מכון-דרור-לוגו

תפריט

פסיכולוג מבוגרים מומלץ: מומחים בטיפול פסיכולוגי למבוגרים

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

טיפול פסיכולוגי למבוגרים שרוצים לעשות שינוי בחיים

אנשים בדרך כלל מתחילים טיפול אצל פסיכולוג מבוגרים כשהם מרגישים שהם אינם חיים בדרך בה היו רוצים לחיות וזקוקים לעזרה פסיכולוגית כדי לזהות את הסיבות המעכבות אותם, להתגבר על האתגרים העומדים בפניהם ולהצליח לכבוש את המטרות המרכזיות שלהם בחיים.

במקרים אחרים, אנשים מתאמים פגישה עם פסיכולוג מבוגרים לאחר שהם כבר זיהו לבד את הבעיות הניצבות בפניהם, אולם הם חשים שנדרשות להם מספר שיחות עם פסיכולוג מוסמך על מנת להפיק תועלת מהתובנות שלהם, לעשות שינויים משמעותיים בחייהם ולהשיג בדיוק את התוצאות להן הם מייחלים.

במידה והנכם מאמינים כי שיחה עם פסיכולוגית יכולה לספק לכם מרחב בטוח ולא שיפוטי, ללא תלות במצבכם הנפשי והרגשי, חשוב שתדעו שזה מעולם לא מאוחר מדי להתחיל טיפול פסיכולוגי ולבצע את השינויים בדפוסי החשיבה וההתנהגות הנחוצים להשגת השאיפות שלכם.

פסיכולוג מבוגרים

פסיכולוג מבוגרים מומחה לחרדה

מכיוון שמציאת האיזון הנכון בין עבודה מאומצת, השגת יעדים בקריירה, דאגה לבריאות, ניהול משפחה, בילויים חברתיים, תשלום חשבונות וזמן למנוחה הופכת ליותר ויותר מאתגרת בעולם המודרני והמתקדם בו האדם חי כיום, מרבית האנשים נאלצים להתמודד עם רמות חריגות של מתח נפשי וחוסר במשאבים הדרושים לעמידה בדרישות הרבות במקביל.

בשל כך, אף על פי שהרגשת מעט לחץ על בסיס קבוע נחשבת לנורמלית לגמרי, הסיבה הנפוצה ביותר בגינה מבוגרים פונים לטיפול פסיכולוגי הינה תחושת חרדה מתמשכת, כתגובה לגורמי לחץ רבים בבית ובעבודה או כתוצאה מבעיות במערכות יחסים זוגיות, המלווה ברגשות קשים ומעיקים, תסמינים גופניים, שינויים בהתנהגות ומחשבות טורדניות.

אנשים המאובחנים עם הפרעות חרדה, כמו הפרעת חרדה חברתית (SAD), לעתים קרובות סובלים גם מהתקפי פאניקה חוזרים ונשנים המלווים בפחד עז ותחושת חוסר שליטה והם זקוקים לעזרתו של פסיכולוג מבוגרים כדי ללמוד אסטרטגיות יעילות לניהול רגשות שליליים ולהרפיה ממחשבות אובססיביות, זאת במטרה לחזור לחיות חיים מאוזנים ומאושרים.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

פסיכולוג מבוגרים מומלץ לדיכאון

בעוד זה נורמלי לחלוטין לחוש מעט עצובים או חסרי מצב רוח מדי פעם, אנשים המאובחנים עם דיכאון עשויים להתמודד עם השפעות שליליות מרחיקות לכת על בריאותם הנפשית והגופנית כאחד ולהזדקק לעזרה פסיכולוגית על מנת להיות מסוגלים לשפר את רמת המוטיבציה שלהם, לחזור להשתתף בפעילויות מהנות ולחוש תחושת הישג.

דיכאון מתמשך, אינטנסיבי וללא סיבה הנראית לעין, עלול גם לגרום לאנשים לאבד עניין במקום העבודה, בתחביבים ובפעילויות שהסבו להם הנאה בעבר, לחוש עצבניים יתר על המידה, להתקשות להתרכז בביצוע מטלות יומיומיות שגרתיות, להיות חסרי אנרגיה, להתקשות לישון בלילה או לישון הרבה מעבר לצורך הגופני.

במצבים אלו, פסיכולוג מבוגרים יכול ללמד אתכם אסטרטגיות וטכניקות מעשיות שיסייעו לכם לנהל טוב יותר את הרגשות והתסמינים הקשים הנובעים מהדיכאון, לשנות את ההתנהגויות המעכבות אתכם בדרך לחיים שלווים ורגועים יותר ולהתמודד ביעילות רבה יותר עם מחשבות טורדניות.

פסיכולוג מבוגרים מומלץ

טיפול פסיכולוגי למבוגרים לאחר אובדן אישי

תחושת צער הינה מהחוויות האנושיות האוניברסליות ביותר, שכן כל בני האדם חווים בשלבים שונים של החיים אובדן אישי המשפיע לרעה באופן משמעותי על יכולתם לתפקד כשורה ולנהל את הפעילויות היומיומיות שלהם.

יחד עם זאת, מכיוון שהתמודדות עם צער מערבת רגשות, התנהגויות ומחשבות מורכבות יחדיו וכל אדם חווה צער בצורה שונה, אל תהססו לקבל ייעוץ פסיכולוגי לאחר מוות של אדם אהוב, סיום מערכת יחסים זוגית או אובדן של מקום עבודה מרכזי על מנת להקל על התהליך הנפשי המאתגר שאתם עוברים ולהסתגל למצב החדש בחייכם.

שיחות עם פסיכולוג למבוגרים גם מאפשרות לאנשים המתמודדים עם משברים אישיים מרחב בטוח בתוך עולם סוער ובלתי צפוי, בו הם יכולים להביע את הצער שלהם בכנות, בגילוי לב ומבלי לחשוש מכך שהם מכבידים על אנשים אחרים עם האובדן האישי שלהם או שישפטו אותם על התחושות הקשות שהם מתארים.

פסיכולוגית מבוגרים לענייני זוגיות ומיניות

ניהול מערכת יחסים זוגית מצריך עבודה קשה מצד שני בני הזוג, כאשר זה עשוי להיות מאתגר במיוחד להתגבר על סוגיות הקשורות למערכות יחסים בין אישיות או קשיים הקשורים לאינטימיות ויחסי מין ללא טיפול אצל פסיכולוגית מבוגרים המתמחה בענייני זוגיות ומיניות.

לדוגמא, בעיות באינטימיות זוגית שאינן תוצאה של חוויות מיניות שליליות או בעיות בזוגיות בדרך כלל נובעות מסיבות בסיסיות הרבה יותר, כגון תשוקה מינית נמוכה, הבדלים בתשוקה המינית בין בני הזוג, בעיות בעוררות מינית, תחושת כאב במהלך קיום יחסי מין, חוסר יכולת לקיים יחסי מין ובעיות בהגעה לסיפוק מיני.

פסיכולוגית למבוגרים

שיחות עם פסיכולוגית מבוגרים

מלבד הסוגיות השונות שתוארו לעיל, שיחות עם פסיכולוגית מבוגרים יכולות לסייע לאנשים המאובחנים עם הפרעות נפשיות שכיחות, כמו הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) או הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), ללמוד איך להתגבר על תסמינים נפשיים וגופניים כאחד ולמצוא שוב משמעות בחייהם.

למשל, אנשים רבים פונים לטיפול אצל פסיכולוגים מומלצים למבוגרים בעקבות הפרעות אכילה, התקפי חרדה, דיכאון אחרי לידה, חרדת ביצוע, פחדים, כאבים פסיכוסומטיים כרוניים, פרידה או גירושין, בעיות בזהות מינית או ערכים אישיים, תחושת בגידה, שינויים בקריירה והתעללות רגשית, גופנית או מינית.

סיבות נוספות המצריכות תיאום פגישה עם פסיכולוגית מוסמכת כוללות בעיות שליטה בכעסים והתפרצויות זעם, דימוי גוף שלילי, מיומנויות חברתיות לקויות, הערכה עצמית נמוכה, דפוסי מחשבה והתנהגות שליליים, קשיי הסתגלות לשינויים גדולים, בעיות בתקשורת בין אישית וחוסר מוטיבציה כללית.

פסיכולוגיה - המדריך המלא בנושא פסיכולוגים
נגן וידאו אודות פסיכולוגיה - המדריך המלא בנושא פסיכולוגים

שאלות ותשובות בנושא פסיכולוגים למבוגרים

אופי השיחות עם פסיכולוגים משתנה מאוד בהתאם לגילם של המטופלים, לסוגיות המעסיקות או מטרידות אותם, למאפייני האישיות הייחודיים שלהם ולגישה הטיפולית העיקרית בה עושה שימוש הפסיכולוג. לדוגמא, מטופלים רבים מעוניינים לדבר על המצוקות הרגשיות שלהם, ללמוד איך להגביר את החוסן הנפשי שלהם ולקבל כלים מעשיים שיאפשרו להם למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם. כמו כן, שיחות עם פסיכולוג מבוגרים יכולות לעזור לכם ללמוד איך להיות מודעים יותר למצבכם, איך לקבל מחשבות שליליות ורגשות מעיקים בצורה בריאה יותר, איך להחליף דפוסי חשיבה לא יעילים במחשבות מציאותיות ומועילות יותר, איך להתגבר בהצלחה על מצבים חברתיים מאתגרים ואיך להסתגל טוב יותר לשינויים.

משך הטיפול אצל פסיכולוג מבוגרים תלוי במספר גורמים מרכזיים, כולל רמת המוטיבציה ומידת שיתוף הפעולה שלכם במהלך המפגשים הטיפוליים, רמת המחויבות ומידת המאמץ שתשקיעו לתרגול ויישום האסטרטגיות והמיומנויות החדשות שתלמדו במהלך הטיפול וחומרת התסמינים שאתם חווים במהלך היום. באופן כללי, אנשים המתמודדים עם בעיות רגשיות ו/או בעיות חברתיות שכיחות וקלות יחסית, כמו מתח נפשי מתמשך או הפרעת חרדה קלה, צפויים להרגיש שהם מתקדמים בתהליך הטיפולי כבר לאחר כ-5 מפגשים. חשוב לציין, כי ישנם מצבים בהם אנשים כלל אינם נדרשים לטיפול מתמשך, שכן מספיקה להם פגישה אחת בלבד כדי להבין מה עליהם לעשות במטרה להשיג את התוצאות הרצויות בחייהם.

הדרך הטובה ביותר לקבלת המלצות מהימנות על פסיכולוג מבוגרים באזור מגוריכם הינה פנייה אישית לבני משפחה, חברים, קולגות ומכרים שטופלו בעבר על ידי פסיכולוגים מומלצים, שכן אלו בדרך כלל ההמלצות המוצלחות והמועילות ביותר. בנוסף, תוכלו לבקש המלצה על פסיכולוג טוב למבוגרים מרופא המשפחה שלכם, מהפסיכיאטר המטפל בכם או מהמוסד האקדמי בו הנכם לומדים. במידה ואינכם מצליחים להשיג המלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם באופן אישי או שלא התרשמתם לטובה מהפסיכולוגים שקיבלתם עליהם המלצות חמות, באפשרותכם לחפש באינטרנט אילו פסיכולוגים מתמחים בעבודה עם מבוגרים המתמודדים עם קשיים זהים או דומים לאלו שאתם חווים ומקבלים מטופלים חדשים באזור מגוריכם.

הפגישה הראשונה עם פסיכולוגים למבוגרים בדרך כלל משמשת את אנשי המקצוע להבנת סיבת הפניה, לסקירת ההיסטוריה האישית של המטופל ולתיאום ציפיות לגבי המשך תהליך הטיפול. במהלך הפגישה הראשונה, סביר להניח שפסיכולוג מבוגרים ישאל אתכם באילו נושאים ותחומים תרצו להתמקד בשיחות שלכם, האם יש דברים מסוימים שמפריעים לכם בחיים, מהם החלומות והיעדים שלכם לעתיד הקרוב והרחוק, איך מצב הרוח הכללי שלכם ומה אתם אוהבים בעצמכם. בהמשך, במהלך המפגשים הבאים, ייתכן ותתבקשו לספר גם על חוויות שונות מתקופת הילדות וגיל ההתבגרות שלכם, הדרכים בהן ניסיתם להתגבר בעצמכם על הקשיים, טיפולים קודמים שלא הועילו לכם והשינויים החיוביים שהייתם רוצים לבצע בחייכם.

פסיכולוג מבוגרים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול אצל פסיכולוג מבוגרים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפגישה עם פסיכולוג מבוגרים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

פסיכולוג נוער
פסיכולוג נוער מומלץ לגיל ההתבגרות: טיפול פסיכולוגי במתבגרים

פסיכולוג מומחה למתבגרים מסייע להם ולהוריהם בהתמודדות עם לקויות למידה, הפרעת קשב, חרדות, הערכה עצמית נמוכה, פחד מכישלון, אכילה רגשית, חוסר אמון, התנהגות עבריינית או מסוכנת, ביישנות, בעיות משמעת או משברים.

המדריך המלא >>
פסיכולוג ספורט
פסיכולוג ספורט מומלץ לילדים ולמבוגרים: פסיכולוגיה של הספורט

פסיכולוג ספורט משלב אלמנטים של הפסיכולוגיה והפיזיולוגיה במטרה לסייע לספורטאים לשפר את הביצועים שלהם. כמו כן, פסיכולוג ספורט עוזר להבין את הגורמים הרגשיים הקשורים להשתתפות ולהישגים בספורט ובכל פעילות גופנית.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: