טיפול בעזרת בעלי חיים לילדים, בני נוער ומבוגרים – תרפיה בבעלי חיים

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה טיפול בעזרת בעלי חיים?

טיפול בעזרת בעלי חיים, המכונה גם תרפיה באמצעות בעלי חיים, הינו גישה טיפולית המשלבת חיות שונות בתהליך של פסיכותרפיה ומדגישה את הקשר הייחודי שנוצר במהלך אינטראקציות בין אנשים וחיות טיפוליות, התורם להתאוששות רגשית והתרחשותם של שינויים פסיכולוגיים חיוביים.

למעשה, מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות ברחבי העולם גילו שכאשר מתפתח קשר משמעותי בין מטופלים ובעלי חיים טיפוליים, בעלי החיים יכולים לעורר במטופלים בכל הגילאים רגשות חיוביים, לספק להם תועלות פסיכולוגית וגופנית רבות ולשפר את בריאותם הכללית.

באופן כללי, מטפלים בעזרת בעלי חיים יכולים לסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים המתמודדים עם דיכאון, פגיעה עצמית, הפרעות חרדה, התעללות, פוסט טראומה, הפרעות על רצף הספקטרום האוטיסטי, גירושין, לחץ נפשי, סוגיות של זהות מינית, צער ואובדן, בעיות חברתיות, התמכרויות, הפרעת קשב וריכוז (ADHD), הפרעות אכילה ובעיות התנהגויות שונות.

טיפול בעזרת בעלי חיים

מתי מומלץ טיפול באמצעות בעלי חיים?

טיפול באמצעות בעלי חיים, המכונה בשפה המקצועית זואותרפיה, נמצא מועיל בהפחתת רמת הלחץ, החרדה, הכעס, התוקפנות והעוינות העצמית וכלפי אנשים אחרים, בשיפור מצב הרוח, האינטראקציות החברתיות, ההערכה העצמית, רמת הסבלנות והאמון, בהורדת הדופק ולחץ הדם, בהעלאת רמות הבטא-אנדורפינים במוח ובחיזוק תחושת ההעצמה העצמית.

כמו כן, מטופלים החווים זלזול או התעלמות מצד אנשים אחרים יכולים לקבל את החיבה ותשומת הלב הבלתי שיפוטית והבלתי מותנית מצד בעלי חיים טיפוליים, כאשר המחקרים מראים שמטופלים כמעט תמיד יכולים להגיע לתוצאות חיוביות כשהם עובדים יחד עם מטפלים בעזרת בעלי חיים לאורך זמן.

חשוב לציין, כי סוגים שונים של טיפול בבעלי חיים, כמו רכיבה טיפולית או כלבנות טיפולית, הוכחו כמועילים גם עבור החיות עצמן ולא רק עבור המטופלים, שכן כל המשתתפים בתהליך של זואותרפיה מפיקים תועלות רבות מתשומת הלב שהם מקבלים מהמשתתפים האחרים במהלך המפגשים הטיפוליים.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

סוגי מטפלים בעזרת בעלי חיים

מטפלים בעזרת בעלי חיים יכולים לטפל בילדים, בני נוער ומבוגרים באמצעות מגוון רחב של בעלי חיים, כולל סוסים, כלבים, דגים, דולפינים, ציפורים ומכרסמים קטנים, אולם בדרך כלל מומלץ להתאים את אופי הטיפול בחיות למטרות הטיפוליות, להעדפות האישיות ולצרכים הנוכחיים של המטופלים השונים.

בעוד סוגים מסוימים של טיפול בחיות, כמו טיפול בעזרת דולפינים, טרם נחקרו מספיק כדי לקבוע את יתרונותיהם הטיפוליים והשפעותיהם ארוכות הטווח על מטופלים בגילאים שונים הסובלים מבעיות שונות, סוגים נפוצים של תרפיה באמצעות בעלי חיים, כמו טיפול בעזרת סוסים, הוכחו כתומכים בהתרחשותן של השפעות חיוביות על בריאות הנפש של המטופלים במחקרים רבים.

טיפול באמצעות בעלי חיים

טיפול בבעלי חיים לילדים לעומת למבוגרים

כאמור, מטופלים בכל הגילאים יכולים להנות מאינטראקציה עם בעלי חיים במסגרת פסיכותרפיה, שכן התקשורת הבלתי מילולית עם החיות יכולה לסייע להם לרכוש מיומנויות תקשורת מילוליות ולא מילוליות כאחד וללמוד איך לשמור על מערכות יחסים בטוחות ומכבדות גם במהלך תקופות קשות בחייהם.

לדוגמא, טיפול בבעלי חיים לעתים קרובות מאפשר לילדים ובני נוער לחוות שיפור משמעותי ביחסים בין אישיים, להביע נוחות רגשית וגופנית בעת קיום אינטראקציות חברתיות, לחוש תחושת קרבה עם אנשים אחרים ולפתח תכונות חיוביות, כגון אמפתיה, סבלנות, קבלה, כבוד, אסרטיביות, אחריות וביטחון.

בנוסף, טיפול בעזרת בעלי חיים יכול להשפיע לטובה על חייהם של מבוגרים וקשישים, במיוחד במצבים בהם למטופלים היו בעבר כלבים או חיות מחמד אחרות שהם אינם מסוגלים להמשיך לטפל בהן, כאשר הימצאותם של בעלי חיים מזכירה למטופלים את אהבתם לחיות מחמד, מעוררת בהם זיכרונות יפים ומפחיתה את תחושת הבדידות המאפיינת את תקופת הגיל השלישי.

מטפלים בעזרת בעלי חיים

טיפול בעזרת בעלי חיים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול בעזרת בעלי חיים נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה האבחונית או הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בעזרת בעלי חיים בגבעתיים חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו