פסיכותרפיה – מה זה? סוגי טיפול פסיכותרפיה לילדים או למתבגרים

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה, המכונה גם תרפיה או טיפול בשיחות, הינה השיטה העיקרית לטיפול בילדים, בני נוער ומבוגרים המתמודדים עם בעיות רגשיות ונפשיות על ידי שיחה עם פסיכולוג, פסיכיאטר או איש מקצוע אחר מתחום בריאות הנפש, כאשר המטרה המרכזית של פסיכותרפיסטים היא לעזור למטופלים להבין את מצבם וללמד אותם אסטרטגיות וכלים לניהול מחשבות והתנהגויות המזיקות לבריאותם.

אף על פי שמרבית המטופלים מסתפקים בפסיכותרפיה בלבד לצורך טיפול נפשי, במקרים של הפרעות נפשיות חמורות לעתים יש צורך בשילוב של פסיכותרפיה יחד עם טיפול תרופתי על מנת לחוש הטבה משמעותית במצב הנפשי והרגשי. בשל כך, השלב הראשון בתהליך של פסיכותרפיה משמש לבניית תכנית טיפולית התואמת את הצרכים הספציפיים של המטופל.

יש לציין, כי מכיוון שקיימות גישות רבות של ואין גישה אחת ויחידה המתאימה עבור כל המטופלים, לעתים קרובות פסיכותרפיסטים עושים שימוש בגישה מעורבת המשלבת טכניקות של מספר סוגים שונים של פסיכותרפיה.

כאמור, בהתאם לצרכיו הייחודיים של המטופל, איש המקצוע ישקול מהי גישת הטיפול הטובה ביותר עבורו, כלומר, האם מומלץ להתמקד בסוג אחד בלבד של פסיכותרפיה או לשלב מספר סוגים שונים.

פסיכותרפיה

פסיכותרפיסט או פסיכותרפיסטית

הרשימה הבאה כוללת את הסוגים הנפוצים ביותר של פסיכותרפיה לילדים, בני נוער ומבוגרים, אולם חשוב להדגיש כי אלו אינן כל שיטות הטיפול הרגשי הקיימות ושחלק מהגישות בהן עושים שימושים פסיכותרפיסטים ממשיכות להתפתח ללא הרף.

כמו כן, בעוד הטכניקות המרכזיות, כמו פסיכותרפיה דינמית ופסיכותרפיה התנהגותית-קוגניטיבית, נבדקו והוכחו כיעילות מאוד על ידי מחקרים קליניים רבים, טכניקות חדשות יותר טרם נחשבות לטיפולים מבוססי ראיות, לכן לעתים קרובות הן משולבות יחד עם סוגים מבוססים יותר.

פסיכותרפיה התנהגותית-קוגניטיבית (CBT) הינה תערובת ייחודית של שתי גישות המכונות טיפול התנהגותי וטיפול קוגניטיבי, כאשר הנחת היסוד העומדת בבסיסו של טיפול CBT היא שהדרך היעילה ביותר כדי לעזור למטופלים מתמקדת במחשבותיו ואמונותיו האישיות של האדם ובהשפעותיהן על מצב רוחם ומעשיהם – מה שמצריך מהם להיות מודעים לדפוסי החשיבה שלהם וללמוד דרכים בריאות להסתגל למצבי חיים שונים.

במקרים אחרים, פסיכותרפיה התנהגותית-קוגניטיבית מתמקדת בהעלאת המודעות להתנהגויות, פעילויות והרגלים לא בריאים במטרה להחליפם בדפוסי התנהגות יעילים יותר.

פסיכותרפיה דיאלקטית-התנהגותית (DBT), סוג של טיפול CBT, פותחה במיוחד עבור אנשים המתמודדים עם מחשבות ופעולות אובדניות, אולם בשנית האחרונות משמשת ביעילות גם עבור טיפול באלו המאובחנים עם הפרעת אישיות גבולית (BPD).

באופן כללי, טיפול DBT מסייע למטופלים להגיע לתובנות חדשות ולרכוש מיומנויות חדשות לניהול מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגויותיהם.

לעומת זאת, פסיכותרפיה פסיכודינמית הינה סוג של טיפול פסיכולוגי אשר עוזרת לילדים ומבוגרים לפתח מודעות עצמית גבוהה יותר והבנה טובה יותר של מעשיהם, כאשר גישה זו של פסיכותרפיה מבוססת מאוד על הקשר בין המטפל למטופל על מנת לזהות ולהבין איך רגשות ומניעים לא מודעים עשויים להשפיע באופן שלילי על התנהגותם.

מעבר לך, פסיכותרפיה פסיכודינמית אינה תהליך מובנה ולרוב היא משולבת עם גישות טיפוליות נוספות, כמו טיפול CBT או טיפול IPT, במטרה לטפל באופן היעיל ביותר בטווח רחב של בעיות רגשיות והפרעות נפשיות.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

טיפול פסיכותרפיה לילדים או למתבגרים

מחד, פסיכותרפיה בין-אישית (IPT) לרוב נערכת במסגרת של טיפול פרטני בדיכאון קליני או דיסתימיה והיא מתמקדת ביחסים בין-אישיים בין בני אדם. בפועל, טיפול IPT מבוסס על ההנחה ששיפור התקשורת הבין-אישית והדרך בה האדם מתייחס לזולת עוזר לטפל ביעילות בהפרעות דיכאוניות, כמו גם להבחין מתי התנהגות מסוימת הינה בעייתית ולהצליח לשנות אותה בהתנהגות חיובית יותר.

מאידך, מטרתה של פסיכותרפיה משפחתית מערכתית, המכונה לעתים טיפול משפחתי או טיפול זוגי, הינה לעבוד יחד עם משפחות או זוגות בעלי מערכות יחסים אינטימיות כדי לטפח שינויים והתפתחות אצל כל השותפים למערכה. למעשה, פסיכותרפיסט או פסיכותרפיסטית העושים שימוש בגישה זו רואים בבני זוג או במשפחה מערכת יחידה ולכן הטיפול מתבצע תוך השתתפות ישירה של כל השותפים במפגשים הטיפוליים.

בנוסף, פסיכותרפיה ממוקדת משפחה (FFT) פותחה על מנת לסייע למטופלים המאובחנים עם הפרעה דו-קוטבית ומתבססת על ההנחה שמערכת היחסים של המטופל עם משפחתו הינה חלק חיוני ובלתי נפרד מהצלחתו בניהול ההפרעה הנפשית. משום כך, פסיכותרפיה ממוקדמת משפחה מערבת את כל בני המשפחה המעוניינים לשפר את מערכות היחסים המשפחתיות וליצור מעטפת תומכת עבור המטופל.

פסיכותרפיה לילדים

סוגי פסיכותרפיה נוספים

היפנותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית הינה גישה ייחודית של טיפול נפשי המשלבת היפנוזה קלינית ופסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT), כאשר היפנוזה מקנה ערך נוסף לטיפול CBT המסורתי.

חשוב לציין, כי מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות מצאו כי גישה משולבת זו יכולה לסייע בהפחתת התסמינים לאחר תום הטיפול, במיוחד בקרב אנשים המאובחנים כסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD).

היפנוזה קלינית משמשת לעתים קרובות למטופלים המעוניינים לשנות הרגלים שליליים, שכן מטפלים מוסמכים בהיפנוזה עוזרים להגיע למצב תודעתי ייחודי המכונה 'הטראנס ההיפנוטי', בו אנשים חווים מיקוד וריכוז מוגברים – מה שמקנה הזדמנות למטפל לעשות שימוש חוזר במילים ותמונות כדי לעזור למטופל להרגיש רגוע, נינוח ופתוח יותר להצעות שיכולות לקדם אותו. יחד עם זאת, בשום שלב של התהליך המטופל אינו מאבד שליטה על התנהגותו.

פסיכותרפיה באומנויות, המכונה גם טיפול בהבעה ויצירה, הינה גישה המשתמשת בטכניקות ביטוי יצירתיות שונות כאמצעי תקשורת בין מטופלים למטפלים ומבוססת על הנחת היסוד שילדים, בני נוער ומבוגרים יכולים לעזור לעצמם להרגיש טוב יותר בעזרת תהליך של יצירה המשלב אומנות, מוסיקה, ריקוד, תנועה, כתיבה או סוגים אחרים של הבעה ויצירה.

בעוד פסיכותרפיה מסוג זה נמצאה כיעילה מחקרית עבור מטופלים בגילאים שונים הסובלים ממגוון בעיות רגשיות, הפרעת נפשיות, בעיות התנהגות ומגבלות גופניות, טיפול באומנויות מתאים בעיקר לילדים בגיל הרך.

כמו כן, טיפול באומנויות הוא מונח כללי המתאר מספר גישות שונות של פסיכותרפיה, אלו כוללות תרפיה בהבעה ויצירה, טיפול בתנועה ובמחול, טיפול בכתיבה (ביבליותרפיה),  דרמה-תרפיה ותרפיה במוזיקה.

פסיכותרפיה במשחק הינה טכניקה מרכזית של טיפול רגשי לילדים, זאת משום שהשימוש בצעצועים ומשחקים יכול לכל הפחות לעזור למטפלים ליצור תקשורת חיובית ולפתח קשר טיפולי עם ילדים.

אף על פי שטיפול במשחק אינו מגובה בראיות רבות, פסיכותרפיסטים יכולים להבין טוב יותר את בעיותיהם ומצוקותיהם של ילדים באמצעות צפייה בדרך בה הם משחקים.

פסיכותרפיה הומניסטית רואה את הטבע האנושי כטוב בעיקרו ואת בני האדם כבעלי פוטנציאל לקיים מערכות יחסים בריאות ומשמעותיות וכן לעשות את הבחירות הפועלות לטובתם האישית ולטובתו של הזולת, כאשר פסיכותרפיסט או פסיכותרפיסטית הומניסטים עוזרים למטופלים לזנוח הנחות ותפיסות עצמיות שליליות במטרה לעודד צמיחה ומימוש עצמי, זאת מתוך הנחה שלא להיות העצמי האמיתי מהווה את מקור הבעיות בחיים.

בדומה לפסיכותרפיה הומניסטית, פסיכותרפיה קיומית, המכונה גם פסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית, מבדילה את עצמה מגישות טיפוליות אחרות בכך שהיא ממוקדת בצמיחה חיובית במקום בפתולוגיה.

יחד עם זאת, שתי הגישות נבדלות זו מזו משום שפסיכותרפיסטים קיומיים מעוניינים להנחות את המטופלים למצוא משמעות או מטרה בחייהם במקביל להתמודדות עם בעיותיהם, שכן מטפלים אלו מניחים שהבעיות נגמרות כתוצאה מחוסר משמעות בחייו של האדם.

פסיכותרפיסטיים

פסיכותרפיה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הפסיכותרפיה נערכת על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לפסיכותרפיה בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: