מכון-דרור-לוגו

תפריט

סכמה תרפיה – טיפול בשיטת סכמה תרפיה – מטפלים בסכמה תרפיה

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה סכמה תרפיה?

סכמה תרפיה הינה שיטת טיפול רגשי יעילה ביותר עבור ילדים ומבוגרים המתמודדים עם נושאים מגוונים ובמיוחד עם סוגיות הנמשכות מזה שנים רבות, שכן סכמה תרפיה הינה גישת טיפול כוללנית המשלבת מספר גישות וטכניקות טיפוליות שונות כדי לעזור למטופלים לזהות ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים מתמשכים.

טיפול מבוסס סכמה (באנגלית: Schema Therapy) נחשב לגישה טיפולית חדשנית ומקיפה המשלבת יחד פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT), גשטאלט תרפיה וטיפול פסיכואנליטי במטרה לסייע למטופלים בגילאים שונים להחליף דפוסי חשיבה והתנהגות ארוכי שנים בדפוסים חדשים, יעילים ובריאים יותר עבורם.

למעשה, סכמה קוגניטיבית מתארת מסגרת המאפשרת לאנשים לארגן ולפרש מידע כראוי, כאשר סכמות יכולות להיות שימושיות מאוד משום שהן מאפשרות לילדים, בני נוער ומבוגרים להצליח לפרש כהלכה ובמהירות את כמות המידע הרבה הנמצאת בסביבתם.

יחד עם זאת, סכמה קוגניטיבית עשויה גם לגרום לבני אדם להתעלם ממידע חשוב ולהתמקד רק בדברים התואמים את אמונותיהם ותפיסותיהם הנוכחיות.

סכמה תרפיה

סכמה תרפיה - מתי מומלץ?

תהליך של סכמה תרפיה לילדים ומבוגרים מבוסס על זיהוי ושינוי הסוגיות הבעייתיות באופן חשיבתם והתנהגותם של מטופלים הנמשכות לאורך כל חייהם.

במרבית המקרים, דפוסים אלו מושרשים מאוד עמוק במחשבותיהם, רגשותיהם ותחושותיהם הגופניות ולכן משפיעים באופן ניכר על אורח חייהם של אנשים.

בנוסף, ייתכנו מחשבות שליליות טורדניות הקשורות לחוסר אמון של האדם בעצמו, לכך שלאחרים לא אכפת ממנו, שמשהו רע עשוי לקרות לו או שהוא חש שלעולם לא יהיה מספיק טוב בכלום.

מכיוון שסכמות נוטות להתפתח בתקופת הילדות המוקדמת, הן הופכות לנוחות ומוכרות עבור האדם, אך הן לחלוטין אינן בריאות עבורו.

סכמה תרפיה משמשת בין היתר לטיפול בהפרעות דיכאוניות והפרעות חרדה, אולם מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות גילו כי שיטת טיפול רגשי זו יכולה להועיל גם לאנשים המאובחנים עם הפרעת אישיות גבולית.

אף על פי שטיפול מבוסס סכמות אינו שמור רק לאלו הסובלים מהפרעות נפשיות, רוב המטופלים המפיקים ממנו תועלת רבה הינם מאובחנים עם הפרעות אישיות עמידות לטיפול תרופתי, דיכאון כרוני, בעיות במערכת יחסים בין-אישיות ומצבים מורכבים נוספים.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

טיפול מבוסס סכמות

טיפול מבוסס סכמות יכול להועיל לאנשים אשר מוצאים את עצמכם מפגינים תגובתיות יתר במצבים מסוימים הבאה לידי ביטוי בהתנהגויות אימפולסיביות מאוד עליהן האדם מתחרט בהמשך.

כמו כן, סכמה תרפיה מסייעת למתבגרים ומבוגרים להבין מדוע הם נמשכים לאותם סוגים של בני זוג פעם אחר פעם על אף שהצרכים הרגשיים שלהם אינם זוכים למענה במערכות היחסים הזוגיות הללו.

סכמה תרפיה גם מאפשרת לאנשים להתעמת עם דפוסים שמלווים מטופלים שנים ארוכות והתמכרויות שונות, כמו התמכרות למסכים, התמכרות לסוכר או התמכרות לקניות.

מעבר לכך, מטופלים רבים נעזרים בשיטת טיפול זו כדי ללמוד איך לסרב לבקשותיהם של הזולת ולהתגבר על המחשבה שהם עלולים לא לאהוב אותם אם יסרבו לדרישותיהם.

במידה ואתם או ילדכם סובלים מהערכה עצמית נמוכה או ביטחון עצמי נמוך ובעקבות זאת נמנעים מלממש את הפוטנציאל הגבוה הטמון בכם, באפשרותכם להיעזר בסכמות כחלק מהתהליך הטיפולי שלכם.

חשוב לציין, כי מטופלים רבים הפונים למטפלים בעזרת סכמות בילו שנים ארוכות בשיטות טיפול רגשי אחרות במטרה לשפר את מצבם, כמו טיפול פסיכואנליטי או טיפול CBT, אולם לא חוו את השינוי לו ייחלו כל השנים.

בשל כך, סכמה תרפיה הינה תהליך אשר שם את הדגש על שיתוף והעצמה של המטופלים במטרה לסייע להם להפוך תובנות חדשות לשינויים אמיתיים בחיי היום יום, כשלעיתים קרובות מטפלים יעשו שימוש גם בתרגול מיינדפולנס כדי לעזור לכם להפיק את מירב התועלת מהמפגשים הטיפוליים.

סכמה

סכמה תרפיה - המלצות

בדיוק כמו סוגי טיפול פסיכולוגי אחרים, סכמה תרפיה אינה מתאימה לטיפול בכל המצבים הנפשיים והרגשיים הקיימים, לכן מומלץ לשקול היטב מהי שיטת הטיפול המומלצת ביותר עבורכם בהתאם למצבכם הנוכחי.

לדוגמא, ילדים ומבוגרים המתמודדים עם בעיות שאינן ממושכות יעדיפו לפנות בדרך כלל לטיפול CBT, שכן טיפול מבוסס סכמה מומלץ בעיקר לבעיות המושרשות עמוק יותר אשר נמשכות זמן רב.

בעוד סכמה תרפיה נחשבת לטיפול אינטנסיבי יותר מבחינה רגשית השם דגש על רכישה ויישום של דפוסי חשיבה והתנהגות חיוביים ובריאים יותר, ייתכן ויידרשו מפגשים טיפוליים רבים כד שתוכלו להבין היטב כיצד הסוגיות המוקדמות הללו התבססו.

משום כך, סוג טיפול זה מתאים ביותר לאנשים שמתמודדים עם בעיות רגשיות עמוקות יותר המצריכות בחינה מעמיקה של העבר. מלבד מצבים אלו, סכמה תרפיה אינה מתאימה עבור אנשים המאובחנים עם הפרעות התמכרות קשות לאלכוהול וסמים או מתמודדים עם אפיזודות פסיכוטיות.

יש לציין, כי אנשים הפונים למטפלים המשתמשים בסכמות כשיטת טיפול צריכים להיות מוכנים לבצע מגוון של טכניקות חווייתיות, כולל תרגילים טיפוליים המערבים תמונות ומשחקי תפקידים.

בהתאם לגילם של המטופלים וסיבת הפניה, מטפלים יכולים גם לבקש מכם לכתוב מכתבים אישיים לדמויות משמעותיות בחייכם, אך אין כל ציפייה כי תשלחו אותם אליהם.

סכמות

סכמה תרפיה - תהליך הטיפול

בשלב הראשון של התהליך, אתם או ילדכם צפויים לעבוד יחד עם מטפל או מטפלת מוסמכים על מנת לזהות את הסכמות המתמשכות הגורמות להתנהגויות הבעייתיות ובדרך כלל מתפתחות בשלב מוקדם של החיים. בשלב זה, מטפלים רבים יבקשו מכם למלא שאלונים כדי להבין טוב יותר את דפוסי המחשבה וההתנהגות המאפיינים אתכם.

לאחר מכן, תוכלו להתחיל לשוחח ולבצע תרגילים שמטרתם להעלות את המודעות הרגשית שלכם, כשסביר שתתבקשו להתעמת עם חלק מחוויות העבר שלכם וללמוד כיצד לזהות אותן כשהם משפיעות על חיי היום יום שלכם.

לבסוף, הטיפול יתמקד בהטמעת שינויים התנהגותיים חיוביים על ידי תרגילים מובנים שניתן לבצעם בין המפגשים הטיפוליים ויעזרו לשנות את הסכמות השליליות בסכמות חדשות וחיוביות יותר.

סכמה תרפיה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הסכמה תרפיה נערכת על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לסכמה תרפיה בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: