תוכן עניינים

טיפול פסיכולוגי - הקדמה

כהורים, תקוותנו הגדולה ביותר היא שלילדים שלנו תהיה ילדות נהדרת וחסרת דאגות, בה הם ילמדו את כישורי החיים הנדרשים כדי לפרוח כמבוגרים בעולם. יחד עם זאת, בדיוק כמו בקרב המבוגרים, ילדים עשויים לחוות אתגרים ומחסומי דרכים במהלך חייהם, בהם תמיכה מקצועית יכולה לעזור.

ילדים מתמודדים לעתים עם קשיים התנהגותיים ורגשיים או עם הסתגלות לאירועי חיים מרכזיים, כאשר אתגרים אלו עשויים לגרום למצוקה גדולה בקרב ילדים ולהשפיע באופן משמעותי על חייהם ועל חיי משפחתם, כמו גם על התפקוד האקדמי והתפקוד החברתי. טיפול פסיכולוגי יכול לעזור ולתמוך בילדים ובבני נוער אשר עוברים זמנים קשים.  

טיפול פסיכולוגי לילדים

טיפול פסיכולוגי יכול לתת מענה לקשת רחבה של קשיים רגשיים והתנהגותיים, החל מהפרעות במצב הרוח ועד לנושאים הקשורים לבית הספר. רבים חושבים כי טיפול פסיכולוגי שמור רק למצבים של שינויים ואירועים משמעותיים בחיים או לבעיות נפשיות, אולם לא כך הדבר. האמת היא שטיפול פסיכולוגי עשוי למנוע מבעיות מינוריות להפוך לבעיות גדולות ומורכבות יותר. 

אין ילד או מתבגר שלא נתקל בקשיים שונים מעת לעת, אולם לעתים הם עשויים לחוות מצוקה משמעותית אשר עלולה לתפוח עד רמה בה חשוב ואף הכרחי לפנות לעזרה מקצועית. במידה והנכם חושבים שילדכם יכול להפיק תועלת משיחות עם פסיכולוג, אל תהססו לתאם פגישת ייעוץ עם מומחה. שוחחו על כך עם רופא הילדים שלכם או פשוט חייגו אלינו ישירות.

טיפול פסיכולוגי לילדים

טיפול פסיכולוגי למתבגרים

להיות ילד או נער מתבגר אף פעם לא היה דבר פשוט, כאשר מלבד דאגות בנושאים כמו דימוי גוף, תוצאות המבחנים והתמודדות עם לחץ חברתי, לבני הנוער של היום יש דאגה נוספת והיא כיצד הם נתפסים באינטרנט וברשתות החברתיות. זרם תמידי של תמונות וסרטונים המציגים חיים מושלמים וגופים מושלמים במדיה החברתית עשויים להוביל בני נוער לתחושות של חוסר ביטחון ותחושת נחיתות.

בני נוער עלולים לנקוט באסטרטגיות התמודדות לא יעילות כדי להתגבר על הלחצים שהם חווים ביומיום, כגון שימוש באלכוהול ובסמים או פגיעה עצמית. במצבים אלו, כמו גם בעת בעיות שכיחות אחרות, טיפול פסיכולוגי יכול לעזור מאוד לילדכם ולמשפחתכם להתמודד עם הקשיים ולעבוד בשיתוף פעולה כדי לקבוע מהי הדרך היעילה ביותר לצעוד קדימה. הגישה שלנו גמישה ומתאימה עצמה תמיד לצרכי הילד.

חשוב לציין, כי לעתים קרובות מספר מועט יחסית של פגישות עם פסיכולוג ילדים יכול להוביל לשינוי גדול לטובה ברווחה הכללית של ילדים, בני נוער ומשפחותיהם. למעשה, טיפול פסיכולוגי מטיב עם המטופלים בכך שהוא מסייע להם להיפגש ולשוחח על מגוון רחב של נושאים, החל ממערכות יחסים ועד שאלות לגבי הזהות המינית שלהם.

מתי ילדים ובני נוער מגיעים לטיפול פסיכולוגי ?

להלן רשימה של מצבים, בעיות וקשיים נפוצים בהם טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לילדים ומתבגרים:

 • סוגיות הקשורות לבית הספר ונושאים חברתיים

בריונות, ציונים שליליים במבחנים, חרדת בחינות, חרם חברתי, קליקות וסוגיות הקשורות למורים הם רק חלק מהנושאים החברתיים הרבים שילדים ובני נוער חווים במסגרת בית הספר. ילדים לעתים קרובות אינם בטוחים לאן, למי ומתי לפנות לעזרה בעת מצוקה. במקרים אלו, טיפול פסיכולוגי מספק לילדים ובני נוער תמיכה ומקנה להם מיומנויות אשר יעזרו להם לנווט בהצלחה בבית הספר.

 • הפרעות חרדה ופוביות

בעוד זה נורמלי לחלוטין שילדים ובני נוער ידאגו מדי פעם, חלקם עשויים לחוות חרדה באופן אינטנסיבי מדי. במידה וילדכם מתקשה לעמוד ולדבר מול חבריו לכתה או שהוא כל הזמן מודאג מכך שדברים רעים הולכים לקרות לו, לבני משפחתו או לסביבה, טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לילדכם ללמוד כיצד לנהל טוב יותר את הסימפטומים שהוא חווה וכן להפחית את רמת הלחץ והחרדה.

 • בעיות התנהגות וקושי בוויסות רגשי

השעיות תכופות מבית הספר, עבירות משמעת חוזרות ונשנות והתנהגות תוקפנית עשויות להיות רק סימפטומים של בעיות חמורות יותר בקרוב ילדים ובני נוער. במקרים אלו, טיפול פסיכולוגי יסייע לילדכם לחשוף בעיות רגשיות פוטנציאליות, מיומנויות ירודות ובעיות חברתיות אשר עלולות להשפיע על ההתנהגות שלו.

 • דיכאון

הפרעות במצב הרוח מתחילות לעתים קרובות במהלך גיל ההתבגרות ובמידה והן אינן מטופלות בזמן, דיכאון עשוי להימשך גם בתקופת הבגרות. במידה וילדכם נראה לאחרונה עצבני, עצוב ובנסיגה, הגיעה העת להתייעץ עם רופא הילדים שלכם או עם פסיכולוג ילדים מומחה. אבחנה מדויקת והתערבות מוקדמת ככל הניתן הם המרכיבים המרכזיים לטיפול פסיכולוגי יעיל עבור דיכאון בקרב ילדים ובני נוער.

 • הערכה עצמית נמוכה

בעוד שמרבית הילדים מתמודדים עם בעיות הקשורות לביטחון עצמי בשלב זה או אחר בתהליך ההתבגרות, חלק מבני הנוער חווים בעיות משמעותיות וחמורות בנושא ההערכה העצמית שלהם. חשוב להדגיש, כי ילדים החווים קשיים בהערכה העצמית אשר אינם זוכים לטיפול הולם נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מקשיים שונים, כגון שימוש בסמים או כישלון בלימודים. במצבים אלו, טיפול פסיכולוגי יסייע בשיפור יכולת ההערכה העצמית של ילדכם ובכך גם על תחושת המסוגלות העצמית שלו.

 • מתח ולחץ

ילדים ובני נוער עשויים להיות מתוחים ממצבים מסוימים באופן בלתי רגיל, כאשר לעתים קרובות מדובר בלחץ הנובע מרצונם להצליח במבחן או מחששות לגבי מה לעשות אחרי בית הספר, בשעות אחר הצהריים. במקרים אחרים, מדובר בקושי בהסתגלות למעברים ושינויים בחיים. במידה והלחץ שילדכם חווה גובה ממנו וממשפחתו מחיר משמעותי, טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לו לרכוש מיומנויות מוצלחות לניהול לחץ וחרדה אשר ישמשו אותו היטב לאורך חייו.

 • צער ואובדן

ילדים ובני נוער מתמודדים עם אובדן מעט שונה מכפי שמבוגרים מתמודדים עמו, כך שאובדן של אדם אהוב (הורה, אח, חבר) יכול להוות אירוע קשה במיוחד עבור נער אשר נמצא בגיל ההתבגרות. במצבים אלו, טיפול פסיכולוגי יעזור לילדכם לעשות סדר ברגשות שלו ולעבד את האובדן שחווה.

טיפול פסיכולוגי לילד

 • טראומה

חוויה של כמעט מוות, תקיפה מינית או אירועים טראומטיים אחרים יכולים להשפיע על ילדים או בני נוער למשך כל החיים, כאשר התערבות מוקדמת ככל הניתן הינה המפתח בכדי לעזור לילד או לנער להתאושש מהנסיבות הטראומטיות. במצבים אלו, טיפול פסיכולוגי יסייע בעיבוד החוויה, בהגברת חוסנו של ילדכם ובהפחתת ההשפעה של האירוע הטראומטי על חייו.

 • בעיות התמכרות לחומרים מסוכנים

למרבה הצער, סמים ואלכוהול עלולים להוות בעיה רצינית מאוד עבור בני נוער. פסיכולוג ילדים מומחה בעבודה עם בני נוער הסובלים מהתמכרות לחומרים מסוכנים יכול לבצע הערכה של צריכת החומרים של ילדכם המתבגר ולעזור לכם לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר עבורו. במצב אלו, טיפול פסיכולוגי פרטני, טיפול משפחתי, גמילה או תהליך טיפולי הכולל שהייה מחוץ לבית עשויים להישקל כאופציות, זאת בהתאם לרמת החומרה של ההתמכרות של המתבגר שלכם.

 • עבירות על החוק

גניבה, שתיית אלכוהול מתחת לגיל המותר בחוק או אלימות הינם רק כמה מהסיבות בגינן ילדים ובני נוער מסתבכים עם החוק. לעתים קרובות, בני נוער מחויבים לפנות לייעוץ וטיפול פסיכולוגי על ידי שירות המבחן לנוער או על ידי הוריהם. במצבים אלו, טיפול פסיכולוגי יאפשר לילדכם לרכוש כלים שיסייעו לו בניהול כעס ותוקפנות וכן בקבלת החלטות בריאות יותר במהלך חייו, כך שניתן יהיה למנוע עבירות נוספות על החוק.

 • ילדים הסובלים מהפרעות ומחלות שונות

כולל: הפרעת קשב וריכוז (ADHD), רצף הספקטרום האוטיסטי, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD), הפרעות אכילה והסתגלות למחלות ומתחים הנוגעים לבעיות בריאותיות פיזיות.

במידה והנכם שוקלים לפנות לטיפול פסיכולוגי עבור ילדכם, לכו על הצד הבטוח ופנו לייעוץ אצל פסיכולוג ילדים מומחה. ייתכן וילדכם לא יהיה מעוניין בטיפול פסיכולוגי, אך אל דאגה, בני נוער רבים מהססים לדבר עם מישהו אחר על בעיותיהם. זה התפקיד שלנו, הפסיכולוגים, ליצור עבורם מרחב בטוח ולאפשר להם לדבר ולהביע את מצוקתם.

עודדו את ילדכם לנסות זאת, אפילו למספר מועט של פגישות. לאחר מכן, ייתכן ותוכלו לאפשר לו להחליט לבד האם להמשיך ולהיפגש עם הפסיכולוג. במידה וילדכם מסרב בתוקף להתחיל טיפול פסיכולוגי, כדאי שתשקלו לפנות לייעוץ פסיכולוגי. הדרכת הורים תאפשר לכם לקבל רעיונות חדשים ולרכוש מיומנויות אשר יאפשרו לכם לעזור לילדכם להתמודד טוב יותר עם קשייו.

טיפול פסיכולוגי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול הפסיכולוגי נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול פסיכולוגי בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.