מכון-דרור-לוגו

תפריט

פרפקציוניזם: האם אני פרפקציוניסט או פרפקציוניסטית? שאלון קצר

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה פרפקציוניזם?

מרבית האנשים יכחישו שהם פרפקציוניסטים גם אם יגידו זאת עליהם כמחמאה, אולם כשחושבים על פרפקציוניזם כהתנהגות במקום תכונה או אופי, ההתמודדות עם הכינוי "פרפקציוניסט" והטיפול בהשלכות השליליות הנלוות להתנהגות פרפקציוניסטית צפויות להיות הרבה יותר קלות עבור ילדים ומבוגרים כאחד.

ההגדרה של פרפקציוניזם הינה שאיפה לשלמות או צורך לפעול תמיד באופן מושלם, כאשר התנהגות פרפקציוניסטית נחשבת לבעייתית במצבים בהם השאיפה לשלמות הופכת לקו מנחה נוקשה כל כך עד שהיא פוגעת ביכולת הביצוע ותפקודם של אנשים.

למעשה, פרפקציוניסטים מסגלים לעצמים סטנדרטים לא מציאותיים או דורשים מעצמם יתר על המידה – מה שעלול להוביל לכך שכל דבר שיעשו לא יראה מספיק טוב עבורם, כולל הם עצמם.

פירוש הדבר הוא שפרפקציוניסטים:

• יבדקו את הדואר האלקטרוני שלהם לעתים תכופות ביותר
• לא יצאו מביתם אם החולצה אינה מגוהצת
• ימשיכו לערוך מצגת שצריכים להציג במקום עבודתם עד הרגע האחרון
• יבקשו דחייה בהגשת עבודות אקדמיות או מטלות בבית הספר משום שאינם מרוצים מעבודותיהם גם לאחר שהקדישו להן זמן רב למדי

פרפקציוניזם

האם אני פרפקציוניסט או פרפקציוניסטית?

פרפקציוניזם מאופיין בדרך כלל בחשש או פחד מכישלון, שכן ילדים ומבוגרים פרפקציוניסטים מפחדים לטעות משום שהם מאמינים שכישלון בדברים מסוימים עשוי לגרום להם להיראות פחות מוצלחים או להפוך אותם לפחות חביבים או שווים בעיני אנשים אחרים.

בנוסף, בני אדם בעלי תכונות אישיות מסוימות, כולל חוסר איזון נפשי, מצפוניות יתר ונעימות יתר, נמצאים בסיכון מוגבר לפתח פרפקציוניזם.

למעשה, די בכך שאדם עם תכונות אישיות אלו יתחנך בסביבה שאינה מגלה גמישות במונחים כישלון והצלחה.

לדוגמא, אדם אשר התבקש להכין סיכום בנושא מסוים במקום עבודתו תוך מספר ימים, עלול להפגין מיד תסמינים של פרפקציוניזם וחרדה ולהתחיל לחשוש מכך שהסיכום לא יצא מושלם בעיניו או מחוות דעתו של הממונה עליו.

בשל התחושה הקשה המלווה לשאיפה לשלמות, האדם עשוי לנקוט בדרכים שונות כדי להסיח את דעתו ולחוש הקלה במצבו, כגון צפייה בתכנית טלוויזיה אהובה.

בהמשך, ככל שמועד הגשת הסיכום מתקרב ובא, תחושת הלחץ הנפשי מתעצמת וממשיכה להוביל את האדם לנקוט בפעולות שונות שיסיחו את דעתו אף יותר.

כתוצאה מאופן התנהלותו, הוא לא הכין או לא סיים להכין את הסיכום עד מועד ההגשה שלו ולכן זוכה לנזיפה קשה מהמנהל שלו.

מכיוון שפרפקציוניזם הינה התנהגות החוזרת על עצמה בכל פעם מחדש, האדם צפוי לנהוג באותו האופן גם בפעם הבאה שיידרש להגיש לממונה עליו סיכום תוך זמן קצוב.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

סוגי פרפקציוניזם אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים

ישנם סוגים שונים של פרפקציוניזם אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

ראשית, פרפקציוניזם עצמי מתאר את הרגלם של אנשים להציב לעצמם סטנדרטים לא מציאותיים ולהתמקד בכישלונותיהם, תוך שהם בוחנים את תפקודם בצורה לא הוגנת.

למעשה, אנשים בעלי נטייה לצייתנות ושאיפה לשלמות לעתים קרובות מנסים לעשות שימוש בפרפקציוניזם כדי להיות צייתנים יותר או בעלי תושייה רבה יותר.

יחד עם זאת, אנשים אלו גם נוטים להתמסר לעבודתם או ללימודיהם עד כדי כך שלא ישאירו זמן פנוי לדאוג לצורכיהם השונים.

שנית, פרפקציוניזם חברתי מתאר צורך של אנשים לעמוד בציפיות ובסטנדרטים של אנשים משמעותיים עבורם כדי לזכות בגושפנקה מהם.

יחד עם זאת, התנהגות של פרפקציוניזם חברתי אינה משפרת את רמת הביצוע מכיוון שאנשים אלו לרוב סיגלו לעצמם רמת ציפיות גבוהה בסביבה מאוד ביקורתית.

משום כך, ייתכן והם לעולם לא יצליחו לעמוד בציפיות שלהם מעצמם.

שלישית, פרפקציוניזם אחר מתייחס לנטייתם של ילדים ומבוגרים להפריז בציפיותיהם מאנשים אחרים ולבחון אותם בביקורתיות רבה.

במרבית המקרים, סוג זה של פרפקציוניזם מלווה בהעדפתו של האדם להתחרות עם אנשים במקום לשתף עמם פעולה – מה שעלול להוביל לעימותים עם הסביבה וקשיים בתחום החברתי.

פרפקציוניסט פירוש

פרפקציוניזם, OCD, חרדה ומה שביניהם

אנשים המאובחנים עם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) או הפרעות חרדה שונות הינם בעלי נטייה לשאיפה לשלמות, לכן במידה ואתם או ילדכם מתמודדים עם התסמינים השכיחים של פרפקציוניזם, ייתכן ועליכם לפנות לייעוץ פסיכולוגי על מנת לשקול את אפשרויות הטיפול השונות שיאפשרו לכם לחזור לתפקד בחייכם באופן מיטבי.

תסמינים של פרפקציוניזם אצל ילדים ומבוגרים כוללים:

• בקרה עצמית מופרזת תוך כדי ביצוע מטלות
• ניסיון בלתי פוסק לשפר את התוצרים באמצעות הכנתם מחדש
• הקדשת זמן מוגזם להשלמת מטלות שונות ביחס למה שלוקח לאנשים אחרים
התקפי זעם 
• התייסרות בעת גילוי טעויות שוליות
• עריכה חוזרת ונשנית של רשימות ותוכניות לביצוע
• הקפדה על זהירות יתרה בביצוע מטלות
דחיינות כרונית
• קושי בקבלת החלטות
• הימנעות ממשימות שייתכן ולא יושלמו בהצלחה

בנוסף, אנשים הסובלים מפרפקציוניזם וחרדה לעתים קרובות נאבקים עם מחשבות טורדניות כפייתיות ואמונות שליליות מתמשכות סביב השאיפה שלהם לשלמות.

לדוגמא, הם מאמינים שהם תמיד יכולים לעשות דברים בצורה טובה יותר, שאסור להם לטעות, שאי אפשר ללמוד מטעויות, שהם חייבים להיות טובים בכל תחומי החיים, שאין עבורם טעם לעשות דברים שהם לא יכולים לעשות באופן מושלם ושציון שאינו 100 הוא סימן לכישלונם האישי.

במידה ואתם או ילדכם מתמודדים עם מחשבות אלו או דומות להן, זה עשוי להעיד על כך שנדרש טיפול רגשי מקצועי כדי להתגבר על הפרפקציוניזם.

פרפקציוניזם אצל ילדים

איך להתמודד עם פרפקציוניזם?

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) מסייעת לאנשים פרפקציוניסטים לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות שלהם באמצעות בחינת העובדות, כלומר, לבדוק האם הפרפקציוניזם עוזר לאדם או דווקא פוגע בתפקודו.

במהלך טיפול CBT, מטופלים בוחנים את התנהגותם בעבר על מנת להעריך את הצלחת תפיסתם הנוכחית ולבדוק האם דרכי ההתמודדות שניסו עד כה הניבו תוצאות משביעות רצון.

לעומת זאת, מטפלים בתרפיית קבלה ומחויבות (ACT) מסייעים למטופלים לפתח גמישות מחשבתית וגמישות במעשיהם.

למעשה, תהליך של טיפול בשיטת ACT מבוסס על התפיסה כי עוצמת האמונות השליליות של אנשים מונעת מהם להצליח להתמודד באופן יעיל עם פרפקציוניזם וחרדה ולכן הם מתקשים לנהל אורח חיים תקין המתעלם מדברים שאחרים אינם מייחסים להם חשיבות רבה.

מיינדפולנס מאפשר לילדים ומבוגרים ללמוד איך לקבל את רגשותיהם ומחשבותיהם. בעוד ניתן לתרגל מיינדפולנס בשיטות רבות, לרוב מטפלים בשיטת מיינדפולנס עושים שימוש בטכניקות שונות של מדיטציה.

לדוגמא, תלמדו איך להתמודד עם דפוסי מחשבה של פרפקציוניזם המונעים מכם להשלים את העבודות או המטלות שלכם במועדן הסופי להגשתן.

מלבד שיטות טיפול רגשי שונות, מומלץ לנקוט באופן מיידי במספר פעולות שיאפשרו לכם להתמודד טוב יותר עם תסמינים של פרפקציוניזם:

• בחינת היתרונות והחסרונות של השאיפה לשלמות
• הצבת יעדים מציאותיים לעצמכם
• למידת הזמן האמיתי שנדרש לביצוע כל מטלה
• התמקדות בביצוע עצמו של המטלות ולא בתוצאות שלהן
• הסקת מסקנות מטעויות שעשיתם במקום להתפרץ בזעם
• הגמשת החשיבה שלכם
• בחינה מעמיקה של ההתנהגות הפרפקציוניסטית שלכם

טיפול בפרפקציוניזם - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בפרפקציוניזם נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בפרפקציוניזם בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

ביטחון עצמי
העלאת ביטחון עצמי נמוך: איך לבנות, לשפר ולפתח ביטחון עצמי גבוה?

ביטחון עצמי נמוך מוביל לתפיסה שלילית של העצמי ויכול להגביל מאוד את האדם בחיי היומיום. המושג ביטחון עצמי מתייחס למכלול האמונות, התפיסות, ההערכות והמחשבות שיש לאדם לגבי עצמו, זאת על סמך חוויותיו, כאשר ביטחון עצמי חיוני להשגת המטרות שלו.

המדריך המלא >>
הערכה עצמית
הערכה עצמית נמוכה: שיפור הערכה עצמית (כולל דוגמא של חוסר הערכה)

הפחדים והדעות הקדומות של האדם הינם המכשול העיקרי בחייו, כאשר הערכה עצמית הינה הדרך שבה האדם שופט ומעריך את עצמו, או במילים פשוטות, איך האדם מרגיש עם עצמו ואיך הוא מקבל את החוזקות והחולשות שבו כדי להכיר בערך העצמי שלו.

המדריך המלא >>
ערך עצמי
ערך עצמי נמוך: המדריך המלא על תהליך בניית ערך עצמי גבוה

האופן שבו אנחנו תופסים את עצמנו משפיע רבות על היציבות הרגשית, מערכות היחסים, הקריירה ואפילו הבריאות הגופנית שלנו. ערך עצמי הוא בהחלט דבר שאפשר לפתח – וכדי לעשות זאת, חשוב להתחיל לדבר לעצמנו עם הרבה יותר רגישות והבנה – ועם פחות שיפוטיות.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: