מכון-דרור-לוגו

תפריט

פסיכולוג קליני מומחה מומלץ: פסיכולוגית קלינית מומחית מומלצת

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי פסיכולוגיה קלינית?

בשביל להיחשב לפסיכולוג קליני מוסמך ומן המניין בישראל, יש להשלים תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בפסיכולוגיה בהתמחות קלינית, להשלים בנוסף לכך גם 4 שנים של התמחות מעשית במוסד שמשרד הבריאות מכיר בו ולעבור בהצלחה מבחן מומחיות.

פסיכולוג קליני מעניק טיפול במגוון של סוגיות רגשיות והפרעות נפשיות, במטרה לעזור למטופלים שלו להבין את עצמם טוב יותר, לפתור קונפליקטים מן העבר, להעלות תכנים מן התת-מודע אל המודע, לחיות חיים מאוזנים ופרודוקטיביים, להפחית את הישנותם ועוצמתם של הרגשות השליליים, להצליח להשיג מטרות ויעדים – ועוד.

פסיכולוגים קליניים משתמשים כיום בפסיכותרפיה, משמע תרפיה בדיבור, על מנת להבין את המטופלים שלהם, לאבחן את הסוגייה שאיתה הם מתמודדים וגם להעניק להם טיפול מדויק. בתוך העולם הרחב של הפסיכותרפיה, כל פסיכולוגית קלינית תתמחה לרוב במתן סוג טיפול מסוים או מספר סוגים שונים, כמו בין היתר גם טיפול פסיכודינמי וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT).

בנוסף לכך, יכולים פסיכולוגים קליניים להתמחות לא רק במתן סוגים שונים של טיפול, אלא גם בשיטות טיפול שונות, כמו למשל טיפול משפחתי, טיפול זוגי או טיפול קבוצתי. התמחות נוספת שמבדילה בין כל פסיכולוגית קלינית היא התמחות בטיפול בסוג מסוים של סוגיות רגשיות או הפרעות נפשיות, כגון הפרעות חרדה, הפרעות אכילה, הפרעות דיכאון – ועוד.

פסיכולוג קליני

פסיכולוגית קלינית מומחית לילדים

פסיכולוגים קליניים יכולים להעניק טיפול לכל שכבות הגיל באוכלוסייה, ולרוב הם יתמחו בעבודה עם מטופלים המשתייכים לשכבת גיל מסוימת. זה כמובן הגיוני בהתחשב בכך שסוג הבעיות ודרכי הטיפול צריכים להיות מותאמים למטופלים השונים, וישנם הבדלים משמעותיים בין טיפול רגשי בילדים, בנוער ובמבוגרים.

פסיכולוגית קלינית לילדים מתמחה במתן טיפול לילדים בתקופת בית הספר היסודי ו/או לילדים בגיל הרך. לרוב היא תשתמש בכלי טיפול שמאפשרים לילד להביע את עצמו היטב, וזאת למרות היכולת החלקית שלו להביע את עצמו במילים. דוגמאות טובות לסוגי טיפול אלו הם טיפול באמצעות כלים של ההבעה והיצירה (ציור, פיסול וכד'), טיפול במשחק ואף טיפול בעזרת בעלי חיים.

ילדים מתמודדים עם אתגרים שונים וסוגיות רגשיות שונות, כמו קושי בוויסות רגשי, חרדת נטישה, הרטבות לילה, הפרעות תקשורת, קשיים חברתיים, פוביות וחרדות, הפרעות בשינה – ועוד. פסיכולוג קליני מומחה ידע להעריך את המצב, לאבחן את הבעיה, לתקשר היטב עם הילד או הילדה ולהעניק להם טיפול שמתאים עבורם באופן אישי.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

פסיכולוג קליני מומחה למתבגרים

בני נוער מתמודדים עם שלל אתגרים במהלך התקופה שניתן להגדיר כתקופה המאתגרת ביותר בחייו של האדם בעת המודרנית. אמנם יש להם פחות "על הראש" מאשר אנשים מבוגרים, אך בפנים, ברמה הרגשית – הקשיים שלהם לא פחות ואולי אף יותר קשים.

הם מצויים בתקופת מעבר ארוכה מאוד, בה הם לא נחשבים לילדים ולא למבוגרים, הם מנסים להגדיר את עצמם, הם מתמודדים עם סוגיות של בגרות מינית – ועוד. בנוסף לכך, לנערים מתבגרים לא תמיד יש רצון להביע את עצמם ולשתף את הקרובים להם, ופעמים רבות הסוגיות הרגשיות שמקשות עליהם נשארות רק אצלם, ונותרות בלתי-מאובחנות, והם עצמם נותרים ללא עזרה ראויה.

פסיכולוג קליני למתבגרים ישאף ליצור להם סביבה רגועה, סביבה של אמון, סביבה שבה הם ירגישו בנוח לשתף אותו בכל מה שעובר עליהם, כך שביחד הם יוכלו לרדת לשורש הבעיה, להיכנס בעובי הקורה ולמצוא פתרונות יעילים לכל סוגיה באשר היא.

פסיכולוגים קליניים מומלצים למתבגרים עשויים להשתמש במגוון סוגי טיפול שונים, המבוססים על פסיכותרפיה, כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול פסיכואנליטי וטיפול פסיכודינמי.

פסיכולוגית קלינית

פסיכולוגית קלינית מומלצת למבוגרים

אנשים מבוגרים כבר עברו דבר אחד או שניים במרוצת החיים, והיה להם יותר זמן לצבור מחסומים, עכבות, קונפליקטים פנימיים וסוגיות רגשיות, שאולי מלווים אותם כבר שנים רבות מאוד ומכבידים על חייהם. בנוסף לסוגיות מן העבר, וודאי שהם עשויים להתמודד גם עם משברים וקונפליקטים שמתרחשים באופן חי בהווה.

פסיכולוגים קליניים שמתמחים בעבודה עם אנשים בוגרים ומבוגרים ישאפו ללמוד להכיר את המטופל לעומק ולרדת לנבכי נפשו. פעמים רבות יש לחטט בפצעי העבר, לרבות בכאלה שהגלידו לכאורה, וגם אם הפעולה איננה נעימה בתחילה, על מנת לפתור סוגיות שעדיין יש להן משקל והשפעה על המבוגר גם בהווה. רק כך ניתן להשיג פתרון שורשי ואמיתי למגוון בעיות רגשיות עמוקות.

מבוגרים יכולים להתמודד עם משברים בחיי הנישואין, הפרעות חרדה, הפרעות דיכאון, התמכרויות, סטרס כרוני, אובדן של אדם קרוב – ועוד. פסיכולוגית קלינית מומלצת למבוגרים יכולה להשתמש בטיפול פסיכולוגי, טיפול פסיכואנליטי, טיפול CBT וטיפולים נוספים על מנת לפתור את הבעיות השונות ולצייד את המטופלים בכלים לצלוח משברים אישיים, זוגיים ומשפחתיים כאחד, וזאת בהתאם לבעיה איתה הם מתמודדים.

פסיכולוגיה קלינית

כיצד לבחור פסיכולוג קליני מומלץ?

בשביל למצוא פסיכולוג קליני מומלץ, כדאי לחפש המלצות ברשת או להיוועץ עם אנשים שאתם מכירים ואולי יוכלו להמליץ לכם על איש מקצוע שעזר להם באופן אישי. חשוב לשים לב שההמלצה היא אכן אמינה ומתוך ניסיון אישי, ולא מתוך אינטרס זה או אחר. רק להמלצות מסוג זה יש תוקף ומשמעות.

כשאתם ניגשים לבחור פסיכולוגית קלינית מומלצת, חשוב לבדוק שהיא מתמחה בעבודה עם שכבת הגיל הרלוונטית עבורכם – ילדים, בני נוער או מבוגרים. בנוסף לכך, חשוב לוודא שהיא מתמחה בטיפול בסוג הבעיה שאתם חושבים ומרגישים שיש לכם ובסוג הטיפול המתאים לטיפול באותה הבעיה.

אם אתם מחפשים טיפול בהפרעות חרדה, יש למצוא פסיכולוגית קלינית מומלצת שמתמחה בטיפול בהפרעות אלו. אם אתם מחפשים טיפול CBT, יש למצוא פסיכולוגית קלינית שמתמחה במתן טיפול זה.

הפסיכולוג הקליני הנכון עבורכם יכול לשנות את חייכם מן הקצה אל הקצה ולעזור לכם לפתוח דף חדש ונקי ככל שרק מתאפשר. הוא יכול לעזור לכם להתגבר על שלל סוגיות רגשיות שונות, לשפר את הרווחה האישית שלכם, להתמודד היטב עם משברים ולחיות חיים טובים, מספקים ומאושרים יותר.

חשוב לגשת לאבחון ולטיפול בעת האפשרית המוקדמת ביותר בשביל לשפר את איכות החיים שלכם בהקדם. לבעיות רגשיות ונפשיות יש נטייה להחמיר עם הזמן, ובנוסף לכך, עם הידע הקיים היום בעולם הפסיכולוגיה הקלינית – אין שום סיבה ושום צורך לסבול לשווא.

פסיכולוגיה - המדריך המלא בנושא פסיכולוגים
נגן וידאו אודות פסיכולוגיה - המדריך המלא בנושא פסיכולוגים

פסיכולוגים קליניים – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, שירותי פסיכולוגיה קלינית ניתנים על-ידי צוות מקצועי בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל פסיכולוגים קליניים המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו במכון דרור מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפגישה עם פסיכולוג קליני בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

פסיכולוג נוער
פסיכולוג נוער מומלץ לגיל ההתבגרות: טיפול פסיכולוגי במתבגרים

פסיכולוג מומחה למתבגרים מסייע להם ולהוריהם בהתמודדות עם לקויות למידה, הפרעת קשב, חרדות, הערכה עצמית נמוכה, פחד מכישלון, אכילה רגשית, חוסר אמון, התנהגות עבריינית או מסוכנת, ביישנות, בעיות משמעת או משברים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: