מכון-דרור-לוגו

תפריט

חרדה חברתית אצל ילדים או מבוגרים: תסמינים ושיטות טיפול

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה חרדה חברתית?

הפרעת חרדה חברתית כרוכה בפחד עז ממצבים חברתיים בהם אחרים עשויים לשפוט את האדם לרעה. אף על פי שמקובל אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים לחוות מידת עצבנות או ביישנות כלשהי, כמו גם לחוש פרפרים בבטן לקראת סיטואציות חברתיות, מרבית האנשים המאובחנים עם חרדה חברתית הם בעלי מודעות עצמית יוצאת מן הרגיל וחווים תסמינים גופניים ופסיכולוגיים שונים, כגון בחילה, רעידות או כהות חושים, כאשר הם נמצאים סביב אנשים או מופיעים בפני אנשים.

חשוב לציין, כי המדריך המקובל לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות (DSM-5) מבחין בין מה שהיה ידוע בעבר כהפרעת חרדה חברתית כללית לבין הפרעת חרדה חברתית ספציפית, כלומר אדם החווה פחד וחרדה רק בעת שנדרש לביצוע או הופעה בפני קהל. למרבה המזל, קיימות אסטרטגיות ודרכי טיפול רבות העוזרות לילדים, בני נוער ומבוגרים לנהל את החרדה החברתית שלהם.

חרדה חברתית

האם קיימים סוגים שונים של פוביה חברתית?

כאמור, קיימים שני סוגים של פוביה חברתית, כאשר אנשים החוששים רק ממצבים ביצועיים והופעה מול קהל נוטים להיות שונים מאלה הסובלים מהפרעת חרדה חברתית כללית מבחינת הגיל בו הם חווים בפעם הראשונה התקף חרדה, התסמינים הגופניים שהם חווים והדרך בה הם מגיבים לתרפיה רגשית.

הפרעת חרדה חברתית כללית – טומנת בחובה פחדים ממרבית המצבים החברתיים והביצועיים, כולל דיבור עם דמויות סמכותיות, יציאה לדייטים וכן התחלה בשיחות ונאומים בפני אנשים. למעשה, החרדה גורמת לתחושת אי נוחות וביישנות סביב כל אדם שאינו בן משפחה או חבר קרוב והיא נחשבת לחמורה יותר מהפרעת חרדה חברתית ספציפית. כמו כן, סוג זה של חרדה חברתית מלווה לרוב בפגיעה משמעותית יותר בתפקוד היום יומי של ילדים ומבוגרים.

הפרעת חרדה חברתית ספציפית – מתארת מקרים בהם החרדה והפחד שהאדם חווה קשורים רק במצבים בהם הוא נדרש לבצע, להופיע או לנאום בפני קהל. לדוגמא, ילדים ומבוגרים עשויים לסבול מסימפטומים של פחד קהל אך לא לחוות תסמינים של חרדה בעת מפגשים חברתיים מזדמנים. יש לציין, כי סוג זה של חרדה חברתית עדיין יכול להפריע מאוד בחיי היום יום, מכיוון שהוא עשוי להגביל אנשים מלהתקדם בקריירה שלהם או מלהגיע להישגים אחרים הקשורים לביצוע והופעה בפני אנשים זרים.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

הפרעת חרדה חברתית: תסמינים וסימפטומים

התסמינים אותם חווים ילדים, מתבגרים ומבוגרים הסובלים מחרדה חברתית מתחלקים לשלוש קטגוריות:

תסמינים גופניים – הסמקה, הזעה, בחילה ורעידות

תסמינים קוגניטיביים – מחשבות ואמונות שליליות

תסמינים התנהגותיים – התנהגויות של הימנעות חברתית, ביישנות ובטיחות

ההערכה הינה כי הגורמים המובילים להפרעת חרדה חברתית כוללים שילוב של גורמים גנטיים, גורמים סביבתיים כמו למידה באמצעות תצפית, גורמים חברתיים כמו השפעות תרבותיות וכן מבנה המוח של האדם וגורמים ביולוגיים מסוימים.

יחד עם זאת, בעוד גורמים אלה עשויים לשאת בחובם סיכון להתפתחותה של חרדה חברתית אצל ילדים, לא כל ילד העונה על גורם סיכון אחד או יותר יאובחן כבעל הפרעת חרדה ספציפית זו במהלך חייו.

קבלת אבחנה של חרדה חברתית דורשת עמידה במספר קריטריונים ספציפיים אשר צריכים להתקיים בהתאם למדריך המקובל לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות (DSM-5), כאשר הפרעות קשורות אפשריות כוללות גמגום אצל ילדים ואילמות סלקטיבית.

בעוד אילמות סלקטיבית (סלקטיב מוטיזם) מתייחסת לליקוי בדיבור במצבים מסוימים, כמו ילד שמעולם לא מדבר במסגרת הגן או בבית הספר, גמגום משקף בעיות הקשורות לשטף מילולי או ליכולת לדבר ללא גמגום מול אנשים זרים.

טיפול בחרדה חברתית למבוגרים

איך להתמודד עם חרדה חברתית?

ללא קשר אם אתם חווים תסמינים כלליים או ספציפיים של חרדה חברתית, טיפול מקצועי יעיל זמין עבורכם באופן מיידי. לדוגמא, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), סוג של פסיכותרפיה המתייחסת לבעיות עכשוויות של האדם, מאתרת ומנסה לשנות את האמונות והחשיבה השליליות, יכולה להועיל מאוד לילדים, בני נוער ומבוגרים הסובלים מלחץ וחרדה.

באמצעות פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, מטופלים לומדים אסטרטגיות וטכניקות אשר יעזרו להם להתמודד עם מצבים חברתיים שונים במהלך חייהם. לאחר סיום תהליך של טיפול בחרדות בשיטת CBT, אנשים רבים הסובלים מפוביה חברתית אומרים שהטיפול שינה את חייהם, פתח עבורם דלתות חדשות וכעת הם מסוגלים לעשות דברים שמעולם לא חשבו שהם בכלל מסוגלים, כמו לנסוע לטיול מאורגן מרובה משתתפים או להופיע בפני קהל.

במקרים מסוימים, במיוחד כשמדובר בילדים, מתבגרים ומבוגרים המאובחנים עם הפרעת חרדה חברתית קשה, רופא פסיכיאטר עשוי להמליץ לנסות טיפול תרופתי לחרדה – מה שיכול לעזור להרגיע את מחשבותיהם של אנשים ולהקטין חלק ניכר מהתסמינים הגופניים של הפרעת החרדה שלהם, כמו גם לאפשר להם להתמקד בצורה טובה יותר לטפל בחרדה החברתית.

לאחר מכן, חפשו מטפלת רגשית מומלצת המתמחה בטיפול בהפרעות חרדה. חשוב לציין, כי פסיכולוגים ומטפלים רגשיים שאינם בעלי רקע מקצועי בטיפול בילדים, בני נוער ומבוגרים עם חרדה, ייתכן שלא יבינו באופן מלא את התסמינים שהמטופלים חווים והם עשויים, בטעות, להקטין או להתעלם ממה שהם מרגישים באמת.

לעומת זאת, אנשי מקצוע המתמחים בתהליך של טיפול בחרדה חברתית ואף ספציפית בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) יעבדו עם המטופלים כדי לפתח אסטרטגיות יעילות לניהול לחץ וחרדה.

בפנייתכם הראשונית לרופא המשפחה, ייתכן והוא יפנה אתכם לאיש מקצוע המתמחה בבריאות הנפש, אולם נסו להתחיל בשיתוף רופא המשפחה ברגשותיכם ובסימפטומים מהם אתם סובלים בחיי היום יום שלכם.

לאחר מכן, המשיכו בהתאם להוראותיו. חשוב לזכור כי נקיטת הצעד הראשון יכולה להטיל אימה על אנשים הסובלים מחרדה, אך בסופו של דבר אתם תשמחו על כך שחיפשתם ופניתם לעזרה מקצועית כדי להבין עם מה אתם או ילדכם צריכים להתמודד לא רק כעת, אלא גם בהמשך הדרך.

איך להתגבר על חרדה חברתית?

סוג הטיפול המומלץ לילדים, מתבגרים ומבוגרים המאובחנים עם הפרעת חרדה חברתית משתנה בהתאם לחומרת התסמינים הנפשיים והגופניים שהם חווים ולאופן בו הם מתפקדים בחיי היום יום שלהם, כאשר אורך הטיפול משתנה גם כן בהתאם למצבם הנוכחי.

בעוד אנשים מסוימים יכולים להגיב היטב ודי מהר לטיפול רגשי בחרדה חברתית ולא ידרשו לפנות לשום טיפול נוסף, אנשים אחרים עשויים להידרש לתמיכה נוספת כלשהי למשך כל חייהם. כמו כן, יש לציין כי בעת שמדובר בטיפול בהפרעת חרדה ספציפית זו, הן סוגי פסיכותרפיה שונים והן טיפול תרופתי הוכחו כיעילים.

ילדים ומבוגרים אשר החרדה מופיעה אצלם בכל סוגי המצבים החברתיים מגיבים בצורה הטובה ביותר לשילוב של טיפול תרופתי ופסיכותרפיה. לעומת זאת, טיפולים רגשיים לבדם מספיקים לעתים קרובות כשמדובר באנשים עם חרדה חברתית ספציפית בסוג אחד של ביצוע או מצב חברתי. בשל כך, במידה ועברתם אבחון מקצועי או שאתם חושדים כי אתם או ילדכם סובלים מחרדה, דעו שכיום אפשר להתגבר על זה.

דרכי טיפול בחרדה חברתית אצל ילדים

כאמור, טיפול בחרדה חברתית יכול להיערך במסגרת של פסיכותרפיה בלבד ויכול שיתקיים יחד עם טיפול תרופתי, כאשר אפשרויות הטיפול השונות כוללות גישות פסיכולוגיות המיועדות לעזור לאנשים לשנות את התנהגותם הנוכחית להתנהגות רצויה.

בעוד קיימת סטיגמה נפוצה בכל הנוגע לפנייה לפסיכולוג או רופא פסיכיאטר, מיליוני ילדים, בני נוער ומבוגרים בכל העולם נהנים מפסיכותרפיה ומפיקים תועלת רבה, כך שאין לכם סיבה לחוש ביישנות או אשמה.

כנקודת מוצא, באפשרותכם לנסות לבקש מרופא המשפחה שלכם הפניה למטפלת רגשית מוסמכת, לפסיכולוגית או למומחית אחרת בתחום בריאות הנפש. בטרם פגישתכם הראשונה עם אשת המקצוע, נסו לרשום לעצמכם מספר הערות הנוגעות למחשבותיכם ורגשותיכם, כך שתהיה לכם נקודת התחלה לדיון עמה.

זכרו כי אף על פי שזה עשוי להרגיש קשה בהתחלה וייתכן שתחושו מעט ביישנות ומבוכה, ככל שתהיו כנים יותר עם המטפלת שלכם, אך תוכלו להתקדם מהר יותר בתהליך הטיפולי ולנהל בהצלחה את החרדה החברתית ממנה הנכם סובלים.

לדוגמא, תהליך של טיפול דינמי הנערך על ידי פסיכולוג ילדים או מבוגרים מוסמך עוזר לאנשים להבין סוגיות בסיסיות המלוות אותם מתקופת הילדות המוקדמת ועשויות לתרום להופעתה והתפתחותה של הפרעת החרדה שלהם.

כמו כן, טיפול פסיכולוגי מועיל ביותר עבור אנשים המתמודדים עם קונפליקטים עמידים ובלתי פתורים המעצימים את רמת הלחץ והחרדה, כאשר מסגרת של טיפול פסיכואנליטי יכולה להועיל גם במקרים מסוימים בהם יש צורך לחקור התנגדות אפשרית של אנשים לשינוי.

הפרעת חרדה חברתית אצל ילדים

סוגי טיפול בחרדה חברתית אצל מתבגרים

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) היא בדרך כלל הגישה הטיפולית המועדפת כשמדובר בטיפול בחרדה חברתית למבוגרים, שכן סוג זה של פסיכותרפיה נועד לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות של האדם בכדי להשפיע לטובה על רגשותיו.

במקרים מסוימים, מבוגרים יכולים לעשות שימוש בטכניקות המרכזיות של CBT לשם טיפול עצמי בחרדה חברתית, כאשר אלו כוללות חשיפה, הבנייה קוגניטיבית ואימון מיומנויות חברתיות.

חשיפה ממושכת – מתבצעת באמצעות דמיון מודרך, התנסות במיצגים מסוימים ובמצבים חברתיים המתקיימים בחיים האמיתיים. במידה ואתם או ילדכם סובלים מחרדה חברתית קשה, מטפלי CBT יכולים להתחיל בחשיפה מדומיינת וככל שתתקדמו בתהליך, תעברו יחד לחשיפות גם בחיים האמיתיים.

חשוב לציין, כי העיקרון העומד בבסיסו של טיפול בחשיפה ממושכת (PE) הינו שבאמצעות תרגול והתנסות, אנשים יכולים להרגיש יותר בנוח במצבים חברתיים שלולא הטיפול הם היו נמנעים מהם במשך כל חייהם.

הבנייה קוגניטיבית – מתמקדת בתסמינים הקוגניטיביים מהם סובלים אנשים עם הפרעת חרדה חברתית, קרי, תפיסה עצמית לקויה, פחד מהערכה שלילית על ידי אנשים אחרים והטיה של ייחוס שלילי, כלומר, ייחוס תוצאות חיוביות למקריות ותוצאות שליליות לחסרונותיו של האדם עצמו. כמו כן, הבנייה קוגניטיבית כרוכה בסדרה של תרגילים אשר נועדו לזהות אמונות ומחשבות שליליות, להעריך עד כמה הן נכונות ורציונליות ולבנות מחשבות חיוביות אלטרנטיביות כדי לאתגר את מחשבותיו המקוריות של המטופל.

יש לציין, כי השימוש בהבנייה קוגניטיבית נחשב כחשוב במיוחד בעת טיפול בחרדה חברתית אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים בשל ההיבט הקוגניטיבי המשמעותי של הפרעת החרדה, זאת בהתאם למשך הזמן שאמונות בסיסיות אלו מתקיימות.

אימון מיומנויות חברתיות – כרוך בתרגילים שונים, כולל הדגמות, סימולציות, חזרות ומשחקי תפקידים שונים אשר נועדו לעזור לילדים, בני נוער ומבוגרים לסגל לעצמם התנהגויות מתאימות ולהפחית את רמת הלחץ, הפחד והחרדה שהם חווים בעת מצבים חברתיים.

חשוב להדגיש, כי לא כל המטופלים ידרשו לאימון מיומנויות חברתיות כחלק מתהליך של טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), שכן תרגילים אלה מיועדים במיוחד לאנשים המתמודדים עם ליקויים בפועל באינטראקציה חברתית ומיומנויות חברתיות, מעל ומעבר להפרעת חרדה חברתית. לעומת זאת, תחומים אשר יכולים להיות מתאימים לאימון מיומנויות חברתיות כוללים יצירת קשר עין, ניהול שיחה, אסרטיביות וניהול שיחות טלפון עם אנשים זרים.

שיטות טיפול בחרדה חברתית למבוגרים

השלבים שעליכם לעבור על מנת למצוא את שיטת הטיפול המתאימה ביותר להימנעות החברתית שלכם זהים לאלה של כל סוגי הפוביות והחרדות:

• שוחחו עם אנשים קרובים כמו רופא המשפחה שלכם על הבעיות הספציפיות שאתם או ילדכם חווים.

• מומלץ שתתחילו לספר לחברים קרובים או לבני משפחה ותבקשו מהם את תמיכתם במציאת טיפול מקצועי.

במידה והרופא או יקיריכם אינם מסוגלים להפנות אתכם למומחה בתחום בריאות הנפש, באפשרותכם לשקול חיפוש של מטפלים רגשיים ברחבי האינטרנט, כאשר אנשי המקצוע המוסמכים לטפל בחרדה חברתית כוללים בדרך כלל:

• פסיכיאטרים
פסיכולוגים מומלצים
• פסיכותרפיסטים

במידה והנכם זקוקים לטיפול תרופתי בחרדה, תצטרכו בהכרח לדבר עם רופא פסיכיאטר. לאחר שמצאתם איש מקצוע, התקשרו לקביעת פגישה עמו, בררו כמה עולה טיפול פסיכולוגי והאם העלויות מכוסות על ידי ביטוח הבריאות הפרטי שלכם או של ילדכם.

חשוב לזכור כי הפעם הראשונה בה אתם פונים לקבלת עזרה עלולה לגרום לכם לתחושת אי נוחות ולעורר חרדה בפני עצמה, אולם אתם בדרככם לעשות את הצעד הראשון הטוב ביותר עבורכם או עבור ילדכם ואתם בכיוון הנכון בדרך להקל על הפוביה החברתית ממנה אתם סובלים לטווח הארוך.

טיפול בחרדה חברתית - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בחרדה חברתית נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בחרדה חברתית בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

תסמינים של חרדה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים
נגן וידאו
Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

התמודדות עם חרדה
התמודדות עם חרדה: איך להתגבר על חרדה? שיטות מומלצות

ישנן דרכים רבות להתמודד עם חרדה. את חלקן ניתן ליישם באופן עצמאי גם במסגרת הביתית, ואת חלקן ניתן ללמוד על ידי איש מקצוע כמו פסיכולוג או מטפל רגשי. בכל מקרה חשוב לפתור את החרדה ולא להנציח אותה ולתת לה להשתלט על חיינו ולהוריד מאיכותם.

המדריך המלא >>
טיפול טבעי בחרדה ללא תרופות
טיפול טבעי בחרדה ללא תרופות: כולל תרופות טבעיות לחרדות

כדי להימנע מתלות בתרופות שאינן אפקטיביות לטווח הרחוק ועלולות להיות ממכרות, ישנן דרכי טיפול טבעיות ללא כדורים ביניהן טיפול פסיכולוגי, טיפול CBT (פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית), הומאופתיה וצמחי מרפא וכן טיפול עצמי באמצעות שינוי אורח חיים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: