מכון-דרור-לוגו

תפריט

טיפול נוירופידבק – מה זה נוירותרפיה? מכון נוירופידבק מומלץ

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה נוירופידבק?

נוירופידבק, המכונה גם נוירותרפיה או נוירוביופידבק, הינו שיטת אימון הפועלת באופן ישיר על תפקוד המוח של האדם ומטרתה ללמד את המוח האנושי לתפקד בצורה יעילה יותר.

למעשה, טיפול נוירופידבק (באנגלית: Neurofeedback) נקרא גם ביופידבק מבוסס EEG משום שהוא מבוסס על הפעילות החשמלית במוח המכונה האלקטרואנצפלוגרם (EEG).

טיפול נוירופידבק משמש בדרך כלל לשם אימון בוויסות עצמי, המהווה מרכיב הכרחי בתפקוד תקין של המוח ומאפשר למוח לתפקד ביעילות רבה יותר, שכן זהו סוג של ביופידבק המופעל ישירות על המוח.

בנוסף, אימון נוירוקוגניטיבי עוזר לילדים, בני נוער ומבוגרים לשפר את תפקודם הקוגניטיבי, הרגשי וההתנהגותי באמצעות לימוד המטופלים איך להגדיל גלי מוח מסוימים תוך עיכוב גלי מוח אחרים במטרה לקדם ויסות מוחי מיטבי.

בעוד טיפול תרופתי מאפשר לרוב הקלה מיידית בחומרת התסמינים שהאדם חווה, נוירותרפיה הוכחה כמחוללת שינויים ארוכי טווח בתפקוד המוח ובהתנהגות גם לאחר סיום תהליך הטיפול, זאת משום שהשיטה מבוססת על שינוי ישיר של המוח בעזרת נוירופלסטיות ולמידה והיא מכוונת בטיפול בפועל בבעיות במקום פשוט להסתיר או להדחיק את התסמינים הנוכחיים.

כמו כן, אף על פי שתרופות יכולות להועיל באופן מיידי, מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות גילו כי להשלמת תהליך של טיפול נוירופידבק יש יתרונות לטווח ארוך, לעתים אף 10 שנים לאחר תום התהליך.

נוירופידבק

טיפול נוירופידבק - נוירותרפיה

נוירופידבק (באנגלית: Neurofeedback) מבוסס על התניות אופרטיביות, סוג של אימון המערב תגמול של מטופלים על עיכוב תדרים מסוימים של גלי מוח והגדלה של תדרים אחרים.

בפועל, נוירוביופידבק נערך באמצעות אלקטרודות המונחות על ראשם של מטופלים המקנות משוב מיידי על פעילות מוחם – מה שמאפשר לעצב מחדש בהדרגה את פעילות המוח.

חשוב לציין, כי שינויים ייחודיים בדפוסי פעילות המוח יכולים להעיד על שינויים חיוביים מסוימים במצבים קוגניטיביים, רגשיים והתנהגותיים של אנשים, כאשר לעתים קרובות האדם כלל אינו מודע למנגנונים שבאמצעותם מתחוללים שינויים אלו.

יחד עם זאת, מטופלים לרוב מדווחים שהם מרגישים תחושה אמיתית של שינויים חיוביים המסייעת להם להתמודד טוב יותר עם חייהם מחוץ למפגשים הטיפוליים.

במהלך המפגשים הראשונים של תהליך האימון הנוירוקוגניטיבי, ילדים, מתבגרים ומבוגרים צפויים לחוש את ההשפעה של הטיפול לטווח של יום עד יומיים בלבד, כשמשך הזמן ילך ויגדל ככל שישתתפו באימונים נוספים.

באופן כללי, תהליך של נוירותרפיה נמשך מספר חודשים, לכן עקביות מהווה מרכיב מרכזי בהצלחתו של התהליך הטיפולי ובשמירת ההישגים שהושגו לאורך זמן ממושך.

מעבר לכך, ישנם מספר גלי מוח המשקפים מצבי עוררות שונים, כשבחירת גלי המוח לשינוי מבוססת על מאפייני רמת העוררות המדווחת. בשל כך, נדרשים מספר מפגשים על מנת למצוא את פרוטוקול האימון המיטבי לכל מטופל.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

טיפולי נוירופידבק - מתי מומלץ?

בני אדם המתמודדים עם תסמינים שכיחים של עוררות יתר נוטים לסבול מעודף גלי מוח מסוג בטא ומחסור בגלי מוח מסוג SMR.

לאור זאת, מטרתו של אימון נוירוקוגניטיבי עבור אנשים הסובלים מעוררות יתר הינה הפחתת רמת גלי המוח מסוג בטא והגדלת גלי המוח מסוג SMR, כשהפחתה ברמות האנרגיה העודפות מסייעת לנפש ולגוף האדם להיות רגועים ונינוחים יותר, אך גם ערניים למתרחש סביבם.

לדוגמא, מאפיינים נפוצים של עוררות יתר אצל ילדים ומבוגרים כוללים:

מחשבות טורדניות
אימפולסיביות
אי שקט
היפראקטיביות
• נטייה להשתעמם בקלות
התנהגויות מסוכנות
חוסר סבלנות
התפרצויות זעם
פאסיב אגרסיב
• חרדה
פחד
מתח נפשי
כאבי ראש תכופים
בעיות שינה
• סיוטים בלילה

לעומת זאת, אנשים הסובלים מסימפטומים של תת-עוררות עלולים להתמודד עם עודף גלי מוח מסוג תטא ומחסור בגלי מוח מסוג בטא, כך שהמטרה של נוירותרפיה עבורם תהיה להפחית את רמת גלי המוח מסוג תטא ולהעלות את רמת גלי המוח מסוג בטא, זאת כדי שבסוף כל אימון המטופל ירגיש ערני יותר, ממוקד יותר ובעל מוטיבציה פנימית גבוהה יותר.

למשל, תת-עוררות מאופיינת בתסמינים הבאים:

בעיות קשב וריכוז (ADHD)
רמת מוסחות גבוהה
תחושת ערפול
שאננות
בעיות זיכרון
• שכיחת דברים לעתים תכופות
חוסר מוטיבציה
דיכאון או מצב רוח נמוך
עייפות כרונית
רגישות יתר
ערנות יתר בלילה
תחושת היעדר אנרגיה גם לאחר שינה ממושכת
הירדמות במקומות חריגים
הערכה עצמית נמוכה

טיפול באמצעות נוירופידבק

אימון נוירופידבק - המלצות

נוירותרפיה הינה הליך נטול כאב, לא פולשני, שאינו מערב תרופות, המתואר על ידי מטופלים רבים כחוויה מהנה ומעשירה ביותר.

יחד עם זאת, התגובות של מטופלים שונים לנוירוביופידבק יכולות להיות שונות מאוד ולא כולם יגיבו באותו האופן לטיפול, לכן הפגישות החשובות משמשות לקבלת משוב מצד המטופלים על האימון.

למעשה, מספר רב של מחקרים קליניים גילה כי רק כ-75% מהאנשים אשר פנו לטיפול זה דיווחו על שיפור משמעותי, כשחמשת המפגשים הראשונים מספיקים כדי לשקף למטופלים את יעילות הטיפול עבורם.

בפועל, השינויים המצופים לאחר אימון כוללים תחושת רוגע, הקלה במתח הנפשי, רמת ערנות מוגברת, מחשבות בהירות, פתרון יעיל יותר של בעיות, רמת חרדה נמוכה יותר, מצב רוח טוב יותר והקלה בתסמינים גופניים שונים.

אף על פי שאין עדויות שטיפול בשיטת נוירופידבק (באנגלית: Neurofeedback) יכול להזיק או גורר בעקבותיו תופעות לוואי שליליות, לעתים מטופלים מרגישים שהאימון מעט חזק מדי או שהם חווים עוררות יתר או תת-עוררות עוצמתיות מדי.

למרות זאת, תסמינים אלו בדרך כלל נעלמים לאחר מספר אימונים וניתן להתאים את המכשיר כך שיחוו אותם בתדירות ובעוצמה נמוכות יותר.

במידה ואתם או ילדכם מזהים שינויים חריגים או השפעות שליליות חריגות לאחר טיפול באמצעות נוירופידבק, חשוב שתודיעו על כך בהקדם למטפל או המטפלת שלכם על מנת שיוכלו להתאים את פרוטוקול האימון מחדש.

כמו כן, בסיום של טיפול תתבקשו למלא שאלון על השינויים שאתם מרגישים לצורך מעקב יעיל אחר התקדמותכם בתהליך.

נוירופידבק טיפול רגשי

נוירופידבק - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בנוירופידבק נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בנוירופידבק בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: