תוכן עניינים

אוטיזם - הקדמה

אוטיזם, חלק מרצף הספקטרום האוטיסטי (ASD), הינו הפרעה התפתחותית מורכבת במוח הנגרמת על ידי שילוב של גנטיקה והשפעות סביבתיות וחיצוניות. הספקטרום האוטיסטי מאופיין בדרגות שונות של קשיי תקשורת, קשיים חברתיים והתנהגותיים וכן התנהגויות חוזרות ונשנות. חשוב לציין, כי אוטיזם הינה הפרעה ממנה סובלים אנשים לכל החיים.

הסטטיסטיקה מציעה הערכה כי 1 מכל 68 ילדים נמצא כמאובחן על רצף הספקטרום האוטיסטי. בחודש מאי 2013, עת פורסם ה-DSM-5 (המהדורה האחרונה של ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי), כל ההפרעות המקושרות לאוטיזם מוזגו תחת מטרייה אחת של אבחנה - רצף הספקטרום האוטיסטי (ASD). יחד עם זאת, בעבר הן הוכרו כסוגים נבדלים, כולל אוטיזם, הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) ותסמונת אספרגר.

רצף הספקטרום האוטיסטי

רצף הספקטרום האוטיסטי מזוהה עם מוגבלות קוגניטיבית, קשיים בקואורדינציה, מוטוריקה וקשב, בעיות פיזיות, כמו קשיי שינה והפרעת במערכת העיכול, כאשר שורשיו של האוטיזם הינם בהתפתחות המוקדמת מאוד של המוח. יחד עם זאת, הסימנים והסימפטומים הבולטים ביותר של אוטיזם נוטים להופיע בסביבות גילאי 2-3 שנים.

מחקרים ממשיכים ללמד אותנו על שיטות יעילות לאבחון מוקדם של ילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי, כאשר התערבות מוקדמת באמצעות טיפולים התנהגותיים ופרא-רפואיים יכולה לשפר באופן משמעותי את התוצאות. בנוסף, ישנם ילדים ומבוגרים רבים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי אשר הינם מצטיינים בכישורים ויזואליים, מוזיקה, מתמטיקה ואמנות. הגברת המודעות לאוטיזם הינה היבט מרכזי בעבודה של אנשי מקצוע המטפלים בילדים ומבוגרים אשר מאובחנים על רצף הספקטרום האוטיסטי.

ילדים, בני נוער ומבוגרים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי עשויים לחוות לעתים קרובות מצבים רפואיים ונפשיים נוספים, כולל:

  • סוגיות רפואיות

ילדים המאובחנים כאוטיסטים עשויים לסבול גם מבעיות רפואיות נוספות, כגון אפילפסיה, הפרעות שינה, העדפות מזון מוגבלות ובעיות במערכת העיכול. שאלו את רופא הילדים של ילדכם כיצד לנהל בצורה הטובה ביותר את המצבים הללו יחד.

  • בעיות במעבר מילדות לבגרות

בני נוער וצעירים המאובחנים כאוטיסטים עשויים להתקשות בהבנת השינויים המתחוללים בגוף. כמו כן, מצבים חברתיים הופכים למורכבים יותר ויותר בגיל ההתבגרות וייתכן שיש להם פחות סובלנות להבדלים אישיים. בעיות התנהגות אלו עשויות להיות מאתגרות במהלך גיל ההתבגרות.

  • הפרעות נפשיות אחרות

בני נוער ומבוגרים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי חווים לעתים קרובות הפרעות נפשיות אחרות, כמו חרדה ודיכאון. הרופא שלכם, מומחה לבריאות הנפש וארגוני תמיכה יכולים להציע לכם עזרה.

מהי השכיחות של אוטיזם בקרב ילדים?

כאמור, הסטטיסטיקה מזהה כי בסביבות 1 מכל 68 ילדים נמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי, כאשר מדובר בעלייה של עשרות מונים בשכיחות ההפרעה ב-40 השנים האחרונות. מחקרים זהירים מראים כי עלייה חדה זו מוסברת, באופן חלקי בלבד, על ידי יכולות האבחון המתקדמות ורמת המודעות ההולכת וגוברת. בנוסף, מחקרים גם מראים כי אוטיזם נפוץ פי 4-5 יותר בקרב גברים מאשר נשים, כאשר ההערכה הינה כי 1 מכל 42 בנים מאובחן על רצף הספקטרום האוטיסטי, לעומת 1 מכל 189 בנות מאובחנות.

כיום, בשנת 2019, רצף הספקטרום האוטיסטי משפיע על עשרות מיליוני ילדים ומבוגרים ברחבי העולם. יתרה מכך, הסטטיסטיקה מראה כי שעורי השכיחות של ההפרעה גדלה בקצב של 10% עד 17% מדי שנה במהלך השנים האחרונות. חשוב לציין, כי אין הסבר מבוסס אחד ויחיד עבור גידול מתמשך זה, אולם השיפור ביכולת האבחנה והשפעות סביבתיות הן שתי סיבות מרכזיות אשר נשקלות לעתים קרובות.

מה גורם לאוטיזם?

עד לאחרונה, התשובה לשאלה זו הייתה "אין לנו מושג", אולם כעת המחקר מספק לנו את התשובות. בראש ובראשונה, אנו יודעים כיום כי אין גורם אחד ויחיד הגורם לאוטיזם כשם שאין סוג אחד בלבד של אוטיזם. במהלך חמש השנים האחרונות, מדענים זיהו מספר שינויים נדירים בגנטיקה המקושרים לרצף הספקטרום האוטיסטי. במרבית המקרים, נראה כי הגורם הינו שילוב של מספר גנים אשר גורמים לסיכון מוגבר לאוטיזם יחד עם גורמים סביבתיים חיצוניים המשפיעים על ההתפתחות המוקדמת של המוח. בהימצא נטייה גנטית לאוטיזם, מספר לחצים סביבתיים עשויים להגדיל עוד יותר את הסיכון של הילד.

גורמי הסיכון לאוטיזם כרוכים באירועים שונים, הן לפני הלידה והן במהלך הלידה. גורמים אלו כוללים גיל מתקדם של ההורים (אמא ואבא כאחד) בשלב ההתעברות, מחלה של האם במהלך ההיריון או קשיים מסוימים שהופיעו במהלך הלידה, במיוחד אלו המערבים מחסור או הפסקת זרימה של חמצן למוחו של התינוק. חשוב לזכור, כי גורמים אלו בפני עצמם אינם מהווים את גורמי סיכון לאוטיזם, אולם בשילוב עם גורמי סיכון גנטיים או אחרים, הם מתגלים כמגדילים באופן מתון את רמת הסיכון של הילד.

בנוסף לכך, כמות הולכת וגדלה של מחקרים מראים כי אישה יכולה להפחית את הסיכון ללדת ילד על רצף הספקטרום האוטיסטי על ידי נטילת ויטמינים טרום לידתיים המכילים חומצה פולית, כמו גם על ידי תזונה עשירה בחומצה פולית, בחודשים שלפני ואחרי התעברות. כמו כן, יותר ויותר חוקרים בוחנים את תפקידה של מערכת החיסון בקרב ילדים ומבוגרים המאובחנים על רצף הספקטרום האוטיסטי. מלבד זאת, החוקרים פועלים כל הזמן להגביר את המודעות והמחקר של נושאים אלו ואחרים, בהם למחקרים נוספים יש פוטנציאל רב לשפר את חייהם של אלו המתמודדים עם אוטיזם.

האם יש הבדל בין אוטיזם ורצף הספקטרום האוטיסטי?

מה הכוונה כשאומרים שילד או מבוגר "נמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי?". כאמור, כל אדם המאובחן עם אוטיזם הינו מיוחד במינו ורבים מאלו הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי הינם בעלי יכולות יוצאות מן הכלל במיומנויות ויזואליות ובכישורים מוזיקליים ואקדמיים. כמו כן, כ-40% הינם בעלי יכולת אינטלקטואלית ברמה ממוצעת עד גבוהה מהממוצע, כאשר ילדים ומבוגרים רבים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי מתגאים ביכולות המיוחדות שלהם והדרכים הלא טיפוסיות שלהם לראות את העולם.

יחד עם זאת, אנשים אחרים המאובחנים על רצף הספקטרום האוטיסטי חווית נכות משמעותית ואינם מסוגלים לחיות באופן עצמאי, הן כילדים והן כמבוגרים. יתרה מכך, כ-25% מהאנשים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי אינם מדברים באופן מילולי, אולם יכולים ללמוד לתקשר בדרכים אחרות. המטרה שלנו הינה לשפר את איכות חייהם של כל אלו הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי. עבור חלק מהאנשים, הכוונה לפיתוח והענקת טיפולים מקצועיים יעילים יותר אשר יכולים לסייע באתגרים המשמעותיים בתקשורת ובבריאות הפיזית. עבור אחרים, הכוונה להגדלת הקבלה, הכבוד והתמיכה מהסביבה.

אבחון אוטיזם

במידה וזיהיתם אצל ילדכם תסמינים של אוטיזם, עכשיו זה הזמן הנכון לפנות לקבלת אבחנה. התחילו בפנייה לרופא הילדים שלכם ובקשו הפנייה למרפאה התפתחותית, רופא התפתחותי או מומחה אחר, על פי הצורך. במידה ורופא הילדים שלכם לא יכול לעזור, שקלו ליצור קשר עם קופת החולים לקבלת הצעות. בנוסף, אתם יכולים לבחור לפנות לאבחון בטרם רופא הילדים שלכם מציע זאת והבחירה הזו הגיונית לחלוטין.

במציאות, במרבית המקרים ההורים הם הראשונים להבחין בהבדלים ובעיכובים התפתחותיים של ילדיהם, מכיוון שרופא הילדים שלכם רואה את ילדכם רק פעם בשנה או כשהוא חולה, כך שייתכן ואין לו סיכוי להבחין במה שאתם רואים בכל יום. זכרו כי אין אף חסרון בפנייה לאבחון משום שגם אם ילדכם

לא יאובחן על רצף הספקטרום האוטיסטי, רוב הסיכויים שתגלו מספר סוגיות שניתן וצריך לטפל בהן בזמן שילדכם צעיר. במידה וילדכם אובחן כאוטיסט, זה הזמן להתחיל לספק לו טיפולים מקצועיים שיכולים להעניק לו את הכלים הדרושים בכדי להצליח בחיים.

דרכי התמודדות ותמיכה בילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי

כהורים, גידול ילד עם אוטיזם יכול להיות דבר מתיש פיזית ונפשית. להלן מספר דרכים שיסייעו לכם בהתמודדות ותמיכה בילדכם:

  • מצאו צוות של אנשי מקצוע מהימנים

הצוות, המתואם על ידי הרופא שלכם, עשוי לכלול עובדת סוציאלית, מורים, מטפלים ומנהל מקרה (Case Manager). מומחים אלו יכולים גם לעזור לכם בזיהוי ובהערכת המשאבים הקיימים באזורכם ולהסביר לכם אודות השירותים והתכניות להם ילדכם זכאי כמאובחן על רצף הספקטרום האוטיסטי.

  • נהלו רישום של הביקורים אצל אנשי המקצוע

במהלך התהליך, סביר שילדכם יבקר, יעבור הערכות וייפגש עם אנשי מקצוע רבים אשר מעורבים בטיפולו. נהלו רישום מסודר של פגישות ודו"חות אלה על מנת להיעזר בהם בעת החלטה על אפשרויות הטיפול וכן לצורך ניטור ההתקדמות של ילדכם.

  • למדו על רצף הספקטרום האוטיסטי

ישנם מיתוסים ותפיסות שגויות רבות לגבי אוטיזם, לכן לימוד העובדות יכול לעזור לכם להבין טוב יותר את ילדכם ואת ניסיונותיו לתקשר עמכם ועם אחרים.

  • השאירו זמן לעצמכם ולבני משפחה אחרים

טיפול בילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי יכול לגרום ללחץ רב במערכות היחסים האישיות שלכם ועל משפחתכם. בכדי להימנע משחיקה, קחו פסקי זמן להירגע, להתאמן או ליהנות מהפעילויות המועדפות עליכם. נסו לתאם זמן 'אחד על אחד' עם ילדיכם האחרים ותכננו ערבים ולילות בהם תבלו עם בן או בת זוגכם, גם אם רק תצפו בסרט יחד אחרי שהילדים יירדמו.

  • חפשו משפחות אחרות של ילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי

משפחות אחרות גם כן נאבקות באתגרים של גידול ילדים עם אוטיזם והן עשויות להעניק לכם עצות מועילות. בנוסף, בחלק מהקהילות קיימות קבוצות תמיכה להורים ולאחים של ילדים המאובחנים עם אוטיזם.

  • שאלו את הרופא שלכם לגבי טכנולוגיות וטיפולים חדשים

החוקרים ממשיכים לחקור גישות חדשות שיעזרו לילדים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי, לכן חשוב לעקוב אחר חידושים טכנולוגיים ואפשרויות טיפול חדשות עבור ילדכם.

אוטיזם - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול באוטיזם נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול באוטיזם בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.אבחון וטיפול בתסמונת אספרגר אצל ילדים ומבוגרים

תוכן עניינים מה זה תסמונת אספרגר? תסמינים של תסמונת אספרגר מאפיינים שכיחים של תסמונת אספרגר האם נכון להגיד “מחלת אספרגר”? אפשר להתחתן עם אספרגר? מהי תסמונת אספרגר בתפקוד גבוה? תסמינים משותפים לאספרגר והפרעת קשב וריכוז (ADHD) שאלון אבחון עצמי של תסמונת אספרגר בגיל הרך אבחון אספרגר אצל ילדים ומבוגרים טיפול…

אבחון וטיפול ב-PDD-NOS – הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת

תוכן עניינים הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) – הקדמה הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) – מאפיינים טיפול בילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי (כולל PDD-NOS) טיפול פסיכולוגי לילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי (כולל PDD-NOS) אפשרויות טיפול בילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי (כולל PDD-NOS) הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS)…