מאמרים בנושא
רצף הספקטרום האוטיסטי

הפרעות על רצף הספקטרום האוטיסטי מתארות מוגבלות התפתחותית מורכבת הנגרמת כתוצאה מהפרעה נוירולוגית המשפיעה באופן משמעותי על תפקודו התקין של המוח האנושי, כאשר חומרת התסמינים יכולה לנוע בטווח שבין קלים מאוד לקשים מאוד.

ילדים, בני נוער ומבוגרים המאובחנים על הרצף האוטיסטי (ASD) בדרך כלל חולקים מאפיינים משותפים רבים המשפיעים על יכולתם לתקשר עם הסביבה, להבין שפה, לשחק ולהתייחס לבני אדם אחרים. לכן, הם לעתים קרובות יוצרים רושם מוטעה של רצון להיות לבד.

מאפיינים ראשוניים הקשורים באופן הדוק לרצף הספקטרום האוטיסטי כוללים מיומנויות חברתיות לקויות, קושי בהבנת כללים חברתיים, קושי לייצר ולשמר קשרים חברתיים, כישורי משחק לא הולמים, קשיי תקשורת, הפגנת מצוקה עקב שינויים בסביבה והתנהגויות מגבילות שחוזרות על עצמן.  

בנוסף, ישנם מאפיינים משניים המשותפים לאנשים רבים עם ASD, אולם לא בהכרח מתקיימים אצל כל האנשים על הספקטרום האוטיסטי, שכן כל אדם עם ASD מציג שילוב אחר של מאפיינים, אישיות, חוזקות ותחומי עניין מובחנים.

לדוגמא, מאפיינים משניים אלו כוללים תגובה חריגה לגירויים חושיים של צלילים, מגע, ריחות, טעמים ו/או מראות, פיתוח לא אחיד של מיומנויות וכישורים, קושי להתמודד עם שינויים בסביבה ויכולת עיבוד חזותי גבוהה המפצה על ליקויים בעיבוד שמיעה.

סוגי אוטיזם והפרעות על הרצף האוטיסטי

שאלות ותשובות בנושא הספקטרום האוטיסטי

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו