פחד ממילים ארוכות – זה אמיתי! המדריך המלא על פוביה ממילים ארוכות

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

היפופוטומונסטרוססקוויאפדאליאופוביה

פחדים, פוביות וחרדות הן אמיתיות ביותר ובני אדם יכולים לפתח פוביה כמעט מכל דבר או מצב אפשרי.

בעוד אנשים רבים טועים לחשוב כי היפופוטומונסטרוססקוויאפדאליאופוביה (באנגלית: Hippopotomonstrosesquipedaliophobia) הינה פוביה מגוחכת או בדיונית, פחד ממילים ארוכות הוא פוביה אמיתית בהחלט.

ילדים ומבוגרים הסובלים מהיפופוטומונסטרוססקוויאפדאליאופוביה חווים רמת חרדה גבוהה כשהם נאלצים להתמודד עם מילים ארוכות, כאשר בדיוק כמו פוביות ספציפיות אחרות, היא מתפתחת לאחר שאירוע מקוטלג בחלקים שונים של המוח, הנקראים אמיגדלה והיפוקמפוס, כמסוכן או איום.

פחד ממילים ארוכות

פוביה ממילים ארוכות - גורמים

בעקבות האירוע, האדם עלול לחשוש ולהתנהל כאילו האירוע עומד להתרחש פעמים נוספות. למעשה, אדם המאובחן עם היפופוטומונסטרוססקוויאפדאליאופוביה מרגיש חסר אונים לאור תחושת החרדה והפאניקה האוחזת בו בעת מחשבה על מילים ארוכות או צפייה בהן.

בהתאם לחומרת הפוביה, מטופלים מדווחים על מחשבות טורדניות ואף תסמינים של דיכאון.

חשוב לציין, כי אנשים אינם נולדים עם פוביות, אלא מדובר בפחדים הנרכשים ומתקבעים בעקבות אירועים לא נעימים במהלך החיים.

יתרה מכך, מרבית המאובחנים עם סוגי פוביות נפוצות אינם זוכרים בבירור מה היה הגורם הראשוני לפחדים שהם חווים כיום.

לדוגמא, ילדים ובני נוער עשויים לחוות מבוכה וחרדה לאחר שתלמידים אחרים צחקו עליהם כשקראו מילים ארוכות.

בעקבות חווית אירוע טראומטי כזה, מוחם של חלק מהילדים ימשיך להגיב באותו האופן למרות שאין בכך צורך – מה שיוביל לכך שאלו הסובלים פוביה ממילים ארוכות יתחילו לפתח דפוסי מחשבה שליליים ויחושו פחז עז כשיחשבו או יראו מילים ארוכות במיוחד.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

פחד ממילים ארוכות - תסמינים

אנשים שונים עם היפופוטומונסטרוססקוויאפדאליאופוביה מתמודדים עם תסמינים שונים, אולם מרבית התסמינים של פחד ממילים ארוכות הינם סימפטומים רגשיים, נפשיים וגופניים, כאשר צפויה רמת חרדה גבוהה ואף חווית התקף חרדה או פאניקה לאור מראה או מחשבה על מילים ארוכות.

למרות שבמקרים רבים מטופלים מבינים שהפוביה שלהם אינה הגיונית, הם אינם מסוגלים לנהל את הפחד ומרגישים חסרי אונים.

תסמינים גופניים אלו עשויים לכלול:

 • רעידות בגוף
 • בכי
 • הזעת יתר
 • נדודי שינה כרוניים
 • בריחה מהמקום
 • התפרצויות זעם
 • תחושת חלחלה
 • בחילה
 • כאבי ראש
 • פעימות לב מואצות
 • סחרחורת
 • קשיי נשימה

מבחינה רגשית, האדם עלול לחוש מבוהל ומשותק, כאשר הוא חושש שיביך את עצמו או יתעלף מול אנשים זרים אם ייאלץ להתמודד בפניהם עם הפחד שלו ממילים ארוכות.

פוביה ממילים ארוכות

פוביה ממילים ארוכות - טיפול

קיימות מספר דרכים לטיפול בפחד ממילים ארוכות, כאשר טיפול תרופתי צריך להיות האפשרות האחרונה שלכם משום שהוא רק מסווה את התסמינים של הפרעת החרדה שלכם.

לעומת זאת, הדרך הנכונה לטיפול בחרדה ממילים ארוכות היא להעריך תחילה מהם הגורמים שהובילו להופעתה של הפוביה מלכתחילה.

לאחר מכן, מטפלים רגשיים יוכלו לעזור לכם לבנות תכנית טיפולית שתעודד אתכם להיחשף באופן הדרגתי למילים ארוכות, כך שתתחילו מלדמיין בראשכם מילה ארוכה, אז תרשמו מילים ארוכות על דף ורק לבסוף תאמרו אותן בקול רם לעצמכם ואחר כך ליד אנשים.

למעשה, טיפול בחשיפה ממושכת (PE) מסייע לילדים ומבוגרים להפחית את רמת הלחץ והחרדה שלהם עד לרמה כזו שהם מסוגלים לקרוא בביטחון מילים ארוכות בפני אנשים זרים.

בנוסף, ניתן לעשות שימוש בשיטות טיפול עצמי בחרדה, כגון תרגול נשימות עמוקות, מדיטציה, תרגילי הרפיה, מיינדפולנס (Mindfulness) וכיוצ"ב על מנת להתמודד עם פוביה ספציפית זו.

כמו כן, טיפול רגשי, כגון טיפול פסיכולוגי או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), יכול להועיל מאוד לטיפול בהיפופוטומונסטרוססקוויאפדאליאופוביה.

היפופוטומונסטרוססקוויאפדאליאופוביה

פחד ממילים ארוכות - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בפחד ממילים ארוכות נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בפחד ממילים ארוכות בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

חרדות קשות
טיפול בחרדות קשות – תסמינים – המדריך המלא על חרדות קשות (2022)

חרדה קשה והתקף חרדה קשה הם קשים מנשוא. כשהם מופיעים, הם גורמים לנו לחוש שהנה אנחנו מאבדים את השליטה על חיינו ושדבר נורא עומד לקרות. כתוצאה מכך עשויות להתפתח הפרעות חרדה קשות שיובילו לחיים חסרים וחיים ברמת תפקוד נמוכה.

המדריך המלא >>
התמודדות עם חרדה
התמודדות עם חרדה – איך להתמודד עם חרדה? המדריך המלא (2022)

ישנן דרכים רבות להתמודד עם חרדה. את חלקן ניתן ליישם באופן עצמאי גם במסגרת הביתית, ואת חלקן ניתן ללמוד על ידי איש מקצוע כמו פסיכולוג או מטפל רגשי. בכל מקרה חשוב לפתור את החרדה ולא להנציח אותה ולתת לה להשתלט על חיינו ולהוריד מאיכותם.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: