תוכן עניינים

הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) - הקדמה

הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) הינה הפרעה הנמצאת על רצף הספקטרום האוטיסטי ומציגה חלק מהסימפטומים המקושרים עם אוטיזם קלאסי, אך לא את כולם. PDD-NOS יכולה לכלול קושי להתרועע אם אחרים, התנהגויות חוזרות ונשנות וכן רגישויות מוגברות לגירויים מסוימים.

הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת מכונה בטעות לעתים קרובות רק PDD, אולם מונח זה מתייחס רק לסוג התנאים אשר אליהם שייך האוטיזם. כלומר, PDD בפני עצמו אינו אבחנה, בעוד ש-PDD-NOS הינה אבחנה אפשרית. למעשה, המונח הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת, המכונה לעתים גם "פיתוח אישיות לא טיפוסית", "PDD לא טיפוסית" או "אוטיזם לא טיפוסי", נכללה ב-DSM-4 על מנת להקיף מקרים בהם ניכר ליקוי באינטראקציה חברתית, בתקשורת ובדפוסי התנהגות ועניין סטריאוטיפיים.

אוטזים

הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) - מאפיינים

בעוד תפקוד חברתי ירוד ורגישויות יוצאת דופן מצויים בדרך כלל בקרב ילדים הסובלים מהפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת, הכישורים החברתיים הינם לקויים פחות מאשר ילדים עם אוטיזם קלאסי. חשוב לציין, כי היעדר הגדרות עבור קבוצה יחסית הטרוגנית זו של ילדים מקשה על מחקר בנושא PDD-NOS. הראיות המוגבלות הקיימות מראות כי ילדים עם PDD-NOS, ככל הנראה, מושכים תשומת לב מקצועית בשלב די מאוחר ביחס לילדים עם אוטיזם קלאסי וכי ליקויים אינטלקטואליים נפוצים פחות בקרבם.

בפועל, ילדים עם הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת מתנהגים דומה מאוד לילדים המאובחנים עם אוטיזם קלאסי במובנים רבים. ראשית, כל הילדים שונים זה מזה, כלומר, ילד אחד עם PDD-NOS לעולם לא יפעל בדיוק כמו ילדים אחרים עם PDD-NOS - מה שנכון גם במקרים של ילדים הסובלים מאוטיזם קלאסי. שנית, בעת אינטראקציה עם אחרים, הם עשויים שלא לגלות רגשות או לא להיות מסוגלים לדבר, הם יכולים להתקשות ביצירת קשר עין או שהם עשויים לחוות קושי לעבור במהירות מפעילות אחת לאחרת.

קשה לחזות עד כמה קלים או קשים החיים יהיו בטווח הארוך עבור אדם הסובל מ-PDD-NOS, כאשר הדבר תלוי מאוד בחומרת הסימפטומים שלו וכיצד הוא מגיב לטיפולים שונים. יחד עם זאת, במידה וילדכם כמו רבים אחרים אובחן כלוקה ב-PDD-NOS, הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת נמצאת בצד המתון של רצף הספקטרום האוטיסטי וסביר שהוא יוכל לדאוג לעצמו בעודו הוא מתבגר. נישואין והורות עשויים להיות הוכחה מכרעת עבור חלק מהמבוגרים הסובלים מ-PDD-NOS, אולם לא בהכרח עבור כולם. החדשות הטובות הן כי אפשר ליהנות מחיים מלאים, אם כי מורכבים.

טיפול בילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי (כולל PDD-NOS)

קבלת אבחנה מוקדמת של הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת הינה חשובה מאוד, כך שילדכם יוכל להתחיל לקבל טיפול מקצועי מוקדם ככל האפשר. בעוד סוגי התסמינים וחומרתם יכולים להשתנות מילד לילד, נהוג לקבץ אותם תחת שתי קטגוריות מרכזיות: סוגיות הקשורות באינטראקציה חברתית ודפוסי התנהגות.

כאמור, ילדים עם PDD-NOS חווים קשיים באינטראקציה ובתקשורת עם אחרים. לדוגמא, הם אינם יוצרים או שומרים על קשר עין, מתקשים להתחיל או להמשיך בשיחה, מגלים קשיים בהבעת רגשות או מצבי רוח ומתקשים לזהות את רגשותיהם של אחרים. בנוסף, ישנם דפוסי התנהגות אשר אופייניים לילדים עם PDD-NOS. למשל, הם מנהלים שגרה מסוימת ומתעצבנים כאשר היא משובשת, מגיבים מאוד או כמעט שלא מגיבים לגירוי חושי ומקובעים בפעילות או בדבר אחר אינטנסיביות לא רגילה.

הטיפול מתמקד לעתים קרובות בלימוד הילדים כיצד ליצור אינטראקציה טובה יותר עם אחרים - מה שיכול לקדם התנהגויות חיוביות תוך התרת התנהגויות שליליות בחייהם. יחד עם זאת, טיפול ב-PDD-NOS אינו מתמקד רק בטיפולים התנהגותיים, אלא ישנם מגוון של טיפולים אפשריים אחרים, כולל טיפול של קלינאית תקשורת וריפוי בעיסוק.

במידה והנכם חושדים כי ילדים סובל מהפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת, השלב הראשון שיהיה עליכם לעשות הוא לפנות לרופא הילדים שלכם על מנת לבדוק האם הוא מבחין בבעיות התפתחותיות אפשריות והאם מומלץ לערוך בדיקה מקצועית מקיפה יותר. רופא הילדים עשוי להפנות אתכם לאיש מקצוע המומחה בעבודה עם ילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי לצורך המשך תהליך האבחון.

לאחר קבלת האבחנה, עשויים ללוות אתכם בתהליך הטיפולי מספר מומחים, כולל: רופא הילדים, רופא התפתחותי, פסיכולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים, נוירולוג ילדים, קלינאית תקשורת, פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק, עובדת סוציאלית או מורה. המטרה הכללית של הטיפול בילדכם הינה להגדיל את יכולתו לתפקד. למרות ש-PDD-NOS הינה הפרעה על רצף הספקטרום האוטיסטי, ילדים יכולים ליהנות מאוד מהתערבות טיפולית מוקדמת והטיפול יכול לספק להם כלים חברתיים והתנהגותיים חשובים בהם יוכלו להשתמש בהמשך חייהם הבוגרים.

טיפול פסיכולוגי לילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי (כולל PDD-NOS)

קיימים מגוון של טיפולים פסיכולוגיים לטיפול בילדים המאובחנים עם הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת, כולל:

  • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

יכול לעזור בטיפול במצבים כמו חרדה, דיכאון ואתגרים פסיכולוגיים אחרים אשר עומדים בפני ילדים ומבוגרים עם PDD-NOS.

  • אימון מיומנויות חברתיות

יכול לסייע לילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי להבין טוב יותר רמזים חברתיים ושיחות וכן לעזור להם ליצור אינטראקציות עם אחרים בצורה יעילה יותר.

  • טיפול משפחתי

טיפול פסיכולוגי משפחתי יכול להועיל להורים או לבני משפחה של ילדים עם PDD-NOS ללמוד כיצד לקיים עמם תקשורת בצורה חיובית אשר מקדמת דברים, כמו מיומנויות חברתיות וחיים טובים.

  • ניתוח התנהגות יישומי (ABA)

מטרת הטיפול הינה לעזור לילדכם בשיפור מגוון מיומנויות על ידי עידוד התנהגויות חיוביות תוך התרת התנהגויות שליליות, כאשר קיימים סוגים שונים של טיפולי ABA, בהתאם לגיל ולמיומנויות המיועדות לשיפור, במיוחד מיומנויות חברתיות ותקשורת.

אפשרויות טיפול בילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי (כולל PDD-NOS)

  • טיפול תרופתי

אין תרופות מאושרות לטיפול בילדים עם הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת. יחד עם זאת, ילדים ומבוגרים על רצף הספקטרום האוטיסטי לעתים קרובות סובלים מהפרעה או הפרעות נוספות אשר בגינן עשוי רופא עשוי להמליץ על טיפול תרופתי. הפרעות אלו עשויות לכלול הפרעות חרדה, כמו חרדה חברתית והפרעת חרדה כללית, דיכאון, הפרעת קשב וריכוז (ADHD), הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), הפרעה דו קוטבית ובעיות שינה.

  • טיפול בדיבור ושפה

ילדים עם PDD-NOS יכולים להפיק תועלת מטיפול של קלינאית תקשורת. הטיפול עשוי לעזור בשיפור הטון המונוטוני או החריג, כמו גם לעזור להם להבין ולהגיב לדברים, כמו צורות דיבור או משמעות מרומזת.

  • טיפול בריפוי בעיסוק או פיזיותרפיה

יכולים לשפר את המיומנויות המוטוריות בקרב ילדים המאובחנים עם הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת אשר סובלים מבעיות בקואורדינציה.

  • טיפול באמנות

טיפול בהבעה ויצירה מסייע במתן מענה לצרכים קוגניטיביים, חברתיים ורגשיים שונים בקרב ילדים צעירים. התהליך היצירתי של האמנות עשוי לעזור בשיפור התקשורת ובפיתוח מיומנויות חברותיות, כמו גם בטיפוח התנהגויות חיוביות רצויות, כגון קשר עין, לעמוד בתור ולגלות מעורבות עם אנשים אחרים. מחקרים מן העולם גילו כי טיפול באמנות יכול להועיל לילדים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי לתקשר טוב יותר ולהרגיש נוח יותר ביחס לאינטראקציות חברתיות, כמו גם לסייע בשיפור התקשורת, המיומנויות החברתיות ובהכרה ברגשות ובמצבי רוח.

כאמור, קיימות אפשרויות טיפול רבות בילדים עם הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת. מרבית הטיפולים המומלצים ל-PDD-NOS כוללים טיפוח מיומנויות התנהגותיות, חברתיות ותקשורתיות משופרות. יחד עם זאת, סביר להניח שיהיה צורך גם בטיפול של קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק, כמו גם בטיפול תרופתי. חשוב לזכור, כי טיפולים אלטרנטיביים לרוב אינם נתמכים על ידי ראיות מדעיות ומה שנראה כיעיל עבור ילד אחד עשוי שלא להיות יעיל עבור ילד אחר, לכן עליכם לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם איש המקצוע המלווה אתכם בכדי לפתח תכנית טיפול אישית עבור ילדכם.

הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול בהפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול בהפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.אבחון וטיפול בתסמונת אספרגר אצל ילדים ומבוגרים

תוכן עניינים מה זה תסמונת אספרגר? תסמינים של תסמונת אספרגר מאפיינים שכיחים של תסמונת אספרגר האם נכון להגיד “מחלת אספרגר”? אפשר להתחתן עם אספרגר? מהי תסמונת אספרגר בתפקוד גבוה? תסמינים משותפים לאספרגר והפרעת קשב וריכוז (ADHD) שאלון אבחון עצמי של תסמונת אספרגר בגיל הרך אבחון אספרגר אצל ילדים ומבוגרים טיפול…

אבחון וטיפול באוטיזם וברצף הספקטרום האוטיסטי

תוכן עניינים אוטיזם – הקדמה רצף הספקטרום האוטיסטי מהי השכיחות של אוטיזם בקרב ילדים? מה גורם לאוטיזם? האם יש הבדל בין אוטיזם ורצף הספקטרום האוטיסטי? אבחון אוטיזם התמודדות ותמיכה בילדים על רצף הספקטרום האוטיסטי אוטיזם – סיכום אוטיזם – הקדמה אוטיזם, חלק מרצף הספקטרום האוטיסטי (ASD), הינו הפרעה התפתחותית מורכבת…