תוכן עניינים

 • הכנה לכיתה א' - הקדמה
 • באילו תחומים באה לידי ביטוי הכנה לכיתה א'?
 • כיצד הורים יכולים לעזור לילדיהם בהכנה לכיתה א' ?
 • קבוצת הכנה לכיתה א'
 • הכנה לכיתה א' - סיכום

הכנה לכיתה א' - הקדמה

אנו מתקרבים לסוף שנת הלימודים, כאשר ילדים רבים מסיימים את גן חובה ובשנת הלימודים הבאה ישתלבו בבית הספר. מעבר ממסגרת קטנה למסגרת גדולה, ממסגרת של משחקים למסגרת של לימודים ומסביבה מוכרת עם מעט מבוגרים קבוצת ילדים בני אותו גיל לסביבה זרה עם הרבה מבוגרים.

הכניסה לכיתה א' הינה מעבר חשוב מאוד בחייו של ילדכם וזו התקופה בשנה בה הורים לילדי גן חובה שואלים את עצמם האם ילדיהם מוכנים לעלות לכיתה א'.

במידה ורשמתם את ילדכם לכיתה א', אך אתם לא מרגישים בטוחים כפי שאתם צריכים להיות לגבי מוכנותו לדרישות בית הספר, מומלץ לשקול פנייה להכנה לכיתה א'.

מדובר בהחלטה חשובה עבור הורים, אולם חשוב לזכור כי הגננת של ילדכם היא בעלת ההערכה הטובה ביותר האם ילדכם יכול לענות על הציפיות החברתיות והאקדמיות של בית הספר.

הקשיבו לעצות שניתנו לכם על ידי הגננת משום שהן בעלות הכשרה וניסיון בהתפתחות בילדות המוקדמת.

התחושות שהורים חווים לקראת העלייה של ילדיהם לכיתה א', לעתים אפילו חרדה, הן צפויות כי הן משקפות את הקשר הרגשי העז שיש לכם עם ילדכם. כפי שכולנו כבר יודעים, להיות הורה זה להחליט שהלב שלך יסתובב מחוץ לגופך.

הניסיון מלמד כי מרבית ההורים שואלים את עצמם את אותן השאלות: האם הילד שלי ישתעמם במידה ואשאיר אותו בגן חובה שנה נוספת ? האם הילד שלי מספיק בוגר מבחינה רגשית כדי להתמודד עם כל הדרישות של בית הספר ? האם הילד שלי יוכל לעמוד בקצב ההתקדמות של כיתה א' ?

חשוב לזכור, כי חמשת השנים הראשונות של החיים הן הקריטיות ביותר בתהליך ההתפתחות של ילדים, כאשר החוויות המוקדמות ביותר של ילדים צעירים משפיעות למעשה על התפתחות המוח ומקיימות את הקשרים העצביים אשר מספקים את היסודות לרכישת שפה, חשיבה, יכולת לפתרון בעיות וכישורים חברתיים, התנהגותיים ורגשיים. בשל כך, חשוב מאוד שנכין ונפתח את הפוטנציאל של ילדינו ואת יכולתם ללמוד בשלב זה.

הכנה קבוצתית לכתה א

באילו תחומים באה לידי ביטוי הכנה לכיתה א' ?

מוכנות לכיתה א' באה לידי ביטוי בארבעה תחומים עיקריים:

 • יכולת קוגניטיבית

בשלות שפתית, בשלות חשבונית, יכולת להקשיב ולהתרכז, זיכרון ועוד.

 • יכולות מוטוריות

אחיזת עיפרון, תיאום עין-יד, זיהוי צורות ויכולת להעתיק אותן, שליטה בתנועות גוף, מוטוריקה גסה ועוד.

 • מוכנות חברתית

יכולת לשחק עם ילדים אחרים, יכולת לוותר לאחר, יכולת לעבוד בקבוצה ועוד.

 • מוכנות רגשית

קבלת סמכות וחוקים, יכולת לדחות סיפוק מיידי, יכולת להכיל תסכול, יכולת הבעת רגשות, התנהלות עצמאית ועוד.

כיצד הורים יכול לעזור לילדיהם בהכנה לכיתה א' ?

למרות ההנחה הרווחת שהחופש הגדול "ארוך מדי", ילדינו חוזרים לבית ספר לפני שאנחנו בכלל מודעים לכך. במידה וילדכם מתרגש לקראת השנה החדשה או חש חרדה לקראתה, תקופה זו תמיד תתארך בהתאם.

הכנו עבורכם רשימת טיפים שיסייעו לכם, כהורים, לעזור לילדכם להגיע מוכנים נפשית לשנת הלימודים הקרבה, עת כניסתם לבית הספר החדש:

 • שוחחו על כיתה א' בשלב מוקדם ולעתים קרובות

זה אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לדבר ולהקשיב לילדכם על היום הראשון שלהם בבית הספר. שאלו אותם מהן מחשבותיהם ומה לדעתם צפוי להיות בבית הספר, כך תוכלו להבחין האם יש להם חששות ספציפיים ויהיה לכם די זמן על מנת לטפל בהם במהלך השבועות הקרובים. כמו כן, זכרו כי זה נורמלי לחלוטין שילד יחווה התקף עצבנות ואף קושי להיפרד מכם ביום הראשון ללימודים.

 • לכו עם ילדכם ליום הפתוח של בית הספר

במידה ובית הספר של ילדכם מארח יום פתוח, נצלו זאת! ילדים מודאגים לעתים קרובות מכיוון שהם לא יודעים כיצד להגיע לשירותים, היכן אוכלים צהריים או איך להגיע ללוקר (תא) שלהם. במידה ובית הספר של ילדכם אינו מקיים יום פתוח או שלא מתאפשר לכם להגיע ליום זה, שאלו את מחנכת הכיתה האם יהיה זה אפשרי להגיע יחד עם ילדכם לבקר אותה. בדרך כלל, המורים נמצאים בבית הספר ומתכוננים גם הם לקראת שנת הלימודים החדשה.

 • היפגשו עם מחנכת הכיתה

עבור ילדים רבים, התהייה האם הם יאהבו את מחנכת הכיתה שלהם עשויה להוות מקור גדול של פחד וחרדה. במידה וילדכם לא יחוש בנוח בכיתה עם מורתו, סביר להניח שהוא יהיה פחות מוכן ללמוד. בשל כך, מרבית המורים יהיו זמינים עבורכם לשיחת טלפון או להתכתבות באי-מייל, זאת כמובן במידה וביקור בבית הספר אינו אפשרי.

 • קראו ספרים וצפו בסרטים מצוירים חינוכיים

באמצעות קריאת ספרים וצפייה בסרטים בעלי נרטיב חינוכי, תוכלו לעזור לילדכם לקרוא וללמוד איך צפוי להיות מורכב יום לימודים טיפוסי ומה הם צפויים ללמוד בבית הספר.

 • הגדירו אזור לשעורי בית ותאמו ציפיות

חשוב מאוד להגדיר מקום ספציפי עבור ציוד בית הספר וכן להכין מראש אזור ללא הסחות דעת המיועד להכנת שעורי הבית. הסדירו מבעוד מועד זמנים קבועים להכנת שעורי בית ולמידה על מנת לסייע לכם ולילדכם בתיאום הציפיות ובניהול שגרת לימודים טובה.

 • קחו אותם עמכם וקנו יחד את הציוד לבית הספר

ילדים יהיו נרגשים יותר להשתמש בציוד בית הספר שלהם באם הם בחרו אותם יחד עמכם. פעולה פשוטה זו תעזור להם להרגיש מוכנים יותר וכן תספק עבורם הזדמנות לדבר על האופן בו יעשה שימוש בציוד החדש בשנת הלימודים הקרובה.

 • תרגלו את השגרה החדשה

ילדים, כמו גם מבוגרים, יכולים להפיק תועלת מתרגול השגרה החדשה שלהם, תרגלו את שגרת הבוקר שלכם "על יבש" וראו כמה זמן לוקח לכם ולילדכם מרגע שהתעוררתם ועד היציאה מדלת הבית. התרגול לא רק שיעזור לכם לחזות מראש כמה מוקדם אתם וילדכם צריכים לקום, אלא ילדכם גם יפיק תועלת מכך שילמד מה צפוי לו בכל יום בשבוע.

כהורים, חשוב לזכור כי היום הראשון של בית הספר עשוי לכלול גילויי עצבנות. מצב זה הינו נורמלי לחלוטין ויכול להיפתר במהירות על ידי הכנה נפשית של ילדכם לקראת היום הגדול. כמו במקרים רבים, דאגותיהם של הילדים קשורות כנראה לפחד מהלא נודע ולכן הצגה ושיחה על היכן הדברים עומדים ומה יהיה השוני בין גן חובה לכיתה א' יעזרו מאוד בהפחתת החששות של ילדכם לקראת כניסתו לבית הספר.

קבוצת הכנה לכיתה א'

הכניסה לכיתה א' מלווה בחששות רבים ובהסתגלות למסגרת חדשה, הן מצד הילדים והן מצד ההורים. הכנה נכונה לכיתה א' מפחיתה את החששות, מעלה את הבטחון העצמי ועוזרת לילדים להצליח!

במכון דרור, מתקיימות מדי שנה קבוצות הכנה לכיתה א' לחיזוק מיומנויות הלמידה בכל תחומי הידע הנדרשים, כאשר הקבוצה מועברת על ידי גננת מוסמכת בכירה, בעלת 30 שנות ניסיון, תואר שני בחינוך עם התמחות בחינוך מיוחד + הוראה מתקנת בעברית לגיל הרך.

קבוצת הכנה לכיתה א' במכון דרור כוללת 4-5 ילדים בלבד ואורכת 10-12 מפגשים המתקיימים בשעות אחר הצהריים בגבעתיים, כאשר מטרות הקבוצה הינן הקניית הרגלי למידה והכנה רגשית וקוגניטיבית. במהלך הקבוצה, נעבוד על לימוד וכתיבת האותיות, כולל אות פותחת וסוגרת, הברות, חלוקת המילה לצלילים, הכנת בסיס לקריאה ולימוד עיצורים ותנועות. בנוסף, נכין את ילדכם להתנהלות בכיתה עם המורה והתלמידים האחרים, יצירת תרבות שיח והתנסות בקריאה וכתיבה בתוך חוברת, אחיזת עיפרון ועוד.

קבוצות הכנה לכתה א

הכנה לכיתה א' - סיכום

הפידבק שאנו מקבלים מהורים של ילדים שעברו במכון הכנה לכיתה א' מתאר את הקבוצה כחוויה חיובית, מכיוון שהתרגול הנלמד נעשה באמצעות משחקים רבים ובאווירה נעימה וכיפית. בזכות הקבוצה הקטנה, הילדים זוכים ליהנות מאימון קבוצתי עם דגש אישי. היזהרו ממקומות אשר מציעים הכנה לכיתה א' בקבוצות של 8-12 ילדים או שמקיימות מספר מצומצם של מפגשים!

למידע נוסף ולקביעת מועד להכנה לכיתה א' בגבעתיים - חייגו 03-573-0282 או מלאו השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.