מאמרים בנושא
רצף הספקטרום האוטיסטי

הפרעות על רצף הספקטרום האוטיסטי מתארות מוגבלות התפתחותית מורכבת הנגרמת כתוצאה מהפרעה נוירולוגית המשפיעה באופן משמעותי על תפקודו התקין של המוח האנושי, כאשר חומרת התסמינים יכולה לנוע בטווח שבין קלים מאוד לקשים מאוד.

ילדים, בני נוער ומבוגרים המאובחנים על הרצף האוטיסטי (ASD) בדרך כלל חולקים מאפיינים משותפים רבים המשפיעים על יכולתם לתקשר עם הסביבה, להבין שפה, לשחק ולהתייחס לבני אדם אחרים. לכן, הם לעתים קרובות יוצרים רושם מוטעה של רצון להיות לבד.

מאפיינים ראשוניים הקשורים באופן הדוק לרצף הספקטרום האוטיסטי כוללים מיומנויות חברתיות לקויות, קושי בהבנת כללים חברתיים, קושי לייצר ולשמר קשרים חברתיים, כישורי משחק לא הולמים, קשיי תקשורת, הפגנת מצוקה עקב שינויים בסביבה והתנהגויות מגבילות שחוזרות על עצמן.  

בנוסף, ישנם מאפיינים משניים המשותפים לאנשים רבים עם ASD, אולם לא בהכרח מתקיימים אצל כל האנשים על הספקטרום האוטיסטי, שכן כל אדם עם ASD מציג שילוב אחר של מאפיינים, אישיות, חוזקות ותחומי עניין מובחנים.

לדוגמא, מאפיינים משניים אלו כוללים תגובה חריגה לגירויים חושיים של צלילים, מגע, ריחות, טעמים ו/או מראות, פיתוח לא אחיד של מיומנויות וכישורים, קושי להתמודד עם שינויים בסביבה ויכולת עיבוד חזותי גבוהה המפצה על ליקויים בעיבוד שמיעה.

סוגי אוטיזם והפרעות על הרצף האוטיסטי

אוטיזם ASD
אבחון אוטיזם בתפקוד גבוה / אוטיזם בתפקוד נמוך – סימנים ותסמינים

אוטיזם הינה הפרעה נוירו-התפתחותית אשר לרוב מאובחנת כבר בשלוש השנים הראשונות לחיים ונמשכת לאורך כל מחזור החיים. הפרעה זו מאופיינת בליקויים מתמשכים בתקשורת ובאינטראקציות חברתיות וכן בדפוסי התנהגות, תחומי עניין או פעילויות צרים וייחודיים החוזרים על עצמם.

המדריך המלא >>
תסמונת אספרגר
אבחון אספרגר – תסמינים – טיפול בתסמונת אספרגר אצל ילדים או מבוגרים

תסמונת אספרגר הינה הפרעה התפתחותית אשר עד לא מזמן נכללה ברצף הספקטרום האוטיסטי ומשפיעה על התקשורת המילולית והלא מילולית ועל האינטראקציות החברתיות. תסמונת אספרגר מאופיינת בקושי לקבל שינויים, חשיבה נוקשה ותחומי עניין צרים, קושי בהבנת רגשות האחר ורצון להיות לבד.

המדריך המלא >>
הפרעה התפתחותית נרחבת PDD NOS
טיפול ב-PDD – מה זה PDD-NOS? מה ההבדל בין PDD ל-ASD?

PDD-NOS הינה הפרעה המאופיינת בהתנהגות חברתית לא קונבנציונלית או בלתי הולמת, מיומנויות שפה ודיבור מפותחות, פיתוח לא אחיד של כישורים שונים, ליקויים בתקשורת מילולית ו/או לא מילולית, רגישות חושית מוגברת, התנהגויות חוזרות או טקסיות וקושי במעברים.

המדריך המלא >>
הפרעת תקשורת חברתית SCD
SCD – מה זה הפרעת תקשורת חברתית, קשיים או בעיות תקשורת?

הפרעת תקשורת חברתית הינה הפרעה נוירו-התפתחותית המאופיינת בבעיות תקשורת בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים. הפרעה זו באה לביטוי בקשיים ניכרים בהבנת סוגים שונים של תקשורת בלתי מילולית ובהבנת צורות שונות של תקשורת מילולית בהן הפירוש לא מובן מאליו, כמו הבנת ציניות, הומור, פתגמים ומטפורות.

המדריך המלא >>
היפרלקסיה
מהי תסמונת היפרלקסיה? מה הקשר בין היפרלקסיה, אוטיזם ודיסלקציה?

היפרלקסיה הינה תסמונת בה ילדים מרגישים משיכה חזקה לאותיות ומספרים. מדובר בילדים הלומדים לקרוא בגיל צעיר מאוד אך מתקשים בהבנת השפה הדבורה. ילדים עם היפרלקסיה בעלי זיכרון מופלא, הן חזותי והן שמיעתי, אך נוטים לקריאה כפייתית, מציגים בעיות בסוציאליזציה והתנהגויות לא גמישות.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא הספקטרום האוטיסטי

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו