מאמרים בנושא
מחוננים

ילדים מחוננים מהווים כ-2% מכלל הילדים בעולם, כאשר מחוננות יכולה להתבטא במגוון רחב של תחומים, כולל קוגניציה, יצירתיות, אומנות, ספורט, כישורי מנהיגות ויכולות אקדמיות ספציפיות, כמו מתמטיקה.

יחד עם זאת, פסיכולוגים ואנשי מקצוע נוספים המדברים על מחוננות בדרך כלל מתכוונים ליכולת אינטלקטואלית חריגה, שכן זה נדיר ביותר לאבחן ילד כמחונן מבלי להסתמך על הישגיו במבחן המעריך מנת משכל (IQ).

במקרים בהם ילדים מחוננים אינם מאותרים על ידי משרד החינוך או אבחון פרטי, לעתים קרובות הם מתויגים כמרדנים ועצלנים על ידי הצוות החינוכי של בית הספר או חווים דיכאון עקב שעמום מתמשך ובלתי נסבל מבחינתם בכיתה.

במצבים אחרים, תלמידים מחוננים עשויים להיות מאובחנים במקביל עם לקות למידה, הפרעת קשב וריכוז (ADHD), היפראקטיביות ו/או אימפולסיביות – מה שהופך את הלימודים למאתגרים במיוחד עבורם, על אחת כמה וכמה אם המורים מפרשים את הקשיים שלהם כהתנהגות בלתי הולמת.

ילדים מחוננים - מאמרים להורים ומורים

ילדים מחוננים
ילדים מחוננים – המדריך הישראלי המלא (2021) – הגדרה של ילד מחונן

מהי מחוננות באמת? מהם המאפיינים של ילדים מחוננים? מחוננות הינה תכונה מולדת או נרכשת? ילדים מחוננים תמיד מצטיינים בלימודים? איך מרגיש הילד המחונן בחברת ילדים אחרים בני גילו? מיתוסים והנחות שגויות לגבי מחוננים.

המדריך המלא >>
מבחן אינטליגנציה IQ
איפה עושים מבחן IQ? איך בודקים איי קיו לילדים? מבחן אינטליגנציה אמין

ילדים מופנים לעריכת מבחן אינטליגנציה (IQ) על מנת להעריך את הפוטנציאל הקוגניטיבי הטמון בהם, הן בשל שעמום במסגרת הלימודים, תת-הישגיות אקדמית או קשיים שונים המדאיגים את ההורים והן כשמציגים מיומנויות מפותחות במיוחד.

המדריך המלא >>
ילד מחונן מאפיינים
ילד מחונן – רשימת מאפיינים רגשיים, אישיותיים, התנהגותיים וקוגניטיביים

ילדים מחוננים מציגים מאפיינים קוגניטיביים, רגשיים, אישיותיים והתנהגותיים שונים, על כן חשוב לנהוג עמם בצורה הנכונה ביותר, זאת על מנת להתנהל מולם באופן הרצוי, למנוע מהם חוויות תסכול מיותרות ולסייע להם להצליח.

המדריך המלא >>
הורים לילדים מחוננים
פורום הורים למחוננים – פורום הדרכת הורים לילדים מחוננים ומצטיינים

ילדים מחוננים מתפתחים מבחינה קוגניטיבית בקצב מהיר בהרבה מכפי שהם מתפתחים מבחינה רגשית וגופנית. בשל כך, הם זקוקים להורים חזקים, אחראיים ומתמידים, זאת כדי להבטיח כי האתגרים העומדים בפני ילדיהם יזכו למענה הולם.

המדריך המלא >>
אינטליגנציה רגשית EQ
מבחן אינטליגנציה רגשית – מבחן EQ בעברית – אינטליגנציה רגשית גבוהה

אינטליגנציה רגשית (EQ) מוגדרת כיכולת להבין באופן נכון, להשתמש כהלכה ולנהל באופן בריא את רגשותינו השונים, כאשר האינטליגנציה הרגשית בעלת משמעות רבה בעת שמדובר בהצלחה בלימודים, במבחנים ובקריירה וניתנת לשיפור בעזרת אימון ותרגול.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא ילדים מחוננים

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו