תוכן עניינים

 • אבחונים לילדים ומתבגרים
 • מתי מומלץ לפנות לאבחון עם ילדים?
 • אבחון פסיכודידקטי לילדים
 • אבחון פסיכולוגי לילדים
 • אבחון דידקטי לילדים
 • אבחון הפרעת קשב וריכוז (BRC) לילדים
 • אבחון לקויות למידה לילדים
 • אבחון ילדים מחוננים
 • סיבות נוספות לפנות למכון אבחון
 • אבחונים לילדים ומתבגרים

אבחון הינו הצעד ההכרחי הראשון על מנת להבין מה קורה לילד או לנער המתבגר שלכם. בראיון הראשון, הוריו של הילד חושפים בפירוט רב את סיבת ההתייעצות וכל הנתונים המתייחסים אליה. לאחר ראיון זה, מתחיל הקשר הראשון עם הילד. מספר פגישות האבחון ייקבע על פי הצורך, במטרה להכיר את הילד ולהבין את קשייו, על ידי העברת מבחנים שיתרמו מידע חיוני עליו, על נקודות החוזק, חולשותיו ומצוקתו. ראיון סופי עם ההורים מסייע בהפחתת המתח והלחץ ועוזר להבין מה קורה לילד שלכם ומהי הדרך הטובה ביותר לעזור ולתמוך בו.

מתי מומלץ לפנות לאבחון עם ילדים?

הורים רבים מתלבטים האם ומתי עליהם לפנות עם ילדיהם לאבחון פסיכולוגי, דידקטי או פסיכודידקטי. זכרו כי כל ילד הוא שונה מבחינת הצרכים והיכולות שלו, אך ריכזנו עבורכם מספר סימנים המעידים על כך שילדכם עשוי להיות זקוק לאבחון:

 • ילדכם מגלה בעיות התנהגותיות או רגשיות הקשורות לבית הספר או לבית
 • ילדכם לא אוהב ללכת לגן או מגלה סרבנות בית ספר באופן עקבי
 • הציונים של ילדכם טובים בכל התחומים למעט אחד או שניים, כגון מתמטיקה או אנגלית
 • ילדכם משקיע מאמץ רב בלמידה, אך הציונים אינם משקפים זאת
 • ילדכם אינטליגנטי, אך בשל דחיינות וכישורי תכנון לקויים, הוא לא מצליח להגיש את שיעורי הבית והמטלות שלו בזמן
 • המורה של ילדכם ציינה ביום הורים שהוא צריך לשים לב יותר או להישאר ממוקד יותר בכיתה
 • בהתאם לתפקודו והתנהלותו, אתם חושבים שילדכם ירוויח מהתאמות בתנאי הלמידה וההיבחנות במסגרת בית הספר

אבחון פסיכודידקטי לילדים

כל ילד הוא יוצא דופן וכל מוח אנושי הוא שונה. לכל מוח יש מרכיבים שלא עובדים טוב כמו אחרים, ולחלק מהמוחות יש חלקים שלא עובדים טוב בכלל. לכן, עבור כל הילדים חשוב לעבור אבחון ולקבוע מהן החוזקות והחולשות שלהם, כדי שניתן יהיה ללמד אותם כראוי ולקבל את ההתאמות והתמיכה המקצועית הדרושות להם להצלחה אקדמית והצלחה בחיים.

אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות אבחון פסיכודידקטי. בשונה ממבחנים סטנדרטיים המועברים במסגרת בית הספר, אבחון פסיכודידקטי לילדים נערך אחד-על-אחד ונעשה בו שימוש במגוון כלים כדי לקבל הערכה מקצועית מקיפה של הכישורים האקדמיים ויכולותיו הקוגניטיביות של ילדכם. כהורים, חשוב לקבוע לא רק כמה ילדכם למד, אלא כיצד הוא לומד ומתמודד עם משימות הדורשות פתרון בעיות.

אבחון פסיכודידקטי מתבצע על ידי פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים. בנוסף לכך שהאבחון ייראה כיצד ילדכם לומד, הוא יכול לספק אבחנה של לקויות למידה (דיסקלקוליה, דיסלקציה, דיסגרפיה), הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ולקות התפתחותית וכן לזהות כל בעיה חברתית, רגשית, התנהגותית או פסיכולוגית אחרת. התוצאה החשובה ביותר של האבחון הן ההמלצות המקיפות להורים ולצוות בית הספר.

במרבית המקרים, אבחון פסיכודידקטי לילדים נערך באופן פרטי. חשוב לציין, כי רק פסיכולוג רשום, בעל תואר שני בפסיכולוגיה וניסיון בעבודה עם ילדים ומתבגרים, רשאי לערוך אבחון פסיכודידקטי לילדכם. הבדיקה המלאה תדרוש בדרך כלל יום שלם, לפחות, מה שיאפשר לפסיכולוג להעביר את כל המטלות הדרושות ולצפות בהתנהגות וביכולת הקשב של ילדכם, כפי שהיא במהלך יום לימודים.

אבחון פסיכולוגי לילדים

אבחון פסיכולוגי עשוי להידרש אם ילדכם נאבק כדי לעמוד בקצב של בית הספר. כמו כן, נדרשת הערכה פסיכולוגית כדי לקבוע האם ילדכם זקוק למשאבי תמיכה נוספים במסגרת בית הספר, כגון סייעת צמודה, טיפול רגשי או התאמות בתנאי הלמידה והבחינות. במהלך האבחון, פסיכולוג ילדים יעריך את מנת המשכל (IQ) של הילד ותפקודו הקוגניטיבי והרגשי.

הערכת פסיכולוגית נדרשת גם לצורך אבחון דיסלקציה או דיסקלקוליה והיא מסייעת למרפאות בעיסוק כדי לאשר אבחנה של דיספרקסיה התפתחותית (DCD) אצל ילדים. אבחון פסיכולוגי יכול גם לקבוע האם ילד סובל מקשיי למידה או הוא בעל פוטנציאל שכלי נמוך, והוא כולל בדיקה של יכולות קוגניטיביות, הערכה של מצבו הרגשי של הילד והכישורים החברתיים שלו.

תהליך של אבחון פסיכולוגי לילדים משתנה באורכו, אולם בממוצע הוא לוקח מספר שעות מכיוון שהוא מקיף מאוד. חוות הדעת הכתובה תהיה מוכנה שבועות ספורים לאחר הבדיקה, והיא תכלול היסטוריה רלוונטית ואת ממצאי הבדיקות, המסקנות וההמלצות להמשך תהליך הבירור והטיפול בכל תחומי הקושי שעלולים להתעורר.

פסיכולוג ילדים צריך לקבל מידע רקע רלוונטי מההורים, מבית הספר ומכל מקור מהימן אחר. המסקנות וההמלצות נכתבות על בסיס שילוב של ההיסטוריה המדווחת והביצועים במבחנים השונים שילדכם עבר במהלך האבחון.

אבחון דידקטי לילדים

אבחון דידקטי עוזר לקבוע מהן לקויות הלמידה של הילד, עד כמה הן חמורות ומהי ההתערבות המקצועית הדרושה כדי למנוע את החמרת הקשיים. למעשה, אבחון דידקטי הוא חלק חשוב בתהליך של אבחון לקויות למידה בילדים ומסייע לקבוע אם הם זכאים לשירותי חינוך מיוחד במסגרת בית הספר, כגון שעות שילוב.

אתם עלולים לפחד שילדכם יאובחן כסובל מלקויות למידה, אך ככל שתקדימו לזהות את הבעיה, כך ילדכם יוכל לקבל את העזרה המקצועית הדרושה לו במהירות רבה יותר, מה שיסייע להפחית את השפעת לקות הלמידה על התנהגותו והישגיו האקדמיים בבית הספר.

ביום האבחון, תיערך שיחה מקדימה עם מאבחנת דידקטית, בה תישאלו על ההיסטוריה ההתפתחותית והחינוכית של ילדכם. מטרת השיחה היא להבין מתי הגיע ילדכם לאבני דרך התפתחותיות שונות והאם הוא סובל מבעיות גופניות, מוגבלויות, בעיות בריאותיות או מקבל טיפולים רפואיים או התפתחותיים. לעתים תתבקשו למסור לצוות החינוכי של בית הספר שאלונים שיכולים לספק מידע נוסף אודות התפתחות ילדכם ותפקודו כתלמיד.

אבחון דידקטי כולל בתוכו מגוון רחב של מבחני הישג אשר יקבעו את רמת המיומנויות האקדמיות הנוכחיות של ילדכם. אבחון דידקטי עשוי להעריך את רמת הקריאה, המתמטיקה והשפה הכתובה, כמו גם תחומים אחרים, כגון קשב, זיכרון ותפיסה. חשוב לזכור, כי במרבית המקרים יש צורך לערוך גם אבחון פסיכולוגי, הכולל הערכה של רמת האינטליגנציה (IQ) ותפקודים נוספים.

אבחון לקויות למידה לילדים

לקויות למידה עשויות להיות קשות לאבחון, מכיוון שאין רשימת תסמינים אחת מכריעה שמתאימה לכל ילד וילד. כמו כן, ילדים רבים מנסים, לעתים מצליחים, להסתיר את הבעיה. כהורים, ייתכן שלא תבחינו במשהו ברור יותר מתלונות תכופות על שיעורי הבית או ילד שאינו רוצה ללכת לבית הספר.

יחד עם זאת, הדברים הבאים יכולים להיות סימנים המעידים על צורך בפנייה לאבחון לקויות למידה: חוסר התלהבות מקריאה או כתיבה, בעיות בשינון חומרי למידה, עבודה בקצב איטי מאוד, קושי בהקשבה להוראות או להישאר ממוקדים במשימה, קושי בהבנת רעיונות מופשטים, חוסר תשומת לב או יותר מדי תשומת לב לפרטים ומיומנויות חברתיות ירודות.

במידה ואתם חושדים שילדכם סובל מלקויות למידה, דברו עם רופא הילדים או מחנכת הכתה על אבחון לקויות למידה. ייתכן שיהיה צורך לפנות למספר אנשי מקצוע לפני שתקבלו אבחנה מבדלת, כאשר מומחים אלה עשויים לכלול פסיכולוגית ילדים, מרפאה בעיסוק או קלינאית תקשורת, בהתאם לקשיים שילדכם חווה. הן יבצעו מגוון בדיקות והערכות כדי לרדת לשורש הבעיה ולהציע לכם דרכי טיפול בלקויות הלמידה.

אבחון הפרעת קשב וריכוז (ADHD) לילדים

אין מבחן אחד שבעזרתו יכולים לאבחן הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים. האבחנה אם ילד סובל מ-ADHD צריכה להיעשות על ידי רופאים מומחים, כגון פסיכיאטר או נוירולוג ילדים. כיום יש גם מספר רופאי ילדים אשר מוסמכים לאבחן הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים.

למעשה, האבחנה מתבצעת על סמך השוואות התסמינים של ילדכם לתסמינים המזוהים עם ADHD ומשך הזמן שהוא סובל מהם. הם גם בודקים האם ההתנהגות שאתם מתארים מתרחשת במגוון מצבים, כגון בבית ובבית הספר. לעתים קרובות, כחלק מתהליך האבחון, ילדכם יופנה לבדיקת קשב ממוחשבת (למשל, BRC).

לצורך אבחון הפרעת קשב וריכוז בילדים, חלק מהתסמינים שילדכם חווה צריכים להיות קיימים לאורך חצי השנה האחרונה לכל הפחות. מסיבה זו, חשוב שהרופא או איש המקצוע אליו אתם פונים יקדישו את מירב תשומת הלב בכם ובילדכם כדי לקבל הבנה מלאה ונכונה של התסמינים שלו.

אבחון ילדים מחוננים

כהורים, אנו אוהבים לחשוב שילדינו נמצאים בראש העקומה בכיתה ובחיים. יחד עם זאת, כמה מאתנו יכולים לומר בכנות שהם יודעים שהם הבחינו בסימנים או במאפיינים של ילדים מחוננים אצל בנם או בתם?

במקרים רבים, המורים בבית הספר הם הראשונים להעלות את הסברה שילדכם עשוי להיות מחונן, מכיוון שיש להם קבוצה גדולה של ילדים בגיל דומה להשתמש בהם כהשוואה. ללא עזרה כזו, קביעה אם תלמיד מחונן עשויה שלא להיות כל כך קלה, אך ישנם מספר סימנים שתוכלו לחפש אצל ילדכם, כולל:

 • למידה מהירה ללא צורך בהנחיות או עם צורך מועט ביותר
 • יכולת לזכור מידע רב במהירות ובבהירות
 • שימוש בדקדוק ובדיבור מתקדמים מאוד ביחס לגיל
 • העדפת תרגילים הדורשים פתרון בעיות וחידות במקום משחקי חוץ
 • נטייה לחלום בהקיץ לעתים קרובות למדי
 • נטייה לשאול שאלות גישוש

אבחון מחוננים כרוך בקבלת רקע על ילדכם והיכרות עמו, כך שהוא ירגיש בנוח עם הפסיכולוגית במכון האבחון. לאחר מכן, יועבר לכל הפחות אבחון פסיכולוגי הכולל הערכה של רמת האינטליגנציה (IQ). בסיום התהליך, תתקיים שיחת משוב עם הורי הילד ותימסר חוות הדעת הכתובה הכוללת את ממצאי האבחון, סיכום והמלצות.

סיבות נוספות לפנות למכון אבחון

  • אבחון לפסיכומטרי, השלמת בגרויות ולימודים אקדמיים
  • אבחון למבחני הסמכה של לשכת עורכי הדין, לשכת השמאים, רשות שוק ההון ועוד
  • אבחון בשלות לכתה א'
  • אבחון לצורך וועדת השמה או וועדת שילוב
  • אבחון לצה"ל או לבתי משפט
  • אבחון להשמה או הוצאה ממסגרת חוץ ביתית
  • אבחון לתלמידים וסטודנטים ישראלים או דוברי עברית הלומדים בחו"ל
  • אבחון לתלמידים וסטודנטים זרים הלומדים בישראל
  • אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחונים לילדים ומתבגרים – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחונים נערכים על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון בגבעתיים - חייגו 03-5730282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.