מכון-דרור-לוגו

תפריט

מאמרים בנושא
התפתחות הילד

התפתחות הילד הינו מונח המשמש אנשי מקצוע והורים לתיאור השינויים בצמיחה הגופנית וביכולת של ילדים ללמוד את הכישורים החברתיים, הרגשיים, ההתנהגותיים, הקוגניטיביים, המוטוריים והתקשורתיים הדרושים להם לאורך החיים.

בשנים הראשונות לחייהם, המוח של הילדים מתפתח יותר מהר מאשר בכל שלב אחר בחיי האדם, כאשר החוויות המוקדמות שלהם, כמו מערכות היחסים והדברים שהם רואים, שומעים, נוגעים, מריחים וטועמים, מעוררות את מוחם ותורמות להתפתחות יסודות הלמידה, הבריאות וההתנהגות.

לדוגמא, מערכות יחסים הן החוויות החשובות ביותר בסביבתו של הילד, כאשר מערכת היחסים עם הוריו ובני משפחתו משפיעה על כל שלבי התפתחות הילד, מלמדת אותו הכי הרבה על המתרחש סביבו ומעצבת את הדרך בה הוא רואה את העולם.

כמו כן, ילדים לומדים על ידי צפייה במערכות יחסים בין אנשים אחרים, כך שהאופן בו אתם מתנהגים כלפי בני הזוג שלכם והאופן בו הם מתנהגים כלפיכם גם כן משפיע על תהליך הלמידה וההתפתחות של מיומנויות תקשורתיות, התנהגותיות וחברתיות.

תחומי התפתחות הילד בגיל הרך - מאמרים

התפתחות קוגניטיבית
התפתחות קוגניטיבית: יכולות או בעיות קוגניטיביות אצל ילדים בגיל הרך

המושג התפתחות קוגניטיבית מתייחס לתהליך התפתחות היכולות המאפשרות למידה של כישורים, מידע ויכולות חדשות, כגון זיכרון, קשב, חשיבה ותפיסות, הן חזותית והן שמיעתית. ההתפתחות הקוגניטיבית בגיל הרך מושפעת מגורמים ביולוגיים וסביבתיים באופן ניכר.

המדריך המלא >>
התפתחות רגשית
התפתחות רגשית חברתית בגיל הרך: הבעת רגשות אצל ילדים בגיל הגן

התפתחות רגשית חברתית מתייחסת לתהליך בו הילד בונה את זהותו, הערכתו העצמית, בטחונו העצמי והביטחון בסובבים אותו, זאת באמצעות אינטראקציות עם בני גילו וסביבתו הקרובה. ההתפתחות הרגשית מתחילה לאחר הלידה והשנים הראשונות לחיים הינן קריטיות לבניית היחסים החברתיים של הילד.

המדריך המלא >>
התפתחות חברתית
התפתחות חברתית רגשית בגיל הרך או בתקופת הילדות המוקדמת

התפתחות חברתית רגשית מושפעת מגורמים גנטיים מולדים וכן מהתנאים בהם הילד מתקיים ומתפתח. יש רגעים מתאימים במיוחד לעידוד התפתחות של התנהגויות מסוימות, כאשר יש צורך בגירויים הולמים ותנאים חיצוניים ספציפיים בשביל שהגרייה וחוויות הילד יאפשרו התפתחות תקינה.

המדריך המלא >>
התפתחות מוטורית
התפתחות מוטורית: תרגילים לפיתוח מוטוריקה עדינה או גסה בגיל הרך

התפתחות מוטורית נחשבת לתהליך רציף ודינמי שמתרחש לאורך הילדות, באמצעותו בני אדם רוכשים כישורים מוטוריים גסים ועדינים שיאפשרו להם עצמאות גופנית ותפקודית, זאת בתקופת הבשלת מערכת העצבים והמוח. להכיר את שלבי ההתפתחות המוטורית מסייע לנו לאתר קשיים ולהתערב בזמן.

המדריך המלא >>
פסיכומוטוריקה
פסיכומוטוריקה: אבחון וטיפול בעיכוב פסיכומוטורי או האטה פסיכומוטורית

המושג עיכוב פסיכומוטורי מצביע על כך שההישגים ההתפתחותיים של הילד במהלך שלוש שנות חייו הראשונות מופיעים ברצף איטי ביחס למצופה בגילו. משקל נמוך בלידה, הפרעות נוירולוגיות, בדרכי הנשימה או בלב, תת-תזונה, חינוך לקוי, עיכוב קוגניטיבי ותנאים סוציו-אקונומיים נמוכים הינם גורמי הסיכון העיקריים.

המדריך המלא >>
עיכוב התפתחותי
עיכוב התפתחותי רב תחומי: עיכוב שפתי, תקשורתי, קוגניטיבי או רגשי

ילדים מפתחים מיומנויות בחמישה תחומים שונים: קוגניטיבי, חברתי רגשי, שפתי, מוטורי וכן בתחום העצמאות, כלומר לאכול, להתלבש ולהתרחץ לבד. עיכוב התפתחותי יכול להתקיים בכל אחד מתחומים אלה, כאשר מדברים על עיכוב התפתחותי רב-תחומי או גלובלי הכוונה לאיחור התפתחותי בשני תחומים לפחות.

המדריך המלא >>
ויסות חושי
ויסות חושי אצל ילדים או מבוגרים: אבחון וטיפול בהפרעה בוויסות חושי

הפרעות בוויסות החושי עלולות להשפיע מאוד על התגובה לגירויים שמגיעים אל המוח דרך החושים. זה יכול להתבטא ברגישות מופרזת או מופחתת לצלילים, מגע, אור, ריח או גורמים נוספים. ככל שמזהים מוקדם יותר את התופעה, קל יותר להתאים את הטיפול שיעזור להפחית את השפעתה על החיים.

המדריך המלא >>
להיות הורים
איך להיות אמא טובה או אבא טוב? איך להיות הורים טובים יותר לילדים?

להיות אמא טובה או אבא טוב כולל לשמור ולהדריך את ילדיכם, להעניק להם בית בטוח ואוהב, לספק את צרכיהם הבסיסיים, להשאיר לפעמים את צרכינו ורצונותינו כדי לעזור לילדים שלנו, להציב להם גבולות ברורים ועקביים, להעניק להם תשומת לב ובכלל, לקבל את האחריות שלנו כהורים.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא מאפייני התפתחות הילד ושלבי התפתחות הילד בגיל הרך

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: