מכון-דרור-לוגו

תפריט

פסיכולוג חינוכי מומחה מומלץ: פסיכולוגית חינוכית מומחית מומלצת

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי פסיכולוגיה חינוכית?

פסיכולוג חינוכי הוא איש מקצוע שסיים בהצלחה תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיה חינוכית, עבר 4 שנות התמחות מעשית במוסד המוכר על ידי משרד הבריאות וצלח מבחן הסמכה רשמי בסיומן.

פסיכולוגית חינוכית עובדת לרוב במסגרת חינוכית, כמו בית ספר או גן ילדים. פסיכולוגים חינוכיים פועלים למען שיפור הרווחה האישית של הילדים ובני הנוער וקידום ההתפתחות הדידקטית והחברתית שלהם, תוך כדי בחינה ומתן תשומת לב ליחסי הגומלין שלהם עם המערכת עצמה ואנשי הצוות המהווים חלק ממנה. חלק גדול מהעבודה של הפסיכולוג החינוכי נעשית באופן ישיר מול אנשי הצוות המקצועי.

כחלק מסוגיית יחסי הגומלין שבין הילדים לסביבתם וכחלק ממאמצי הסיוע להם, פסיכולוגים חינוכיים מערבים פעמים רבות לא רק את אנשי המקצוע, אלא גם את ההורים, וגם מספקים להם הדרכת הורים למען החלת שיפור משמעותי במצב וקידום התפתחותו התקינה של הילדה או הילד בכל מישורי החיים.

פסיכולוג חינוכי, כמו פסיכולוג קליני, עוסק באופן ישיר בבריאות הנפש, לרבות אבחון של סוגיות רגשיות וטיפול בהן בעזרת טיפולים כמו טיפול פסיכודינמי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT).

פסיכולוגית חינוכית יכולה לטפל בנושאים כגון משברים משפחתיים, דפוסי התנהגות מזיקים, הפרעת קשב וריכוז (ADHD), הפרעות בתקשורת, קשיי התפתחות – ועוד. בנוסף לכך, אחד מתפקידיו העיקריים של פסיכולוג חינוכי הוא לקחת חלק פעיל בתהליך של אבחון פסיכולוגי.

פסיכולוג חינוכי

האם פסיכולוגית חינוכית מומחית היא גם פסיכולוגית קלינית?

קיימת חפיפה רבה, אך חלקית, בין ההכשרה וההסמכה של פסיכולוגית חינוכית מומחית ופסיכולוגית קלינית. פסיכולוגית חינוכית מוסמכת להעניק שירותי אבחון וטיפול במגוון סוגיות רגשיות והפרעות רגשיות ונפשיות – ממש כמו פסיכולוגית קלינית. בנוסף לעבודה הבית-ספרית, לפסיכולוגים חינוכיים רבים יש גם קליניקה פרטית, בה הם מקבלים מטופלים באופן פרטי.

פסיכולוגית חינוכית משתמשת בכלי טיפול של הפסיכולוגיה הקלינית על מנת לסייע למטופלים, כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) וטיפול פסיכודינמי. כמו פסיכולוגית קלינית, גם פסיכולוגית חינוכית עוסקת בשיפור הרווחה הנפשית של הילדים המטופלים על-ידה, וכמו כן גם בשיפור דפוסי חשיבה ודפוסי התנהגות, טיפול בקשיים חברתיים וקשיי תקשורת, הגברת יכולת הוויסות העצמי של הילד – ועוד.

בדומה לפסיכולוגית קלינית, פסיכולוגית חינוכית מומחית מוכשרת לעבוד לא רק באופן פרטני עם הילדים, אלא גם עם המשפחה שלהם, ואכן טיפול משפחתי, הדרכת הורים ומתן ייעוץ להורים מהווים חלק משמעותי מהעבודה השוטפת שלה. פסיכולוגית חינוכית לא יכולה לטפל באופן ישיר במבוגרים, אך היא כן מדריכה ומייעצת לאנשי הצוות המקצועי וההורים, אשר מקיפים את הילדים ומקיימים איתם יחסי-גומלין בשגרה.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

פסיכולוג חינוכי מומחה בהפרעת קשב וריכוז ואבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי כולל 2 חלקים עיקריים: החלק הדידקטי והחלק הפסיכולוגי. הראשון מתבצע על ידי מאבחן פסיכודידקטי והשני מתבצע על ידי פסיכולוג חינוכי. לא מדובר במבחן אחד ויחיד, אלא בשורה של מבחנים, שגם מותאמים לכל ילד באופן ספציפי. את האבחון הדידקטי ניתן לערוך החל מכיתה ב'.

מטרת החלק הדידקטי היא להעריך את היכולות הקוגניטיביות, התפיסתיות, הלימודיות והשכליות של הילד, ולבחון סוגיות שמצריכות טיפול שיוכל לשפר את יכולות אלו. מטרת החלק הפסיכולוגי היא להעריך סוגיות וקשיים רגשיים שאיתם אולי מתמודד הילד, לאבחן את האישיות שלו ולבדוק אפשרות לקיומה של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) – פסיכולוג חינוכי יכול לאבחן באופן רשמי את קיומה של הפרעה זו.

באמצעות אבחון פסיכודידקטי יכול לקבל הילד הקלות שונות במסגרת הלימודית. אם אתם מרגישים שילדכם מתקשה יתר-על-המידה בבית הספר, שקיים פער ניכר בין האינטליגנציה שהוא מפגין לבין הישגיו בפועל, שהוא מתקשה לגלות מוטיבציה להשקיע בלימודים או במידה ואתם מאמינים שיש לו הפרעת קשב וריכוז – מומלץ לפנות לקבלת אבחון. כך תוכלו לבדוק היטב את מצבו במגוון מישורים ולעזור לו לשפר את הישגיו.

פסיכולוגית חינוכית

כיצד לבחור פסיכולוג חינוכי מומלץ?

אם אתם הורים לילדים, ואתם מחפשים פסיכולוג חינוכי מומחה ומומלץ, כדאי לחפש המלצות מצד הורים נוספים שאתם מכירים. זוהי המלצה מהסוג הטוב ביותר – המלצה מתוך ניסיון אישי וממשי, ובהחלט כדאי להיעזר בה בתהליך האיתור והבחירה של איש או אשת המקצוע הנכונים עבורכם.

כשאתם ניגשים לבחור פסיכולוג חינוכי לילדכם, יש לוודא שהוא עובד לא רק במסגרת הבית-ספרית, אלא מקבל מטופלים גם בקליניקה פרטית. במידה וחשוב לכם לקבל הדרכה מצידו, יש לוודא שהוא אכן מספק הדרכת הורים. אם ילדכם מתמודד עם הפרעה נפשית או קשיים הנובעים מתסמונות הספקטרום האוטיסטי, או שישנו צורך לפתור בעיה ספציפית מסוג אחר, יש לבחור באיש מקצוע שמתמחה בטיפול בסוגיה הרלוונטית עבורכם.

אם ילדכם מגלה קשיים מסוימים, הן מבחינה רגשית, הן מבחינה קוגניטיבית והן מבחינה דידקטית, כדאי לפנות לייעוץ אצל פסיכולוגית חינוכית מומחית ומומלצת. בדיקה דקדקנית של המצב ואבחון סוגיות שונות בזמן יעזרו לילדכם להתפתח טוב יותר, לגדול עם ביטחון עצמי גבוה ויציב ולרכוש כלים להצלחה יתרה במגוון מישורי החיים.

פסיכולוג חינוכי ידע לא רק לעזור ישירות לילדכם, אלא גם להדריך אתכם ואת הצוות במסגרת הלימודית כיצד לפעול בשביל לעזור לו לתפקד על הצד הטוב ביותר. הוא יוכל להמליץ על דרכי פעולה פרודוקטיביות ולבנות לו תוכנית לימודית המותאמת בדיוק עבורו.

פסיכולוגיה חינוכית

פסיכולוגים חינוכיים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, שירותי פסיכולוגיה חינוכית ניתנים על-ידי צוות מקצועי בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל פסיכולוגים חינוכיים המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו במכון דרור מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפגישה עם פסיכולוג חינוכי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

פסיכולוג נוער
פסיכולוג נוער מומלץ לגיל ההתבגרות: טיפול פסיכולוגי במתבגרים

פסיכולוג מומחה למתבגרים מסייע להם ולהוריהם בהתמודדות עם לקויות למידה, הפרעת קשב, חרדות, הערכה עצמית נמוכה, פחד מכישלון, אכילה רגשית, חוסר אמון, התנהגות עבריינית או מסוכנת, ביישנות, בעיות משמעת או משברים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: