מבחן אינטליגנציה רגשית – מבחן EQ בעברית – אינטליגנציה רגשית גבוהה

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה אינטליגנציה רגשית?

מרבית בני האדם שמעו על המונח רמת אינטליגנציה או מנת משכל (IQ) בהקשר של ילדים מחוננים ו/או יכולת אינטלקטואלית גבוהה, כאשר מנת משכל גבוהה במיוחד לעתים קרובות מקושרת להצלחה יתרה בבית הספר ובאקדמיה ללא צורך בהשקעה רבה בלמידה ובהכנה למבחנים.

יחד עם זאת, בעוד מנת משכל בהחלט יכולה לעזור לפסיכולוגים והורים להעריך באיזו מידה ילדים מסוימים יצליחו להתמודד עם אתגריים אקדמיים, מבחן אינטליגנציה (IQ) מהווה רק מדד אחד להערכת יכולותיהם של בני אדם, שכן קיימים סוגים נוספים של מחוננות מלבד אלו הניתנים לאבחון בהערכה פסיכולוגית פורמלית.

לדוגמא, מחוננות מוזיקלית נחשבת ליכולת של אנשים מסוימים לזהות מקצבים וטונים באופן יוצא דופן, מחוננות מרחבית מתייחסת ליכולת לחשוב באופן רב-מימדי, מחוננות אומנותית יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים רבות ומגוונות וכך גם כשמדובר במחוננות אתלטית או מחוננות מנהיגותית.

להבדיל ממנת משכל אינטלקטואלית (באנגלית: Intelligence Quotient), אינטליגנציה רגשית (באנגלית: Emotional Quotient) בדרך כלל מתוארת על ידי אנשי מקצוע כיכולתו של האדם להבין באופן נכון, להשתמש כהלכה ולנהל בצורה בריאה את הרגשות השונים שהוא חווה במהלך חיי היום-יום.

אינטליגנציה רגשית EQ

מה זה EQ?

בכדי לפשט מעט את המונח אינטליגנציה רגשית (EQ) ולהבין טוב יותר מהי חשיבותו של סוג אינטליגנציה ייחודי זה, תארו לעצמכם עד כמה כישורים חברתיים מהווים חלק בלתי נפרד מהצלחה של אנשים בתחומי חיים רבים ובאילו דרכים יכולת חברות מפותחת מסייעת מאוד במגוון של מצבים יומיומיים וחברתיים.

למעשה, באותו אופן בו מבחן המודד מנת משכל אינטלקטואלית (IQ) אצל ילדים בגיל הרך מאפשר לאנשי מקצוע לחזות ולהניח הנחות לגבי הישגים אקדמיים עתידיים, כך רמת אינטליגנציה רגשית (EQ) גבוהה המאובחנת בתקופת הילדות המוקדמת יכולה להעיד על פיתוח מיומנויות חברתיות ורגשיות גבוהות מהנורמה בעתיד.

בנוסף, מחקרים קליניים רבים שנערכו בשנים האחרונות ברחבי העולם גילו כי רמת אינטליגנציה רגשית (EQ) גבוהה אצל ילדים ובני נוער הינה בעלת משמעות רבה יותר מאשר רמת אינטליגנציה כללית (IQ) גבוהה כשמדובר בניבוי סיכויי הצלחה בלמידה, מבחנים וקריירה.

חשוב לציין, כי אף על פי שחלק מבני האדם נולדים עם אינטליגנציה רגשית גבוהה וחלק מבני האדם נדרשים למאמץ מסוים כדי לפתח EQ באופן מיטבי, בשונה ממנת משכל אינטלקטואלית (IQ), אותה לא ניתן לשפר או לפתח, אינטליגנציה רגשית נמוכה בהחלט יכולה ללכת ולהשתפר בעזרת אימון ותרגול נכונים – מה שמאפשר כמעט לכולם להצליח בפיתוחה.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

אינטליגנציה רגשית גבוהה

פיתוח אינטליגנציה רגשית מצריך מכם או מילדיכם להשתפר במספר תחומי חיים ומיומנויות, כאשר היכולת הבסיסית ביותר המזוהה עם אינטליגנציה רגשית גבוהה אצל ילדים ומבוגרים הינה היכולת להבחין ולסווג באופן נכון את מגוון הרגשות שהאדם חווה במהלך חייו, כולל תחושות החולפות לאחר מספר שניות ואחרות העשויות להימשך זמן רב יותר ואף לגרור בעקבותיהן מצבי רוח משתנים, הן חיוביים והן שליליים.

בפועל, בזכות היותו של הילד, הנער או המבוגר מודע לרגשותיו והתייחסותו הבריאה אליהם, הוא מסוגל לנהל טווח רחב של רגשות באופן יעיל, חיוני ובריא יותר ולהבין בצורה מלאה יותר את מה שבני אדם אחרים מרגישים במצבים מסוימים להם הוא עד או שותף – מה שמאפשר לו לפתח אמפתיה כלפי הזולת, לדאוג ליקיריו ולפתח קשרים חברתיים תקינים.

חשוב לתרגל זיהוי והכרה של סוגי רגשות מגוונים, להתאמן על דרכים יעילות ובריאות לסווג אותם בראשכם ולהפוך תרגולים ואימונים אלו לעניין שבשגרה, שכן חלק מרכזי ממה שמכונה אינטליגנציה רגשית (EQ) מתייחס ליכולתו של האדם לצפות כיצד אנשים אחרים ירגישו במצבים מסוימים, בין היתר על סמך הבנתו הטובה יותר של הסיבות להופעתם של הרגשות השונים.

למרות כל האמור לעיל, יש לציין כי פיתוח אינטליגנציה רגשית גבוהה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים אינה עניין של מה בכך עבור כל בני האדם, כאשר חלק מהאוכלוסייה עשויים לחיות את כל חייהם מבלי להתייחס לרגשותיהם של אנשים אחרים בסביבתם הקרובה ו/או הרחוקה.

אינטליגנציה רגשית גבוהה

מבחן אינטליגנציה רגשית / מבחן EQ בעברית

בעוד זה טבעי לחלוטין שילדים, בני נוער ומבוגרים יתרגשו או יתאכזבו מעת לעת וחשוב שהם יאפשרו לעצמם לבטא בחופשיות את הרגשות שלהם, על אחת כמה וכמה כשהם נמצאים בסביבת יקיריהם, עליכם לזכור כי מבחן אינטליגנציה רגשית (EQ Test) בעברית מעריך מיומנויות שונות של ניהול רגשות, כולל יכולת להבחין וליישם מתי, היכן וכיצד לבטא רגשות, שכן לעתים קרובות אין מדובר במקום, בזמן או בחברה המתאימה להבעת רגשות מסוימים.

לאחר שבני אדם לומדים כיצד לנהל כהלכה את רגשותיהם ומפתחים רמת אינטליגנציה רגשית גבוהה יותר, הם מתחילים להבין טוב יותר את רגשותיהם שלהם עצמם ושל הזולת ולהפנים שהם עלולים לגרום נזק לידידויות וחברויות שלהם אם יבחרו להגיב באופן רגשי שאינו תואם לסיטואציה, בצורה אימפולסיבית או עוצמתית מדי ואף מזיקה או בלתי הפיכה.

באופן כללי, תהליך למידה של ניהול רגשות כחלק מפיתוח אינטליגנציה רגשית מתייחס בעיקר ללמידת הדרך הנכונה לבחירת מצבי הרוח של האדם במהלך חיי היום-יום, זאת מתוך הנחה שמדובר בתגובות רגשיות קצרות טווח ובאפשרותו של האדם לבחור אילו מצבי רוח מתאימים לאילו מצבים.

בחירה נכונה ומושכלת של מצב הרוח ההולם ביותר לכל סיטואציה בה הילד, הנער או המבוגר נתקל במהלך חייו מאפשרת לו להתרכז בפעילויות מסוימות, למקד את האנרגיות בעשייה חיובית ולא לוותר לעצמו בקלות רבה בעת שהוא נתקל בקשיים או במצבים חדשים ומאתגרים.

חשוב להדגיש, כי אף על פי שאינטליגנציה רגשית (EQ) הולכת ומתפתחת ככל שהאדם מתבגר, שאם לא כן לא היינו יכולים להתפתח מספיק כדי להגיע לחיים בוגרים עצמאיים, ייתכן שכישורים רגשיים מסוימים יתפתחו מוקדם יותר מאשר מיומנויות רגשיות אחרות שיתפתחו רק בשלבים מאוחרים יותר של תקופת הילדות או הבגרות.

לדוגמא, זיהוי וסיווג רגשות אינם עניין מורכב לאחר שלומדים ומפנימים היטב לאילו דברים עליכם לשים לב אצל אנשים אחרים, אולם ניהול רגשות, הנחשב למרכיב מרכזי ביותר ממה שמכונה אינטליגנציה רגשית (EQ), עלול להצריך אימון ותרגול ממושך יותר עד שתצליחו לבצעו בהצלחה.

מבחן אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשית - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, מבחן אינטליגנציה רגשית (EQ) בעברית נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד למבחן אינטליגנציה רגשית (EQ) בעברית בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

ילדים מחוננים
ילדים מחוננים – המדריך הישראלי המלא (2021) – הגדרה של ילד מחונן

מהי מחוננות באמת? מהם המאפיינים של ילדים מחוננים? מחוננות הינה תכונה מולדת או נרכשת? ילדים מחוננים תמיד מצטיינים בלימודים? איך מרגיש הילד המחונן בחברת ילדים אחרים בני גילו? מיתוסים והנחות שגויות לגבי מחוננים.

המדריך המלא >>
מבחן אינטליגנציה IQ
איפה עושים מבחן IQ? איך בודקים איי קיו לילדים? מבחן אינטליגנציה אמין

ילדים מופנים לעריכת מבחן אינטליגנציה (IQ) על מנת להעריך את הפוטנציאל הקוגניטיבי הטמון בהם, הן בשל שעמום במסגרת הלימודים, תת-הישגיות אקדמית או קשיים שונים המדאיגים את ההורים והן כשמציגים מיומנויות מפותחות במיוחד.

המדריך המלא >>

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו