מכון-דרור-לוגו

תפריט

פסיכולוג ילדים פרטי מומלץ: פסיכולוגית ילדים מומחית מומלצת

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מתי עליכם להיפגש עם פסיכולוג ילדים?

הורים רבים מבינים כיום שמפגשים עם פסיכולוג ילדים יכולים לעזור לילדים ובני נוער בגילאים שונים להתגבר על מגוון בעיות רגשיות, סוגיות נפשיות והפרעות פסיכולוגיות הגורמות למצוקה מתמשכת ופגיעה משמעותית בכל תחומי החיים, כמו למידה, תחביבים ומערכות יחסים.

אף על פי שהורים מסוימים עשויים להתקשות לפנות לקבלת סיוע מקצועי משום שהם אינם מכירים בעובדה שהגיעה העת להיפגש עם פסיכולוג ילדים, חשוב לדעת כי ככל שתקדימו להיפגש עם פסיכולוג מומלץ, כך ילדיכם יתחילו לחוות הקלה במצבם הרגשי והנפשי בשלב מוקדם יותר.

לכן, במקום להמתין עד שהבעיות של ילדיכם יצאו מכלל שליטה ויתהוו למצב כרוני, מסוכן ובלתי הפיך, עליכם לפנות בהקדם להתייעצות עם פסיכולוגית ילדים המתמחה במתן טיפול פסיכולוגי לילדים ברגע שתכירו בכך שהם מתמודדים עם בעיה אמיתית המצריכה התערבות מקצועית הולמת.

פסיכולוג ילדים

האם פסיכולוג ילדים יכול לעזור גם להורים?

במידה והגעתם לנקודה בה בני משפחה, חברים קרובים, אנשי חינוך, רופאים ו/או אנשים נוספים בסביבתם של ילדיכם מתחילים לדאוג לשלומם ולבריאותם הנפשית, פסיכולוג ילדים מומלץ יכול לעזור להם ללמוד איך להתמודד עם האתגרים בהם הם נתקלים במהלך חייהם באופן יעיל ובריא יותר.

כמו כן, מפגשים עם פסיכולוג ילדים בעל ניסיון ומוניטין רב שנים יכולים לאפשר לילדיכם מרחב בטוח לשוחח באופן חופשי על הקשיים השונים שהם חווים במהלך היום, למנוע את החמרת התסמינים הגופניים והנפשיים כאחד ולסייע להם לשפר את מצבם הרגשי, החברתי והלימודי.

חשוב לציין, כי במקרים בהם הורים מסתמכים על מנגנוני התמודדות לא בריאים ומסוכנים, כגון שימוש בסמים, שתיית אלכוהול, אכילת יתר, התפרצויות זעם או הוצאת תסכול על בני משפחה ואנשים נוספים בסביבתכם הקרובה, בחירת פסיכולוגית ילדים מומלצת המתמחה במתן הדרכת הורים יכולה לעזור גם לכם לרכוש אסטרטגיות התמודדות מועילות יותר.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

חשוב להתייעץ עם פסיכולוגית ילדים בשלב מוקדם

הורים לעתים קרובות מתחילים לחפש המלצות על פסיכולוג ילדים רק לאחר שניסו להיעזר ללא הצלחה יתרה בספרי עזרה עצמית, במדריכים דיגיטליים להורים שמצאו בפורום פסיכולוגיית ילדים ומתבגרים, בטכניקות טיפול עצמי שמצאו ברחבי האינטרנט ו/או בעצות ידידותיות של הורים אחרים.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי ההמלצה הגורפת של כל אנשי המקצוע בתחום בריאות הנפש אינה להמתין לשלב בו הקשיים של ילדיכם יתעצמו עד כדי כך שההתמודדות עמם תראה להם ולכם כבלתי אפשרית, אלא להתייעץ עם פסיכולוג ילדים מומלץ בשלב מוקדם ככל הניתן.

בשל כך, במידה וכל מה שניסיתם עד כה לא הועיל לילדיכם וניכר הרושם כי למרות הניסיונות הרבים, המצב הכללי נשאר זהה או מחמיר, חפשו בהקדם המלצות על פסיכולוגים לילדים המקבלים באזור מגוריכם, שכן ככל שתקדימו לפנות לקבלת עזרה מקצועית, כך ילדיכם יוכלו לחזור מהר יותר למסלול חיים בריא ומאושר יותר.

פסיכולוגית ילדים מומלצת

מפגשים עם פסיכולוגית ילדים לא תמיד מספיקים

כאמור, הורים החושדים כי ילדיהם מגלים תסמינים נפשיים וגופניים המאפיינים הפרעות פסיכולוגיות או פסיכיאטריות שכיחות, כמו חרדה או דיכאון, צריכים לתאם בהקדם מועד לפגישת התייעצות עם פסיכולוג ילדים המוסמך להעריך, לאבחן ולטפל במצבים רגישים אלה אצל ילדים ובני נוער.

במקביל, שוחחו עם רופא הילדים שלכם על דאגותיכם כהורים ותארו בפניו את התסמינים השונים שילדיכם חווים כדי לשלול מעבר לכל ספק בעיות רפואיות גופניות או אחרות העלולות לתרום לקיומם של התסמינים המתוארים ומצריכות התערבויות מקצועיות נוספות מלבד מפגשים עם פסיכולוגית ילדים מומלצת.

לדוגמא, במידה ורופא הילדים יחשוד שמצבו של ילדיכם עשוי לדרוש טיפול תרופתי להקלה בתסמינים מסוימים, סביר להניח שתופנו גם להתייעצות עם פסיכיאטר ילדים המוסמך לאבחן ולטפל בטווח רחב של מצבים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים אצל ילדים ובני נוער ולהמליץ על מתן תרופות מרשם בהתאם לצורך.

פסיכולוג ילדים מומלץ

תהליך בחירת פסיכולוג ילדים פרטי מומלץ

בעת בחירת פסיכולוג ילדים פרטי, המלצות מבני משפחה וחברים קרובים יכולות להיות הדרך הטובה ביותר עבורכם למצוא פסיכולוגית ילדים מומלצת שתוכל לעזור לילדיכם להתגבר על הבעיות הפסיכולוגיות הפוגעות בתפקודם הכללי ולהתחיל לחיות חיים בריאים וטובים יותר באמצעות גישות שונות של פסיכותרפיה.

לאחר קבלת המלצה על פסיכולוג ילדים באזור מגוריכם, עליכם לבדוק היטב כבר בשיחת הטלפון הראשונה שלכם מהי הכשרתו האקדמית, מהו ניסיונו המקצועי בעבודה טיפולית עם ילדים ומהן הגישות הטיפוליות הבסיסיות בהן הוא עושה שימוש במהלך המפגשים, כגון טיפול פסיכולוגי דינאמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT).

בנוסף, חשוב ביותר לוודא עם פסיכולוגים לילדים מהי תדירות המפגשים הטיפוליים, כמה זמן נמשך כל מפגש, האם יעורבו בני משפחה נוספים במהלך תהליך הטיפול, מהו הגיל המקסימלי בו ילדיכם יוכלו להיות תחת טיפולם המקצועי, כיצד תדעו האם ילדיכם מגיבים בצורה חיובית לטיפול והאם יש צורך לשנות או להתאים את הגישה הטיפולית, כמה עולה טיפול פסיכולוגי ומהם אמצעי התשלום המקובלים.

לאחר מספר פגישות, באפשרותכם גם לשאול את הפסיכולוגית האם בגילם ובמצבם של ילדיכם התסמינים צפויים להשתנות לטובה או לרעה בעקבות הטיפול הפסיכולוגי, מה עליכם לעשות כדי לתמוך בהצלחת התהליך הטיפולי וכיצד עליכם להסביר לצוות הגן או בית הספר את הקשיים הנוכחיים של ילדיכם.

הקפידו לחפש פסיכולוגית ילדים מומחית מומלצת

במידה ונתקלתם בסירוב לענות על שאלותיכם המקצועיות והאדמיניסטרטיביות בשיחת הטלפון הראשונה שלכם עם פסיכולוגית ילדים, אל תהססו לחפש פסיכולוגים מומלצים אחרים שיענו בפירוט לשאלותיכם ויפיגו את חששותיכם כהורים, שכן ישנה חשיבות רבה לקשר טוב בין פסיכולוגים, מטופלים והוריהם.

באותו אופן, במקרים בהם הדברים אינם עובדים כמצופה מכיוון שילדיכם לא יצרו קשר משמעותי עם הפסיכולוגית הנוכחית שלהם לאחר מספר מפגשים טיפוליים ולכן אינם מרגישים בנוח לשוחח עמה בפתיחות ואינם מגיבים באופן חיובי לטיפול, ההמלצה הינה למצוא פסיכולוג ילדים מומלץ אחר.

פסיכולוגיה - המדריך המלא בנושא פסיכולוגים
נגן וידאו אודות פסיכולוגיה - המדריך המלא בנושא פסיכולוגים

שאלות ותשובות בנושא פסיכולוגים לילדים

באופן כללי, הורים צריכים לפנות עם ילדיהם לטיפול אצל פסיכולוג ילדים במצבים בהם בעיות חברתיות, בעיות רגשיות ו/או בעיות התנהגות משפיעות באופן ניכר על יכולתם להשתתף בפעילויות יומיומיות שגרתיות, ללמוד בבית הספר, להתמקד ולהתרכז במהלך שעורים, להכין שעורי בית ולהתכונן למבחנים, לישון בלילה, לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם, להנות מהחיים ולהסתדר עם הורים, אחים, חברים או אנשי חינוך. יחד עם זאת, כאשר הורים חושדים כי הבעיות המתמשכות של ילדיהם נובעות מעצם קיומן של הפרעות נפשיות קשות, כמו פסיכוזות, הפרעות אפקטיביות, הפרעות ניתוק והפרעות אישיות, עליהם לפנות קודם כל להתייעצות עם רופא ילדים או פסיכיאטר ילדים.

השלב הראשון של כל טיפול אצל פסיכולוג הינו לעזור לילדים ולהוריהם לזהות, להבין ולהעניק שמות לתחושות ולרגשות שהם חווים במהלך היום, כגון כעס, דאגה, עצב וחרדה. לאחר מכן, השלב השני בדרך כלל יהיה להקנות לילדים מיומנויות חשיבה והתמודדות בריאות יותר וללמד אותם איך לווסת את הרגשות שלהם בצורה יעילה יותר, זאת באמצעות שיטות טיפוליות מבוססות ראיות ותואמות גיל, משחקי תפקידים, טכניקות הרפיה, תרגילי מיינדפולנס וכיוצ"ב. בהמשך, לאחר שהילדים התגברו בהצלחה על האתגרים המיידיים שבגינם פנו לטיפול אצל פסיכולוג, מטרת השלב השלישי והאחרון צפויה להיות פיתוח חוסן נפשי לטווח ארוך יותר ותרגול כישורי חיים מעשיים יותר.

אף על פי שזה לא תמיד מרגיש לכם נכון, הורים הינם הגורם המשפיע ביותר על אמונות, עמדות והתנהגויות של ילדים ולהורים יכולה להיות תרומה עצומה בהשגת תוצאות חיוביות עבור ילדיהם. בשל כך, פסיכולוג ילדים מומלץ ישים דגש רב על עבודה משותפת עם ההורים במטרה להשיג את התוצאות הטובות ביותר שניתן מהטיפול עבור כל בני המשפחה. לדוגמא, פסיכולוגים מוסמכים יכולים לעזור לכם לרכוש אסטרטגיות הורות חדשות ויעילות יותר, להתמודד טוב יותר עם המערכת החינוכית ולהתגבר על סוגיות מאתגרות הקשורות לענייני משפחה. בנוסף, קבלת הדרכת הורים תאפשר לכם ללמוד איך באפשרותכם לסייע לילדיכם במיצוי מלוא הפוטנציאל הטמון בהם.

ישנם מספר סוגי פסיכולוגים המתמחים בעבודה עם ילדים בגילאים שונים, כגון פסיכולוג חינוכי, פסיכולוגי קליני ופסיכולוג התפתחותי, אולם כל סוגי הפסיכולוגים מטפלים בילדים באמצעות גישות מבוססות ראיות יעילות. לדוגמא, פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT) ותרפיית קבלה ומחויבות (ACT) מסייעות לילדים להשיג יותר שליטה ברגשות שלהם ולמצות את הפוטנציאל שלהם בעזרת שינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות שלהם והשפה בה הם עושים שינוי בחיי היומיום. בשל כך, ההחלטה לאיזה פסיכולוג לפנות לא צריכה להתבסס רק על סוג ההתמחות שלו, אלא גם על הגישות הטיפוליות בהן הוא עושה שימוש, הצרכים הנוכחיים של הילדים, גילם, אישיותם, השלב ההתפתחותי בו הם נמצאים ותפקודם בבית ובמסגרת החינוכית.

פסיכולוג ילדים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול אצל פסיכולוג ילדים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפגישה עם פסיכולוג ילדים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

פסיכולוג נוער
פסיכולוג נוער מומלץ לגיל ההתבגרות: טיפול פסיכולוגי במתבגרים

פסיכולוג מומחה למתבגרים מסייע להם ולהוריהם בהתמודדות עם לקויות למידה, הפרעת קשב, חרדות, הערכה עצמית נמוכה, פחד מכישלון, אכילה רגשית, חוסר אמון, התנהגות עבריינית או מסוכנת, ביישנות, בעיות משמעת או משברים.

המדריך המלא >>
פסיכולוג ספורט
פסיכולוג ספורט מומלץ לילדים ולמבוגרים: פסיכולוגיה של הספורט

פסיכולוג ספורט משלב אלמנטים של הפסיכולוגיה והפיזיולוגיה במטרה לסייע לספורטאים לשפר את הביצועים שלהם. כמו כן, פסיכולוג ספורט עוזר להבין את הגורמים הרגשיים הקשורים להשתתפות ולהישגים בספורט ובכל פעילות גופנית.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: