פורום הורים למחוננים – פורום הדרכת הורים לילדים מחוננים ומצטיינים

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה אומר להיות הורים למחוננים?

הורים למחוננים נוטים לתאר את חינוך ילדיהם כאתגר מרגש ומפחיד כאחד, שכן הילד המחונן אינו מגיע לעולם עם ספר הוראות ונדרשת הדרכה מקצועית נכונה כדי להכין את עצמכם לפעול כתומכיו או כסנגוריו ולטפח בהצלחה את יכולותיו האינטלקטואליות הגבוהות.

בשל כך, תחילה עליכם להבין היטב מהי מחוננות ולהיות מודעים להבדלים ההתפתחותיים הרבים המאפיינים את הילד המחונן, תוך מתן דגש על המורכבות שבגידול ילדים ובני נוער מחוננים או מצטיינים בעולם המודרני בכלל ובישראל בפרט.

באופן כללי, ניתן להגדיר מחוננות כהתפתחות א-סינכרונית שהולכת וגדלה ככל שהיכולת האינטלקטואלית גבוהה יותר, במהלכה יכולות קוגניטיביות מתקדמות ועוצמה מוגברת משתלבות יחד כדי ליצור חוויות פנימיות ורמת מודעות השונות באיכותן מהנורמה המקובלת.

התפתחות א-סינכרוניות פירושה היעדר סנכרון בין ההתפתחות הקוגניטיבית המהירה בהרבה מההתפתחות הרגשית-גופנית אצל ילדים מחוננים, הן מבחינה פנימית והן מבחינה חיצונית, כאשר ככל שהילד המחונן פיקח יותר, כך הא-סינכרוניות והפוטנציאל לפגיעות גדולים יותר.

בהיעדר סנכרון בתהליכי ההתפתחות השונים, ילדים מחוננים נוטים להיות מורכבים מבחינה רגשית, לחוות את כל חייהם בעוצמה רבה יותר ולהתמודד עם מספר אתגרים נפוצים, כמו מצב בו רעיונות שהגה מוח של ילד בן 8 אינם ניתנים ליישום על ידי ילד בן 5.

מכיוון שהילד המחונן אינו מתפתח בהתאם לשלבי התפתחות הילד המקובלים והוא בדרך כלל בעל תחומי עניין מתקדמים יותר מילדים אחרים בני גילו או מתקדם הרבה מעבר למצופה מבני גילו מבחינה אקדמית, ההכרה המתמקדת מובילה אותו למידע שהוא לא בהכרח מוכן להתמודד עמו מבחינה רגשית.

כאמור, המאפיינים הייחודיים של הילד המחונן הופכים אותו לפגיע במיוחד ומחייבים קבלת ייעוץ מקצועי לצד ביצוע התאמות משמעותיות, הן בדרכי ההורות והן בדרכי ההוראה, במטרה לסייע לו להתפתח בצורה מיטבית ולמצות את מלוא יכולותיו הקוגניטיביות הגבוהות.

הורים לילדים מחוננים

איך הורים יכולים לזהות ילדים מחוננים?

ילדים מחוננים בגיל הרך לרוב מציגים סימנים מוקדמים ביותר כבר כתינוקות ופעוטות, כאשר סימנים אלו כוללים ערנות חריגה, צורך בפחות שינה בתקופת הינקות, טווח קשב ארוך, רמת פעילות גבוהה, זיהוי וחיוך להורים ומבוגרים המטפלים בהם בשלב מוקדם מהרגיל ותגובות עזות לרעש, כאב ותסכול.

בנוסף, ילדים מחוננים מתקדמים באבני הדרך ההתפתחותיות באופן מואץ, התפתחותם השפתית ענפה ומוקדמת, נהנים מלמידה ועושים זאת מהר, נמשכים ומוקסמים מספרים, סקרנים ובעלי זיכרון יוצא דופן, חוש הומור מצוין, מיומנויות חשיבה מופשטות, יכולת לפתור בעיות, דמיון פורה, רגישות וחמלה.

במידה וילדיכם מפגינים חלק ניכר מהסימנים המוקדמים הנ"ל, ייתכן ותרצו כהורים להעריך את רמת האינטליגנציה (IQ) שלהם ולברר האם הם באמת מחוננים, זאת באמצעות פנייה לאבחון מקצועי הנערך על ידי פסיכולוג ילדים מוסמך.

חשוב לציין, כי זיהוי מוקדם של מחוננות וכישרונות מיוחדים אצל ילדים צעירים מאפשר להורים לבצע התערבות מקצועית מוקדמת, ההכרחית לילדים מחוננים בגיל הרך בדיוק כמו לכל הילדים האחרים בעלי הצרכים המיוחדים.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

הורים למחוננים בגיל הרך או בגן

ידוע לכל כי ילדים לומדים תחילה מהוריהם, כך שהורים הנוקטים בהורות מגיבה ופעילה ומבלים זמן ממושך עם ילדיהם המחוננים יכולים להתאים את עצמם טוב יותר לתחומי העניין שלהם, להגיב באופן הולם על ידי הצעת אפשרויות מתאימות של העשרה חינוכית ולסייע להם לפרוח בגיל הגן.

הורים למחוננים בגיל הרך צריכים להמשיך להקריא לילדיהם סיפורים גם לאחר שהם כבר מסוגלים לקרוא באופן עצמאי, לעזור להם לגלות תחומי עניין אישיים חדשים, לחשוף אותם לתחומים אלו ולעודד למידה של מגוון נושאים מרתקים, כולל טבע, אומנות, מוזיקה, מוזיאונים, ספורט והיסטוריה.

מכיוון שגירוי אינטלקטואלי של ילדים מחוננים בבית, תמיכה פעילה בפיתוח תחומי העניין שלהם וקשרים משפחתיים משמעותיים הינם חיוניים ביותר לצורך התפתחות כישרונות מיוחדים, חשוב מאוד לאפשר לילד המחונן לחקור לעומק את התחומים המסוימים שמעסיקים אותו מעת לעת ולענות לעניין על שאלותיו, למרות שחלקן מאתגרות את סמכותכם.

יחד עם זאת, מאחר והילד המחונן עשוי להתיש הורים חדשים, בין היתר משום שהתינוק המחונן ישן פחות מאשר תינוק 'רגיל' ודורש גירויים רבים יותר כשהוא ער, מומלץ להיעזר בבני המשפחה המורחבת ולהזמין אותם לבלות עם ילדיכם בביתכם – מה שיאפשר לכם לנוח או לעסוק בדברים אחרים.

חשוב לזכור, כי לדרוש מהילד המחונן לעשות דברים מסוימים רק "כי כך אמרתי" אינה הגישה הנכונה, שכן הורים למחוננים המקדישים תשומת לב, מסבירים ומנמקים לילדיהם את בקשותיהם זוכים לשיתוף פעולה משמעותי יותר מאשר הורים הנוקטים בגישה סמכותית ושרירותית.

כמו כן, פגישות משפחתיות בדרך כלל יהיו הדרך הטובה ביותר לחלק אחריות, להקנות מיומנויות משא ומתן, לספק מרחב בו הם יכולים להשמיע את קולם כבני משפחה, להציע דרכים יעילות למניעת מאבקי כוח שצפויים להתרחש בעתיד ולתמוך רגשית גם כשקיימים חילוקי דעות.

פורום הורים למחוננים

הורים לילדים מחוננים בבית הספר

התוכנית החינוכית של הילד המחונן צריכה להיות מיועדת לטיפוח התקדמות והעשרה לפי קצב ההתפתחות הייחודי שלו, כאשר התלמיד המחונן לרוב נהנה משילוב בקבוצות גיל מעורבות ומפיק תועלת רבה משילוב בכיתה עם ילדים בעלי יכולות דומות לשלו, כל עוד הוא אינו הבכור בקבוצה.

בתור הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, חשוב שתקפידו להיות מעורבים בחינוך ילדיכם ותיפגשו עם המורים בבית הספר בתחילת כל שנת לימודים, שכן כשהורים ומורים משתפים פעולה ועובדים יחד לטובת הילד, ניתן לפתח עבורו תוכניות מותאמות אישית ולזהות בעיות בשלב מוקדם של התפתחותן.

פורום הורים לילדים מחוננים, המעורב בנעשה בבית הספר, יכול לעזור למנהלים ומורים להיענות לצרכים הייחודיים של ילדיהם, כמו פיתוח סביבות חינוכיות פתוחות וגמישות שיספקו לתלמיד המחונן מבחר אפשרויות וישפרו את יכולת העצמאות והיצירתיות שלו.

לדוגמא, הציעו למורים של ילדיכם לסייע להם על ידי הכנת או איתור חומרי לימוד מתקדמים, עזרה בכיתה או בספרייה, שיתוף ידע בתחום המומחיות שלכם בקבוצות קטנות של תלמידים או איתור הורים אחרים שיכולים לספק חוויות העשרה אחרות לילדים מחוננים.

ההתלבטות השכיחה ביותר בפורום הורים למחוננים

הורים רבים שוקלים הדלגה לכיתה גבוהה יותר או שימוש בדרכים אחרות לטיפוח ילדים מחוננים, במיוחד כשתוכנית המחוננים המוצעת על ידי משרד החינוך באזור מגוריהם אינה מאתגרת מספיק או כשאין הזדמנויות המאפשרות לתלמידים מחוננים להשתלב עם ילדים מתקדמים יותר מבחינה אינטלקטואלית.

במצבים אלו, אבחון הדלגה (הקפצת כיתה) מהווה את הדרך הנכונה ביותר לקידום התלמיד המחונן במערכת החינוך, הן מבחינה אקדמית והן מבחינה חברתית, כאשר במידה והילד מביע נכונות לביצוע הדלגה, רוב הסיכויים שהוא יסתגל חברתית בהצלחה.

בהקשר לכך, יש לציין, כי ילדים מחוננים ויצירתיים לעתים קרובות נבלמים בשנים הראשונות לחייהם בשל חוסר בשלות רגשית והיעדר יכולת ליצור קשרים חברתיים עם ילדים בני גילם שפחות מתקדמים מהם מבחינה אינטלקטואלית.

למשל, אף על פי שילד מחונן בן 5-6 עם שכל של ילד בן 8-9 עלול להתקשות להיקשר רגשית לעמיתיו לגן בני ה-5-6, הוא לא יפיק תועלת מהישארות לשנת לימודים נוספת באותו הגן, לכן הפתרון הטוב ביותר עבורו הוא למצוא חברים אמיתיים מחוץ למסגרת החינוכית, המתקדמים גם הם מבחינה אינטלקטואלית.

האתגרים הנפוצים ביותר בפורום הורים למחוננים

כאמור, הילד המחונן זקוק להורים חזקים, אחראיים, מגיבים וגמישים שיכווינו אותם בעודם צעירים מדי מכדי לעשות זאת בעצמם ונדרשות התמדה ונחישות רבה מצד ההורים על מנת להבטיח שהאתגרים העומדים בפני ילדיהם זוכים למענה הולם.

לאור תפקידם המיוחד, הורים למחוננים זקוקים להזדמנויות בהן יתאפשר להם לחלוק את החוויות הייחודיות שלהם גם עם הורים אחרים, כאשר פורום ילדים מחוננים יכול לספק לכם מקום לביטוי עצמי ולמידה על מחוננות ותפקידם המיוחד של ההורים.

בעוד זה לא תמיד קל לראות את ילדיכם חשים שהם אינם מסונכרנים עם הסביבה, זכרו כי המפתח לגידול ילדים מחוננים הוא כבוד והקפידו לכבד את הייחודיות, הדעות, הרעיונות והחלומות מעוררי ההשראה שלהם.

בנוסף, הימנעו מלהדגיש כל הזמן בפני הילד המחונן את החשיבות של התאמתו לאחרים, על אחת כמה וכמה אם הוא מקבל את המסר הזה מספיק מהסביבה, שכן הוא צריך לדעת שהייחודיות והכישרונות המיוחדים שלו מטופחים ושהוריו מעריכים אותו כבן אדם, רק על זה שהוא עצמו.

הורים למחוננים

טיפוח ילדים מחוננים ומצטיינים על ידי הוריהם

קבלת האבחנה כי ילד מחונן או מצטיין מובילה באופן בלתי נמנע לשאלות ומחשבות רבות אצל הורים וייתכן מאוד שנותרתם עם תהיות לגבי מה עליכם לעשות עם המידע החדש שנמצא בידכם, כאשר זה לא משנה אם אתם הבחנתם בהתנהלות המתקדמת של הילד או שמבוגרים אחרים הצביעו עליה בפניכם.

הורים רבים חוששים שמא הם יעשו דברים באופן בלתי הולם משום שהם אינם חכמים, מוכשרים או משכילים מספיק על מנת לספק את צרכיו הייחודיים של הילד המחונן, אולם כל מה שדרוש מכם כהורים למחוננים ומצטיינים הם מעט הבנה ויצירתיות בגידול ילדכם.

הצעד הראשון שלכם כדי לסייע לילד המחונן להפיק את המירב מיכולותיו הגבוהות הוא ללמוד בעצמכם מהן המשמעותיות של טיפוח יכולות ייחודיות אלו, שכן טיפוח והעשרה לילדים מחוננים מזינים בעיקר את תחומי העניין שלהם וחושפים אותם לחוויות ורעיונות חדשים כל הזמן.

לדוגמא, במידה והבחנתם כי ילדכם מתעניין במיוחד בדינוזאורים, קחו אותו לתערוכת דינוזאורים ודאגו עבורו לצעצועים, קלטות וספרים בנושא ייחודי זה על מנת לאפשר לו להרחיב את ידיעותיו בתחום ככל שהוא מעוניין בכך.

יחד עם זאת, חשוב ביותר לחשוף ילדים מחוננים ומצטיינים גם לתחומים שהם לא בהכרח מגלים בהם עניין רב, כמו מוזיקה, אומנות וספורט. לכן הקפידו לחשוף אותם גם לצעצועים מוזיקליים, תערוכות אומנות וענפי ספורט שונים מעת לעת.

הדרכת הורים לילדים מחוננים בגיל הרך או הגן

בדיוק כמו כל הילדים בגיל הרך, גם הילד המחונן זקוק לאהבה, חברויות, סטנדרטים סבירים של התנהגות, אחריות, כישורי ניהול זמן, זמן חופשי לעצמו וחוויות תרבותיות משותפות שנותנות לו ולכל בני המשפחה זיכרונות חמים לדבר עליהם במשך השנים, כמו מוזיקה, משחקים, מוזיאונים, אומנות, ספורט ומקומות היסטוריים.

העריכו את ילדיכם כפי שהם ולא כמי שהם יכולים להיות. אל תנסו להפוך אותם למה שהייתם רוצים או מצפים מהם כילדים מחוננים. זכרו שהם צריכים את מעורבות והדרכת הוריהם בפיתוח עצמאות והשתדלו לדבר אליהם כמה שיותר, שכן מחקרים גילו כי אוצר מילים מתקדם מוביל להבנת הנקרא ברמה גבוהה יותר ולהישגים אקדמיים טובים יותר.

היו מאזינים פעילים וערים לתפיסות של ילדיכם, תשאפו להבין את המסרים והרגשות שלהם, אל תגיבו מהר מדי לדבריהם, הבטיחו שהם יודעים שאתם מכבדים אותם, הראו להם שאתם באמת מתעניינים במידע שהם משתפים אתכם בו והימנעו ממאבקי כוח מיותרים על ידי שמיעת נקודת המבט שלהם במקום להטיח בהם מיד את התשובה הסופית.

בהמשך, מכיוון שילדים מחוננים בגיל הרך עשויים להרגיש מנותקים מעמיתיהם לגן המפרשים את דבריהם באופן שגוי, חשוב מאוד שתשדרו לילדיכם שלהיות שונים זה בסדר, תעזרו להם להעריך את ההבדלים האינדיבידואליים בינם לבין ילדים אחרים ותספקו להם מרחב בטוח לשהות בו לבד עם עצמם.

במקביל, צרו אינטראקציה עם משפחות נוספות של ילדים מחוננים בגיל הגן משום שהילד המחונן מחפש עמיתים בעלי תחומי עניין משותפים וקשרים אינטלקטואליים באותה מידה שהוא מחפש חברים בני גילו, כאשר ייתכן וגם אתם תמצאו מכנה משותף ונחמה בחברות עם הורים נוספים שחיים ומגדלים ילדים מחוננים בבית.

הדרכת הורים לילדים מחוננים בבית הספר

הכירו בכך שהצרכים האישיים וצרכי ההוראה של ילדים מחוננים שונים משל ילדים 'רגילים', כך שתלמידים מחוננים זקוקים לעמיתים אינטלקטואליים שמסוגלים להבין את הרעיונות המופשטים והבדיחות הייחודיות שלהם והם לומדים בצורה הטובה ביותר כשההוראה מותאמת לקצב ורמת המוכנות המואצת שלהם ללמידה והעשרה.

בכדי לסייע להתפתחות הלימודית שלהם, עליכם להבין היטב את המשברים ההתפתחותיים הנפוצים אצל ילדים מחוננים, כולל התמודדות עם התפתחות א-סינכרונית והישגים נמוכים המקושרים לעתים קרובות לחוסר אתגר בלימודים, קונפליקט בין הישגים ופופולריות וקושי בבחירת קריירה בשל המולטי-פוטנציאל הטמון בהם.

היו מודעים לכך שילדים מחוננים נוטים לשאול ולהגיב באופן ביקורתי ולהיות חסרי סבלנות כלפי מוסכמות, כמו חוקי האיות והדקדוק, כללים ואף כלפי הזולת – מה שמצריך מהוריהם לדבר איתם בכנות על חשיבות המוסכמות האוניברסליות בין בני אדם מבלי לדכא את יכולת היצירתיות והרוח שלהם.

בעוד הורים מעורבים מבינים את ילדיהם באופן ייחודי משום שהם רואים אותם במצבים רבים ומגוונים ועל פני תקופת זמן ארוכה, למעשה מהיום בו הם נולדו, הורים מעודדים ומטפחים נותנים חשיבות יתרה למטרות של הילד בדיוק כפי שהם מעודדים תשוקה ללמידה והישגים אקדמיים.

המטרות שלכם כהורים לא בהכרח זהות למטרות של ילדיכם, לכן הקפידו לא להלחיץ אותם באג'נדות שלכם, אלא לכו עם תחומי העניין וכיווני הלמידה שלהם והתייעצו איתם בנושאים המשפיעים עליהם בכל פעם שאתם חשים שהם מסוגלים להבין את ההשלכות.

הורים לילדים מחוננים - 17 טיפים לטיפוח ילדים מחוננים ומוכשרים
נגן וידאו

קידום והעשרה לילדים מחוננים ומצטיינים

כהורים למחוננים, עליכם לשמש דוגמא אישית להרגלי למידה, לשוחח עם ילדיכם על אירועים שוטפים, לספק משוב על אושר ותגובות, להתנדב איתם במטרה לעזור לזולת ולשמור על חוש הומור וחשיבה חיובית, שכן הפעולות בהן אתם נוקטים יכולות להוות מודל עבור ילדיכם הרבה יותר מאשר המילים שלכם.

כמו כן, אפשרו לילד המחונן להתנסות בחוויות קריאה, כתיבה, מדעים ומתמטיקה מהחיים האמיתיים, גשו יחד לספריה ועזרו לו למצוא ספרים טובים וחומרים בתחומים המעניינים אותו במיוחד, התחילו בגיל מוקדם ככל הניתן לערוך יחד קניות לבית עם רשימה ותקציב סדורים, כתבו מכתבי תודה והזמנות לאנשים שונים ותכננו את אזור הצמחים בבית.

מחקרים תומכים גם בכך שקריאה, משחקי קלפים ומשחקי לוח מגדילים את אוצר המילים, הכישורים המתמטיים, הבנת הנקרא וכישורי חשיבה קריטיים אצל ילדים צעירים. לכן מומלץ ביותר לתת לילד המחונן ספרים ומשחקי למידה כמתנות – מה שיאפשר לכם לבלות זמן משותף יחד בקריאה או במשחק חשיבה.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי הפער בין קידום, העשרה וטיפוח של תלמידים מחוננים ומצטיינים לבין דחיפה מוגזמת עד מסוכנת עלול להיות שברירי, כך שגם הורים המאמינים שהם עושים כל מה שעליהם לעשות על מנת לטפח את הכישרונות המיוחדים של ילדיהם עשויים להיות מודאגים מכך שהם דוחפים אותם יתר על המידה ואף גורמים להם לנזק בלתי הפיך.

בנוסף לכל האמור לעיל, הורים צריכים גם לתמוך בבית הספר אם הצוות החינוכי מתאמץ כדי לספק שירותים מיוחדים לילדיכם ולהצטרף לתוכניות בית ספריות בנושא השוני והצרכים הייחודיים של תלמידים מחוננים ומצטיינים על מנת להבין טוב יותר מהם הגורמים למצבים הבעייתיים במסגרת בית הספר לפני שאתם מגיבים בחומרה.

פורום הורים למחוננים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הדרכת הורים למחוננים נערכת על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים מחוננים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד להדרכת הורים למחוננים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

ילדים מחוננים
ילדים מחוננים – המדריך הישראלי המלא (2021) – הגדרה של ילד מחונן

מהי מחוננות באמת? מהם המאפיינים של ילדים מחוננים? מחוננות הינה תכונה מולדת או נרכשת? ילדים מחוננים תמיד מצטיינים בלימודים? איך מרגיש הילד המחונן בחברת ילדים אחרים בני גילו? מיתוסים והנחות שגויות לגבי מחוננים.

המדריך המלא >>
מבחן אינטליגנציה IQ
איפה עושים מבחן IQ? איך בודקים איי קיו לילדים? מבחן אינטליגנציה אמין

ילדים מופנים לעריכת מבחן אינטליגנציה (IQ) על מנת להעריך את הפוטנציאל הקוגניטיבי הטמון בהם, הן בשל שעמום במסגרת הלימודים, תת-הישגיות אקדמית או קשיים שונים המדאיגים את ההורים והן כשמציגים מיומנויות מפותחות במיוחד.

המדריך המלא >>

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו