מכון-דרור-לוגו

תפריט

ערך עצמי נמוך: המדריך המלא על תהליך בניית ערך עצמי גבוה

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה ערך עצמי ולמה הוא כל כך חשוב?

גם ילדים שעושים את צעדיהם הראשונים במסגרות החברתיות וגם מנהיגי המעצמות החזקות בעולם – כולנו מתמודדים עם אתגרים שקשורים לערך עצמי נמוך (או גבוה) מדי. שמעון פרס ז"ל אמר פעם ש"כל אדם רוצה להרגיש נאהב" ובכך חשף שגם הוא התמודד בחייו עם אתגרים הקשורים בערך העצמי שלו.

ההגדרה הרשמית של ערך עצמי היא האופן שבו אדם תופס את עצמו ומתקשר עם עצמו. מחקרים מראים כי תחושת הערך העצמי משפיעה רבות על הבריאות הגופנית והנפשית, הקריירה, מערכות היחסים בחיינו ובעצם על כל היבט אחר בהתנהלות שלנו.

אנשים רבים מתמודדים כמובן עם הערכה עצמית נמוכה, אך נדגיש כי גם ערך עצמי גבוה מדי עלול להזיק, בעיקר כשהוא משולב עם חוסר מודעות או רגישות לסביבה. במאמר הזה נכיר לעומק את הגורם החמקמק הזה באישיות שלנו – ונבין איך לאזן אותו ככל שניתן.

ערך עצמי

הסימנים שיכולים להעיד על ערך עצמי נמוך

חוסר ערך עצמי הוא מצב נפוץ ביותר. כדי להבין האם הוא משפיע גם עליכם, חשוב להכיר את הסימנים שיכולים להעיד עליו:

דפוסי חשיבה שליליים – אחד הביטויים החזקים ביותר של ערך עצמי נמוך הוא האופן שבו אנחנו מתקשרים עם עצמנו. אם אתם תמיד מסתכלים על השלילי בחייכם, מזכירים לעצמכם שוב ושוב את כל הדברים שאתם לא טובים בהם ורוצים להיות אדם אחר – חשוב לזהות את המחשבות האלו ולבחון אותן.

קושי לקבל ביקורת – ביקורת היא אף פעם לא דבר נעים, אך יש אנשים שבעבורם, היא פשוט בלתי נסבלת. לעיתים זה מגיע לרמה שאי אפשר בכלל להקשיב לביקורת, וזה גורם לכעס, ניתוק או הצפה רגשית.

בדידות וריחוק – אנשים שסובלים מחוסר ערך עצמי יעדיפו לבודד את עצמם מהסביבה וימעיטו להשתתף במפגשים חברתיים או באירועים המוניים. ההימנעות יכולה לנבוע ממצב של ביטחון עצמי נמוך, שהופך גם מפגשים קלילים לאירועים מעוררי חרדה.

עוינות וכעס – כעס הוא מנגנון הגנה שנועד למנוע מאיתנו להיפגע. כשאנחנו חווים אותו בעוצמות גבוהות ובתדירות גבוהה – זו נטייה שכדאי להתייחס אליה. האם אתם חושבים שכולם סביבכם שליליים ורוצים לפגוע בכם? האם אתם מתקשים לסמוך על אחרים? כשאנשים נחמדים אליכם, אתם חושבים שהם מונעים מאינטרסים נסתרים?

תסמינים גופניים – כיום ברור לכולם שהגוף והנפש קשורים זה בזו – ולכן גם ערך עצמי נמוך יכול להשפיע על הגוף. זה יכול להתבטא בשינויים קיצוניים במשקל, במגוון סוגי הפרעות אכילה, בסיכון מוגבר למחלות וגם בהרגלים לא בריאים כמו עישון, אלכוהול והתמכרויות נוספות.

התחושה האישית שלכם – אתם מכירים את עצמכם יותר מכל אדם אחר – ואם אתם מרגישים שאתם סובלים מערך עצמי ירוד – זה משמעותי יותר מכל תסמין אחר. החדשות הטובות הן שהמודעות הזאת בהחלט תסייע לפעול לשיפור המצב בדרכים שתכף נכיר.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

ערך עצמי גבוה חיוני ביותר אבל יכול גם להזיק

ערך עצמי גבוה הוא מצב שבו יש לנו תפיסה די מדויקת של מי אנחנו, מה אנחנו שווים, מהם היתרונות והחסרונות שלנו. במצב כזה, התגובות מהסביבה, כמו גם ביקורות, הקנטות וגם מחמאות – ישפיעו פחות – כי בבסיס אנחנו מבינים שאנחנו מכירים את עצמנו יותר מכל אדם אחר.

בפסיכולוגיה מבינים כי ערך עצמי גבוה הוא אחד העוגנים המשמעותיים שמחזיקים אותנו "מחוברים לקרקע" ועוזרים להתגבר גם על טלטלות ואתגרים לאורך הדרך.

אחת ממילות המפתח החשובות בהקשר הזה היא מודעות עצמית. כמובן שישנם אנשים שאוהבים את עצמם מאוד ומכירים היטב את החוזקות שלהם – אך לא מגלים רגישות לסביבה ולא תמיד מודעים לאופן שבו אנשים סביבם חווים את מערכת היחסים איתם. ערך עצמי גבוה יכול להיתפס לא פעם כיהירות, התנשאות ונרקיסיזם – אם הוא לא מלווה בהכרה במגבלות שלנו ובאינטליגנציה רגשית מפותחת.

בניית ערך עצמי

איך להעלות את הערך העצמי?

העלאת ערך עצמי נראית לעיתים כמשימה בלתי אפשרת – אך הניסיון מלמד שבהחלט ניתן לעשות זאת – ויש המון כלים שיכולים לסייע בתהליך של בניית ערך עצמי.

כדי לעשות זאת, חשוב להכיר את דפוסי החשיבה וההתנהגות השליליים שהתקבעו בנו לאורך השנים – אשר חלקם נועדו לשמור ולהגן עלינו, אך ייתכן שכיום הם גורמים יותר נזק מתועלת. תהליך של טיפול רגשי הוא דרך מצוינת לעשות זאת – כי הוא מאפשר לבחון בצורה אובייקטיבית, בעזרת גורם מקצועי מוסמך, את האופן שבו המוח שלנו פועל ואת הדרכים שבהן ניתן להחליף את הדפוסים הקיימים – בצורות חשיבה חדשות ומועילות.

ולצד הטיפול, מומלץ גם להעלות את המחשבות שלנו על הכתב בעזרת יומן. כך, תוכלו לקרוא את מה שכתבתם, לזהות מילים שליליות וחיוביות שמופיעות בטקסט וללמוד על עצמכם הרבה יותר. אם לדוגמה אדם מרבה להשתמש במילים מעליבות כשהוא מתאר את עצמו, כדאי לעצור לרגע, לחשוב למה זה קורה והאם ניתן להתייחס לחוויות שתוארו בדרך חיובית ומעצימה יותר.

ביומן הזה כדאי גם לכתוב דברים שאנחנו אוהבים בעצמנו, דברים שאנחנו מודים עליהם וכן חוויות שבהן הוכחנו שאנחנו יכולים להתגבר על מכשולים ואתגרים בעבר.

גם תרגול מדיטציה יכול לסייע בהעלאת ערך עצמי, ככלי משלים לטיפול הפסיכותרפי, מכיוון שהוא מאפשר לפתח עם הזמן מודעות למה שמתחולל בתוכנו. נדגיש כי טיפול פסיכותרפיה, ניהול יומן ומדיטציה הן שיטות שהוכחו במחקרים ככלים לשיפור הדימוי העצמי.

ערך עצמי נמוך

בניית ערך עצמי: איזון שמשפיע על כל היבט בחיים

פסיכולוגים מבינים היטב שאף פעם אי אפשר באמת להגיע לאיזון מושלם. בתהליך של טיפול פסיכולוגי, השאיפה היא להגיע למצב שבו הערך העצמי משקף בצורה כנה ככל שניתן את מי שאנחנו באמת – וזה מסע שלא מסתיים לעולם – אך בהחלט הופך פשוט יותר עם הזמן, כשעובדים עם הכלים הנכונים לצורך בניית ערך עצמי.

כדי להבין אם אתם בדרך הנכונה, כדאי לבחון האם אתם מכירים לעומק את כל החוזקות והחולשות שלכם והאם התפיסה שלכם את עצמכם דומה לזו של אנשים שמכירים אתכם היטב – כמו חברים ובני משפחה.

חשוב להבין עד כמה אתם זקוקים למשוב מהסביבה כדי להרגיש טוב לגבי עצמכם ובאופן כללי לזכור שזה בסדר לעשות השוואות, אך כדאי תמיד להשוות את עצמכם לעצמכם ולא לאף אחד אחר. במילים אחרות – השאלה היחידה שחשוב שתבחנו היא האם הערך העצמי שלכם היום גדול מזה שהיה לכם בעבר – ואיך תוכלו לשפר אותו אפילו יותר בעתיד.

טיפול בערך עצמי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול בערך עצמי נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בערך עצמי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

ביטחון עצמי
העלאת ביטחון עצמי נמוך: איך לבנות, לשפר ולפתח ביטחון עצמי גבוה?

ביטחון עצמי נמוך מוביל לתפיסה שלילית של העצמי ויכול להגביל מאוד את האדם בחיי היומיום. המושג ביטחון עצמי מתייחס למכלול האמונות, התפיסות, ההערכות והמחשבות שיש לאדם לגבי עצמו, זאת על סמך חוויותיו, כאשר ביטחון עצמי חיוני להשגת המטרות שלו.

המדריך המלא >>
הערכה עצמית
הערכה עצמית נמוכה: שיפור הערכה עצמית (כולל דוגמא של חוסר הערכה)

הפחדים והדעות הקדומות של האדם הינם המכשול העיקרי בחייו, כאשר הערכה עצמית הינה הדרך שבה האדם שופט ומעריך את עצמו, או במילים פשוטות, איך האדם מרגיש עם עצמו ואיך הוא מקבל את החוזקות והחולשות שבו כדי להכיר בערך העצמי שלו.

המדריך המלא >>
דימוי עצמי
דימוי עצמי נמוך: טיפול לשיפור דימוי עצמי אצל ילדים, מתבגרים או מבוגרים

ילד עם דימוי עצמי נמוך לרוב מציג גישה ביקורתית למדי כלפי עצמו, מראה קושי לקבל החלטות עקב פחד מוגזם לטעות, מרבה לרצות אחרים, נוטה לפרפקציוניזם ולדרישות גבוהות מעצמו וכן למצב רוח ירוד, למופנמות והימנעות. דימוי גוף מתייחס למה האדם חושב על הגוף והמראה הגופני שלו.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: