איך לבחור פסיכולוג ילדים מומלץ? המלצות על פסיכולוגית ילדים מומלצת

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה פסיכולוג ילדים ונוער?

במידה והנכם מרגישים שילדכם חווה בעיה אשר טיפול פסיכולוגי יכול להטיב עמה, הצעד הראשון שלכם כהורים יהיה לשוחח עם רופא הילדים שלכם על דאגותיכם.

הרופא בדרך כלל יתחיל בכך שישלול תחילה בעיות גופניות העלולות לתרום לתסמינים מהם סובל ילדכם ורק אם לא נמצאו סיבות אחרות, הרופא יפנה אתכם לפסיכולוג ילדים המתמחה בבריאות הנפש ומוסמך לאבחן ולטפל בסימפטומים שילדכם חווה.

במידה ורופא הילדים שלכם חושד שמצבו של הילד או הנער עשוי לדרוש טיפול תרופתי להקלה בתסמינים, ייתכן ותופנו גם להתייעצות עם פסיכיאטר ילדים, כאשר פסיכיאטר הינו רופא בעל הכשרה ספציפית לאבחון וטיפול במצבים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים שונים, כמו גם בעל סמכות להמליץ על מתן תרופות מרשם במידת הצורך.

יחד עם זאת, מרבית הילדים והמתבגרים מפיקים תועלת רבה מטיפול פסיכולוגי ואין להם צורך בנטילת טיפול תרופתי במקביל.

בעת בחירת מטפלת רגשית לילדים, המלצות מבני משפחה וחברים קרובים יכולות להיות הדרך הטובה ביותר למצוא פסיכולוג ילדים שיוכל לעזור לכם להתמודד עם חששותיכם, כאשר התסמינים הנפשיים והגופניים שילדכם מפגין לעתים קרובות ממלאים תפקיד מכריע בסוג הטיפול והפסיכולוג שתבחרו עבורו.

בעוד לעתים הדברים לא עובדים או פשוט נראה לכם שילדכם לא נקשר לפסיכולוג הנוכחי שלו, אל תהססו לחפש פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים אחרים עד שתמצאו איש מקצוע שילדכם יוכל להתחבר אליו.

פסיכולוג ילדים

פנייה לפסיכולוג או פסיכולוגית ילדים - המלצות להורים

הורים רבים כיום מבינים שפסיכולוג או פסיכולוגית ילדים יכולים לעזור בבעיות רגשיות שונות בחייהם של ילדיהם, אולם לעתים עשוי להיות עבורם קשה לפנות לקבלת תמיכה מקצועית ואף להכיר בעובדה שהגיעה העת לשוחח עם איש מקצוע.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי ככל שתקדימו לפנות לקבלת סיוע, כך ילדכם יתחיל לחוות הקלה במצבם בשלב מוקדם יותר.

בשל כך, במקום לחכות עד שהבעיות של ילדיכם יצאו מכלל שליטה, עליכם לשקול פנייה לקבלת עזרה ברגע שתתחילו להכיר בכך שקיימת בעיה אמיתית.

כמו כן, במידה והנכם מרגישים כי הבעיה שילדכם מתמודד עמה גורמת למצוקה או הפרעה משמעותית בחייו וקוטעת מספר תחומים חשובים, כגון בית ספר, תחביבים ומערכות יחסים, ייתכן והגיע הזמן לבדוק האם ייעוץ פסיכולוגי עם פסיכולוגית ילדים יכול לעזור לכם להתמודד עמה באופן יעיל ובריא יותר.

במקרים בהם מגיעה הנקודה בה בני משפחה, חברים קרובים, מורים ואנשים אחרים בסביבתו של הילד מתחילים לדאוג לשלומו ולבריאותו הנפשית, מומלץ גם כן לשקול פנייה לטיפול רגשי לילדים – מה שיכול לעזור לשפר את מצבו הרגשי, החברתי והלימודי של ילדכם ולאפשר לו מרחב בטוח לשוחח על הקשיים השונים עמם הוא מתמודד.

במידה והנכם מסתמכים על מנגנוני התמודדות לא בריאים ומסוכנים או מוצאים את עצמכם מתמודדים עם הבעיה של ילדכם באמצעות סמים, שתיית אלכוהול, אכילת יתר, התפרצויות זעם או הוצאת התסכול שלכם על בני משפחה ואנשים אחרים, פנייה לפסיכולוג ילדים בשילוב עם הדרכת הורים יכולה לעזור לכם לרכוש אסטרטגיות התמודדות בריאות ומועילות יותר, הן עבורכם והן עבור ילדכם.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

איך למצוא פסיכולוג ילדים מומלץ?

אף על פי שקראתם ספרי עזרה עצמית ומדריכים שונים להורים, בחנתם מספר טכניקות שמצאתם ברחבי האינטרנט ואף ניסיתם רק להתעלם ממה שקורה בבית, נראה כי שום דבר ממה שניסיתם עד כה לא באמת עזר לכם או לילדכם, ניכר הרושם כי הדברים נשארים זהים ואף מחמירים.

במצבים אלה, חשוב לזכור כי אתם לא צריכים לחכות עד שהבעיות של ילדכם יהפכו כה מכריעות עד שההתמודדות עמן תראה להם ולכם כבלתי אפשרית, שכן פסיכולוגים לילדים זמינים עבורכם וככל שתקדימו לפנות אליהם לקבלת עזרה, כך ילדכם יוכל לחזור מהר יותר למסלול חיים בריא ומאושר יותר.

בעוד טיפול פסיכולוגי יכול להתבצע בגישות רבות, כגון טיפול פסיכואנליטי, כולן נועדו בכדי לעזור לילדים, בני נוער ומבוגרים להתגבר על בעיות פסיכולוגיות שונות ולחיות חיים בריאים וטובים יותר.

לכן, כאשר הנכם חושדים כי ילדכם מגלה תסמינים של הפרעה פסיכולוגית או פסיכיאטרית, שקלו לפנות בהקדם לביצוע אבחון פסיכולוגי על ידי פסיכולוג ילדים המוסמך להעריך, לאבחן ולטפל במצבים אלו.

חשוב לציין, כי ילדים ובני נוער יכולים להנות מהיתרונות הרבים של הטיפול הפסיכולוגי גם אם הם פשוט מרגישים שיש דברים בחייהם שיכולים להשתפר על ידי סיוע של איש מקצוע.

פסיכולוג ילדים מומלץ יהיה מוכן לענות על כל השאלות שייתכן שיש לכם על גישתו הטיפולית, הכשרתו האקדמית ועלויות הטיפול כבר במהלך שיחת הטלפון הראשונה שלכם עמו.

פסיכולוגית ילדים מומלצת

איך לבחור פסיכולוג ילדים ונוער?

כהורים, ישנן מספר שאלות נוספות שכדאי לשאול בעת בחירת פסיכולוג ילדים, כולל מהי הכשרתו האקדמית, מהו ניסיונו המקצועי והאם הוא מתמחה בעבודה טיפולית עם ילדים. בעת שמדובר בפסיכולוג נוער, ייתכן ותרצו לשאול אותו גם לגבי גבולות הגיל שילדכם יוכל להיות תחת טיפולו המקצועי.

בנוסף, בדקו עם הפסיכולוג מהי גישת הטיפול הבסיסית שלו, מהי תדירות המפגשים הטיפוליים, כמה זמן הם נמשכים והאם הוא מערב את בני המשפחה במהלך הטיפול.

כמו כן, ודאו כיצד תדעו האם ילדכם מגיב לטיפול ומשתפר ובמידה וילדכם אינו מגיב באופן חיובי לטיפול, איך הפסיכולוג יוכל להחליט מתי לשנות או להתאים את אופן הטיפול.

במקביל, תוכלו לבדוק האם הפסיכולוג או הפסיכולוגית הנם בעלי הכשרה בגישות טיפוליות נוספות, כגון טיפול פסיכואנליטי או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), מהן עלויות הטיפול, מהם אמצעי התשלום האפשריים והאם הפסיכולוג עובד עם חברות הביטוח הפרטיות.

לאחר מספר פגישות, תוכלו גם לשאול את איש המקצוע האם בגילו של ילדכם יהיו אי אלו תסמינים אשר צפויים להשתנות לטובה או לרעה והאם בעקבות כך התגובה לטיפול עמו תשתנה, כמו גם לברר האם הוא יוכל להפנות אתכם לאנשי מקצוע נוספים באם יעלה הצורך.

במידה ופסיכולוג ילדים ונוער אשר פניתם אליו מסרב לענות בשיחת הטלפון הראשונה עמכם על שאלות אלו ואחרות או אם אתם וילדכם לא מרגישים בנוח עם איש המקצוע שבחרתם לאחר מספר פגישות עמו, אל תהססו להיפגש עם פסיכולוג או פסיכולוגית אחרים.

בסיום הפגישה הראשונה, התייעצו עם איש המקצוע איך עליכם להסביר לבית הספר את הקשיים מהם סובל ילדכם.

פסיכולוג ילדים מומלץ

פסיכולוג ילדים ונוער - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול הפסיכולוגי נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפסיכולוג ילדים ונוער בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו