פסיכולוגיה של גיל ההתבגרות – טיפול עם פסיכולוג נוער ומתבגרים מומלץ

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהו פסיכולוג נוער?

מרבית ההורים אינם מתעלמים משבר בעצם של ילדיהם או מסימנים גלויים אחרים של פגיעות גופניות, אולם כשמדובר בבעיות רגשיות או נפשיות, התסמינים לעתים קרובות אינם מטופלים במשך חודשים ארוכים ואף שנים.

מחד, ישנם הורים אשר לא מכירים את סימני האזהרה המעידים על התפתחותן של הפרעות נפשיות בגיל ההתבגרות. מאידך, הורים אחרים חוששים שילדיהם יתויגו כבעייתיים או כמשוגעים אם הם יפנו לטיפול אצל פסיכולוג נוער.

יחד עם זאת, התערבות מקצועית מוקדמת וטיפול הולם במתבגרים הם המפתח להצלחה בסיוע לבני נוער המתמודדים עם משבר נפשי או רגשי. לכן, במידה ואתם חושדים שילדכם סובל מהפרעה נפשית, מומלץ לפנות לייעוץ פסיכולוגי באופן מיידי כדי להעריך את חומרת הבעיה.

פסיכולוג נוער

פסיכולוגיה של גיל ההתבגרות

אף על פי שהורים עלולים להתקשות להכיר בחשד שילדיהם עשויים להתמודד עם בעיה נפשית, התעלמות מהמצוקה של הילד לעולם לא תגרום לה להיעלם. למעשה, ללא התערבות של פסיכולוג המתמחה בטיפול בבני נוער, סביר להניח כי המצב הנפשי של הילד רק ילך ויחמיר עם הזמן.

חשוב לציין, כי ללא טיפול הולם, מתבגרים רבים עלולים להתפתות לנסות לטפל בעצמם ולהושיט יד לעבר תרופות מרשם, אלכוהול, סמים, אוכל או חומרים מזיקים ומסוכנים אחרים המקהים באופן זמני את הרגשות השליליים וגורמים לסיבוכים נוספים בחייהם.

יתרה מכך, קיומן של הפרעות נפשיות מתמשכות שאינן זוכות למענה מקצועי מעמיד בני נוער בסיכון מוגבר להתאבדות, כאשר רוב הילדים שהתאבדו בעבר אובחנו קודם לכן כסובלים מהפרעות מצב רוח, כמו דיכאון או הפרעה דו-קוטבית.

תחושות של חוסר אונים וחוסר תקווה הן סימן אזהרה מובהק של נוער בסיכון, כך שבמצבים בהם מתבגרים מביעים באופן מילולי רצון לפגוע בעצמם או להרוג את עצמם, הורים צריכים לקחת זאת במלוא הרצינות במקום להניח שילדיהם מעירים הערות רק כדי לקבל תשומת לב או כי הם כועסים.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

בעיות פסיכולוגיות בקרב מתבגרים

גיל ההתבגרות נחשב לאחת התקופות המועדות ביותר לבעיות נפשיות או רגשיות, כאשר מחקרים שנערכו בשנים האחרונות בנושא פסיכולוגיה של גיל ההתבגרות מצאו כי ישנן מספר סיבות הגורמות לכך:

 • הורמונים
  שינויים הורמונליים והתפתחות מואצת של המוח בתקופת גיל ההתבגרות עשויים להעמיד ילדים ובני נוער בסיכון מוגבר להפרעות נפשיות. למשל, מתבגרים עלולים לחוות שינויים באופן החשיבה, במצב הרוח ובהתנהגות הכללית אם החלקים השונים של מערכת העצבים אינם מתפתחים בקצב תקין.
 • היסטוריה משפחתית
  מרכיב גנטי מהווה גורם מרכזי בהתפתחותן של בעיות נפשיות רבות, כך שאם אחד מהוריו הביולוגיים של הנער סובלים מהפרעות נפשיות, הוא באופן טבעי נמצא בסיכון מוגבר לפתח הפרעה נפשית.
 • סביבה
  גורמים סביבתיים עשויים גם כן להוות סיבה עיקרית להופעתן של בעיות במהלך גיל ההתבגרות. לדוגמא, חוויית אירוע טראומטי, כמו מוות של אחד ההורים או היסטוריה של התעללות, עלולה להגביר באופן משמעותי את הסיכון של הנער, הן לטווח המיידי והן לטווח הארוך.
 • לחץ מתמשך
  לחץ נפשי בהחלט גורם להתפתחותן של הפרעות נפשיות. לכן, במידה והנער נפגע בבית הספר או שהוא מפעיל לחץ רב על עצמו במטרה להגיע להישגים אקדמיים טובים יותר, סביר להניח שהוא רגיש יותר לבעיות נפשיות.
פסיכולוג נוער מומלץ

האם הילד שלי זקוק לפסיכולוג נוער?

חוקרים ומומחים בתחום בריאות הנפש מעריכים כי 50% מבני הנוער נאלצים להתמודדות עם רמות שונות של הפרעות נפשיות בשלב כלשהו של גיל ההתבגרות, כלומר בגילאי 13-18 שנים.

כשמדובר בטיפול במתבגרים, ההפרעות הנפוצות ביותר כוללות:

 • הפרעת קשב וריכוז (ADHD)
 • הפרעות מצב רוח
 • דיכאון קליני
 • הפרעת התנהגות
 • הפרעות חרדה
 • הפרעת פאניקה
 • הפרעות אכילה

מלבד זאת, בני נוער עשויים לפתח הפרעות פסיכוטיות, כמו סכיזופרניה, או להתמודד עם התמכרויות לחומרים מסוכנים, כגון התמכרות לאלכוהול, סמים או אופיואידים.

בשל כך, במצבים בהם הורים חושדים כי ילדיהם חווה אתגרים נפשיים, חשוב לפנות בהקדם להתייעצות אצל מומחה בבריאות הנפש ולהעריך את רמת הסיכון בה נמצא הנער.

מתי מומלץ לפנות לטיפול במתבגרים?

כהורים למתבגרים, חשוב לחפש מעת לעת סימנים המעידים על קיומן של בעיות פסיכולוגיות.

אף על פי שזה יכול להיות מאתגר להבחין בין הפרעה פסיכולוגית, שינויים הורמונליים, משבר גיל ההתבגרות ושינויים נורמטיביים במצב הרוח, הורים צריכים לעקוב אחר מצב הרוח והתנהגותם של בני נוער.

במקרים בהם הורים מבחינים בשינויים הפוגעים בתפקוד היום יומי של הנער, בדרך כלל זו עדות לכך שמשהו לא תקין.

מכיוון שהפרעות נפשיות באות לידי ביטוי בדרכים שונות אצל מתבגרים שונים, רצוי לפנות לפסיכולוג נוער מומלץ אם אתם מזהים את אחת מההתנהגויות הבאות:

 • שינויים בהרגלי השינה
  בני נוער עשויים להתלונן על נדודי שינה כרוניים או לשקוע במיטה מיד לאחר שעות הלימודים, כאשר רצון להישאר במיטה כל שעות היום או להישאר ערים כל שעות הלילה עלול להעיד על קיומה של בעיה.
 • חוסר עניין בפעילויות יום יומיות
  מתבגרים רבים הנמצאים במצוקה נפשית מפסיקים לגלות עניין ונוטשים את הפעילויות שהיו מועדפות עליהם כל השנים, כמו גם מגלים חוסר עניין בבילוי עם חברים ובני משפחה.
 • שינויים בהישגים האקדמיים
  בעיות רגשיות בדרך כלל טומנות בחובן שינויים קיצוניים במוטיבציה להישגים אקדמיים, כך שאם הנער שלכם איבד עניין בהכנת שעורי הבית או חווה נסיגה משמעותית בתפקודו בבית הספר, מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג נוער כדי להבין מהי הסיבה.
 • שינויים במשקל הגוף ובתיאבון
  דילוג על ארוחות מסודרות, אגירת אוכל בחדר ושינויים קיצוניים במשקל הגוף עשויים להעיד על הפרעות אכילה או דיכאון אצל מתבגרים.
 • מצבי רוח קיצוניים
  כעס מוגזם, בכי פתאומי ורמת עצבנות גבוהה מהוות גם כן סימן אזהרה חשוב.
 • בידוד חברתי
  רצון עז להיות לבד או חשאיות מוגזמת הן תסמינים שכיחים של מספר בעיות פסיכולוגיות.

המלצות להורים מפסיכולוגית לנוער

במידה ונתקלתם בסימני אזהרה, הישארו רגועים וזכרו שבדרך כלל ניתן לטפל בבעיות פסיכולוגיות. כמו כן, התמודדות עם קשיים בתקופת גיל ההתבגרות אינה מעידה על נער כי הוא 'משוגע', אלא שהוא זקוק לתמיכה מקצועית הולמת.

בדיוק כמו שילדים ומתבגרים מסוימים יכולים לפתח בעיות בריאותיות גופניות, כמו אסטמה או בעיית ראייה, ישנם בני נוער המפתחים בעיות בריאותיות נפשיות, כגון הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) או הפרעת חרדה מוכללת (GAD).

בשל כך, במקום להקדיש חודשים רבים לדאגה לילדכם, עשו את הצעד הראשון, שוחחו עם הנער על הדאגות שלכם ופנו לטיפול אצל פסיכולוגית נוער.

בעוד הורים עשויים לחשוש מלשתף את ילדיהם בדאגותיהם, חשוב לדבר עם מתבגרים כשמבחינים בסימני אזהרה מובהקים.

באפשרותכם להצביע בפניו על ההתנהגויות שמדאיגות אתכם ולאפשר לו להסביר את תחושותיו ורגשותיו. יחד עם זאת, היזהרו שלא לתת לנער תחושה שהוא 'משוגע' או שזו אשמתו, אלא הבהירו שאתם מעוניינים לברר האם דבר מה מטריד אותו לאחרונה.

זה נורמלי לחלוטין שבני נוער יתעקשו ששום דבר לא מפריע להם ואף יתעצבנו מעצם השאלה שלכם, שכן ילדים לרוב מתביישים, נבוכים, חוששים או מבולבולים מהתסמינים הנפשיים והרגשיים שהם חווים.

במקרים אחרים, מתבגרים חשים הקלה כשהוריהם פונים אליהם ומקדישים תשומת לב למה שהם חווים.

פסיכולוגיה של גיל ההתבגרות

התחלת טיפול פסיכולוגי בבני נוער

ילדים ובני נוער צריכים מבוגרים בריאים שיכולים לדבר איתם על מצבי חיים משמעותיים, כאשר לעתים קרובות מתבגרים מעדיפים ומוכנים לדבר בפתיחות עם מבוגר אחר שאינו אחד מהוריהם. לכן, וודאו מדי פעם שלנער שלכם יש מבוגרים נוספים בחייו שהוא יכול לפנות אליהם בעת מצוקה.

עזרו לילדכם לזהות שלושה מבוגרים שהוא יכול לדבר איתם על כל סוגיה, דאגה או בעיה שהוא חווה. למרות שבני נוער מרגישים בנוח לדבר עם חברים בני גילם, אלו עשויים להיות חסרי הכשרה וניסיון בהתמודדות עם הפרעות פסיכולוגיות חמורות, כך שחשוב ביותר שיהיו למתבגר שלכם מבוגרים שהוא יכול לסמוך עליהם.

לדוגמא, חברים של ההורים, בני משפחה, מאמנים, מורים ומדריכים יכולים להיות מבוגרים מהימנים. בנוסף, בני נוער עלולים לרצות להיפגש עם פסיכולוג, אך להתבייש לבקש זאת מהוריהם, לעתים עד השלב בו הם שרויים עמוק במשבר נפשי.

במצבים בהם מתבגרים אינם מאיימים בהתאבדות או בפגיעה עצמית קשה, תוכלו לפנות תחילה לרופא הילדים שלכם ולהסביר לו את חששותיכם. במהלך ההתייעצות, אפשרו לילדכם לשוחח לבד עם הרופא, שכן בני נוער לרוב מדברים בצורה גלויה יותר כשהוריהם אינם נוכחים בחדר הבדיקות.

הערכה מקיפה של רופא הילדים תוכל להניח את דעתכם ולהבטיח שילדכם יזכה לטיפול המקצועי הנחוץ עבורו. בהתאם לצורך, איש המקצוע ימליץ על פנייה למומחה בטיפול פסיכולוגי במתבגרים, כמו פסיכולוג ילדים ונוער.

איך פסיכולוג נוער עוזר להורים?

כאמור, תהליך של ייעוץ פסיכולוגי מתחיל בראיון עם הנער והוריו במטרה לאסוף את כל המידע הרלוונטי לבעיה, כאשר לעתים תתבקשו גם למלא שאלונים כתובים ולהביא עמכם סיכומים רפואיים.

לאחר סיום ההערכה הראשונית, המומחה יוכל לספק לכם אבחנה מקצועית ולהציג בפניכם את אפשרויות הטיפול השונות במתגברים.

מאחר ובעיות פסיכולוגית המתרחשות במהלך גיל ההתבגרות משפיעות על כל בני המשפחה, חשוב מאוד שהפסיכולוג יקיים איתכם מפגשי הדרכת הורים במקביל לטיפול הפסיכולוגי בילדכם.

יש לציין, כי מתן הדרכה מקצועית להורי הנער הינה חלק אינטגרלי מהשמירה על החוסן הנפשי שלו, כך שהקפידו לא לדלג על שלב זה בתהליך הטיפולי.

מלבד הדרכת הורים פרטנית, תוכלו להפיק תועלת גם מקבוצות תמיכה ייעודיות להורים של מתבגרים המאובחנים עם הפרעות נפשיות שונות. חפשו קבוצת תמיכה באזור מגוריכם או בקשו המלצה על קבוצה מרופא הילדים.

במידה ולאחר מספר מפגשים אינכם חשים הקלה כלשהי, שקלו לפנות לטיפול רגשי בעצמכם, זאת כדי להבטיח שתהיו מצוידים בכלים שיאפשרו לכם לנהל מצבי לחץ על הצד הטוב ביותר.

פסיכולוג נוער - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול הפסיכולוגי נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול פסיכולוגי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו