איפה עושים מבחן IQ? איך בודקים איי קיו לילדים? מבחן אינטליגנציה אמין

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה מבחן IQ?

ילדים, בני נוער ומבוגרים מופנים לביצוע מבחן אינטליגנציה (IQ Test) בעברית על מנת להעריך את מנת המשכל (IQ) האישית שלהם ולבדוק מהו הפוטנציאל הטמון בהם, לעתים קרובות לאחר שההורים והצוות החינוכי של הגן או בית הספר הבחינו באחד או יותר מהמאפיינים הייחודיים המזוהים עם ילדים מחוננים ומצטיינים.

במקרים אחרים, הורים פונים לביצוע מבחן איי קיו (IQ) לילדים במטרה לחקור לעומק מיומנויות מפותחות במיוחד שהם מפגינים בבית ו/או במסגרת החינוכית, כמו יכולת חשיבה מופשטת, יצירתיות, דמיון חי, רגישות גבוהה, סקרנות מוגברת, זיכרון ופתרון בעיות מורכבות.

מבחני IQ (איי קיו) לילדים גם מסייעים להורים ואנשי חינוך להבין מדוע ילד או נער מסוים משתעמם בגן או בכיתה, מפגין תת-הישגיות אקדמית או מגלה קשיים בתחומים שונים המדאיגים את הוריו ויכולים להיות מוסברים באמצעות הערכה של מנת המשכל (Intelligence Quotient) שלו.

מכיוון שילדים מחוננים ומצטיינים עשויים להציג בכוונה הישגים נמוכים יותר מאשר יכולתם האמיתית על מנת להשתלב טוב יותר מבחינה חברתית עם ילדים בני גילם בעלי איי קיו (IQ) ממוצע, חשוב מאוד לבצע אבחון פסיכולוגי לילדים בגיל מוקדם ככל שניתן ולהבטיח שילדיכם ישתלבו במסגרת החינוכית המתאימה ביותר לצרכים וליכולות שלהם.

לדוגמא, בהתאם לממצאי בדיקת IQ (איי קיו) ולמקום מגוריכם, ייתכן וילדיכם גם יוכלו להשתלב באחת או יותר מהתוכניות הייחודיות שמציע משרד החינוך עבור תלמידים מחוננים ומצטיינים בישראל, בהן הוא יוכל לפרוח ולשגשג בהתאם למנת המשכל הגבוהה במיוחד שלו.

מבחן אינטליגנציה IQ

מבחן איי קיו (IQ) אמין לילדים

הורים רבים המבחינים שילדיהם מגלים קשיים לימודיים או חברתיים במסגרת החינוכית בה הם מבקרים או בבית פונים לביצוע מבחן איי קיו (IQ) אמין לילדים בעברית כדי לקבל מידע רב ערך אודות רמת האינטליגנציה, התפקוד הקוגניטיבי ופוטנציאל הלמידה האישי שלהם.

למשל, מומלץ לפנות לאבחון פסיכולוגי כאשר ילדים ובני נוער המתמודדים עם קשיי למידה משמעותיים מפגינים את אכזבתם על ידי שיבוש המהלך התקין של השיעורים בבית הספר, התנהגות אימפולסיבית, גילויי תוקפנות, כישורים חברתיים ירודים, חוסר כוחות אגו, סרבנות בית ספר או שינויים תכופים במצב הרוח הכוללים מחשבות שליליות.

באותה מידה, חשוב לפנות לפסיכולוג ילדים בעת שתלמידים מחוננים ומצטיינים הסובלים משעמום כרוני בכיתה מציגים את התסכול שהם חווים באמצעות הפרעות במהלך שיעורים, סירוב מוחלט להכין מטלות לימודיות ושיעורי בית, התנהגות נמנעת, נטישת פעילויות יומיומיות, תסמינים של רמת חרדה גבוהה או מצבי רוח משתנים.

במצבים אחרים, הורים מבקשים לבצע מבחן IQ (איי קיו) לילדים כחלק מתהליך של אבחון פסיכודידקטי מקיף ומשולב מכיוון שהם חושדים שילדיהם סובלים מסוגים שונים של לקויות למידה, כגון דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה או לקות למידה לא מילולית (NVLD).

יש לציין, כי אף על פי שקשיי למידה יכולים להתגלות בתחום לימודי אחד בלבד, כמו קריאה, כתיבה או חשבון, ילדים ובני נוער הסובלים מלקויות למידה בדרך כלל מתמודדים עם כישורים כלליים נמוכים באופן משמעותי ביחס למצופה מבני גילם ומרמת כיתתם.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

בדיקת IQ לילדים ובני נוער עם ADHD

אחת הסיבות השכיחות ביותר לביצוע בדיקת IQ לילדים ובני נוער הינה חשד להפרעת קשב וריכוז (ADHD), אימפולסיביות ו/או היפראקטיביות בשל התמודדות עם טווח רחב של קשיים בכל תחומי החיים, כולל ביצירת אינטראקציות וקשרים חברתיים, בתחום הרגשי ובתחום הלימודי.

במידה וילדיכם מציגים תסמינים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) לאורך זמן והשפעותיהם באות לידי ביטוי במהלך כל שעות היום, כלומר בבית, בגן או בבית הספר ובפעילויות נוספות, מומלץ לפנות בהקדם לביצוע אבחון פסיכולוגי מקיף הכולל מבחן אינטליגנציה (IQ Test) כדי לבדוק לעומק את המצב ולבחון אפשרויות טיפול שונות בהתאם לממצאי הבדיקה.

באופן כללי, ילדים ובני נוער הסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD) ומגלים חוסר תשומת לב עשויים להיכשל בניסיונם להקדיש תשומת לב לפרטים, לשגות באופן רשלני, להתקשות לשמור על הקשב לאורך זמן ולעקוב אחר הוראות בעל-פה או בכתב, להיראות כאילו הם אינם מקשיבים, להיות מוסחים בקלות, לאבד דברים לעתים קרובות, לשכוח פעילויות שגרתיות ולהימנע או לדחות מטלות הדורשות מהם חוזק נפשי לאורך זמן.

בנוסף, אנשים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ומגלים אימפולסיביות ו/או היפראקטיביות עלולים להתקשות לשבת בשקט או לעסוק בפעילויות לאורך זמן, להזיז את הידיים והרגליים או לנוע ללא הפסקה על הכיסא, לרוץ ממקום למקום או לטפס לגובה באופן שמסכן אותם, לדבר באופן בלתי פוסק, לענות תשובות לשאלות שטרם סיימתם לשאול, להפריע או להציק לאנשים אחרים ולהתקשות להמתין בתור.

מבחן איי קיו

מבחן אינטליגנציה (IQ Test) לילדים עם קשיי למידה

הורים המעוניינים להבין טוב יותר את היכולות, הכישורים, מנת המשכל, נקודות החוזק והחולשה וסגנון הלמידה של ילדיהם יכולים לפנות לפסיכולוג ילדים על מנת לבצע מבחן אינטליגנציה (IQ Test) לילדים, כמו מבחן וכסלר (WISC), כחלק מתהליך של אבחון פסיכולוגי-חינוכי מקיף.

מבחני איי קיו (IQ) לילדים גם מספקים להורים ולצוות החינוכי של הגן או בית הספר מידע רב שיאפשר להם לדעת האם הילד או הנער מתפקד ברמה לימודית התואמת את המצופה מבני גילו ומרמת כיתתו, האם התפיסה החזותית-מרחבית יעילה יותר מהחשיבה וההבנה המילוליות או להיפך ומהם הגורמים לקשיים שהוא חווה בעת למידה והיבחנות.

במקרים רבים, ילדים ובני נוער המאובחנים על ידי פסיכולוג ילדים כסובלים מלקויות למידה ומתחילים לקבל סיוע לימודי ותמיכה מקצועית במסגרת החינוכית בה הם לומדים יכולים להגיע להישגים משמעותיים מבחינה אקדמית והתנהגותית ולשפר באופן ניכר את הדימוי וההערכה העצמיים שלהם.

חשוב לציין, כי מכיוון שהרוב המוחלט של ההורים אינם פסיכולוגים מוסמכים ואינם בעלי הבנה בסיסית אודות מבחני IQ לילדים, הם עלולים לשגות בעת שהם מנסים לפרש בעצמם את תוצאות מבחן וכסלר (WISC) – מבחן האינטליגנציה (IQ) הנפוץ ביותר במדינת ישראל – לכן וודאו מראש שתהליך האבחון כולל שיחת משוב עם פסיכולוג ילדים מוסמך.

איפה עושים מבחן IQ?

כאמור, מבחני IQ מועברים במדינת ישראל אך ורק על ידי פסיכולוגים מוסמכים כחלק מתהליך של הערכה פסיכולוגית מקיפה, כאשר תוצאות מבחן אינטליגנציה וכסלר לילדים מאפשרות להוריהם לגלות מהן נקודות החוזק והחולשה שלהם ולספק להם מדד לציפיות הגיוניות מילדיהם.

לדוגמא, בעוד ילדים ובני נוער המגלים יכולת פוטנציאלית ממוצעת בתחום מסוים של מבחן וכסלר צפויים לתפקד לאורך כל חייהם בטווח הממוצע במטלות הקשורות בתחום זה, בקרב מרבית הילדים המחוננים הציון החשוב במבחן IQ אינו מנת המשכל הכללית, אלא הפערים בין ציוני תת-מבחנים שונים.

בעת שמדובר בילדים מחוננים, הבנה נכונה ומלאה של ממצאי מבחן איי קיו (IQ) אמין, כמו מבחן וכסלר (WISC / WAIS), בעזרתו של פסיכולוג ילדים מוסמך, מאפשרת להורים לבחון את התמונה המלאה ולהכיר בעובדה שילדיהם סובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD), לקויות למידה ו/או קשיים אחרים.

איך בודקים איי קיו (IQ)?

מבחן אינטליגנציה וכסלר לילדים מורכב מ-10-12 תת-מבחנים המניבים תוצאות מספריות שמהוות מדד ליכולות שונות של הילד או הנער, כמו הבנה מילולית, תפיסה חזותית-מרחבית, יכולת הכללה והפשטה, זיכרון עבודה ומהירות עיבוד, כאשר כל אחד ממדדים אלו מוערך על ידי תת-מבחנים המרכיבים יחד את הציון המתקבל בבדיקה.

מכיוון שאיי קיו (IQ) ממוצע המתקבל במבחן וכסלר מחושב כממוצע של 5 המדדים השונים, הציון המתקבל בבדיקת מנת משכל מספק מידע משמעותי רק אם הילד או הנער תפקד ברמה דומה או זהה בכל המטלות השונות בשתי המערכות, הן המילולית והן הביצועית.

למשל, במצבים בהם ילדים מגיעים להישגים גבוהים במבדקי הפשטה מילולית לצד הישגים נמוכים מהנורמה במטלות הבודקות תפיסה חזותית-מרחבית ומציגים מנת משכל כללית (IQ) ממוצעת, הציון הסופי שיתקבל במבחן וכסלר לא יסביר באופן מלא את קשייו של הילד.

מבחן IQ לילדים

כמה זה איי קיו (IQ) ממוצע לילדים?

מאחר והציונים המתקבלים במבחני איי קיו (IQ), בדיוק כמו בבדיקות מתוקננות אחרות, עלולים לעלות או לרדת מעט אם ההערכה תתבצע פעם נוספת או ביום אחר, במבחן וכסלר (WISC / WAIS) קיים מרווח של 10 ציונים בין הסיווגים השונים של מנת המשכל, כאשר מרווח זה נוצר בעקבות קיומה האפשרי של טעות מדידה סטנדרטית.

כמו כן, בתת-מבחנים של מבחן וכסלר המרווח הרלוונטי הינו 3 ציונים ובמדדים המרכזיים המרווח הינו 15 ציונים, כך שבמידה ושני הציונים זהים או אינם שונים מאוד זה מזה, הפער אינו נחשב משמעותי ומנת המשכל שהתקבלה ככל הנראה מתארת באופן די מדויק את מצבו של הילד או הנער.

להלן מדריך קצר המדגים כיצד נראה מדד IQ ומהי מנת משכל ממוצעת:

 • איי קיו 130 ומעלה – מנת משכל מעולה ביותר
 • איי קיו 120-129 – רמת אינטליגנציה מעולה
 • איי קיו 110-119 – מנת משכל ממוצעת-גבוהה
 • איי קיו 90-109 –  IQ ממוצע לילדים ובכלל
 • איי קיו 80-89 – מנת משכל ממוצעת-נמוכה
 • איי קיו 70-79 – רמת אינטליגנציה גבולית
 • איי קיו 69 ומטה – מנת משכל נמוכה (פיגור שכלי קל ומטה)

מה בודק מבחן אינטליגנציה וכסלר לילדים?

כאמור, מנת המשכל הכללית (IQ) במבחן וכסלר מחושבת כממוצע של 5 מדדים שונים, כאשר כל אחד מהמדדים המייצגים את רמת האינטליגנציה הכללית של הילד או הנער מספק מידע חשוב על יכולות חיוניות אחרות הנדרשות לשם הגעה להישגים לימודיים.

להלן 5 המדדים המשמשים לבדיקת IQ של ילדים ובני נוער:

 • מהירות עיבוד
  הכוונה לזיכרון לטווח קצר, תיאום חזותי-מוטורי ומהירות ודיוק של סריקה חזותית ואיתור אובייקטים חזותיים
 • זיכרון עבודה
  מדד זה כולל 2 תת-מבחנים הבודקים את היכולת השמיעתית והחזותית, כולל יכולת ריכוז, שימת לב לדברים, אחיזה במידע ויכולת עיבוד מידע
 • יכולת הפשטה
  מתייחסת ליכולת להבחין בקשר בעל משמעות בין אובייקטים ויישום ידע נרכש באמצעות יכולת זו
 • תפיסה חזותית-מרחבית
  הכוונה להבחנה בין פריטים חזותיים, יכולת התמצאות במרחב וחיבור בין אובייקטים, הבנת הקשר בין חלקים המהווים דבר שלם ושילוב בין מיומנויות מוטוריות ומיומנויות חזותיות
 • הבנה מילולית
  מתייחסת להכרת מילים וליכולת להשתמש בהן, כלומר להבין, לגבש מושגים מילוליים, לנמק ולבטא דברים כשורה

יש לציין, כי קיימת חשיבות רבה להתייחסות הולמת לתת-מבחנים שונים המרכיבים את מבחן האינטליגנציה וכסלר לילדים ולחיפוש אחר חוסר עקביות והבדלים בין מדדים, שכן במידה ואכן קיים פער משמעותי בין הציונים השונים, עליכם לקבל הסבר מקצועי לכך מפסיכולוג הילדים שערך את האבחון.

החשיבות של מבחני איי קיו (IQ) לילדים

אף על פי שילדים מחוננים נוטים להיות בעלי מיומנויות מילוליות מפותחות מאוד, סביר להניח שהם יתקשו לעמוד בקצב הדרוש לסיכום דברי המורה בכיתה או להצליח לקלוט את המשמעות המלאה של הדברים אם זיכרון העבודה המילולי שלהם נמצא לקוי במבחני IQ.

באותה מידה, בעוד ילדים המתקשים בתת-מבחן המעריך את יכולת ההבנה של קשר בין חלקים המהווים דבר שלם יכולים להיות בעלי איי קיו (IQ) גבוה מאוד, הם עשויים להתקשות בקביעת עדיפות בין רעיונות לצורך קבלת הרעיון השלם, לפרק משימות מורכבות לחלקים קטנים ברי ביצוע ולהגדיר קווי מתאר.

לאור זאת, חשוב לזכור כי תנודות חדות בין ציוני תת-מבחנים שונים במבחני איי קיו (IQ) עלולים להעיד על ליקויים משמעותיים בתפקודים מסוימים, כאשר הסיבות השכיחות ביותר לכך הן לקויות למידה שונות, הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ועיכוב התפתחותי רב-תחומי או ספציפי בתפקודים אלו.

כהורים לילדים ובני נוער, הקפידו לתת את הדעת מעת לעת ושאלו את עצמכם האם יש צורך בהערכה מקצועית שתאפשר לכם להבין טוב יותר את הקשיים שילדיכם מתמודדים עמם, על אחת כמה וכמה במצבים בהם ליקויים אלו פוגעים באופן משמעותי בהישגיהם ואף גורמים לתחושת תסכול מתמשכת.

מבחן איי קיו (IQ) - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, מבחן איי קיו (IQ) נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד למבחן איי קיו (IQ) בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

ילדים מחוננים
ילדים מחוננים – המדריך הישראלי המלא (2021) – הגדרה של ילד מחונן

מהי מחוננות באמת? מהם המאפיינים של ילדים מחוננים? מחוננות הינה תכונה מולדת או נרכשת? ילדים מחוננים תמיד מצטיינים בלימודים? איך מרגיש הילד המחונן בחברת ילדים אחרים בני גילו? מיתוסים והנחות שגויות לגבי מחוננים.

המדריך המלא >>
ילד מחונן מאפיינים
ילד מחונן – רשימת מאפיינים רגשיים, אישיותיים, התנהגותיים וקוגניטיביים

ילדים מחוננים מציגים מאפיינים קוגניטיביים, רגשיים, אישיותיים והתנהגותיים שונים, על כן חשוב לנהוג עמם בצורה הנכונה ביותר, זאת על מנת להתנהל מולם באופן הרצוי, למנוע מהם חוויות תסכול מיותרות ולסייע להם להצליח.

המדריך המלא >>

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו