדים מוכשרים ומחוננים, שקלו להשתתף בתכניות בית ספריות בנושא השוני והצרכים של תלמידים מחוננים.

 • ספקו נקודת מבט ביתית

  בעת הצורך, ספקו לילדכם נקודת מבט ביתית ומשוב על אושר, תגובות ללמידה ותחומי עניין. לא משנה מה תחום העיסוק שלנו, אנו מאמינים כי ילדינו הינם היצירה הגדולה ביותר שלנו.

 • היה סנגור ולא אויב

  במצבים בעייתיים במסגרת בית הספר, חשוב שתבינו מה גרם למצבים אלו לפני שאתם מגיבים בחומרה.

זכרו כי הפער בין קידום וטיפוח לבין דחיפה מוגזמת יכול להיות שברירי בקרב ילדים מחוננים. בשל כך, גם כאשר אתם חושבים שאתם עושים בדיוק את מה שאתם מאמינים שעליכם לעשות בכדי לטפח את יכולותיו של ילדכם, אתם עדיין עשויים להיות מודאגים מכך שאתם דוחפים את ילדכם יותר מדי ואולי אף גורמים לו לנזק. כמו כן, כולנו שומעים לעתים קרובות על כך שאסור לנו לדחוף את ילדנו יתר על המידה, כך שקשה לנו כהורים שלא להתמלא בספקות. בשביל השקט הנפשי שלכם, כדי שתכירו בהבדלים הדקים שבין קידום וטיפוח לבין דחיפה מוגזמת.

קידום ילדים מחוננים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול במחוננים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים מחוננים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול במחוננים בגבעתיים - חייגו 03-5730282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.מבחן אינטליגנציה (IQ) לילדים ומבוגרים

תוכן עניינים מבחן אינטליגנציה (IQ) מבחן IQ (איי קיו) לילדים בדיקת IQ (איי קיו) לילדים ומבוגרים מבחן אינטליגנציה (IQ) להבנת סגנון הלמידה מבחן וכסלר (WISC) לילדים ומבוגרים איך בודקים IQ (איי קיו) ומהו IQ (איי קיו) גבוה ? מדדים הנבדקים במבחן מנת משכל (IQ) מבחן אינטליגנציה (IQ) – סיכום מבחן…

22 מאפיינים משותפים של ילדים מחוננים

תוכן עניינים מאפיינים של ילדים מחוננים – הקדמה מאפיינים משותפים של ילדים מחוננים סוגים של מחוננות בקרב ילדים מאפיינים של ילדים מחוננים – סיכום מאפיינים של ילדים מחוננים – הקדמה כיצד הורים יכולים לקבוע האם ילדיהם הינם מחוננים ? אבחון ילד כמחונן יכול להיות תהליך מסובך, בהתחשב בדעות הסותרות סביב…

הורים לילדים מחוננים ומצטיינים

תוכן עניינים הורים למחוננים מחוננות כהתפתחות א-סינכרונית זיהוי ילדים מחוננים בגיל הרך הורות מגיבה ופעילה לילדים מחוננים חשיבות הקשרים המשפחתיים עבור ילדים מחוננים שיבוץ תלמידים מחוננים בבית הספר תפקידם המיוחד של הורים למחוננים הורים לילדים מחוננים – סיכום הורים למחוננים גידול, חינוך וטיפוח ילדים מחוננים יכול להיות אתגר מרגש ומפחיד…