טיפול באומנות – טיפול בהבעה ויצירה – תרפיה באומנות לילדים

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה טיפול באומנות?

טיפול באומנות, סוג של טיפול רגשי, מתחיל במקום נו נגמרות המילים וכאשר המילים אינן מצליחות להגדיר במדויק את הרגשות והתחושות של ילדים.

בתהליך של תרפיה באומנות, ילדים זוכים למקום בו הם יכולים להביא את עצמם לידי ביטוי במסגרת מכילה ולא ביקורתית, במטרה להגביר את הביטחון והדימוי העצמי וכן את האמון שלהם ביכולותיהם ובכישוריהם.

מכיוון שטיפול באומנות מאפשר לילדים להביע את הרגשות והתחושות שהם לא יכולים לבטא או לא רוצים לשתף באופן מילולי, מתאפשר למטפלים באומנות ללמוד על חוויות ומצוקות לא מודעות הנמצאות בעומק נפשו של הילד. למעשה, כל יצירות האומנות המתקבלות בתהליך של תרפיה באומנות משמשות לביטוי היבטים שונים בחייו של הילד.

בנוסף, כהורים לילדים, אתם וודאי יודעים שאומנות מהווה את צורת הביטוי הטבעית והמוכרת ביותר עבור ילדים, במיוחד כשמדובר בתקופת הגיל הרך ובילדות המוקדמת.

לכן, כל התוצרים האומנותיים בהם עושים שימוש מטפלים באומנות, מאפשרים לילדים צעירים להביע רגשות ותחושות שהם אינם מסוגלים לנקוב בשמם וכן לעבד אותן באופן לא מילולי.  

טיפול באומנות הבעה ויצירה

תרפיה באומנות

תרפיה באומנות הינה אחת הגישות הטיפוליות השכיחות ביותר במקרים של בעיות רגשיות אצל ילדים צעירים, כאשר בבסיסה הטענה כי התנסות מעשית לאורך זמן בתהליכים של הבעה ויצירה, במיוחד באומנות, מאפשרת לפתח, לשמר ולחזק את היכולות הנפשיות של ילדים.

בעזרת שפות האומנות הרבות והמגוונות, ילדים יכולים לבטא את עצמם באופן מהנה ומעשיר, תוך פיתוח היצירתיות וטיפוח הדמיון, כאשר התוצרים האומנותיים המתקבלים מהווים מקור מידע חשוב להבנה וטיפול בבעיות הרגשיות של הילד. למעשה, בזכות האומנות מתאפשר למטפלים להתגבר על מחסומים אפשריים רבים המאפיינים ילדים צעירים.

חשוב לציין, כי תרפיה בהבעה ויצירה אינה פועלת על פי כללים מוגדרים מראש, כך שילדים יכולים פשוט ליהנות מפעילות מהנה שמתאימה לכל הגילאים, שכן כל ילד וילדה יכולים להשתתף בתהליך של טיפול רגשי לילדים ולהפיק ממנו תועלת רבה, כגון שיפור מיומנויות תקשורתיות, מתן מענה לביטוי וצורך אישי, תחושה של העצמה וחיזוק ההתפתחות האישית והפחתת רמת הלחץ והחרדה.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

טיפול בהבעה ויצירה

כאמור, הציורים והיצירות המתקבלות במהלך הטיפול, מקנות למטפל או המטפלת באומנות מידע רב ערך על מצבם הנפשי של ילדים ותפיסתם על העולם.

בעוד טיפול בהבעה ויצירה מספק מרחב בטוח לילדים, בו הם חוקרים את כישוריהם האומנותיים, אשר עשויים להפוך לתחביב ואף לקריירה בשלב מאוחר יותר, היצירות חושפות חוויות אישיות של ילדים ומאפשרות לכל סוג של טראומה וחוויה שלילית שנחוותה בעבר לבוא לידי ביטוי.

כשמדובר בילדים בגיל הרך, קל להם יותר להביע את הרגשות והתחושות שלהם בעזרת טיפול בהבעה ויצירה מאשר בטיפולים רגשיים אחרים. בנוסף, מטפלים באומנות בדרך כלל שומרים את התוצרים האומנותיים ונוהגים לחזור אליהם במידת הצורך בהמשך הטיפול כדי לבחון אותם מחדש.

זכרו כי ילדים צעירים נאלצים להתמודד עם מכשולים ולחצים הגורמים אצל חלקם לבעיות רגשיות ולפגיעה ביכולת ההסתגלות שלהם, כאשר ילדים עשויים לסבול מדימוי עצמי נמוך, תחושת חוסר אונים ותסכול, או להגיב בזעם רב כלפי הוריהם, אחיהם וחבריהם.

במקרים אלה, טיפול באומנות מקנה לילדים כלים וכישורים חדשים להתמודדות עם הקשיים וכן מסייע להם להתמודד עם מערכות היחסים שלהם עם הסביבה.

טיפול באומנות לילדים

טיפול רגשי באומנות לילדים

טיפול רגשי באומנות מקנה לילדים הזדמנות להביע את עצמם באופן שאינו קשור באופן ישיר לבעיה הרגשית ממנה הם סובלים ואינו מצריך ניסיון קודם באומנות.

בנוסף, מכיוון ששפת האומנות מאפשרת לילדים לבטא קשיים ומצבים נפשיים, לעתים לא מודעים, תרפיה באומנות מתאימה במיוחד לילדים מופנים שאינם מעוניינים לחלוק את מחשבותיהם ורגשותיהם עם אחרים.

באופן כללי, טיפול באומנות מתאים לכל ילד התמודד מזה זמן ממושך עם בעיה או קושי מסוים הפוגעים בהתנהלותו היום יומית ובמצב רוחו. כמו כן, טיפול בהבעה ויצירה מאפשר להתמודד עם בעיות המתרחשות בקרבתו של הילד, אולם עדיין משפיעות עליו באופן אישי, כגון חווית צער עקב אובדן של קרוב משפחה.

בנוסף, מטפלים באומנות מסייעים לילדים לחקור אירועים טראומתיים שחוו בעבר, לעתים עד כדי אירועים שילד הצליח להדחיק, כגון התעללות נפשית, גופנית או מינית. הורים אחרים פונים לטיפול עם ילדיהם הסובלים מבעיות רגשיות ונפשיות שונות, כגון הפרעת חרדה או דיכאון

מטפלת באומנות לילדים

מטפלת באומנות לילדים

תרפיה באומנות מאפשרת לילדים צעירים להתמודד עם קשיים רגשיים, לרכוש אסטרטגיות התמודדות חדשות ולחזק את יכולת המסוגלות העצמית שלהם. כמו כן, מטפל או מטפלת באומנות עוזרים לילדים לחוש מחוברים לעצמם וכן מסייעים להם לעצב את אישיותם ולהבהיר את תחומי העניין, הערכים והמטרות שלהם בחיים.

במידה וילדכם מאובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז (ADHD), לקויות למידה או על רצף הספקטרום האוטיסטי, כולל תסמונת אספרגר, טיפול באומנות עשוי להיות יעיל ביותר עבורו. בעזרתם של מטפלים בהבעה ויצירה, ילדכם עשוי לשפר את יכולת הריכוז שלו ולהתמקד בפעילות אחת למשך זמן רב יותר. 

ילדים הנאלצים להתמודד עם מחלה קשה או נכויות שונות, כמו גם ילדים הסובלים ממצב של נידוי או חרם חברתי, עשויים גם כן להפיק תועלת רבה מפגישות עם מטפל או מטפלת באומנות, שכן הדימוי החזותי של התוצרים האומנותיים מציגים את המחשבות, התחושות, הרצונות, הרגשות, החששות, התשוקות ומשאלות הלב שלהם.

טיפול באומנות - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול באומנות נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול באומנות בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: