תוכן עניינים

מאפיינים של ילדים מחוננים - הקדמה

כיצד הורים יכולים לקבוע האם ילדיהם הינם מחוננים ? אבחון ילד כמחונן יכול להיות תהליך מסובך, בהתחשב בדעות הסותרות סביב נושא זה, כאשר ישנם מחנכים אשר טוענים כי "כל הילדים מחוננים". טענה שגויה זו עשויה להתפרש כאילו אף ילד אינו מחונן, דבר שלחלוטין אינו נכון ולמעשה אף מנוגד למדע ולמחקר, אשר זיהה כי ילדים מחוננים מאופיינים במנת משכל גבוהה, כישרון יוצא דופן, הישג גבוה, פוטנציאל להצטיין ורגישות מוגברת.

בעוד שהורים עשויים לתהות כיצד נראים ילדים מחוננים, מתוך רצון להשוות את ילדיהם שלהם אליהם, חשוב שתדעו כי סיווג של ילד כמחונן אינו עניין של מה בכך ולא נעשה על ידי השוואה לילדים אחרים.

יחד עם זאת, פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים המתמחים בעבודה עם ילדים ובני נוער מחוננים הינם בעלי ידע וניסיון רבים בכדי לספק לכם פרופיל מלא של התכונות והיכולות של ילדכם. ככל שאיש המקצוע עבד יותר עם ילדים מחוננים, כך יהיה לו קל יותר לזהות אותם.

 

ילדים מחוננים

מאפיינים משותפים של ילדים מחוננים

הורים לילדים מחוננים מתמודדים עם סוגיות רבות ומגוונות שלא בהכרח הכירו מהעבר ואין ספק כי לילד המחונן צרכים שונים מהילד הממוצע, כאשר לעתים ילדים מחוננים דורשים הסתגלות והתמודדות מעט שונה מהרגיל. לכן הורים חייבים להיערך בהתאם לצרכיו של הילד וכמובן לענות עליהם בהתאם, אחרת התפתחותו עשויה להיות מורכבת יותר.

להלן רשימת מאפיינים המשותפים למרבית הילדים מחוננים:

 • ערנות חריגה, אפילו בגיל ינקות

כבר בחודשים הראשונים לחייהם, ניתן לזהות כי ילדים מחוננים נוטים להיות ערניים יותר מהרגיל.

 • למידה מהירה

ילדים מחוננים על פי רוב מסדרים את מחשבותיהם במהירות.

 • זיכרון מצוין

לרוב הילדים המחוננים יש זיכרון מעולה והם קולטים במהירות מידע שלילדים הממוצעים ייקח זמן רב לזכור.

 • אוצר מילים עשיר במיוחד ומשפטים מורכבים ביחס לגיל

ככל שהילדים מתפתחים, כישוריהם מתקדמים והם מאותרים כמחוננים, יש ביכולתם לחבר משפטים מורכבים ביחס לשכבת הגיל בה הם מצויים.

 • הבנה מתקדמת של ניואנסים

הכוונה למילים, מטאפורות ורעיונות מופשטים.

 • נהנה מפתרון בעיות, במיוחד עם מספרים וחידות

בעוד מרבית הילדים מתרחקים מחידות מורכבות, על אחת כמה וכמה כאשר הן כוללות מספרים, הרי שהילדים המחוננים מתנהגים בדיוק הפוך ומחפשים את החידות ואת הבעיות המורכבות יותר אשר יאתגרו אותם למצוא את הפתרון בדרך יצירתית.

 • קורא וכותב מגיל הגן באופן אוטודידקטי

לעתים קרובות ילדים מחוננים מצליחים לקרוא ולכתוב בגיל צעיר מאוד ובדרך כלל יהיה זה הרבה לפני שהם עולים לכתה א' ומשתלבים בבית הספר.

 • לומדים באופן עצמאי

תלמידים מחוננים נוטים להתעניין באופן עצמאי בספרים ובכיתוב שבסביבתם.

 • תגובות עמוקות

אינטנסיביות ורגישות מאוד.

 • רגישות יתר

ילדים מחוננים, לטוב ולרע, ניחנים ברגישות יתר. רגישות זו יכולה לסייע להם להיות אנשים טובים יותר, אך יחד עם זאת, היא יכולה לעכב אותם ברמה הרגשית והחברתית. למעשה, הכל תלוי בגישה ובדרך בה מציגים להם ומתווכים להם את המציאות.

 • חשיבה מופשטת

מורכבת, לוגית ובעלת תובנות משמעותיות.

 • אידיאליזם וחוש צדק מגיל מוקדם

ילדים מחוננים מצליחים כבר בגיל צעיר ליצור לעצמם עולם צודק והם שואפים בכל נקודת זמן לשלמות, כמו גם להגשים רעיונות ואידיאלים שונים.

 • דאגה לנושאים ועוולות חברתיות ופוליטיות

ילדים מחוננים מוצאים עצמם מעורבים פוליטית וחברתית ובזכות כך, מאופיינים כבעלי רגישות יתר לעוולות החברתיות המתחוללות סביבם.

 • שקועים במחשבותיהם

ילדים מחוננים עשויים להיראות מהצד כאילו הם בוהים בהקיץ ולא פעם ניתן לראות אותם בוהים אל האופק תוך שהם שקועים במחשבותיהם הרבות.

 • לימוד מיומנויות בסיסיות במהירות ועם מעט תרגול

תלמידים מחוננים לא צריכים להתאמץ יותר מדי על מנת לרכוש מיומנויות לימוד בסיסיות, הן בתקופת הגנים והן בתקופת בית הספר.

 • שאילת שאלות מעמיקות

ילדים מחוננים אינם מסתפקים במידע הנגיש להם ופעמים רבות הם ישאלו את המבוגרים שסביבם שאלות מעמיקות יותר, אשר יבהירו להם היטב את מה שהם רוצים לדעת באותו הרגע.

 • קשת רחבה של תחומי עניין או התמקדות קיצונית בתחום אחד

מחד, ילדים מחוננים יכולים להתמקד באופן קיצוני בתחום אחד ולהשקיע בו את כל מרצם. מאידך, ילדים אחרים עשויים דווקא לייצר לעצמם תחומי עניין רבים ומגוונים.

 • חוש סקרנות מפותח במיוחד

חוש הסקרנות המפותח של ילדים מחוננים מוביל אותם פעמים רבות להרחיב את האופקים שלהם וכן לצבור ידע ומידע חדש רב.

 • רצון לנסות ולעשות דברים אחרת

ילדים מחוננים הם ילדים אשר אוהבים לחשוב מחוץ לקופסא ואין זו קלישאה כאשר מדובר בהם. ילדים אלה ינסו לכל אורך חייהם לעשות את הדברים קצת או "קצת הרבה" אחרת.

 • חיבור רעיונות או דברים יחד בדרך שאינה אופיינית

להבדיל מילדים "רגילים", ילדים מחוננים יודעים לחבר רעיונות בדרך יוצאת דופן אשר מאפיינת אותם בפרט.

 • חוש הומור שנון או יוצא דופן

חוש ההומור של ילדים מחוננים הינו שנון אך לא תמיד מובן לשאר החברה שסביבם, מה שעלול ליצור אי הבנות או אי נעימות וסיטואציות מביכות עבורם.

 • רעיונות מבריקים וחברים דמיוניים בגיל הגן

ילדים מחוננים נוטים להביע רעיונות חדשים ויוצאים מגדר הרגיל, על אחת כמה וכמה ביחס לבני גילם. בנוסף, ילדים מחוננים רבים יציגו חברים דמיוניים בגיל הגן, כאלו שכלל וכלל אינם נמצאים במציאות.

באופן כללי, ילדים מחוננים מצליחים להגיע להישגים גבוהים במהלך חייהם ובעיקר בכל הקשור לפן האינטלקטואלי.

יחד עם זאת, בשל רמה שכלית גבוהה משמעותית מהנורמה לגילם, מתפתחת בקרב ילדים מחוננים סיטואציה מורכבת בה הילד מתפתח מאוד אינטלקטואלית, אך בפן הרגשי והחברתי הוא מצוי בקו ישר עם בני גילו. בשל כך, קשה למצוא סינרגיה בין הרגש לבין האינטלקט כאשר מדובר בילדים מחוננים.

בכדי לאפשר לילדים מחוננים למצות את מלוא הפוטנציאל הגבוה הטמון בהם מבלי לגרום להם למפחי נפש ולתסכולים מיותרים, יש למצוא עבורם מסגרות חינוכיות ייעודיות בהן הם ישתלבו עם ילדים במצב זהה לשלהם - מה שיגרום להם להרגיש חלק שווה בחברה.

ילדים מחוננים

סוגים של מחוננות בקרב ילדים

ראשות, חשוב להבין כי מחוננות אינה עניין הקשור רק להישגים אקדמיים, שכן ילדים, בני נוער ומבוגרים עשויים להיות מחוננים במגוון רב של תחומים, כולל מחוננות אינטלקטואלית, מחוננות יצירתית, מחוננות אמנותית, מחוננות מנהיגותית, מחוננות בתחום הגופני-ספורטיבי ומחוננות אקדמית. לפיכך, גם אם ילדכם אינו גאון אקדמי, הוא עשוי להיות מחונן בתחומים אחרים.

בעוד שבתי הספר עשויים בדרך כלל להתעניין במחוננות אינטלקטואלית ובמחוננות אקדמית, ההורים צריכים לתמוך גם במחוננות היצירתית, במחוננות האמנותית או במחוננות אחרת שילדיהם התברך בה. תמיכתם בסוגים שונים של מחוננות עשויה להיות חשובה יותר ויותר ככל שילדכם מתקדם לכתות גבוהות יותר או מתחיל בקריירה מקצועית.

מאפיינים של ילדים מחוננים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול במחוננים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים מחוננים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול במחוננים בגבעתיים - חייגו 03-5730282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.העשרה וטיפוח ילדים מחוננים בגיל הרך

תוכן עניינים ילדים מחוננים בגיל הרך טיפוח ילדים מחוננים בגיל הרך מהי התפתחות א-סינכרונית בקרב ילדים מחוננים ? בחירת תכנית לילדים מחוננים בגיל הרך התאמת תכנית הלימודים לילדים מחוננים ילדים מחוננים בגיל הרך – סיכום ילדים מחוננים בגיל הרך הורים למחוננים מרגישים מהר מאוד שילדיהם אינם מתאימים לגן בו הם…

הורים לילדים מחוננים ומצטיינים

תוכן עניינים הורים למחוננים מחוננות כהתפתחות א-סינכרונית זיהוי ילדים מחוננים בגיל הרך הורות מגיבה ופעילה לילדים מחוננים חשיבות הקשרים המשפחתיים עבור ילדים מחוננים שיבוץ תלמידים מחוננים בבית הספר תפקידם המיוחד של הורים למחוננים הורים לילדים מחוננים – סיכום הורים למחוננים גידול, חינוך וטיפוח ילדים מחוננים יכול להיות אתגר מרגש ומפחיד…

ילד מחונן – מאפיינים קוגניטיביים, רגשיים והתנהגותיים

איפיונים קוגנטיביים חשיבה מהירה גמישות בחשיבה ידע תהליכי העדפת מורכבות בקרה עצמית שימוש יעיל בזיכרון ריכוז גבוה…