תוכן עניינים

  • דיכאון - הקדמה
  • סימנים וסימפטומים של דיכאון
  • מה ההבדל בין לחץ, חרדה ודיכאון?
  • דיכאון - סיכום

דיכאון - הקדמה

דיכאון משפיע על אנשים מכל הגילאים, כאשר אחד מכל שמונה גברים ואחת מכל ארבע נשים חווים דיכאון בשלב כלשהו בחייהם. בכל עת, 6% מהמבוגרים בעולם מדוכאים. בנוסף, 6-7% מבני הנוער ו-2% מהילדים מדוכאים בכל רגע נתון. במידה והנכם או ילדכם חווים מצב רוח ירוד במשך יותר משבועיים ברציפות, ייתכן ומדובר בדיכאון.

ישנם אנשים אשר חווים רק מאורע אחד של דיכאון במהלך חייהם, בעוד אחרים עשויים לחוות מספר אפיזודות. במקרים רבים, אפיזודה דיכאונית מתחילה ללא סיבה הנראית לעין, אולם עבור חלק מהאנשים תחילתה של תקופה דיכאונית קשורה למצב חיים, מתח ומצוקה. בנוסף, אנשים מסוימים סובלים מהפרעה דו-קוטבית, כלומר, מצב הרוח שלהם נע בין דיכאון קיצוני לפעלתנות מוגברת.

 

דיכאון

סימנים וסימפטומים של דיכאון

כאמור, ילד או מבוגר עשוי להיות בדיכאון במידה ובמשך יותר משבועיים הוא מרגיש עצוב, מדוכא ואומלל במרבית הזמן או שאיבד עניין והנאה בפעילויות יומיומיות ובנוסף, מציג מספר סימנים וסימפטומים העשויים להעיד על דיכאון. חשוב לזכור, כי כולנו חווים חלק מתסמינים אלה מעת לעת וזה לא בהכרח אומר שאדם נמצא בדיכאון. באותה מידה, לא כל מי שחווה דיכאון, יחווה את כל התסמינים האלה.

  • רגשות

מוצפות רגשית והרגשת עצבות, דיכאון, נחיתות, שפל, אשמה, תסכול, אומללות, הססנות, אכזבה, סכנות, עצבנות, כעס מופרז, חוסר בטחון או הערכה עצמית נמוכה.

  • התנהגות

אי יציאה מהבית, חיסורים תכופים וירידה בהישגים הלימודיים, הירתעות ממשפחה וחברים קרובים, הסתמכות על אלכוהול, סמים ותרופות הרגעה, אובדן עניין או הנאה בפעילויות הרגילות, היעדר יכולת להתרכז, נסיגה בתחום החברתי.

  • מחשבות

פסימיות לגבי העתיד, כולל מחשבות שליליות חוזרות ונשנות, כגון "אני כישלון", "זו אשמתי", "שום דבר טוב לא קורה לי", "אני לא שווה כלום", "לא שווה לחיות את החיים" או "לאנשים יהיה עדיף בלעדי". בנוסף, ייתכנו מחשבות על מוות או התאבדות.

  • גופני

דמעות, בכי, עייפות כרונית, מחלות חוזרות ונשנות, תחושת חולשה, כאבי ראש וכאבי שרירים, חבטות לא מוסברות, מעי רגיש, בעיות שינה, שינה ממושכת מדי, אובדן או שינוי בתאבון, ירידה או עלייה משמעותית במשקל, רמת אנרגיה נמוכה או מתח כרוני.

במידה והנכם חושבים שאתם או מישהו שאתם מכירים עשויים להיות בדיכאון, הרשימה הנ"ל הינה דרך מהירה וקלה כדי לאפשר לכם יותר תובנות. יחד עם זאת, רשימה זו אינה מספקת לכם אבחנה, לכך תצטרכו לפנות לאיש מקצוע מנוסה, אולם היא יכולה לסייע להכווין אתכם ולספק לכם הבנה טובה יותר לגבי איך אתם או ילדכם מרגישים. חשוב לזכור, כי 80-90% מהאנשים הסובלים מדיכאון יכולים להיעזר בטיפול מקצועי, כאשר הטיפולים השכיחים והיעילים ביותר כוללים שילוב של טיפול פסיכולוגי יחד עם טיפול תרופתי.

דיכאון

מה ההבדל בין לחץ, חרדה ודיכאון ?

ראשית, חשוב להדגיש כי במידה והנכם או ילדכם חווים חלק מהסימפטומים המתוארים, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ פסיכולוגי על מנת להעריך את המצב ולשקול ביצוע אבחון או קבלת טיפול מקצועי. כמו כן, חשוב לדעת כי תסמינים המקושרים ללחץ, חרדה ודיכאון בדרך כלל הולכים ומתעצמים, לעתים עד כדי אובדן שליטה, במידה ואינם מטופלים כראוי ובזמן.

דיכאון הינה בעיה שכיחה ביותר בתחום בריאות הנפש, כאשר 1 מכל 5 בני אדם חווים במהלך חייהם מידה כלשהי של דיכאון. בעוד שכולנו מרגישים עצובים או נמצאים במצב רוח ירוד בשלבים מסוימים של החיים, חלקנו חווים רגשות אלו באופן אינטנסיבי יותר ולאורך תקופות זמן ממושכות יותר, לעתים קרובות ללא סיבה הנראית לעין. אנשים הנמצאים בדיכאון עלולים לגלות קושי רב בתפקוד היומיומי ועשויים להימנע מהשתתפות בפעילויות אשר הסבו להם הנאה בעבר.

התסמינים השכיחים ביותר של דיכאון כוללים מצב רוח ירוד במידה הניכרת גם לעין לא מקצועית, איבוד עניין או הנאה בדברים שהסבו עניין או הנאה בעבר, רמת הערכה עצמית נמוכה ובטחון עצמי ירוד, תחושת אשמה ותחושת חוסר ערך, הפרעות בשינה, הפרעות אכילה, חוסר אנרגיה המוביל לעייפות תמידית ולירידה ברמת הפעילות, חוסר ריכוז וזיכרון ירוד.

חרדה מאופיינת על ידי דאגה מופרזת ומוגזמת לגבי אירועים בחיי היומיום ואשר מתרחשת ללא סיבה הנראית לעין. אנשים הסובלים מחרדה נוטים לצפות שיקרה אסון ואינם יכולים להפסיק לדאוג לגבי נושאים הקשורים בכל תחומי החיים, כגון כסף, משפחה, עבודה או בית ספר. בפועל, ככל שרמת החרדה מתעצמת, היא עשויה לשלוט על יכולת החשיבה של האדם ולהפריע לתפקוד היומיומי שלו. כאמור, חרדה עשויה לפגוע בתפקוד של הסובלים ממנה בבית הספר, באוניברסיטה, במקום העבודה, בפעילויות חברתיות ובמערכות יחסים.

התסמינים השכיחים ביותר של חרדה כוללים תחושת אי שקט ועצבנות, רעידות בגוף, הזעת יתר, קשיי הירדמות ושינה לא יציבה, יכולת ריכוז ירודה, דפיקות לב, מתח בשרירים, התעייפות מהירה, תחושת עצבנות ומצב רוח בלתי נסבל, סחרחורת, ערנות יתר, קוצר נשימה ומצב רוח מדוכא.

לחץ נחשב לאחת הבעיות אשר הולכות ומתגברות בחברה המערבית, עד כדי כך שחלקנו אולי כבר מקבלים את הלחץ כנורמה מובנת מאליה בחיינו. לחץ ומתח עשויים לגרום לדאגות רבות עבור הפרט וכן לאנשים הנמצאים ביחסים עמו, כולל בני משפחה, בני זוג, חברים ועמיתים לעבודה או ללימודים. התסמינים השכיחים ביותר של לחץ כוללים דיכאון ברמות שונות, חוסר התמצאות, תסיסה או פעילות יתר, נסיגה ותסמינים של חרדה.

דיכאון - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בדיכאון נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בדיכאון בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.איך לטפל בחרדה? שיטות טיפול עצמי בחרדה

כאשר חווים חרדה או לחץ, אסטרטגיות אלו תעזורנה לנו להתמודד

טיפול בחרדת בחינות וביצוע אצל ילדים ומבוגרים

תוכן עניינים מהי חרדת בחינות? מה גורם לחרדת מבחנים? איך להתמודד עם לחץ לפני מבחן? טיפול בחרדת בחינות איך להתמודד עם חרדת בחינות? מתי מומלץ לפנות לטיפול בחרדת בחינות? איך להוריד לחץ לפני מבחן? חרדת בחינות – סיכום מהי חרדת בחינות? חרדת בחינות, סוג של חרדת ביצוע, מלווה ילדים וסטודנטים…

אבחון וטיפול בהפרעת חרדה חברתית אצל ילדים ומבוגרים

תוכן עניינים חרדה חברתית סוגים שונים של חרדה חברתית אבחון חרדה חברתית – תסמינים וגורמים טיפול בחרדה חברתית סוגי הטיפול בחרדה חברתית טיפולים רגשיים בחרדה חברתית טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) בחרדה חברתית טיפול פסיכולוגי בחרדה חברתית כיצד מתחילים טיפול בחרדה חברתית? חרדה חברתית – סיכום חרדה חברתית הפרעת חרדה חברתית (SAD)…