תוכן עניינים

מה זה טיפול רגשי לילדים?

סוגי טיפול רגשי לילדים

מתי מומלץ לפנות לטיפול רגשי לילדים?

מהו טיפול רגשי למתבגרים?

כיצד לבחור מטפלת רגשית לילדים ומתבגרים?

טיפול רגשי לילדים ומתבגרים – סיכום

מה זה טיפול רגשי לילדים?

טיפול רגשי הינו מונח כללי המשמש לצורך תיאור תהליך הטיפול בילדים ומתבגרים עם בעיות רגשיות ומצוקות נפשיות, באמצעות טכניקות מילוליות ופסיכולוגיות שונות. בתהליך של טיפול רגשי, מטפלת רגשית מיומנת ומנוסה תסייע למטופל להתמודד עם בעיות רגשיות נקודתיות או כלליות, כגון טיפול בוויסות רגשי.

בהתאם לגישה או הגישות בהן משתמשת המטפלת הרגשית, ניתן לעשות שימוש במגוון רחב של טכניקות וסוגי טיפול רגשי. יחד עם זאת, מרבית סוגי הטיפולים הרגשיים (לדוגמא, טיפול רגשי באומנות) כוללים פיתוח קשר טיפולי, תקשורת ויצירת דיאלוג. כמו כן, מטפלים רגשיים מסייעים לילדים ומתבגרים להתגבר על מחשבות לא רצויות, התנהגויות בעייתיות ובעיות רגשיות.

טיפול רגשי

סוגי טיפול רגשי לילדים

אנשים רבים אשר שומעים את הביטוי "טיפול רגשי" מיד מדמיינים סיטואציה בה המטופל שוכב על ספה ומדבר, בזמן שהפסיכולוגית יושבת בכיסא סמוך ורושמת את מחשבותיה על פנקס צהוב. יחד עם זאת, תיאור זה אינו מדויק לכל סוגי הטיפולים הרגשיים (לדוגמא, טיפול רגשי באומנות לילדים).

הגישה הטיפולית המתאימה בכל סיטואציה עשויה להשתנות על סמך מגוון רחב של גורמים, כולל ההכשרה והרקע של המטפלת הרגשית, העדפות המטופל, המאפיינים המדויקים של הבעיה הנוכחית של הילד וכד'. להלן רשימה הכוללת את סוגי הטיפולים הרגשיים העיקריים לילדים:

- טיפול פסיכולוגי

השימוש בפסיכותרפיה, על צורותיה השונות, החל עוד בתקופת היוונים הקדמונים, אולם היא קיבלה את הכרתה הרשמית כאשר זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, החל לעשות שימוש בפסיכותרפיה בעבודה עם מטופלים. הטכניקות בהן פרויד נהג להשתמש כללו ניתוח של העברה, פירוש חלומות ואסוציאציה חופשית. טיפול פסיכולוגי כולל התעמקות במחשבותיו ובחוויות העבר של המטופל, במטרה לאתר מחשבות, רגשות וזיכרונות לא מודעים העשויים להשפיע על התנהגותו של האדם.

- טיפול קוגניטיבי

בגישה זו, מטפלים רגשיים מתמקדים יותר ויותר באופן בו תהליכי החשיבה האנושיים משפיעים על התנהגותו ותפקודו של האדם. טיפול קוגניטיבי שם דגש על הרעיון שלמחשבותינו יש השפעה רבת עוצמה על רווחתנו הנפשית, עד כדי כך שהן עלולות להוביל לבעיות רגשיות אצל ילדים ומתבגרים.

לדוגמא, במידה ואדם נוטה לראות רק את ההיבטים השליליים של כל סיטואציה בה הוא נמצא או צפוי להימצא בקרוב, סביר להניח כי הוא יהיה גם בעל השקפת עולם פסימית יותר ומצב רוח כללי עגום יותר. במקרים אלה, מטרת הטיפול הרגשי הינה לזהות את העיוותים והטעויות הקוגניטיביים אשר מובילים לסוג זה של חשיבה ואז להחליף מחשבות אלו במחשבות ריאליסטיות, חיוביות ובריאות יותר. בדרך זו, ילדים ומתבגרים מסוגלים לשפר את מצב הרוח ואת רמת הרווחה הכללית שלהם.

- טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

CBT הינה גישה מודרנית יותר של טיפול קוגניטיבי המסייעת למטופלים להבין את המחשבות והרגשות אשר משפיעים על התנהגותם. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי משמש, בדרך כלל, לטיפול בילדים ומתבגרים עם בעיות רגשיות שונות, כולל פוביות, קשיים בתחום החברתי, דיכאון וחרדה. למעשה, CBT הינו סוג של טיפול רגשי המשלב בין טכניקות קוגניטיביות והתנהגויות, במטרה להביא לשינוי במחשבות שליליות והתנהגויות לא רצויות. טיפול זה כרוך בשינוי אותן מחשבות אשר תורמות למצוקה שהאדם חווה ובשינוי ההתנהגויות הלא רצויות אשר נובעות ממחשבות אלו.

מתי מומלץ לפנות לטיפול רגשי לילדים?

בעוד שאתם עשויים להבין שטיפול רגשי יכול לעזור בבעיות שאתם או ילדכם חווים, לעתים אנשים מתקשים לפנות לקבלת עזרה או לזהות מתי הגיע הזמן לדבר עם מטפלת רגשית. יחד עם זאת, חשוב שתזכרו כי ככל שתקדימו לפנות לאיש מקצוע, כך ילדכם ואתם תתחילו לחוות הקלה בשלב מוקדם יותר. לכן, במקום לחכות עד לשלב בו התסמינים שאתם חווים ייצאו מכלל שליטה, עליכם לשקול קבלת עזרה מקצועית מיד ברגע שתתחילו להכיר בכך שיש לכם או לילדכם בעיות רגשיות הדורשות טיפול. להלן סימנים המעידים על הצורך לפנות לטיפול רגשי:

- הבעיה גורמת למצוקה או הפרעה משמעותית בחייכם או בחייו של ילדכם. במידה ואתם מרגישים שהבעיה שאתם מתמודדים עמה פוגעת במספר תחומים חשובים בחייכם או בחייו של ילדכם, כגון לימודים, עבודה ומערכות יחסים, ייתכן שהגיע הזמן לבדוק האם טיפול רגשי יכול לעזור לכם.

- אתם מסתמכים על מנגנוני התמודדות לא בריאים או מסוכנים. במידה ואתם מוצאים את עצמכם מתמודדים עם הבעיות הרגשיות שלכם ושל ילדכם על ידי עישון, שתיית אלכוהול, אכילת יתר או הוצאת התסכול שלכם על אנשים אחרים, פנייה לתרפיה רגשית תעזור לכם למצוא אסטרטגיות התמודדות בריאות ומועילות יותר.

- חברים ובני משפחה דואגים לשלומכם. במידה והגיעה הנקודה בה אנשים אחרים דואגים לבריאותכם או לבריאותו הרגשית של ילדכם, ייתכן שהגיעה העת לבחון האם טיפול רגשי יכול לשפר את מצבכם או מצבו הפסיכולוגי.

- שום דבר ממה שניסיתם עד כה לא עזר. קראתם ספרים לעזרה עצמית, בחנתם מספר טכניקות שקראתם עליהן באינטרנט ואפילו ניסיתם רק להתעלם מהבעיה, ובכל זאת נראה כי הבעיות הרגשיות נשארות זהות או מחמירות. זכרו שאתם לא צריכים לחכות עד שהבעיות שלכם יהפכו כה מכריעות עד שההתמודדות עמן תראה לכם או לילדכם בלתי אפשרית. סוגים שונים של טיפולים רגשיים זמינים עבורכם וככל שתקדימו לפנות ולהושיט יד לעזרה, כך תוכלו לחזור למסלול, בדרך לחיים בריאים ומאושרים יותר.

מהו טיפול רגשי למתבגרים?

במידה ואתם מרגישים שילדכם עשוי להפיק תועלת מטיפול רגשי, הצעד הראשון שלכם יהיה לדון בדאגותיכם עם רופא הילדים שלו. במרבית המקרים, הרופא עשוי להתחיל בכך שישלול תחילה את כל המחלות הגופניות אשר עשויות לתרום לתסמינים מהם ילדכם סובל. במידה ולא ניתן למצוא סיבה אחרת לבעיה, הרופא יפנה אתכם לאיש מקצוע מתחום בריאות הנפש אשר מוסמך לאבחן ולטפל בתסמינים שילדכם חווה, כגון מטפלת רגשית לילדים ומתבגרים.

התסמינים של ילדכם ממלאים לעתים קרובות תפקיד מרכזי בעת בחירת סוג הטיפול הרגשי והמטפלת הרגשית. במידה והרופא חושד שילדכם נתקל בבעיות רגשיות שעלולות לדרוש שימוש בתרופות מרשם, בנוסף לתרפיה רגשית, הוא עשוי להפנות אתכם גם לפסיכיאטר ילדים. פסיכיאטר הוא רופא המוסמך להנפיק מרשם לתרופות ובעל הכשרה מקצועית ספציפית בטיפול במצבים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים שונים.

יחד עם זאת, במרבית המקרים, טיפול בילדים ומתבגרים עם בעיות רגשיות נערך במסגרת של טיפול רגשי, מילולי או לא מילולי, ללא צורך בשילוב עם תרופות מרשם. לדוגמא, ילדים צעירים מפיקים תועלת רבה מטיפול רגשי באומנות, במוסיקה או במשחק. לעומת זאת, טיפול פסיכולוגי או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) מתאימים יותר כטיפול רגשי למתבגרים.

בעת חיפוש אחר המלצות למטפלת רגשית לילדים, פנייה לחברים ובני משפחה יכולה להיות דרך נהדרת למצוא מרכז לטיפול רגשי שיכול לעזור לכם להתמודד עם חששותיכם. זכרו כי תרפיה רגשית משלבת בתוכה אמנות ומדע גם יחד. לכן, כאשר נראה כי הדברים אינם עובדים, או שפשוט נראה לכם שילדכם לא התחבר למטפלת הנוכחית שלו, אל תפחדו לחפש מטפלים רגשיים אחרים, עד שתמצאו מישהו שילדכם יכול להתחבר אליו.

כיצד לבחור מטפלת רגשית לילדים ומתבגרים?

ישנם מספר דברים שעליכם לקחת בחשבון בטרם תפנו לטיפול רגשי. ראשית, בעת בחירת מטפלת רגשית, עבורכם או עבור ילדכם, שקלו האם אתם מרגישים בנוח לחשוף בפניה מידע אישי. שנית, העריכו את כישוריה המקצועיים, באיזה תואר היא מחזיקה והאם היא בעלת מוניטין וניסיון רב שנים בטיפול רגשי בילדים ומתבגרים. כמו כן, בקשו הסבר אודות סוג ואופי הטיפול, יתרונותיו הפוטנציאליים והעלויות בהן הוא כרוך. בכדי להעריך מטפלת רגשית לילדים ומתבגרים, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות

- האם המטפלת נראית לכם מקצועית ומוסמכת?

- האם אתם וילדכם מרגישים בנוח לשתף אותה ברגשות ובחוויות שלכם?

- האם אתם וילדכם אוהבים את סגנון השיחה של המטפלת?

- האם אתם מרוצים ממידת האינטראקציה שלכם ושל ילדכם עם המטפלת?

- האם נראה לכם שהמטפלת מבינה מה אתם וילדכם מרגישים?

כאמור, קיימים סוגים שונים של טיפולים רגשיים, אולם כולם נועדו לעזור לילדים, מתבגרים ומבוגרים להתגבר על בעיות רגשיות ופסיכולוגיות ולחיות חיים טובים ובריאים יותר. במידה ואתם חושדים שילדכם חווים תסמינים של הפרעה פסיכולוגית או פסיכיאטרית כלשהי, שקלו לפנות בהקדם להערכה של מטפלת רגשית לילדים מיומנת ומנוסה אשר מוסמכת להעריך, לאבחן ולטפל במצבים כאלה. אתם יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים של התרפיה הרגשית גם אם אתם פשוט מרגישים שיש משהו כבוי בחייו של ילדכם אשר עשוי להשתפר בעזרת התייעצות עם איש מקצוע מומחה לבריאות הנפש.

טיפול רגשי לילדים ומתבגרים – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול הרגשי נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול רגשי לילדים בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.איך להתמודד עם דיכאון וחרדה?

תוכן עניינים דיכאון – הקדמה סימנים וסימפטומים של דיכאון מה ההבדל בין לחץ, חרדה ודיכאון? דיכאון – סיכום דיכאון – הקדמה דיכאון משפיע על אנשים מכל הגילאים, כאשר אחד מכל שמונה גברים ואחת מכל ארבע נשים חווים דיכאון בשלב כלשהו בחייהם. בכל עת, 6% מהמבוגרים בעולם מדוכאים. בנוסף, 6-7% מבני…

טיפול רגשי למבוגרים עם בעיות רגשיות

טיפול רגשי למבוגרים סיבות נפוצות לטיפול רגשי למבוגרים סוגי טיפול רגשי למבוגרים טיפול רגשי למבוגרים – איך מתחילים ? כיצד להעריך מטפלת רגשית למבוגרים ? למה תוכלו לצפות בפגישה הראשונה שלכם עם מטפלים רגשיים ? תהליך של טיפול רגשי כמה זמן נמשך טיפול רגשי ? טיפול רגשי למבוגרים – המלצות…

איך לטפל בחרדה? שיטות טיפול עצמי בחרדה

כאשר חווים חרדה או לחץ, אסטרטגיות אלו תעזורנה לנו להתמודד