תוכן עניינים

 • תסמונת אספרגר - הקדמה
 • כיצד תסמונת אספרגר באה לידי ביטוי?
 • תסמונת אספרגר - מאפיינים
 • האם ניתן להירפא מתסמונת אספרגר?
 • מיומנויות ואיכויות של אנשים עם תסמונת אספרגר
 • מה הקשר בין תסמונת אספרגר והפרעת קשב וריכוז (ADHD)?
 • אבחון תסמונת אספרגר
 • טיפול בתסמונת אספרגר
 • תסמונת אספרגר - סיכום

תסמונת אספרגר - הקדמה

תסמונת אספרגר הינה הפרעה מוחית מורכבת המהווה חלק מרצף הספקטרום האוטיסטי, ישנם סימפטומים רבים המקושרים לתסמונת אספרגר, כאשר מרבית הילדים והמבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר יחוו קשיים בפיתוח מיומנויות חברתיות, תקשורתיות ורגשיות.

כמו כן, מאפיינים שכיחים נוספים יכולים להיות חוסר אמפתיה, יכולת מועטה ליצור חברויות, שיחות חד צדדיות או עיסוק פרסברטיבי בעניין מיוחד, כמו גם הצגת תנועות מסורבלות.

אנשים הסובלים מתסמונת אספרגר בדרך כלל הינם בעלי מנת משכל בטווח הנורמה, אולם כאמור, הם מגלים מיומנויות חברתיות ותקשורתיות ירודות ביותר.

ההערכה הינה כי בישראל חיים כיום אלפי ילדים ומבוגרים אשר לוקים בתסמונת אספרגר, כאשר פי 9 יותר גברים סובלים מתסמונת זו ביחס לנשים.

יחד עם זאת, בעזרת תמיכה נאותה, אנשים עם תסמונת אספרגר יכולים לנהל חיים מלאים ופוריים.

היעדר רמת שירותים נאותה בישראל גוררת נטל עצום על הורים לילדים עם תסמונת אספרגר, עבור משפחות רבות, קבלת אבחנה הינה לעתים קרובות תהליך משמעותי אשר עשוי לקחת מספר חודשים או שנים. לאחר קבלת האבחנה, הורים מבינים במהרה כי ישנם בתי ספר יסודיים ותיכוניים מועטים שהינם בעלי כוח אדם או משאבים מתאימים להתמודדות עם הצרכים המיוחדים של ילדים הסובלים מתסמונת אספרגר. כאמור, תסמונת אספרגר הינה חלק מרצף הספקטרום האוטיסטי וחולקת מאפיינים משותפים רבים עם אוטיזם.

כיצד תסמונת אספרגר באה לידי ביטוי ?

ילדים ומבוגרים רבים עם תסמונת אספרגר חווים ליקויים בתחומים הבאים:

 • אינטראקציה חברתית : אנשים עם תסמונת אספרגר עשויים לחוות קשיים באינטראקציה חברתית והם לעתים אולי נראים כשקטים או מתבודדים. באופן כללי, אנשים המאובחנים על רצף הספקטרום האוטיסטי מתקשים לפענח קודים חברתיים, להביע את רגשותיהם ולהבין את רגשות האחר, כאשר חלקם מרשימים כבלתי הולמים חברתית או נאיביים

 

 • תקשורת : אנשים עם תסמונת אספרגר יכולים לחוות קושי בהתמודדות עם שפה מורכבת מדי או עם משמעות כפולה וכן עשויים לפרש דברים מסוימים פשוטם כמשעמם. בנוסף, חלק מהאנשים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי עשויים להזדקק גם לגיבויים ויזואליים כתובים ולהנחיות

 

 • דמיון : אנשים עם תסמונת אספרגר עשויים להיות בעלי נוקשות מחשבתית משמעותית ולהשקיע זמן רב על לוחות זמנים ורוטינות (שגרה). כמו כן, אנשים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי חווים קשיים בהבנת מושגים שאינם "שחור או לבן"

 

חשוב לציין, כי תסמונת אספרגר אושרה כהפרעה נבדלת מרצף הספקטרום האוטיסטי רק בשנות ה-90 המוקדמות. העובדה שאדם לוקה בתסמונת אספרגר אינה מעידה כי אותו ילד או מבוגר הינם פחות אינטליגנטים מאשר האנשים שלידם. למעשה, מחקרים רבים מראים כי אנשים הלוקים בתסמונת אספרגר הינם לעתים קרובות בעלי רמת אינטליגנציה גבוהה מהממוצע בתחומים מסוימים ועשויים, למשל, להצטיין במתמטיקה או במוזיקה.

תסמונת אספרגר - מאפיינים

תסמונת אספרגר, על פי הגדרתה, הינה לקות חברתית אשר בדרך כלל משפיעה על הדרך בה אנשים מתייחסים לאחרים, כיצד הם מתקשרים עמם, כיצד מתמודדים עם לחץ וכיצד מפרשים מצבים חברתיים שונים. אנשים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי יכולים להיות נחרצים, עשויים לחוות קשיים ביצירת חברויות וייתכן שיהיו בעלי עניין מיוחד ואינטנסיבי בתחום אחד. כמו כן, לעתים קרובות ילדים עם תסמונת אספרגר יהיו חשופים להתגרויות או מעשי בריונות בבית הספר בשל גורמים אלו.

בדרך כלל, תסמונת אספרגר נפוצה יותר אצל גברים מאשר נשים, אם כי ישנן נשים הלוקות גם כן בתסמונת זו. אנשים מכל הגזעים והלאומים יכולים לסבול מתסמונת אספרגר וישנם אפילו אנשים מפורסמים מאוד לאורך ההיסטוריה אשר תוארו כמי שהראו מאפיינים של רצף הספקטרום האוטיסטי, כולל אלברט איינשטיין ואייזיק ניוטון.

האם ניתן להירפא מתסמונת אספרגר ?

תסמונת אספרגר הינה הפרעה אשר אנשים נולדים עמה ואיננה ניתנת לריפוי. יחד עם זאת, כיום ישנן בהחלט אפשרויות זמינות רבות כדי לעזור ולתמוך באנשים הלוקים בתסמונת אספרגר. ישנם פסיכולוגים, מטפלים ואנשי מקצוע אחרים המומחים בעבודה עם ילדים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי ויכולים להציע לכם ייעוץ, תמיכה וליווי. כמו כן, ישנם ארגונים רבים המספקים מידע ותמיכה נוספים, הן לילדים והן למבוגרים. מעבר לכך, מידע נוסף זמין באופן חופשי ברחבי האינטרנט וקיימים אתרים המוקדשים כולם לתסמונת אספרגר.

זכרו כי תסמונת אספרגר אינה מחלה או בעיה בריאותית, אלא מדובר במוגבלות שהינה לכל החיים. יחד עם זאת, בעזרת אבחון מוקדם וטיפול מקצועי הולם, ילדים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי יכולים לחיות חיים מוצלחים, ללמוד בבתי ספר רגילים ולהיות בעלי קריירות מצליחות כאנשים מבוגרים.

אנשים עם תסמונת אספרגר יכולים לעתים קרובות למצוא עבודה במשרה מלאה או להמשיך בלימודים אקדמיים, כמו גם למצוא בן או בת זוג לחיים ולהתחתן עמם. בעוד שמבוגרים רבים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי בוחרים לעבוד במשרה מלאה, אחרים מעדיפים לעבוד במשרה חלקית בלבד על מנת שיוכלו לעסוק בתחביבים שלהם במסגרת זמנם החופשי. כמו כן, חלקם בוחרים ללמוד במשרה מלאה או חלקית. בנוסף, ישנם אנשים עם תסמונת אספרגר אשר יכולים ובוחרים להתחתן בעוד אחרים נשארים רווקים.

מיומנויות ואיכויות של אנשים עם תסמונת אספרגר

אנשים עם תסמונת אספרגר הינם בעלי מיומנויות ואיכויות רבות, כולל רמת מהימנות גבוהה, שאיפה לשגרה, נטייה להיות דייקנים, אמינים, כמו גם מחויבים, נאמנים וחרוצים.

בנוסף, אנשים רבים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי הינם בעלי ידע נרחב בתחומים מיוחדים - מה שיכול להיות מועיל במיוחד עבור מעסיקים רבים. כמו כן, הם לעתים קרובות טובים בזכירת עובדות ומספרים, כמו גם בעלי זיכרון טוב לפרטים.

אנשים עם תסמונת אספרגר עשויים להיות גם בעלי יכולת ריכוז טובה כשמדובר במשימות ומטלות שאחרים מוצאים כמשעממות או כחוזרות על עצמן. יתרה מכך, הם יכולים להיות בעלי חשיבה לוגית מפותחת ומיומנים מאוד בפתרון בעיות לוגיות.

מה הקשר בין תסמונת אספרגר והפרעת קשב וריכוז (ADHD) ?

הפרעת קשב וריכוז מתפתחת בילדות, כאשר ילדים הסובלים מ-ADHD מתקשים לשים לב, להתמקד וללמוד. במרבית המקרים ילדים ימשיכו לחוות תסמינים של הפרעת קשב וריכוז במהלך גיל ההתבגרות ובהמשך כמבוגרים, אולם אחוז מסוים מהם יחוו ירידה משמעותית בסימפטומים ככל שהם יתבגרו. חשוב לציין, כי הפרעת קשב וריכוז אינה חלק מרצף הספקטרום האוטיסטי. יחד עם זאת, הן תסמונת אספרגר והן הפרעת קשב וריכוז משתייכות לקבוצה גדולה יותר של הפרעות נוירו-התפתחותיות.

תסמונת אספרגר ו-ADHD חולקות סימפטומים משותפים רבים ולעתים אנשים מתבלבלים ביניהן. ילדים המאובחנים עם אחד מהתנאים הללו עשויים לחוות קושי לשבת בשקט, קושי חברתי וקושי באינטראקציה עם אחרים, אפיזודות תכופות של דיבור בלתי פוסק, חוסר יכולת להתמקד בדברים שאינם מעניינים אותם ואימפולסיביות. יחד עם זאת, למרות שהן חולקות תסמינים רבים, ישנם מספר מאפיינים המבדילים בין תסמונת אספרגר והפרעת קשב וריכוז.

ילדים המאובחנים עם תסמונת אספרגר עשויים להציג את התסמינים הבאים:

 • היעדר יכולת להתאמן בתקשורת לא מילולית, כגון קשר עין, הבעות פנים ומחוות גוף, כמו גם היעדר יכולת להבין את רגשותיהם של אנשים אחרים
 • חוסר באבני דרך המקושרות להתפתחות המיומנות המוטורית, כגון תפיסת כדור וכדרור כדורסל, כמו גם דיבור מונוטוני ודיבור בקצב בלתי אחיד
 • התעניינות אובססיבית בנושא מסוים וממוקד מאוד, כגון סטטיסטיקות של ספורט או בעלי חיים

ילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)הפרעת קשב עם היפראקטיביות (ADHD) עשויים להציג את התסמינים הבאים:

 • מוסחים ושוכחים דברים בקלות, חסרי סבלנות וחווים קשיי למידה
 • צריכים לגעת או לשחק עם כל דבר שנקלע בדרכם ובמיוחד בסביבה חדשה
 • מגיבים ללא איפוק או התחשבות באחרים כאשר מתרגזים או מוטרדים
 • תסמינים של ADHD נוטים להיות שונים בין מגדרים, כאשר בנים נוטים יותר לסבול מהיפראקטיביות וחוסר קשב פסיכומוטורי, בעוד שבנות נוטות יותר לחלום בהקיץ או לא לשים לב, ללא גילויי אי שקט.

במידה והנכם חושדים כי ילדכם סובל מתסמונת אספרגר, מהפרעת קשב וריכוז (ADHD) או מכל מצב התפתחותי או התנהגותי אחר, קבעו פגישה עם איש מקצוע בהקדם. הביאו עמכם את הניירת הרפואית של ילדכם ורשימת שאלות שברצונכם לשאול את המומחה.

חשוב לציין, כי הגעה לאבחנה של אחד מהמצבים הללו עשויה לארוך מספר חודשים ואף שנים, כך שהשתדלו להיות סבלניים ונהגו כסנגורים של ילדכם על מנת שיזכו לקבל את העזרה המקצועית הדרושה להם. זכרו כי כל ילד הוא שונה. עבדו יחד עם איש המקצוע כדי לוודא שילדכם עומד באבני הדרך של תהליך הגדילה שלו. במידה ולא, כאמור, שוחחו עם המומחה לגבי סיבות אפשריות, כולל תסמונת אספרגר והפרעת קשב וריכוז.

אבחון תסמונת אספרגר

אבחון של תסמונת אספרגר נערך על ידי מספר אנשי מקצוע המומחים בעבודה עם ילדים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי, כולל:

 • פסיכולוג : מאבחן ומטפל בבעיות רגשיות והתנהגותיות

 

 • נוירולוג ילדים : מטפל במצבים של המוח ומערכת העצבים

 

 • רופא ילדים התפתחותי : מתמחה בבעיות דיבור ושפה ובבעיות התפתחותיות אחרות

 

 • פסיכיאטר ילדים : מומחה בבריאות הנפש ויכול להמליץ על טיפול תרופתי

אנשי המקצוע השונים יתבוננו בילדכם במצבים שונים כדי לראות מקרוב כיצד הוא מתקשר ומתנהג עם הסביבה. בנוסף, הם ישאלו אתכם שאלות הנוגעות להתנהגות של ילדכם, כולל:

 • אילו תסמינים יש לו ומתי שמתם לב אליהם לראשונה ?
 • מתי ילדכם למד לדבר וכיצד הוא מתקשר ?
 • האם הוא ממוקד בנושאים או פעילויות כלשהם ?
 • האם יש לו חברים וכיצד הוא מקיים עמם אינטראקציה ?

טיפול בתסמונת אספרגר

ילדים הסובלים מתסמונת אספרגר הינם שונים אחד מהשני ולכן אין גישה אחת ויחידה שמתאימה לכולם, כך שייתכן ותאלצו לנסות מספר דרכי טיפול בטרם תמצאו את הטיפול שעובד הכי טוב עבור ילדכם. להלן מספר סוגים של טיפולים הניתנים לילדים המאובחנים על רצף הספקטרום האוטיסטי:

 • אימון מיומנויות חברתיות : יכול להיעשות בקבוצה או במפגשים פרטניים, כאשר המטפל ילמד את ילדכם כיצד לתקשר עם אחרים ולהביע את עצמו בדרכים הולמות יותר. חשוב לציין, כי מיומנויות חברתיות נלמדות לרוב בצורה הטובה ביותר על ידי חיקוי התנהגות טיפוסית של אחרים

 

 • טיפול בשפה ודיבור : עוזר בשיפור כישורי התקשורת של ילדכם. לדוגמא, ילדכם יקבל שעורים בהם הוא ילמד כיצד להמשיך בדיאלוג ולהבין רמזים חברתיים, כמו תנועות ידיים וקשר עין

 

 • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) : מסייע לילדים לשנות את דרך החשיבה שלכם, כך שהם יוכלו לשלוט טוב יותר על רגשותיהם ועל ההתנהגויות החוזרות ונשנות. בעזרת CBT, ילדכם יוכל להתמודד עם סיטואציות שונות, כמו התפרצויות זעם, חרדה ואובססיות

 

 • הדרכת הורים : תלמדו לעשות שימוש בטכניקות שילדכם ילמד במהלך הטיפול, כך שתוכלו לעבוד עמו על הכישורים החברתיים בבית. כמו כן, משפחות רבות פונות להדרכת הורים כדי שתסייע להן להתמודד עם האתגרים הכרוכים בלחיות עם ילד המאובחן על רצף הספקטרום האוטיסטי

 

 • ניתוח התנהגות יישומי : טכניקה אשר מעודדת מיומנויות חברתיות ותקשורת חיובית אצל ילדים ומרתיעה התנהגויות שאתם הייתם מעדיפים לשפר ולשנות. המטפל יעשה שימוש בשבחים ובחיזוקים חיוביים אחרים כדי להשיג תוצאות

 

 • טיפול תרופתי : לא קיימות תרופות המטפלות באופן ספציפי בתסמונת אספרגר. יחד עם זאת, תרופות מסוימות עשויות לעזור בטיפול בתסמינים המקושרים לרצף הספקטרום האוטיסטי, כמו דיכאון וחרדה

חשוב לציין, כי בעזרת טיפול מקצועי נכון, ילדכם יכול ללמוד לשלוט בכמה אתגרים חברתיים ותקשורתיים שהוא מתמודד עמם, כמו גם להצליח בבית הספר ולחיות חיים מאושרים.

תסמונת אספרגר - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול בתסמונת אספרגר נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול בתסמונת אספרגר בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.