פסיכולוג ספורט מומלץ לילדים או למבוגרים – פסיכולוגיה של הספורט

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

פסיכולוג ספורט

פסיכולוגיה של הספורט הינה ענף ייחודי בפסיכולוגיה המתמקד בתמיכה ברווחה הכללית ובהשגת הביצועים האופטימליים בקרב ספורטאים חובבנים ומקצועיים כאחד, כאשר פסיכולוג ספורט בדרך כלל נותן מענה מקצועי גם למאמנים, להורים לספורטאים ולגורמים נוספים המעורבים בחייהם של ספורטאים.

מכיוון שפסיכולוגיה של הספורט עוסקת, בין היתר, בסוגיות מערכתיות המתרחשות בארגוני וקבוצות ספורט, כיום ניתן למצוא פסיכולוג ספורט במגוון ענפי ספורט ומסגרות ספורטיביות לילדים, בני נוער ומבוגרים, כולל בקבוצות קטנות של ספורטאים חובבנים העוסקים בספורט כתחביב ובארגונים גדולים של ספורטאים מקצועיים ואולימפיים בגילאים שונים.

לדוגמא, צוותים מקצועיים של מועדוני ספורט לעתים קרובות פונים לעזרתו של פסיכולוג ספורט כדי שילווה את הטיפול המקצועי בסוגיות מערכתיות המשפיעות על קבוצה וקהילה שלמה, כמו ריבוי אירועי גזענות, סקסיזם או שימוש בחומרים מסוכנים ואסורים העשויים להוביל לפסילתם של ספורטאים בתחרויות מקצועיות.

פסיכולוג ספורט

פסיכולוגיה של הספורט

אף על פי שספורט מעניק ערך רב לחייהם של ילדים ומאפשר להם הזדמנויות ייחודיות ללמוד איך להתגבר על אתגרים, ליצור קשרים חברתיים עם בני גילם ולהיות חלק מקבוצה וקהילה תומכת, עיסוק בספורט מקצועי עשוי להיות מלחיץ מאוד, לגרום להופעתם של תסמינים נפשיים וגופניים שונים ולפגוע ביכולתם של ילדים לתפקד כשורה בפעילויות יום יומיות.

למעשה, מחקרים קליניים רבים שנערכו בשנים האחרונות ברחבי העולם גילו כי ספורטאים מקצועיים, במיוחד ספורטאים אולימפיים, נמצאים בסיכון מוגבר לחוות בעיות רגשיות או הפרעות נפשיות נפוצות הנובעות מפעילות ספורטיבית אינטנסיבית בגיל צעיר, כמו דיכאון, הפרעות חרדה, הפרעות אכילה והתמכרויות, כולל התמכרות לספורט עצמו.

בשל כך, במידה וילדיכם נתקלים בקשיים מתמשכים הנובעים מעיסוק מקצועי בספורט או באתלטיקה, חשוב ביותר לנקוט בפעולה מיידית ולחפש בהקדם פסיכולוג ספורט מומלץ שיוכל לעזור להם להתמודד באופן יעיל ובריא יותר עם האתגרים שהם חווים וללמוד טכניקות חדשות לשיפור המצב הנפשי והרגשי.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

פסיכולוג ספורט לילדים

כהורים לספורטאים, ישנם מספר מצבים שכיחים המעידים על צורך מיידי בתיאום פגישת התייעצות עם פסיכולוג ספורט לילדים שעליכם להכיר, כאשר הסיבה הנפוצה ביותר בגינה הורים פונים לקבלת עזרה פסיכולוגית הינה עיסוק יתר במחשבות על פעילות ספורטיבית או אימון אתלטי המעורר רמת חרדה גבוהה ומונע מילדיהם להתמקד בתחומים חשובים אחרים, כמו למידה בבית הספר ומחוצה לו.

מאחר וספורטאים נאבקים עם גורמי לחץ ייחודיים רבים לאורך זמן, כמו לוחות זמנים מורכבים ודאגות לקראת תחרויות מקצועיות, חשוב ביותר להקנות להם בגיל צעיר ככל הניתן אסטרטגיות יעילות לניהול מתח וחרדה כדי למנוע שחיקה נפשית ותסמינים המאפיינים מצוקה נפשית, כגון נדודי שינה קשים, פחדים, מתח שרירים, כאבי ראש כרוניים ובעיות במערכת העיכול.

במקרים אחרים, מכיוון שאתלטיקה וספורט ממוקדים מאוד בביצועים גופניים, סוגיות הקשורות להשתתפות בספורט מקצועי עלולות להוביל אתלטים וספורטאים צעירים לחוות בעיות הקשורות לדימוי גוף שלילי ותחושות של עצב, חוסר תקווה, דיכאון, חוסר ביטחון עצמי, תסכול, חוסר אמון עצמי.

חשוב לציין, כי פסיכולוג ספורט לילדים יכול גם לעזור לילדיכם ללמוד איך לפתח מיומנויות חברתיות תקינות, לפתור ביעילות רבה יותר קונפליקטים בין-אישיים במסגרות ספורטיביות ולהתגבר במהירות רבה יותר על עימותים תכופים עם מאמנים, עמיתים לקבוצה ובני משפחה.

הפסיכולוגיה של הספורט

פסיכולוג ספורט מומלץ - לא רק כדורגל

כאמור, פסיכולוג ספורט מוסמך לטפל בקשת רחבה של סוגיות פסיכולוגיות הקשורות לספורט ואתלטיקה, כאשר לעתים קרובות ספורטאים ואתלטים בוחרים לעבוד יחד עם פסיכולוג פרטי באופן יזום על מנת לרכוש אסטרטגיות לשיפור הביטחון העצמי, יכולת המיקוד והוויסות הרגשי.

בנוסף, ספורטאים מקצועיים רבים בוחרים להיעזר בפסיכולוג ספורט כדי למנוע את הופעתם האפשרית של תסמינים שליליים, ללמוד איך לשפר את הביצועים הספורטיביים עד לרמתם האופטימלית ולהתמודד בצורה חיובית יותר עם פציעות גוף, שינויים בקריירה ואירועי חיים משמעותיים המשפיעים על העיסוק בספורט.

בענפי ספורט מסוימים, כמו כדורגל, כדורסל, ג'ודו וטניס, מאמנים נוטים להמליץ על טיפול פסיכולוגי גם במצבים בהם מאומנים מתקשים להירגע ולהתמודד עם מתח נפשי מתמשך הנובע מפעילות ספורטיבית אינטנסיבית, שכן פסיכולוג ספורט יכול לסייע לילדים למצוא את המשאבים הנחוצים להם כדי להתגבר בהצלחה על משבר נפשי או תסמינים של לחץ וחרדה.

פסיכולוג ספורט לילדים

ייעוץ פסיכולוגי לספורטאים

פסיכולוגים יכולים לעשות שימוש במספר גישות טיפוליות כשמדובר בתהליך של טיפול פסיכולוגי לילדים, בני נוער ומבוגרים העוסקים בספורט מקצועי, כאשר שיטות טיפול רגשי מסוימות מתאימות במיוחד עבור מצבים מסוימים, לכן רצוי להתייעץ עם פסיכולוגית ספורט מומלצת לגבי הגישה הטיפולית שתאפשר לילדיכם להגיע להישגים במהירות הרבה ביותר ובמאמץ הקטן ביותר.

באופן כללי, סוגי הטיפולים הרגשיים הנפוצים ביותר בקרב ספורטאים ואתלטים כוללים גישות שונות של פסיכותרפיה, כגון טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), תרפיית קבלה ומחויבות (ACT), פסיכותרפיה בין-אישית (IPT), טיפול פסיכולוגי דינאמי, מיינדפולנס, סכמה תרפיה וטיפול משפחתי.

מלבד מפגשים פרטניים עם פסיכולוגית ספורט פרטית, השתתפות בקבוצת תמיכה או קבוצה טיפולית והיכרות אישית עם ספורטאים נוספים בני גילם המתמודדים עם אתגרים דומים או זהים לאלו שילדיכם חווים, תאפשר להם להבין שאנשים רבים סובלים מתופעות לוואי גופניות ונפשיות בעקבות עיסוק בספורט מקצועי לאורך זמן.

שאלות ותשובות בנושא פסיכולוג ספורט

פסיכולוג ספורט - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול הפסיכולוגי נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפגישה עם פסיכולוג ספורט בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

פסיכולוג ילדים
פסיכולוג ילדים מומלץ – פסיכולוגית ילדים מומלצת – המלצות מאומתות

פסיכולוג ילדים מסייע להורים להבין ולפתור באופן יעיל קשיים רגשיים ו/או התנהגותיים של ילדיהם, כגון תת-הישגיות, סיוטים, תוקפנות, הרטבה, פחדים, דימוי וביטחון עצמי נמוכים, קשיי קשב, התבודדות או בעיות אכילה.

המדריך המלא >>
פסיכולוג נוער
פסיכולוג נוער מומלץ – פסיכולוגית נוער מומלצת לגיל ההתבגרות (מתבגרים)

פסיכולוג מומחה למתבגרים מסייע להם ולהוריהם בהתמודדות עם לקויות למידה, הפרעת קשב, חרדות, הערכה עצמית נמוכה, פחד מכישלון, אכילה רגשית, חוסר אמון, התנהגות עבריינית או מסוכנת, ביישנות, בעיות משמעת או משברים.

המדריך המלא >>
פסיכולוג מבוגרים
פסיכולוג מבוגרים – טיפול פסיכולוגי למבוגרים – המדריך המלא (2022)

פסיכולוג מבוגרים מסייע בהבנה ובפיתרון יעיל של בעיות רגשיות ו/או התנהגותיות של הפרט, כגון בדידות, חרדה, דיכאון, התמכרויות, סטרס, הפרעות אכילה, גמגום, קנאה, קשיי שינה, אובדן, פרידה, גירושין או פוסט טראומה.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: