תוכן עניינים

 • ילד מחונן - מאפיינים
 • מאפיינים קוגניטיביים של ילדים מחוננים
 • ילד מחונן - מאפיינים רגשיים והתנהגותיים
 • בדיקת מחוננות
 • מאפיינים של ילדים מחוננים - סיכום

ילד מחונן - מאפיינים

תלמידים מחוננים הינם בעלי מאפייני חשיבה ייחודים, כאשר שילוב של ילדים מחוננים בתוכניות לימודיות שונות ומותאמות אישית עבורם הינו דבר הכרחי, שכן אחרת הם עלולים לחוות סיטואציות לא נעימות ולא רצויות, כמו גם יתקשו למצות את הפוטנציאל הגבוה הטמון בהם. בכדי לדעת האם ילדכם הינו מחונן, עליכם לערוך אבחון מקצועי בו יבדקו היכולות האינטלקטואליות של הילד, כאשר בסופו תדעו מהי רמת האינטליגנציה שלו וכיצד נכון יהיה להתייחס אליו.

אין ספק כי כל אמא תשמח לשמוע שילדיה הינם מחוננים, אולם חשוב להבין כי ילדים מחוננים נושאים עמם מאפיינים קוגניטיביים, רגשיים והתנהגותיים שונים, ועל כן חשוב לנהוג עמם בצורה הנכונה ביותר. לאחר שתגלו כי ילדכם מחונן, התחילו לחפש מידע מקצועי המתאר את המאפיינים השונים שלהם, כך תוכלו ברבות הימים להתנהל מולם באופן הרצוי אל מול המצוי ולמנוע מהם לחוות תסכולים מיותרים.

ילדים מחוננים

מאפיינים קוגניטיביים של ילדים מחוננים

 • חשיבה מהירה

  ילדים מחוננים חושבים מהר ועל כן הם מצליחים לקצר זמנים ובפרט בתהליך הלמידה, זאת להבדיל מילדים "ממוצעים" אשר זקוקים לזמן על מנת להגיע לפתרונות. בשל כך, ילד מחונן המשולב בכיתת לימוד רגילה עלול להשתעמם במהירות ולחוות תסכול.

 • גמישות בחשיבה

  כאשר מדובר בילדים מחוננים, אין דרך אחת עבורם בכדי להגיע לפתרון, שכן הם נוטים לחשוב מחוץ למסגרת ולחשוב על מספר אפיקים.

 • העדפת מורכבות

  בעוד מרבית הילדים מעדיפים להתמודד עם סוגיות פשוטות במהלך חייהם, הרי שילדים מחוננים יחפשו דווקא את הדברים המורכבים יותר שיצליחו לאתגר אותם.

 • בקרה עצמית

  ילדים מחוננים יודעים היטב לבחון את עצמם ולקבוע האם הם פעלו באופן נכון והיכן עליהם לתקן את צעדיהם.

 • שימוש יעיל בזיכרון

  ילדים מחוננים יודעים להשתמש באופן נכון בזיכרון החושי, בזיכרון לטווח הקצר ובזיכרון לטווח הארוך שלהם, כמו גם מצליחים לייצג את הידע אותו הם צברו באופן מיטבי על ידי זיכרון חזותי, זיכרון מרחבי או זיכרון שמיעתי-מילולי.

 • ריכוז גבוה, טווח קשב רחב ויציבות

  תכונות אלו מאפשרות לילדים המחוננים להוביל ולהגיע למחוזות גבוהים יותר ביחס לרמת הגיל בה הם נמצאים.

 • אוצר מילים עשיר, אינפורמציה מתקדמת ורחבה

  בזכות היכולות המתקדמות בהן ניחנים הילדים המחוננים, הם מצליחים בגיל צעיר יחסית להחזיק באוצר מילים עשיר וידע נרחב אשר ישמש אותם היטב בעתיד ובתחומי חיים רבים ונרחבים.

מאפיינים רגשיים והתנהגותיים של ילדים מחוננים

 • פער בין ההתפתחות האינטלקטואלית להתפתחות הרגשית

  אחת מהבעיות המהותיות אשר משויכות לילדים מחוננים הינה הפער אשר הם מפתחים בין היכולת האינטלקטואלית לבין ההתפתחות הרגשית שלהם, כך שהם עשויים להימצא בסיטואציות לא נוחות במהלך חייהם. לדוגמא, הימצאות בחברת בני גילם תהיה עבורם נכונה רגשית, אולם ברמה האינטלקטואלית היא תהיה לוקה בחסר. יחד עם זאת, הימצאות עם בוגרים מהם מבחינת הגיל הכרונולוגי תאפשר לילדים מחוננים להגיע למיצוי היכולת האינטלקטואלית, אך כאמור, לא בטוח שילדכם ימצא את מקומו ברמה הרגשית.

 • מוטיבציה פנימית

  ילדים מחוננים לא תמיד זקוקים לדרבון, משום שהמוטיבציה הפנימית שלהם גבוהה במיוחד, כך שלרוב הם מסוגלים לדרבן את עצמם בכדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר שהם מצפים ואף מעבר לכך.

 • רמת הציפיות מעצמם ומהסביבה גבוהה

  רמת הציפיות של הילדים המחוננים הינה גבוהה מהנורמה ולא רק כלפי עצמם, אלא גם כלפי הסביבה בה הם חיים, כולל הורים, אחים ועמיתים ללימודים. בעקבות רמת הציפיות הגבוהה, ילדים מחוננים עלולים לחוות מפחי נפש לא מבוטלים אשר יגבו מהם מחיר נפשי, על כן יש להתייחס אליהם בהתאם בעת הצורך.

 • יצירתיות

  הילדים המחוננים נוטים לחשוב מחוץ לקופסה. רצוי לעודד אותם לחשוב באופן יצירתי וביקורתי על מנת שיוכלו לממש את הפוטנציאל שלהם, להתמודד עם אתגרי החיים והלמידה ובעתיד אף לתרום לחברה בתחומים שונים.

 • דגש על אמת, שוויון ומשחק הוגן

  מגיל מאוד צעיר הילדים המחוננים מראים יכולת אמפטית משמעותית וחוש צדק ושוויון מאוד מפותח.

 • רגישות גבוהה מאוד

  הרגישות שמפתחים ילדים מחוננים יכולה להיות להם לעזר בחיים, אולם היא גם עשויה לפגוע בהם ברמה הרגשית, לעתים באופן משמעותי.

 • עצמאות, אינדיבידואליזם ונון-קונפורמיות

  ילד מחונן לא מקבל סמכות וחוקים כמשהו מובן מאליו, אם אלה לא מנומקים דיים ואין בהם היגיון בעיניהם.

 • בעלי אנרגיה רבה, ערניים ורגזניים לעתים קרובות

  בשל רגישות יתר ופגיעות יתר וכן בשל הפער בין ההתפתחות הקוגניטיבית להתפתחות הרגשית, לעתים קרובות מתרגזים בקלות. כמו כן, הערנות והאנרגיה הרבה בקרב ילדים מחוננים לפעמים מטעות והסביבה מבלבלת מאפיינים אלה עם היפראקטיביות.

 • חוש הומור מיוחד

  ילדים מחוננים הינם בעלי חוש הומור מיוחד ועל כן הם עשויים לא פעם להיקלע לסיטואציות בהן הסביבה לא בדיוק מבינה אותם ואת חוש ההומור יוצא הדופן שלהם.

 • אי קבלה של סמכות כמובנת מאליה

  ילדים מחוננים פעמים רבות מפקפקים בסמכות של הוריהם, של המורים בבית הספר בו הם לומדים ובאופן כללי, של כל המבוגרים אשר נמצאים סביבם - מה שעלול לגרור לא מעט בעיות במהלך חייהם ובחיי הסובבים אותם.

 • חיפוש אחר ארגון בדברים ובאנשים

  מבנה של חוקים מסובכים ומורכבים, לעתים אף נראים כשתלטנים.

כאמור, בכדי למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בילד המחונן ועל מנת שלא לגרום לו לחוות קשיים מיותרים במהלך הדרך, יהיה נכון להכיר בסך המאפיינים הקוגניטיביים, הרגשיים וההתנהגותיים של הילד המחונן.

תלמידה מחוננת

בדיקת מחוננות

במידה והנכם חושבים כי ילדכם עשוי להיות מחונן, מומלץ לשקול פנייה להערכה או אבחון מחוננות. שוחחו עם היועצת החינוכית ופסיכולוג בית הספר של ילדכם בכדי להתייעץ עמם על הצורך באבחון מנת המשכל והיכולות שלו ובדקו אילו תכניות חינוכיות קיימות ביישוב שלכם עבור תלמידים מחוננים ומוכשרים.

יחד עם זאת, במידה וילדכם מתקשה ליצור אינטראקציות עם בני גילו ועמיתיו לבית הספר, להגביל התנהגות אימפולסיבית או לסיים את מטלותיו בזמן, ייתכן ותרצו לפנות ישירות לפסיכולוג המתמחה בעבודה עם ילדים ובני נוער מחוננים בכדי להעלות בפניו את שאלותיכם על נושאים אלה ואחרים. זכרו כי גם ילדים מחוננים עשויים לחוות אתגרים שונים במהלך חייהם ויש להתייחס אליהם באופן ראוי בכדי לאפשר לילדכם להצליח.

בעוד קריאת מידע באינטרנט עשויה לספק לכם תובנות חשובות לגבי יכולותיהם של ילדכם, הם אינם מבדקים אמיתיים של מחוננות. לאחר שילדכם זוהה על ידכם או על ידי הצוות החינוכי של בית הספר כבעל פוטנציאל להיות מחונן, עליכם לפנות לאבחון מקצועי אשר כולל מספר בדיקות ממוקדות שמטרתן לבדוק באילו תחומים ילדכם באמת מתפקד גבוה מהממוצע.

אבחון מחוננות עשוי לכלול, בין היתר, מבחן אינטליגנציה (IQ), מבחני תפקודים לא מילוליים ומבדקי הישגים. ממצאי הבדיקות הללו, אשר מועברות על ידי פסיכולוג המתמחה בעבודה עם ילדים מחוננים, מספקות להורים ולצוות בית הספר את המידע והכלים הדרושים להם בכדי להבין, לחנך ולאתגר את ילדכם.

מאפיינים של ילדים מחוננים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול במחוננים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים מחוננים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול במחוננים בגבעתיים - חייגו 03-5730282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.ילדים מחוננים עם לקויות למידה

השפעה על התפקוד הלימודי קשיים בחשבון קשיים בזיכרון השמיעתי טווח קשב וריכוז קצרים לעתים קרובות התחום המילולי טוב יו…

מיתוסים והנחות שגויות על ילדים מחוננים

תוכן עניינים מיתוסים והנחות שגויות על ילדים מחוננים – הקדמה האם ילדים מחוננים אינם מודעים להיותם מחוננים ? האם ילדים מחוננים יכולים להצליח בלי עזרה ? האם הרצון של ילדים מחוננים להתבודד הוא טבעי ? האם ילדים מחוננים יותר או פחות בוגרים ויציבים רגשית מילדים אחרים ? האם ילדים מחוננים…

עצות וטיפים למורים שעובדים עם תלמידים מחוננים לקויי למידה

היה בטוח באבחון : וודאו שאתם עובדים עם איש מקצוע שמתמחה בתחום ויודע לעשות אבחנה מבדלת. חשוב שהילד וסביבתו יבינו לקות למ…