טיפול IPT – מה זה IPT? פסיכותרפיה בין אישית – המדריך המלא (2022)

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה IPT?

פסיכותרפיה בין-אישית, המכונה גם טיפול IPT, הינה גישה ייחודית של פסיכותרפיה אשר פותחה לפני כ-50 שנים על מנת לטפל באנשים המאובחנים עם הפרעה דיכאונית מז'ורית (MDD) ומתמקדת בשיפור התפקוד החברתי והיחסים בין-אישיים שלהם.

למעשה, מטפלים בטיפול בין-אישי מדגישים את ארבעת התחומים הבעייתיים שלפי הערכתם הם הגורמים התורמים יותר מכל להתעצמותם של תסמיני דיכאון.

בתחילת כל תהליך של פסיכותרפיה בין-אישית (באנגלית: Interpersonal Psychotherapy), מטופלים מתבקשים לקבוע אילו מבין ארבעת התחומים הבעייתיים תורמים הכי הרבה לתחושת הדיכאון האישית שלהם.

לאחר שנקבעו הסוגיות עליהן המטופלים מעוניינים לעבוד, ניתן להתקדם לעבור שלב בריפוי וההתמודדות עם התחום הבעייתי בחייהם.

פסיכותרפיה בין אישית IPT

טיפול IPT - סוגיות מרכזיות

כאמור, פסיכותרפיה בין-אישית מכירה בארבע סוגיות בעייתיות מרכזיות התורמות להתפתחותן והתמשכותן של הפרעות דיכאוניות אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים. ראשית, הסוגיה הנפוצה ביותר בגינה אנשים נדרשים לפנות לטיפול בדיכאון הינה צער לא פתור.

אף על פי שאובדן של בן משפחה או חבר קרוב הינו תמיד דבר קשה, עבור חלק מבני האדם מדובר בסוגיה מאתגרת במיוחד, כאשר קיים קו דק המבדיל בין תהליך נורמטיבי של אבל ובין צער בלתי פתור העשוי לפגוע באופן משמעותי בחייהם של אנשים.

בעת שאדם חווה תהליך נורמטיבי של צער ואבל, הוא צפוי להיות מסוגל לחזור לתפקוד תקין או לכל הפחות יחסית תקין תוך מספר חודשים מיום האובדן, גם אם הוא עדיין מתמודד עם עצבות כרונית וקושי בעיבוד רגשות.

לעומת זאת, צער לא פתור מתאר תחושת צער מעיקה הנמשכת זמן רב לאחר חווית האובדן או צער עז הממשיך להשפיע על האדם עוד זמן ממושך לאחר שחוזר לתפקד.

שנית, מחלוקות בין-אישיות מתרחשות כשלמטופלים ולאנשים משמעותיים בחייהם, כמו בני זוג, הורים, חברים קרובים או עמיתים לעבודה, יש ציפיות שונות ולעתים קרובות אף סותרות לגבי התפקידים האישיים של כל פרט במערכת היחסים הייחודית להם.

שלישית, תסמינים של דיכאון קליני שכיחים מאוד בקרב אנשים הנמצאים בתקופות של מעברים גדולים הכוללים שינויים משמעותיים בתפקידים, כגון הפיכה להורה בפעם הראשונה, גירושין או פרישה לגמלאות ממקום העבודה, אשר עשויים להשאיר אנשים רבים חסרי אונים וחסרי ביטחון לגבי אופן התמודדותם.

רביעית, במידה ולכם או לילדכם יש היסטוריה של בעיות ביצירה ושימור קשרים בין-אישיים בריאים, זה ככל הנראה קשור להתדרדרות שחלה בבריאותם הנפשית וברווחתכם הכללית. תחום בעייתי זו, המכונה על ידי מטפלי IPT ליקויים בין-אישיים, כולל גם בידוד חברתי וניהול מערכות יחסית לא בריאות ולא מספקות.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

טיפול IPT לעומת טיפול פסיכודינמי

טיפול בין-אישי מבוסס על ההנחה ששיפור דפוסי התקשורת הבין-אישית של האדם עם אנשים אחרים יועיל ליכולת ההתייחסות לאחר ולהתמודדות עם צער או אובדן, כמו גם לבריאות הנפשית ולרווחה הכללית.

בעוד עם הופעתו טיפול IPT הושפע מאוד מפסיכותרפיה פסיכודינמית בכך שהוא מתמקד מאוד ברגשות ויצירת קשר משמעותי בין מטפלים למטופלים, כיום ישנם הבדלים בולטים בין שתי הגישות.

למעשה, פסיכותרפיה בין-אישית שונה מפסיכותרפיה פסיכודינמית משום שהיא הרבה יותר ממוקדת בהווה ושמה דגש על הקונפליקטים הרגשיים והקשרים הבין-אישיים הנוכחיים של המטופלים במקום על בחינה עמוקה של מקורות התסמינים הגופניים והנפשיים שלהם.

מעבר לכך, מטפלי IPT עושים שימוש גם בטכניקות של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), אולם סוקרים את דפוסי המחשבה וההתנהגות שאינם הולמים רק כשהם קשורים ליחסים בין-אישיים.

מכיוון שטיפול בין-אישי מוגבל בזמן ובדרך כלל נמשך כ-14 שבועות, מדובר באפשרות שמטופלים רבים בוחרים בה, כאשר מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות ברחבי העולם גילו שמשך הזמן הקצר יחסית שאורך טיפול IPT מסייע למטופלים להתמיד במפגשים הטיפוליים, על אחת כמה וכמה בהשוואה לגישות טיפול לטווח ארוך בהן מטופלים רבים נוטשים באמצע התהליך.

בנוסף, סוג זה של פסיכותרפיה פחות מונחה מגישות טיפוליות אחרות, אם כי עדיין ישנה מסגרת מקובלת לטיפול.

טיפול IPT

פסיכותרפיה בין אישית - שלבים בתהליך הטיפול

תהליך של טיפול IPT כולל בדרך כלל שלושה שלבים מרכזיים. בשלב הראשון, האורך כ-3 מפגשים, מטפלים לומדים להכיר את המטופלים, להעריך את תסמיניהם ולבחון את ההיסטוריה החברתית והבין-אישית שלהם, כשהמטרה הינה לזהות דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים, להבין את ציפיותיהם של המטופלים ולאתר את התחומים הבעייתיים בחייהם.

בהמשך, בשלב השני, הנפרס על פני מספר שבועות, מטפלים מסייעים למטופלים ליישם טכניקות התמודדות בריאות הקשורות באופן ישיר לתחומים הבעייתיים שזוהו בתחילת התהליך.

לאחר מכן, בשלב השלישי והאחרון, מטרתם של מטפלי IPT היא לעזור למטופלים לבנות תוכנית שתאפשר את שימור ההישגים למשך זמן רב לאחר סיום התהליך. במרבית המקרים, שלב זה משמש גם על מנת להתייחס לסוגיות נוספות שהתעוררו תוך כדי הטיפול.

יש לציין, כי פסיכותרפיה בין-אישית כוללת לרוב שעורי בית הניתנים להכנה או ביצוע בין מפגש למפגש והערכה מתמשכת של התקדמותם של המטופלים והימשכות התסמינים.

בשל כך, מטופלים הפונים לטיפול IPT (Interpersonal Psychotherapy) צריכים להיות בעלי מוטיבציה פנימית גבוהה להצלחה ולהיות מוכנים לבחון את תפקידם האישי בבעיות הנוכחיות כדי לאפשר את הצלחת התהליך.

אף על פי שטיפול בין-אישי פותח לצורך טיפול בהפרעה דיכאונית מז'ורית (MDD), מחקרים קליניים רבים גילו שהוא יכול לעזור גם לאנשים המתמודדים עם הפרעות פסיכולוגית נוספות.

כמו כן, טיפול IPT נחשב לגישה מגוונת וגמישה של פסיכותרפיה ועושים בו שימוש כטיפול נפשי בטווח רחב של אבחנות נפשיות, כולל הפרעות חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, דיסתימיה, התמכרויות, הפרעה דו-קוטבית, דיכאון אחרי לידה, הפרעת חרדה חברתית והפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD).

מכון לטיפול IPT

טיפול IPT - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, פסיכותרפיה בין-אישית נערכת על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפסיכותרפיה בין-אישית בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: