מכון-דרור-לוגו

תפריט

פסיכולוג התפתחותי מומלץ: פסיכולוגית התפתחותית לגיל הרך

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי פסיכולוגיה התפתחותית?

בשביל להירשם כפסיכולוג התפתחותי בישראל, יש צורך להשלים תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית, שנתיים של הכשרה מעשית במשרה מלאה או ארבע שנים בחצי משרה וצליחה של בחינת סיום הכוללת הגשת עבודת גמר.

פסיכולוג התפתחותי מעניק אבחון וטיפול לילדים מגיל לידה ועד לגיל 9, והוא יכול לעשות זאת הן במסגרת ממסדית והן במסגרת פרטית. מטרתו העיקרית היא לזהות בעיות התפתחותיות, התנהגותיות ותקשורתיות, בעיקר בקרב ילדים בגיל הרך, להעניק להם טיפול שיקדם את ההתפתחות שלהם ולתת להורים ייעוץ והדרכה מעשית כיצד לעזור להם בכך.

במידה ואתם הורים לילד צעיר, ואתם מזהים קשיים בהתפתחות או איחור מסוים בהתפתחות, וזאת בכל הקשור להבעה עצמית, תקשורת בינאישית, כישורי שפה או תפקודים מוטוריים, מומלץ לפנות לפסיכולוג התפתחותי לילדים לצורך קבלת אבחון מדויק וטיפול מתאים בסוגיה.

הן אבחון והן טיפול בשלב מוקדם ככל האפשר יאפשרו לילד לגדול ולהתפתח טוב יותר ולהשתלב בחברה באופן מיטבי. בנוסף לכך, גם אתם, כהורים מודאגים ואוהבים, תוכלו ליהנות מלראות אותו גדל באופן בריא ותקין. בסופו של יום, הרווחה האישית שלו היא גם הרווחה האישית שלכם.

פסיכולוג התפתחותי לילדים מתאים את הטיפול שהוא מעניק לכל מטופל באופן אישי. בין סוגי הטיפול העיקריים ניתן לציין טיפול דיאדי, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול בהבעה ויצירה וטיפול במשחק. מרבית הטיפולים הנהוגים יערבו גם את ההורים במידה זו או אחרת, משמע טיפול קבוצתי או טיפול משפחתי.

פסיכולוג התפתחותי

פסיכולוג התפתחותי לילדים: אבחון פסיכולוגי התפתחותי

בשביל להעריך היטב את מצבו ההתפתחותי של הילד, יש לבצע אבחון פסיכולוגי מקיף, שמשקף את המצב הקיים במגוון תחומים שונים, כמו למשל תפקוד מוטורי, כישורי שפה, מיומנויות חברתיות, כישורי הסתגלות, דפוסי אישיות, יכולות קוגניטיביות, קשב וריכוז – ועוד. כך מתבצע ומתנהל אבחון פסיכולוגי התפתחותי:

• האבחון מתחיל מאיסוף מידע מההורים ומהצוות החינוכי המקיף ומלווה את הילד ביום-יום.

• לאחר מכן יערוך הפסיכולוג ההתפתחותי תצפיות בילד בסיטואציות שונות, כמו למשל בעת שהוא משחק, בעת שהוא מתקשר עם בני גילו, כשהוא נמצא בבית – ועוד.

• השלב הבא יכלול עריכה של מבחנים פסיכולוגיים רשמיים בהתאמה אישית מלאה עבורו, כמו מבחני אינטליגנציה (IQ) ומבחנים קוגניטיביים-התפתחותיים.

• איגוד כלל מקורות המידע שהצטברו עד לשלב זה ובניית פרופיל פסיכולוגי לילד.

• ביצוע אבחונים התפתחותיים נוספים בהתאם לתוצאות שהתקבלו מהתצפיות ומהמבחנים.

• בנייה של תוכנית טיפולית מקיפה לילד, המערבת גורמים מקצועיים שונים וכן את בני משפחתו הקרובה.

וודאי שההורים זוכים לקבל מידע שוטף לכל אורך תהליך האבחון, שמתבצע בתיאום מלא איתם. גם הטיפול עצמו נערך לרוב בהשתתפות ישירה ואקטיבית של אחד ההורים או של שניהם, כמו טיפול משפחתי וטיפול דיאדי. לאורך הזמן יערכו מעקבים ואבחונים חוזרים בהתאם להתפתחותו של הילד וההתקדמות שחלה במצבו.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

פסיכולוגית התפתחותית לגיל הרך: טיפול דיאדי

פסיכולוגית התפתחותית לגיל הרך יכולה להעניק טיפול קצר מועד, שאורך לרוב בין 6 ל-12 פגישות לערך, או טיפול ארוך-טווח, שיכול להימשך חודשים ושנים. כל זאת בתלות בכמות הבעיות שאיתן מתמודד הילד, סוג הבעיות ודרגת חומרתן.

מבין הטיפולים קצרי-המועד, טיפול דיאדי הוא טיפול נפוץ במיוחד בהקשר של ילדים בגיל הרך. במסגרת הטיפול נערכות פגישות בין המטפל, הילד ואחד ההורים. בנוסף נערכות גם פגישות עם ההורים – ללא השתתפות הילד. מדובר בטיפול ממוקד, שיכול להניב תוצאות משמעותיות תוך זמן קצר.

במהלך המפגשים המשותפים, הפסיכולוגית ההתפתחותית תצפה בדינאמיקה שבין ההורה לילד בעת ביצועה של פעילות מסוימת, כמו משחק חברה, ולעיתים גם תיקח חלק פעיל בעצמה. באופן זה יכולה המטפלת לזהות דפוסי תקשורת בעייתיים ולהנחות את ההורה המשתתף כיצד להתנהל באופן מועיל ובריא יותר בעת שהוא מקיים תקשורת עם ילדו.

פסיכולוגית התפתחותית

כיצד לבחור פסיכולוג התפתחותי מומלץ?

כהורים לילדים, אתם וודאי מכירים הורים אחרים, ולכן אם אתם יכולים לקבל מהם המלצה על פסיכולוג התפתחותי לגיל הרך שהם עבדו איתו, והעניק אבחון וטיפול לילדם – מומלץ לעשות זאת. יש לוודא שמדובר בהמלצה כנה, מתוך ניסיון אישי והיכרות אישית עם המטפל או המטפלת.

בנוסף להמלצה, ישנם מספר קריטריונים שיש להתחשב בהם בעת בחירת פסיכולוג התפתחותי לילדים. בראש ובראשונה יש לוודא שמדובר בפסיכולוג שמקבל אנשים גם במסגרת פרטית, ולא רק במסגרת הממסדית או החינוכית. בהנחה שזהו המצב, יש לבדוק האם איש המקצוע מתמחה בעבודה עם הגיל הרך או עם ילדים בוגרים יותר – ולהתחשב גם בכך.

בנוסף, אם ילדכם מתמודד עם בעיה ספציפית, יש לבחור בפסיכולוג התפתחותי המתמחה בטיפול בסוג זה של בעיה, וזאת בשביל לוודא שילדכם יקבל את הטיפול המתאים והמדויק ביותר עבורו.

קשה להדגיש עד כמה אבחון מדויק של כל סוגיה רגשית, התפתחותית, חברתית, תקשורתית והתנהגותית באשר היא ישפיע לא רק על טיב ההווה והעתיד הקרוב של ילדכם, אלא גם על טיב עתידו הרחוק יותר, בתור מבוגר מתפקד במשפחה ובחברה.

ככל שתאבחנו ותטפלו בבעיה מוקדם יותר, ולא תדחיקו אותה או תמנעו מכל סיבה שהיא מטיפול בה, כך יחול שינוי מעמיק ומשמעותי יותר בתפקודו ובהתפתחותו של ילדכם, וכן גם שינוי משמעותי ברמת הרווחה האישית שלו – ושלכם. כמובן שגם עצם הבחירה בפסיכולוגית התפתחותית לילדים הנכונה עבורכם היא קריטית ותשפיע רבות על סיכויי הצלחת הטיפול ועל עתידו של ילדכם.

פסיכולוגיה התפתחותית

פסיכולוג התפתחותי – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, שירותי פסיכולוגיה התפתחותית ניתנים על-ידי צוות מקצועי בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל פסיכולוגים התפתחותיים המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו במכון דרור מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפגישה עם פסיכולוג התפתחותי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

פסיכולוג נוער
פסיכולוג נוער מומלץ לגיל ההתבגרות: טיפול פסיכולוגי במתבגרים

פסיכולוג מומחה למתבגרים מסייע להם ולהוריהם בהתמודדות עם לקויות למידה, הפרעת קשב, חרדות, הערכה עצמית נמוכה, פחד מכישלון, אכילה רגשית, חוסר אמון, התנהגות עבריינית או מסוכנת, ביישנות, בעיות משמעת או משברים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: