מכון-דרור-לוגו

תפריט

איך להיות אמא טובה או אבא טוב? איך להיות הורים טובים יותר לילדים?

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי הורות טובה?

להיות הורים טובים ולחנך ילדים בריאים, מאוזנים נפשית ומאושרים הינו אתגר משמעותי, כשרבים מהאמהות והאבות נוטים להשתמש בטכניקות חינוך בהן השתמשו בעבר הוריהם או מרבים להישען על הרגשות והאינטואיציה שלהם – מה שלעתים קרובות מביא לתגובות וצעדים שגויים.

הורות טובה מסייעת בטיפוח ביטחון עצמי, הערכה עצמית, אמפתיה לזולת, יושר, יכולת שליטה עצמית, טוב לב, שיתוף פעולה ושמחה, מעודדת רמת עניין, סקרנות, מוטיבציה ורצון להצליח וכן מסייעת בהפחתת הסיכון לפיתוח הפרעות חרדה, הפרעות דיכאוניות, התנהגות אנטיסוציאלית, התמכרויות והפרעות אכילה.

למעשה, מה שתעשו או לא תעשו כהורים ישפיע במידה רבה על האושר ועל התנהלותו של ילדיכם, כאשר הם יהפכו עם הזמן להשתקפות של מה שהם רואים או ראו בעבר.

להיות הורים

איך להיות הורה טוב?

ראשית, ילדכם לומדים מהתנהגויותיכם ומדרך התייחסותכם לזולת, כך שכל מה שאתם עושים חשוב, לכן כדאי לשאול את עצמכם מה אתם רוצים להשיג בתגובותיכם והאם זו הדרך להשיג את המטרה שהצבתם בפניכם.

שנית, חשוב להבין כי לעולם לא תוכלו לאהוב את ילדיכם יתר על המידה, שכן פינוק יתר אצל ילדים אינו נובע מאהבת יתר אלא מגישה סלחנית למדי, ציפיות נמוכות של ההורים מילדיהם או מתן דברים חומריים במקום אהבה.

שלישית, הורה טוב מעורב בחייו של ילדיו, כשמעורבות זו לוקחת זמן ומאלצת אתכם לעתים קרובות לשקול מחדש ולשנות את סדר העדיפויות שלכם.

במקרים רבים, הורים מקריבים משהו שהם רוצים בשל משהו אחר שילדיהם זקוקים לו, אולם להיות הורים טובים אין פירושו להכין את שעורי הבית שלהם או לתקן אותם, זאת משום שעבודות הבית הינן הכלי בו המורים משתמשים על מנת להעריך האם התלמיד הבין והפנים את החומר הנלמד בכתה .

רביעית, נסו להתאים את התנהגותכם לשלב ההתפתחותי בו ילדיכם נמצאים כרגע, כלומר הקפידו להיות מודעים לגילם של ילדיכם ולעובדה שהם הולכים וגדלים.

בעוד הצורך בעצמאות גורם לילד בן 3 להגיד 'לא' רוב הזמן, זה מה שיאפשר לו את המוטיבציה ללכת לשירותים לבד ולהתפנות.

באותה מידה, בעקבות אותה התפתחות אינטלקטואלית, נער או נערה יהיו סקרנים וחריפים במסגרת בית הספר אך יהפכו לווכחנים בבית עם הוריהם ואחיהם.

חמישית, הקפידו לקבוע חוקים, להציב גבולות ברורים לילדים ולהיות עקביים בשמירתם.

במידה ולא תצליחו לשלוט בהתנהגותם של ילדיכם כשהם קטנים, יהיה להם קשה ללמוד איך לשלוט בעצמם כשיגדלו ולא תהיו ממש קרובים אליהם.

מכיוון שהכללים שילדיכם לומדים מכם ישפיעו על הכללים שהם יישמו בהתנהגותם בהמשך חייהם, חשוב שתדעו בכל רגע איפה ילדכם, עם מי הוא נמצא ומה הוא עושה.

יחד עם זאת, לא צריך להיות בשליטה כל הזמן, כשעם כניסתם לחטיבת הביניים רצוי שיקבלו החלטות מסוימות באופן עצמאי ובלי התערבות ההורים.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

איך להיות הורים טובים יותר?

שישית, עודדו את עצמאות ילדיכם וזכרו כי הצבת גבולות ברורה ועקבית מסייעת להם לבנות תחושת שליטה עצמית ושעידוד עצמאות יעזור להם להרגיש תחושה של ניהול עצמי, כאשר ילדיכם זקוקים לשתיהן על מנת להצליח בחיים.

במצבים מסוימים, ילדים רוצים להיות עצמאיים והורים נוטים לעתים לבלבל בין הרצון שלהם לעצמאות לבין מרדנות או חוסר משמעת.

שביעית, חשוב ביותר להיות עקביים מכיוון שאם תשנו את הכללים באופן לא צפוי או ההתייחסות שלכם לגבולות שהצבתם רופפת, האחריות על ההתנהגות השלילית של ילדיכם הינה שלכם ולא שלהם.

בשל כך, תהליך של בניית סמכות הורית טובה יהיה מבוסס על חוכמה ולא על כוח, כשחיוני עבורכם לזהות מהם החוקים שלא ניתן כלל לנהל משא ומתן עם הילדים.

שמינית, יש להימנע ממשמעת נוקשה ואסור לפגוע בילדיכם, פיזית או מילולית, שכן קיימות דרכים רבות לגרום לילדים להיות ממושמעים אשר עובדות טוב ואינן כרוכות בתוקפנות או אלימות.

לדוגמא, באפשרותכם להכניס אותם מספר דקות לחדר משעמם עד שיירגעו.

תשיעית, תתייחסו לילדיכם באופן מכובד על מנת שיכבדו אתכם.

יש לציין, כי הורים חייבים להתייחס אל ילדיהם בכבוד על מנת שהקשר ביניהם יהווה את הבסיס לקשר שלהם עם אנשים אחרים.

למשל, במידה וילדכם בררן באוכל, אל תהפכו את הארוחה לרגע לא נעים עבורו, פשוט אל תחליפו מזונות בריאים במזונות לא בריאים, שכן ברגע שאין מאכלים לא בריאים על השולחן, ילדכם יאלץ בסופו של דבר לאכול אוכל מזין.

עשירית, הורה טוב מסביר לילדיו את החוקים וההחלטות שהוא מקבל ויש לו ציפיות מילדיו, כמו גם חשוב לו להסביר אותן בהתאם לגיל של כל הילד, הן אם מדובר בילד צעיר והן אם מדובר בנער או נערה.

חשוב לזכור, כי כל בני האדם הם ייחודיים, אך גם הסביבה מעצבת את דמותם.

לכן, צפוי שילדים יתנהגו בצורה מסוימת כי הוריהם עשו דברים דומים או כי חבריהם נוהגים באופן דומה.

להיות אבא

איך להיות אמא טובה?

במידה ותראו את משפחתכם כצוות, תבינו שכל חבריו שונים כאנשים אולם בעלי אינטרסים שווים, לכן אם תרצו להיות מנהיגים טובים של המשפחה שלכם עליכם:

• לגלות אמפתיה לכל חברי הצוות
• להעצים את תכונות האופי, הכישורים והכישרונות הייחודים שלהם
• לדרוש מהם למצות את הפוטנציאל הטמון בהם
• לאתגר אותם ולפרגן להם כאשר עשו עבודה טובה
• ללמוד איך להתמודד עם חרדות אצל הורים

בכדי להיות אמא טובה או אבא טוב, חשוב שתאמינו בעצמכם ובמה שאתם עושים כהורים.

בנוסף, בכדי לשלוט בהתנהגותם של אחרים, אתם חייבים להיות בעלי יכולת שליטה עצמית גבוהה וכן להיות החלטיים ומסוגלים לקבל החלטות בלי להסס.

כהורים לילדים, עליכם להישאר איתנים אך גם טובי לב, להיות בעלי משמעת עצמית וחוש צדק משמעותי וכן להפגין רצון לקחת אחריות מלאה ולשאת בתוצאות של מעשיכם.

הורה טוב גם מתנהג כמנהיג בעת הצורך, שומר על הבטחותיו ולא מבקש מילדיו מה שהוא בעצמו אינו מסוגל לתת או לבצע.

במקביל, חשוב להוכיח את המחויבות שלכם לרווחת המשפחה – מה שדורש תכנון וארגון של חיי משפחתכם.

כמו כן, תתחייבו גם עם המטלות, הרעיונות והתפקידים שלכם במשפחה, עבדו קשה יותר מאחרים והנהיגו את המשפחה באמצעות דוגמה אישית וצניעות.

יש לציין, כי כל אחד מבני המשפחה זקוק לתשומת לב מכם, כך שחיוני:

• לבנות עם כל אחד מערכת יחסית חיובית
• להיות נחמד
• להראות דאגה אמיתית כשצריך
• להתייחס לכל אחד בנימוס ותוך הבנת רגשותיהם

בכדי לא ליצור דיסוננס:

• נהלו את רגשותיכם לכיוון חיובי וצרו תקשורת יעילה
• תבקשו באופן ברור מה אתם רוצים וכיצד
• תחלקו את תפיסתכם
• שאלו שאלות והקשיבו לילדיכם תוך הכרת הגבולות שלכם
• חפשו את שיתוף הפעולה שלהם
• הוכיחו שאתם סומכים עליהם

בנוסף, היו אופטימיים, האמינו כי כל בן אדם יכול להיות אמא טובה או אבא טוב, למדו מחוויות העבר, אל תפסיקו להשתפר וקבלו שינויים כדבר טבעי.

איך להיות אבא טוב?

כשנולד ילדכם הראשון אתם מקבלים עצות והמלצות רבות לגבי הטיפול בו וגידולו, אולם לעתים העצות הללו סותרות אף בקרב רופאי הילדים.

לדוגמא, רופאים מסוימים ממליצים לתת לתינוק לבכות אך רופאים אחרים ממליצים להורים לא לאפשר לתינוקות שלהם לבכות.

בשל כך, ההמלצה הינה לנסות ליישם את ההמלצות שקיבלתם ואם הן אינן עובדות, לעבור לפעולה אחרת, כאשר היחיד שיודע למה הוא זקוק הוא התינוק עצמו ואם תסתכלו עליו, תשמעו אותו ותנסו להקשיב לו, מהר מאוד תוכלו להבינו.

להיות אמא או להיות אבא זה אומר לשים את עצמכם במקומם של ילדיכם כל פעם שאתם יכולים, לגלות אמפתיה ולא לשפוט אותם בקלות ובמהירות, שכן תמיד כדאי להבין את סיבת הבכי והכעס או למה הם מבקשים דבר מה.

כמו כן, אל תחליפו הקדשת זמן מועטה במתנות, זאת משום שילדים זקוקים לזמן איכות רב עם הוריהם ולא למתנות.

אף על פי שהורים רבים התרגלו לתת לילדיהם מתנות שונות כדי לעשות אותם מאושרים ולהוכיח להם כמה הם אוהבים אותם, ילדים צריכים לבלות זמן עם ההורים שלהם, כשמתנות במקום אהבה יהפכו אותם לשטחיים וחומריים.

בהתאם לכך, הקדישו לילדיכם זמן ותשומת לב רבים ככל האפשר על מנת שיוכלו להרגיש אהובים ומוערכים על ידיכם.

הורה טוב מאפשר לילדיו לגדול ולהתפתח וזה נורמלי שתינוקות לא ידעו להסתדר, אולם כשהילד מגיע לגילאי 3-4 הוא צריך להיות מסוגל כבר להתלבש, להתפשט, לאכול באופן עצמאי ולבצע פעולות רבות נוספות, כך שלהמשיך לבצע במקומם פעולות אלו כי "יותר מהיר וצריך להגיע לגן בזמן" רק יהפוך אתכם למשרתים ואת הילדים לתלותיים.

לעומת זאת, רצוי לתת להם לגדול, לנסות בכוחות עצמם ולתת להם חופש ללמוד על פי רצונם.

מעבר לכך, היו סבלנים, אל תענישו את ילדיכם ואל תשתמשו באלימות כלפיהם כי אתם המבוגרים המסוגלים לחשוב ולהגיע לפתרונות כדי להעביר את המסר שברצונכם להעביר – כאב והשפלות לא מסייעים בלמידת דברים חשובים אלא דו-שיח ודוגמה אישית.

יתרה מזאת, אהבו וכבדו את בני הזוג שלכם, כשצפוי שהקשר עם ילדיכם יהיה טוב יותר לאחר שהקשר בין בני הזוג ילך וישתפר.

להיות אמא

להיות הורים: טיפים מועילים

במידה וההורים נפרדים, חשוב שהכבוד ביניהם ימשיך להתקיים, זאת מכיוון שילדיהם ימשיכו ללמוד מהם ומהיחס שלהם לאחרים.

למשל, תארו לעצמכם כיצד ילד עשוי להרגיש כששתי הדמויות האהובות ביותר בחייו פוגעות אחת בשנייה.

כאמור, היו דוגמה חיובית משום שילדים נוטים ללמוד יותר ממה שהם רואים ולא ממה שאתם יכולים להגיד להם, כלומר, אם אינכם רוצים שילדיכם יהיו כמוכם בעתיד, הגיע הזמן שתתחילו להשתנות.

הורים טובים גם מכירים בחסרונות והפגמים שלהם עצמם כי ילדיהם יעתיקו אותם מהם. לדוגמא, הורה החווה תקופה מעצבנת וצועק יתר על המידה צפוי להבחין בכך שילדיו גם כן יתחילו לצעוק יותר מדי.

כמו כן, הקשיבו לילדיכם כמה שיותר, הרי תקשורת הינה הבסיס לקשר טוב בין הורים לילדים והקשבה מצדכם, הקדשת זמן ותשומת לב יאפשרו לילדיכם להרגיש מובנים ויסייעו ליצירת קשר טוב.

יחד עם זאת, אם וכאשר תחליטו לא להקשיב להם, יבוא יום שהם אפילו לא יטרחו לספר לכם דברים חשובים.

תעריכו את הדעות וההחלטות של ילדכם, תקשיבו ותעודדו אותם להסביר את המחשבות או ההחלטות שהם מקבלים, כך שילמדו לנהל שיחה, להשתתף במשא ומתן להשיג דברים שהם רוצים ולהבין למה אינם יכולים להשיג או לקבל דבר מסוים.

בדרך זו, ילדיכם ילמדו לחשוב ולמצוא פתרונות יצירתיים לבעיות שונות שאיתן יתקלו במהלך חייהם.

אף על פי כן, קחו בחשבון שמה שיעיל היום מול ילדיכם כבר לא יהיה יעיל באותה מידה בעוד שנה או שנתיים.

לעומת תינוקות וילדים צעירים, בני נוער מעדיפים למצוא מודל לחיקוי בקרב בני גילם והרבה פחות אצל ההורים שלהם, לכן הקפידו להדריך ולעודד אותם תוך הצבת כללי משמעת ברורים והגיוניים, זאת על מנת שיוכלו לאט לאט לפתח עצמאות.

בנוסף, נצלו כל רגע אפשרי לפיתוח מערכת יחסית טובה עמם ווודאו שילדיכם יודעים שאתם אוהבים אותם ללא תנאים, גם אם אתם מצפים לביצועים או הישגים טובים יותר בפעם הבאה.

הדרכת הורים - המדריך המלא
נגן וידאו אודות הדרכת הורים - המדריך המלא

להיות הורים: המלצות נוספות

בעת גידול ילדים, הורים עוברים שלבים רבים, חלקם מבלבלים וקשים, כשכל משפחה עוברת שינויים משמעותיים מעת לעת, כולל ילדים חדשים, גירושין, מעבר דירה, מעבר למסגרת חינוכית אחרת וכיוצ"ב.

כמו כן, ילדים עשויים להפגין התקפי זעם או בכי, לא לכבד את הכללים והגבולות בבית, בגן או בבית הספר ואף לסבול מבעיות רגשיות ולחוש אבודים ולחוצים בלי לדעת כיצד לפעול מול קושי או אתגר.

הדרכת הורים פרטנית הניתנת על ידי פסיכולוג ילדים או מטפל רגשי לילדים בעל הכשרה מתאימה מהווה מרחב הכלה ותמיכה המסייע להורים להתמודד טוב יותר עם קשייהם של ילדיהם ולעבד את הקושי הנובע מהיותם הורים טובים.

בתהליך של הדרכת הורים, תוכלו:

• להכיר את עצמכם כהורים ומחנכים
• לקבל כלים ואסטרטגיות לחינוך ילדיכם לערכים
• להשפיע על התפתחותם באופן חיובי ומכבד
• לפתח את האינטליגנציה הרגשית (EQ) שלהם
• לקבל ביטחון בזמן קבלת החלטות מכריעות לגבי ילדיכם

במידה ואתם מזהים שבזמן האחרון ילדכם עצוב וחסר תקווה, מבולבל ומתקשה להתרכז, מציג עצבנות וחרדה, נוטה לכעוס ולמצבי רוח משתנים, מתקשה להירדם, מדווח על סיוטים בלילה וחלומות רעים, מתגרה ואינו מכבד את החוקים והגבולות שהצבתם, תלותי מדי ואינו מסתדר לבד, מצהיר שאין לו חברים או רע לו בבית הספר, הגיעה העת לפנות לקבלת ייעוץ פסיכולוגי או הדרכת הורים פרטנית.

תהליך של הדרכת הורים גם יאפשר לכם:

• לדעת מה מצופה מילדיכם בהתאם לגילם
• ללמוד מהם החיזוקים המעודדים ומשמרים התנהגות רצויה
• לשפר התנהגויות של זעם ותסכול
• להפנים מהו משבר גיל ההתבגרות
• לחנך באופן חיובי ולתקשר באופן אמפתי עם ילדיכם
• להבין איך ללמד גבולות וכללים
• לגלות דרכים בהן תוכלו להסביר לילדיכם איך פותרים בעיות
• לרכוש כלים לשיפור ההערכה העצמית שלהם ולהתמודדות נכונה עם תהליכי גמילה מהתמכרויות, קשיי אכילה ובעיות שינה

כהורים למתבגרים, ייתכן ותזהו אימפולסיביות והתנהגויות מעט מסכנות המאפיינות התפתחות תקינה בתקופת גיל ההתבגרות והינן תוצאה מהתפרצות הורמונלית וחוסר בשלות של המוח.

במהלך גיל ההתבגרות, הורים חלשים או נוקשים מדי עלולים להתמודד עם קונפליקטים רבים בכל הנוגע לקשר שלהם עם ילדיהם.

כמו כן, הורים מפסיקים להיות הרפרנטים העיקריים של ילדיהם, כשהמקום הזה נתפס על ידי חברים מקבוצת השווים איתם מתייעצים ואותם מחקים בהתנהלותם.

בעוד מדובר בתהליך נורמלי וטבעי לחלוטין, הורים צריכים להמשיך לדאוג לגבולות ברורים ולקיום סדר מסוים.

מידה של מרדנות בקרב בני נוער הינה נורמטיבית לחלוטין, כך שהגיוני מאוד שיהיו ויכוחים וחוסר הסכמה כשהורים מסוימים מתקשים לקבל את הצרכים של ילדיהם המתבגרים אשר לאט לאט הופכים למבוגרים.

מכיוון שהמתבגרים כבר אינם ילדים, הורים טובים פשוט חייבים להסתגל לשינויים הפיזיולוגיים, החברתיים והפסיכולוגיים המתרחשים אצלם.

בנוסף, חשוב להיות גמישים כדי שהמתבגרים יחושו מידה של חופש ועצמאות, שכן בני נוער לומדים מהניסיון היום יומי ומהחוויות המשותפות עם קבוצת השווים והם מושפעים יותר מעשייה, משחק וביצוע טעויות במקום מחיקוי התנהלות המבוגרים.

אף על פי כן, זכותם וחובתם של הורים להביע את דעותיהם ולהציב גבולות לדרישות של ילדיהם.

להיות הורים לילדים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הדרכת הורים לילדים נערכת על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד להדרכת הורים לילדים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

התפתחות קוגניטיבית
התפתחות קוגניטיבית: יכולות או בעיות קוגניטיביות אצל ילדים בגיל הרך

המושג התפתחות קוגניטיבית מתייחס לתהליך התפתחות היכולות המאפשרות למידה של כישורים, מידע ויכולות חדשות, כגון זיכרון, קשב, חשיבה ותפיסות, הן חזותית והן שמיעתית. ההתפתחות הקוגניטיבית בגיל הרך מושפעת מגורמים ביולוגיים וסביבתיים באופן ניכר.

המדריך המלא >>
התפתחות רגשית
התפתחות רגשית חברתית בגיל הרך: הבעת רגשות אצל ילדים בגיל הגן

התפתחות רגשית חברתית מתייחסת לתהליך בו הילד בונה את זהותו, הערכתו העצמית, בטחונו העצמי והביטחון בסובבים אותו, זאת באמצעות אינטראקציות עם בני גילו וסביבתו הקרובה. ההתפתחות הרגשית מתחילה לאחר הלידה והשנים הראשונות לחיים הינן קריטיות לבניית היחסים החברתיים של הילד.

המדריך המלא >>
התפתחות חברתית
התפתחות חברתית רגשית בגיל הרך או בתקופת הילדות המוקדמת

התפתחות חברתית רגשית מושפעת מגורמים גנטיים מולדים וכן מהתנאים בהם הילד מתקיים ומתפתח. יש רגעים מתאימים במיוחד לעידוד התפתחות של התנהגויות מסוימות, כאשר יש צורך בגירויים הולמים ותנאים חיצוניים ספציפיים בשביל שהגרייה וחוויות הילד יאפשרו התפתחות תקינה.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: