מכון-דרור-לוגו

תפריט

פסיכולוג שיקומי מומלץ: מרכז מומחים בפסיכולוגיה שיקומית

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי פסיכולוגיה שיקומית?

פסיכולוג שיקומי הוא איש מקצוע שסיים בהצלחה תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בפסיכולוגיה בהתמחות טיפולית-שיקומית והתמחות מעשית בת ארבע שנים, ועבר בהצלחה גם את בחינת המומחיות של משרד הבריאות.

כולנו יכולים לסבול חלילה ממשבר, מנכות או ממוגבלות שהופיעו או נוצרו בחיינו ללא התרעה מוקדמת וכרעם ביום בהיר. בנוסף לכך, אנשים רבים מתמודדים עם מוגבלות מסוימת במרוצת כל חייהם, ועוד מעת לידתם, בין אם היא בעלת אופי פיזי, נפשי או שכלי. המגבלות השונות עשויות להפריע לנו לבצע פעולות שונות ולממש את הפוטנציאל שלנו.

פסיכולוג שיקומי מלווה אנשים המתמודדים עם מוגבלות מסוימת ובמידת הצורך גם את בני משפחתם. הוא מעניק שירותי אבחון, טיפול ושיקום לאנשים שעברו תאונת דרכים או תאונת עבודה, שמתמודדים עם מוגבלויות פיסיות מולדות, שמתמודדים עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית, אנשים בעלי הפרעה התפתחותית כגון אוטיזם או פיגור שכלי, אנשים בעלי התמכרות לחומרים ממכרים – ועוד.

את האבחון והטיפול הפסיכולוגי מעניק פסיכולוג שיקומי, אך מעטפת אנשי המקצוע שמקיפה את המשתקמים היא רחבה, וכוללת לרוב גם רופאים, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק – ועוד.

מטרת העל של הפסיכולוגיה השיקומית והפסיכולוגים השיקומיים היא לעזור למשוקם להתמודד מבחינה רגשית וחברתית עם המצב הקיים מגיל צעיר או המצב שנוצר לאחרונה, כך שיוכל לממש את עצמו ולחיות חיים ברמת תפקוד גבוהה, ואף לחזור במקרים מסוימים לרמת התפקוד שקדמה לטראומה.

פסיכולוג שיקומי

בעיות המצריכות אבחון וטיפול של פסיכולוגית שיקומית

פסיכולוגית שיקומית יכולה לאבחן ולטפל במגוון רחב מאוד של מצבים מאתגרים, בין אם הם מולדים או שהם נוצרו או התפתחו במרוצת החיים:

מגבלות פיסיות – מצבים כגון תאונות דרכים, תאונות עבודה, עיוורון, חירשות, כוויות, קטיעת איברים, החלמה מניתוח משמעותי, שבץ ומחלות לב, הפרעות נוירולוגיות – ועוד.

מגבלות נפשיות – הפרעות נפשיות מולדות או כאלו שהתפתחו או צצו עם הזמן, כמו הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), הפרעות דיכאון והפרעות פסיכוטיות, וכמו כן גם המתמודדות עם מצבים של אובדן של אדם משמעותי וקרוב.

מגבלות שכליות ותקשורתיות – פיגור שכלי, רצף הספקטרום האוטיסטי, דמנציה ותסמונות נוירולוגיות שונות.

מגבלות חברתיות – מגוון התמכרויות קשות לחומרים כגון סמים ואלכוהול או לחילופין עזרה לנוער בסיכון.

כל מגבלה מציבה אתגרים שונים בפני המשתקמים, בין אם הם תפקודיים, מקצועיים, נפשיים, חברתיים או תרבותיים. לחלק מהמגבלות פוטנציאל השפעה על כל תחומי החיים, ולחלק על חלקם, ויש משמעות רבה גם לדרגת החומרה של המגבלה ולשאלה האם ניתן להשתקם ממנה באופן מלא או חלקי בלבד.

את הטיפול המתאים תעניק הפסיכולוגית השיקומית בהתאם למענה לשאלות אלו, בהתאם למכלול הנתונים והממצאים שברשותה ובהתאם לכל מטופל באופן ספציפי.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

פסיכולוג שיקומי: סוגי ושיטות טיפול

קיים מגוון של שיטות טיפול וסוגי טיפול בהם יכולה לעשות שימוש פסיכולוגית שיקומית. בכל הנוגע לשיטות טיפול, יש דגש רב על טיפול פרטני, משמע מפגשים במסגרת הטיפולית הקלאסית של מטפל-מטופל. בנוסף לכך, מושם דגש גם על טיפול זוגי וטיפול משפחתי, מתוך מחשבה שהתא המשפחתי לא רק יעזור למטופל להחלים ולתפקד טוב יותר, אלא גם זקוק בעצמו לעיתים קרובות לתמיכה ולהכוונה מקצועית, ובפרט כשמדובר בהסתגלות למצב חדש ומאתגר.

מבחינת סוגי הטיפול, אפשר לציין טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול בנוירופידבק, טיפול פסיכודינמי, היפנוזה ודמיון מודרך, קבוצות תמיכה ביחד עם אנשים הנמצאים במצב דומה – ועוד. לכולם יש מטרה אחת ברורה, והיא לעזור למטופל להסתגל למצב החדש ולאורח החיים החדש, הן מבחינה אישית, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה חברתית, וזאת בפרט אם בעבר הוא לא התמודד עם אף בעיה דומה.

מעבר לכך, המטרה היא כמובן גם לעזור לו לממש את הפוטנציאל הטמון בו חרף קיומה של הבעיה, ובפרט את היכולות שנפגעו ישירות מהטראומה.

מגוון המגבלות הוא רחב מאוד, ולכן את סוג הטיפול ואת שיטת הטיפול יש להתאים לכל מטופל באופן ספציפי, וזאת בהתאם לאופי המגבלה או המגבלות איתן הוא מתמודד, דרגת חומרתן, משך ההתמודדות, מרכיבי האישיות הפרטית שלו והעדפותיו האישיות. התאמה מדויקת בין הטיפול ובין המטופל תעלה באופן ניכר את סיכויי ההצלחה של הטיפול ואת סיכוייו של המטופל להשתקם היטב.

פסיכולוגית שיקומית

כיצד לבחור פסיכולוג שיקומי מומלץ?

בתהליך הבחירה של איש מקצוע תמיד כדאי להתחשב בהמלצות, ובפרט אם הן מגיעות ממקור אמין, כמו למשל מאנשים שאתם מכירים באופן אישי. כל עוד מדובר בהמלצה אותנטית, ועל בסיס התנסות אישית עם אותו פסיכולוג שיקומי – כדאי להתחשב בה ולקחת אותה בחשבון.

יתרה מכך, בעת תהליך הבחירה כדאי להתחשב בהתמחות הספציפית של הפסיכולוג. סביר להניח שהוא מתמחה בטיפול במגבלות ובבעיות ספציפיות, כמו למשל אוטיזם או פיגור שכלי, התאוששות מטראומה נפשית, אובדן של אדם קרוב, החלמה מתאונות, טיפול בהפרעות נפשיות – ועוד. כדאי לבדוק מהי רמת הניסיון שלו והיכן הוא עבד בעבר.

ככל שההתמחות שלו וקורות חייו המקצועיים מתאימים יותר לסיטואציה שלכם, כך יעלו באופן ניכר סיכויי הצלחתם של הטיפול והשיקום. דבר אחרון שיש לוודא הוא שהפסיכולוג מקבל אנשים גם באופן פרטי, משמע בקליניקה פרטית, ולא רק במסגרת ממסדית או ארגונית רחבה יותר.

אין ספק שתהליך השיקום הוא תהליך מורכב, מאתגר ולעיתים גם ארוך-טווח. פסיכולוגית שיקומית תעזור לכם לצלוח אותו על הצד הטוב ביותר, ותסייע לכם לחזור לחיי השגרה בהקדם או לכל הפחות לשפר במידה רבה את התפקוד הרגשי והפיסי שלכם.

אנשים רבים מעדיפים להתמודד עם הבעיות שלהם לבדם בכל הקשור לפן הרגשי והנפשי של ההתמודדות, אך הדבר הנכון והחכם לעשות הוא להיעזר באיש מקצוע. אין זה אומר שאתם לא מסוגלים להתמודד עם נסיבות חייכם באופן עצמאי, אלא שמוטב להיעזר באנשי מקצוע מומחים, שיכולים להקל במידה רבה על התהליך, להעניק לכם תובנות ונקודות מבט חיוביות ולספק לכם משענת יציבה לאורך הדרך. בדיוק בשביל זה ישנם פסיכולוגים שיקומיים.

פסיכולוגיה שיקומית

פסיכולוג שיקומי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, שירותי פסיכולוגיה שיקומית ניתנים על-ידי צוות מקצועי בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל פסיכולוגים שיקומיים המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו במכון דרור מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפגישה עם פסיכולוג שיקומי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

פסיכולוג נוער
פסיכולוג נוער מומלץ לגיל ההתבגרות: טיפול פסיכולוגי במתבגרים

פסיכולוג מומחה למתבגרים מסייע להם ולהוריהם בהתמודדות עם לקויות למידה, הפרעת קשב, חרדות, הערכה עצמית נמוכה, פחד מכישלון, אכילה רגשית, חוסר אמון, התנהגות עבריינית או מסוכנת, ביישנות, בעיות משמעת או משברים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: