מכון-דרור-לוגו

תפריט

פסיכולוג תעסוקתי מומלץ – פסיכולוגית תעסוקתית מומלצת – פסיכולוגיה תעסוקתית

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מיהו פסיכולוג תעסוקתי?

פסיכולוג תעסוקתי הוא איש מקצוע שהשלים תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית-תעסוקתית או חברתית, הכשרה מעשית בת שנתיים במשרה מלאה או ארבע שנים בחצי משרה ועבר בהצלחה מבחן הסמכה רשמי בפסיכולוגיה חברתית-תעסוקתית-ארגונית.

פסיכולוג תעסוקתי שואף ליצור התאמה מדויקת ככל האפשר בין האדם הפרטי לבין הקריירה והסביבה התעסוקתית שמתאימות לו, תוך התייחסות למכלול דפוסי ומרכיבי האישיות שלו וייחודו האישי. בנוסף לכך, הוא שואף לעזור לפרט להסתגל למקום העבודה הנבחר, לתפקד על הצד הטוב ביותר, להימנע ככל האפשר משחיקה ולהתקדם בקריירה. פסיכולוג תעסוקתי יכול לעזור גם כאשר ישנו רצון לשנות קריירה ולפצוח בקריירה שנייה.

בנוסף לקידום הפרט, פסיכולוג תעסוקתי עוסק גם בייעוץ והכוונה של חברות וארגונים. הוא מדריך אותם כיצד לבחור עובדים או בוחר אותם בעצמו ומציע הצעות לייעול ולשיפור המבנה וההתנהלות שלהם. כך הפסיכולוג התעסוקתי תורם למעשה לשני הצדדים של המשוואה – גם לפרט וגם לארגון, וזאת במטרה לעזור להם לתפקד היטב כל אחד בנפרד ולהשתלב באופן הרמוני יחדיו.

פסיכולוג תעסוקתי עוסק בייעוץ קריירה לצעירים ולבכירים, מיון עובדים למשרות השונות, הערכת תפקודם של עובדים קיימים, ייעוץ ארגוני, שיפור תהליכים ארגוניים – ועוד. פנייה לאבחון וטיפול בידי פסיכולוג תעסוקתי במסגרת הפרטית תיסוב לרוב סביב הרצון למצוא את נתיב הקריירה המתאים לאדם הפונה או את הנתיב האידיאלי להתקדמות. פנייה לפסיכולוג תעסוקתי במסגרת הארגונית תיסוב סביב הרצון לקדם את החברה או הארגון ולעזור להם לצמוח.

פסיכולוג תעסוקתי

מתי כדאי לפנות לפסיכולוגית תעסוקתית כאדם פרטי?

אנשים רבים פונים לאבחון אצל פסיכולוגית תעסוקתית במטרה למצוא את הקריירה שתתאים להם. זאת שהם לא רק יוכלו להתפרנס ממנה בכבוד, אלא גם זאת שתעורר בהם תשוקה ותגרום להם להתעורר בכל בוקר עם חיוך מרוח על הפנים. אין ספק שלמציאת העבודה הנכונה יש חשיבות אדירה במארג השגרה והחיים ואי אפשר לזלזל בכך בשום אופן.

אלו יכולים להיות אנשים צעירים וחיילים משוחררים, שרוצים להבין באיזה מסלול לימודים לבחור או היכן כדאי להם ללכת לעבוד גם מבלי ללמוד. לחילופין, אלו יכולים להיות אנשים מבוגרים יותר, שמתקשים למצוא קריירה מתאימה או שמחפשים שינוי ורוצים להתחיל קריירה שנייה. אפשרות נוספת היא אפשרות של מנהלים ועובדים בכירים שמחפשים לעשות את קפיצת המדרגה הבאה בקריירה שלהם, ואינם בטוחים כיצד בדיוק לפעול.

אם אתם מזדהים עם אחת מסיטואציות החיים הללו, פנייה לפסיכולוגית תעסוקתית יכולה לעזור לכם – והיא לבטח לא תזיק. בסופו של יום, חלק ניכר משעות העירות שלכם מועברות במקום העבודה, לכן חשוב לבחור בסביבה התעסוקתית ובמקצוע שמתאימים לכם. בנוסף לכך, לזהות המקצועית שלנו יש השפעה גדולה גם על הביטחון העצמי והדימוי העצמי שלנו, על ההגדרה העצמית שלנו, וגם את זה יש לקחת בחשבון.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

מתי כדאי לפנות לפסיכולוגית תעסוקתית כחברה או כארגון?

פסיכולוגית תעסוקתית עוזרת לחברות ולארגונים למצוא את העובדים המתאימים ביותר עבורם. עובדים שהכישורים שלהם ומרכיבי האישיות שלהם תואמים את אופי הארגון ואופי המשרות שהוא מציע. יצירת התאמה מרבית בין העובדים המאיישים והמשרות שיש לאייש תשפיע במידה רבה על שגשוג הארגון כולו ותמנע התעוררות של קונפליקטים אפשריים.

אם הארגון או החברה שלכם מתקשים במציאת עובדים ומנהלים מתאימים, כדאי מאוד לפנות לפסיכולוגית תעסוקתית מומלצת. סיבה טובה נוספת לעשות זאת היא לצורך הטמעה של שינויים משמעותיים במבנה הארגון ובתהליכי העבודה שלו. פסיכולוגית תעסוקתית תוכל לזהות נכונה אילו גורמים מעכבים את הצמיחה וההתפתחות של הארגון ולאחר מכן להציע תוכניות ודרכים ספציפיות לשיפור וייעול תהליכים אלו.

הן ברמת הפרט והן ברמת הארגון, פסיכולוגים תעסוקתיים משפרים את תפקודם ורווחתם של העובדים, מעלים את רמת המוטיבציה שלהם, עוזרים להשיג פתרון למשברים וקונפליקטים במקום העבודה, מעודדים דוגמא אישית וגילויי מנהיגות ויוצרים היררכיה ארגונית ברורה ומתפקדת, תוך כדי יצירה גם של תקשורת איכותית וכנה בין העובדים ובין הדרג הניהולי.

פסיכולוגית תעסוקתית

כיצד לבחור פסיכולוג תעסוקתי מומלץ או פסיכולוגית תעסוקתית מומלצת?

בין אם אתם אנשים פרטיים שמחפשים לקדם את עצמם או שאתם לוקחים חלק בארגון שמבקש לעשות זאת, תמיד אפשר לחפש המלצות מתוך ניסיון אישי. אם אתם מכירים אנשים או גורמים אחרים שעברו ייעוץ תעסוקתי או ייעוץ ארגוני, מומלץ לבדוק עם מי הם עבדו והאם התהליך קידם אותם כמו שציפו – ולהתחשב בהמלצה האישית שלהם.

בבואכם לבחור איש או אשת מקצוע, כדאי לבדוק מהו הניסיון שהם רכשו והיכן הם עבדו ולוודא שקיימת התאמה ביניכם. אם אתם ארגון גדול, המעסיק עובדים רבים, כדאי לבחור בפסיכולוג תעסוקתי שצבר ניסיון בארגון בסדר גודל דומה.

בנוסף לכך, יכול להיות שהפסיכולוג התעסוקתי המסוים מתמחה באופן ספציפי במתן ייעוץ תעסוקתי אישי או לחילופין במתן ייעוץ תעסוקתי לארגונים, ולכן יתאים לכם יותר או פחות מבחינה זאת, וזאת בהתחשב כמובן בסיבת הפנייה שלכם.

אם אתם מרגישים שאתם מצויים בפרשת דרכים מקצועית, פסיכולוג תעסוקתי יכול לעזור לכם לצאת סוף-סוף מהפקק התעסוקתי ולעלות על הנתיב המקצועי האידיאלי עבורכם, זה שיעניק לכם את הקריירה הארוכה, המספקת והמשגשגת שמגיעה לכם.

לחילופין, אם אתם מרגישים שהחברה או הארגון שלכם לא מצליחים לעלות על דרך המלך, לא מצליחים להתגבר על מכשולים ולא מתנהלים באופן יעיל, פסיכולוג תעסוקתי יכול לעזור לארגון שלכם לצמוח למימדים הרצויים ולעזור לו לתפקד ולהתנהל על הצד הטוב ביותר.

פסיכולוגיה תעסוקתית

פסיכולוג תעסוקתי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור האבחון והטיפול נערכים על-ידי צוות מקצועי בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל פסיכולוגים תעסוקתיים המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו במכון דרור מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפגישה אצל פסיכולוג תעסוקתי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

פסיכולוג ילדים
פסיכולוג ילדים מומלץ – פסיכולוגית ילדים מומלצת – המלצות מאומתות

פסיכולוג ילדים מסייע להורים להבין ולפתור באופן יעיל קשיים רגשיים ו/או התנהגותיים של ילדיהם, כגון תת-הישגיות, סיוטים, תוקפנות, הרטבה, פחדים, דימוי וביטחון עצמי נמוכים, קשיי קשב, התבודדות או בעיות אכילה.

המדריך המלא >>
פסיכולוג נוער
פסיכולוג נוער מומלץ – פסיכולוגית נוער מומלצת לגיל ההתבגרות (מתבגרים)

פסיכולוג מומחה למתבגרים מסייע להם ולהוריהם בהתמודדות עם לקויות למידה, הפרעת קשב, חרדות, הערכה עצמית נמוכה, פחד מכישלון, אכילה רגשית, חוסר אמון, התנהגות עבריינית או מסוכנת, ביישנות, בעיות משמעת או משברים.

המדריך המלא >>
פסיכולוג מבוגרים
פסיכולוג מבוגרים – טיפול פסיכולוגי למבוגרים – המדריך המלא (2022)

פסיכולוג מבוגרים מסייע בהבנה ובפיתרון יעיל של בעיות רגשיות ו/או התנהגותיות של הפרט, כגון בדידות, חרדה, דיכאון, התמכרויות, סטרס, הפרעות אכילה, גמגום, קנאה, קשיי שינה, אובדן, פרידה, גירושין או פוסט טראומה.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: