פיתוח אינטליגנציה רגשית גבוהה אצל ילדים ומבוגרים – מבחן EQ בעברית

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי אינטליגנציה רגשית (EQ)?

מרבית האנשים שמעו על המונח רמת אינטליגנציה (IQ) בהקשר של ילדים מחוננים ויכולת אינטלקטואלית גבוהה, לעתים קרובות כאשר הם מפגינים הצלחה יתרה בבית הספר ללא צורך בהשקעה רבה בלמידה ובהכנה למבחנים.

למעשה, מנת משכל יכולה לעזור לאנשי מקצוע והורים להעריך כיצד ילדים יצליחו או לא להתמודד עם אתגרים אקדמיים.

יחד עם זאת, מבחן אינטליגנציה הינו רק מדד אחד להערכת יכולותיהם של אנשים, שכן קיימים סוגים רבים נוספים של מחוננות מלבד אלו הניתנות לאבחון בהערכה פסיכולוגית.

לדוגמא, מחוננות מוסיקלית הינה היכולת לזהות באופן יוצא דופן מקצבים וטונים, מחוננות מרחבית הינה המיומנות לחשוב באופן רב-מימדי וכן קיימות מחוננות בתחום האמנותי או בתחום האתלטי.

אינטליגנציה רגשית EQ

מה זה אינטליגנציה רגשית (EQ) גבוהה?

אינטליגנציה רגשית (EQ) מתוארת כיכולת להבין באופן נכון, להשתמש כהלכה ולנהל באופן בריא את רגשותינו השונים.

בעוד מבחן המודד מנת משכל אינטלקטואלית (IQ) מאפשר לנו לחזות ולהניח הנחות לגבי הישגים אקדמיים עתידיים, אינטליגנציה רגשית (EQ) גבוהה המאובחנת בתקופת הילדות המוקדמת עשויה להעיד על כך שילדים יפתחו מיומנויות רגשיות וחברתיות גבוהות מהממוצע.

בכדי לפשט את המונח EQ, חשבו על כמה כישורים חברתיים מהווים חלק משמעותי בהצלחה של אנשים בתחומים רבים בחיים, שכן יכולת חברות מפותחת מסייעת מאוד במצבים חברתיים.

למעשה, מספר מחקרים שנערכו ברחבי העולם מציעים כי אינטליגנציה רגשית (EQ) הינה בעלת משמעות רבה יותר מרמת אינטליגנציה כללית (IQ) בעת שמדובר בהצלחה בלמידה, במבחנים ובקריירה.

חשוב לציין, כי חלק מבני האדם נולדים עם אינטליגנציה רגשית גבוהה, בעוד אנשים אחרים נדרשים למאמץ מסוים על מנת לפתח אותה באופן מיטבי.

כמו כן, להבדיל מ-IQ, אותו לא ניתן לשפר או לפתח, EQ יכולה ללכת ולהשתפר בעזרת אימון ותרגול נכון, כך שבסופו של דבר כמעט כולם יכולים להצליח בכך.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

איך לפתח אינטליגנציה רגשית (EQ)?

פיתוח אינטליגנציה רגשית גבוהה מצריך מכם שיפור במספר תחומים ומיומנויות שונות, כאשר היכולת הבסיסית ביותר המקושרת ל-EQ הינה להבחין ולסווג נכונה רגשות רבים ושונים שאנו חווים במהלך היום, כולל תחושות החולפות לאחר מספר שניות ואחרות העלולות להימשך זמן רב יותר ולגרור אחריהן מצבי רוח משתנים, הן חיוביים והן שליליים.

היותכם מודעים לרגשותיכם והתייחסותכם הבריאה אליהם יאפשרו לכם לנהל את סוגי הרגשות הרבים באופן יעיל, חיוני ובריא יותר וכן להבין טוב יותר מה אנשים אחרים מרגישים במצבים מסוימים להם אתם עדים.

יחד עם זאת, פיתוח אינטליגנציה רגשית (EQ) אינה עניין פשוט עבור כל בני האדם וחלקנו יכולים לחיות את חיינו מבלי להתייחס לרגשותיהם של אנשים אחרים בסביבתנו.

חשוב לתרגל זיהוי והכרה של רגשות מגוונים, כיצד לסווג אותם בראשכם והפיכת תרגול זה לעניין שבשגרה, שכן חלק ממה שמכונה אינטליגנציה רגשית מתייחס ליכולתם של אנשים לצפות איך אחרים ירגישו בכל מיני מצבים, בין היתר על סמך הבנתם הטובה יותר של הסיבות להופעתם של הרגשות השונים.

בהקשר לכך, יש לציין כי יכולת זו מכונה אמפתיה והיא מאפשרת לנו לדאוג ליקירנו ולפתח קשרים חברתיים תקינים.

אינטליגנציה רגשית גבוהה

ניהול רגשות ופיתוח אינטליגנציה רגשית (EQ)

בעוד זה טבעי שילדים ומבוגרים יתרגזו או יחוו אכזבות מדי פעם וחשוב שהם יאפשרו לעצמם לבטא באופן חופשי את רגשותיהם, ודאי בסביבת יקיריהם, חשוב לזכור כי הכוונה בניהול רגשות הינה להבחין וליישם מתי, היכן וכיצד לבטא אותם, שכן לעתים קרובות אין מדובר במקום, בזמן או בחברה המתאימה להביע רגשות אלו.

לאחר שאנשים לומדים כיצד לנהל את רגשותיהם כהלכה ומגיעים לרמת אינטליגנציה רגשית גבוהה יותר, הם מתחילים להבין את רגשותיהם שלהם ושל אחרים וכן מפנימים שהם עלולים לגרום נזק לידידויות שלהם אם יבחרו להגיב באופן רגשי לא תואם לסיטואציה, אימפולסיבי מדי, עוצמתי מדי ואף מזיק או בלתי הפיך.

תהליך של ניהול רגשות כחלק מפיתוח אינטליגנציה רגשית (EQ) מתייחס לאופן בחירת מצבי הרוח שלנו במהלך היום, מכיוון שמדובר בתגובות רגשיות קצרות טווח ובאפשרותנו לבחור אילו מצבי רוח מתאימים לאילו מצבים.

למעשה, בחירה נכונה ומושכלת של מצב רוח לסיטואציה מסוימת מאפשרת לנו להתרכז בפעילות, למקד את האנרגיות ולא לוותר לעצמו בקלות כשאנו נתקלים בקושי.

חשוב להדגיש, כי אינטליגנציה רגשית הולכת ומתפתחת ככל שילדים, בני נוער ומבוגרים הולכים ומתבגרים, שאם לא כן לא היינו יכולים להתפתח מספיק כדי להגיע לחיים בוגרים עצמאיים.

יחד עם זאת, כישורים ויכולות מסוימות המרכיבות EQ עשויות להתפתח קודם לכן ואחרות בשלב מאוחר יותר של הילדות או הבגרות.

לדוגמא, זיהוי וסיווג רגשות אינם עניין מסובך כאשר אנחנו לומדים ומפנימים לאילו דברים עלינו לשים לב אצל אנשים אחרים, אולם ניהול של רגשות, שהינו מרכיב מרכזי ביותר מהאינטליגנציה הרגשית (EQ), עלול להצריך אימון ותרגול ממושך יותר עד שתצליחו לבצעו בהצלחה.

מבחן אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשית (EQ) - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון אינטליגנציה רגשית (EQ) נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון אינטליגנציה רגשית (EQ) בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו