טיפול רגשי למבוגרים

טיפול רגשי הינו מונח כללי המתאר טיפול בבעיות רגשיות, באמצעות שיחה עם פסיכולוגית, מטפלת רגשית למבוגרים או איש מקצוע אחר מתחום בריאות הנפש. במהלך הטיפול הרגשי, תוכלו ללמוד על מצבכם ועל מצבי הרוח, הרגשות, המחשבות וההתנהגויות שלכם. תרפיה רגשית יכולה לעזור לכם ללמוד כיצד לקחת שליטה על חייכם ואיך להגיב במצבים מאתגרים, בעזרת כישורי התמודדות בריאים יותר.

ישנם סוגים רבים של טיפולים רגשיים למבוגרים, כאשר לכל סוג גישה משלו. סוג הטיפול הרגשי המתאים ביותר עבורך תלוי מאוד במצב האישי שלך. פסיכותרפיה ידועה גם כטיפול בשיחות, טיפול פסיכולוגי, טיפול נפשי או פשוט, טיפול רגשי.

סיבות נפוצות לטיפול רגשי למבוגרים

טיפול רגשי יכול להועיל ולהיטיב עם מבוגרים הסובלים ממרבית הבעיות בתחום בריאות הנפש, כולל:

 • הפרעות חרדה, כגון הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), פוביות, הפרעת פאניקה או הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD)
 • הפרעות במצב הרוח, כגון דיכאון או הפרעת דו-קוטבית
 • התמכרויות, כגון אלכוהוליזם, תלות בסמים או הימורים כפייתיים
 • הפרעות אכילה, כגון אנורקסיה או בולימיה
 • הפרעות אישיות, כמו הפרעת אישיות גבולית או הפרעת אישיות תלותית
 • סכיזופרניה, או הפרעות אחרות הגורמות לניתוק מהמציאות (הפרעות פסיכוטיות)

אנשים נוספים יכולים להפיק תועלת וליהנות מיתרונותיו הרבים של הטיפול הרגשי. מטפלים רגשיים יכולים לעזור לכם בהתמודדות עם טווח רחב של מתחים וקונפליקטים אשר עשויים להשפיע על חיי היומיום שלכם ושל משפחתכם. להלן מספר דוגמאות בהן טיפול רגשי למבוגרים יכול לעזור לכם:

 • לפתור קונפליקטים עם בן/בת הזוג שלכם או עם מישהו אחר בחייכם
 • להקל על חרדה או לחץ עקב עבודה, לימודים או מצבים אחרים
 • להתמודד עם שינויים גדולים בחיים, כגון גירושין, מוות של אדם אהוב או אובדן מקום עבודה
 • ללמוד לנהל תגובות לא בריאות, כגון זעם בנהיגה או התנהגות פאסיבית-אגרסיבית
 • להשלים עם בעיה בריאותית מתמשכת או חמורה, כגון סוכרת, סרטן או כאבים כרוניים לטווח ארוך
 • להתאושש מהתעללות פיזית או מינית, או מעדות לאלימות
 • להתמודד עם בעיות מיניות הנובעות מסיבה פיזית או פסיכולוגית
 • לישון טוב יותר, במידה ואתם מתקשים להירדם או סובלים מנדודי שינה

במקרים רבים, טיפול רגשי למבוגרים יכול להיות יעיל כמו טיפול תרופתי, כגון תרופות נוגדות דיכאון. יחד עם זאת, בהתאם למצב הנפשי הספציפי שלכם, ייתכן ותרפיה רגשית בלבד לא תספיק כדי להקל את התסמינים והבעיות הרגשיות שאתם חווים. לכן, כבר בתחילת התהליך, התייעצו עם מטפלת רגשית למבוגרים, האם תזדקקו לפנות גם לפסיכיאטר מבוגרים או לטיפולים אחרים במקביל.

באופן כללי, יש מעט סיכון בתהליך של טיפול רגשי. מכיוון שהוא יכול לחקור רגשות וחוויות כואבות, אתם עשויים להרגיש לעתים לא בנוח מבחינה רגשית. יחד עם זאת, ניתן למזער סיכון זה על ידי פנייה למרכז לטיפול רגשי המיומן בעבודה עם מבוגרים, שיכול להתאים עבורכם את סוג הטיפול הרגשי ומטפלת רגשית מומחית לעבודה עם מבוגרים. כישורי ההתמודדות שתלמדו יוכלו לעזור לכם לנהל ולכבוש את הרגשות השליליים והפחדים שלכם.

סוגי טיפול רגשי למבוגרים

ישנם מספר סוגים יעילים של תרפיה רגשית למבוגרים, כאשר חלקם עובדים טוב יותר מאחרים בעת טיפול בבעיות רגשיות והפרעות נפשיות מסוימות. במקרים רבים, מטפלים רגשיים משתמשים בשילוב של מספר טכניקות וגישות שונות במהלך הטיפול. מטפלת רגשית למבוגרים מיומנת תשקול את מצבכם והעדפותיכם האינדיבידואליות כדי לקבוע איזה סוג של טיפול רגשי עשוי להיות הכי טוב בשבילכם.

בעוד קיימים סיגים רבים של טיפולים רגשיים, ישנן טכניקות מסוימות של פסיכותרפיה אשר הוכחו כיעילות מחקרית עבור טיפול בבעיות רגשיות אצל מבוגרים:

 • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), העוזר לזהות אמונות והתנהגויות שליליות ולא בריאות ולהחליף אותן במחשבות והתנהגויות בריאות וחיוביות יותר
 • טיפול התנהגותי-דיאלקטי (DBT), סוג של CBT, המלמד מיומנויות התנהגויות שיעזרו לכם להתמודד עם לחץ וחרדה, לנהל את הרגשות שלכם ולשפר את מערכות היחסים שלכם בן/בת הזוג שלכם ועם אנשים אחרים
 • טיפול קבלה ומחויבות (ACT), העוזר להיות מודע ולקבל את המחשבות והרגשות שלכם ולהתחייב לבצע שינויים מתבקשים, כמו גם מגביר את היכולת שלכם להתמודד ולהסתגל לסיטואציות חדשות
 • טיפול פסיכולוגי פסיכודינמי ופסיכואנליטי, המתמקדים בהגברת המודעות שלכם למחשבות והתנהגויות לא מודעות, פיתוח תובנות חדשות לגבי המניעים שלכם ופתרון קונפליקטים
 • פסיכותרפיה בינאישית (IPT), המתמקדת בבעיות במערכות היחסים הנוכחיות שלכם עם אנשים אחרים, זאת כדי לשפר את הכישורים הבינאישיים שלכם. כלומר, כיצד אתם מתייחסים לאנשים אחרים בסביבתכם, כגון בני משפחה, חברים ועמיתים ללימודים או עבודה
 • פסיכותרפיה תומכת, המחזקת את יכולתכם להתמודד עם לחץ, חרדה ומצבים קשים אחרים

פסיכותרפיה מוצעת בפורמטים שונים, כולל טיפול פרטני, טיפול זוגי, טיפולי משפחתי או טיפול קבוצתי. כמו כן, טיפול רגשי יכול להיות יעיל ולהיטיב עם אנשים מכל קבוצות הגיל.

טיפול רגשי למבוגרים

טיפול רגשי למבוגרים – איך מתחילים?

במידה והחלטתם שהגיע הזמן לפנות לקבלת טיפול רגשי, להלן הצעדים הראשונים שעליכם לנקוט כעת:

 • למצוא מטפלת רגשית למבוגרים. קבלו המלצות מרופא המשפחה, מביטוח הבריאות הפרטי, מחברים או ממקור מהימן אחר. מעסיקים רבים מציעים כיום שירותי ייעוץ פסיכולוגי או מציעים לעובדיהם פוליסות בריאות פרטיות הכוללות החזרים בגין טיפולים רגשיים. בנוסף, תוכלו לחפש ולמצוא מרכז לטיפול רגשי בעצמכם, למשל, על ידי חיפוש באינטרנט.
 • להבין את עלויות הטיפול. במידה ויש לכם ביטוח בריאות פרטי, בדקו איזה כיסוי הוא מציע עבור טיפולים רגשיים. ביטוחי בריאות מסוימים מכסים רק מספר מסוים של מפגשים בשנה. כמו כן, שוחחו עם המטפלת שלכם על גובה ואפשרויות התשלום.
 • לסקור את דאגותיכם. בטרם הפגישה הראשונה שלכם, חשבו על אילו נושאים וסוגיות הייתם רוצים לעבוד במהלך הטיפול. בעוד אתם יכולים לחשוב על כך יחד עם המטפלת הרגשית שלכם, קחו לעצמכם מעט זמן לסדר את מחשבותיכם מבעוד מועד. זו יכולה להיות נקודת התחלה טובה עבורכם.

כיצד להעריך מטפלת רגשית למבוגרים?

בשיחת הטלפון הראשונה, בטרם תפגשו את המטפלת, בדקו את הרקע המקצועי, השכלתה האקדמית והסמכתה בטיפול רגשי. כאמור, מטפלת רגשית הינו מונח כללי מאוד שאינו מתאר הגדרת תפקיד או מהווה אינדיקציה להשכלה, הכשרה או רישיון מסוימים.

מטפלים רגשיים מיומנים יכולים לשאת במספר תארים שונים בעבודתם, בהתאם להשכלתם, הכשרתם והתמחותם המקצועית. מרבית המטפלים הינם בעלי תואר שני עם הכשרה ספציפית בטיפול רגשי ובייעוץ פסיכולוגי. רופאים המתמחים בבריאות הנפש, פסיכיאטרים, יכולים גם להנפיק מרשם לתרופות, בנוסף למתן טיפול רגשי.

דוגמאות נוספות למטפלים רגשיים בעלי הכשרה בתחום בריאות הנפש כוללות פסיכולוגים (טיפול פסיכולוגי), פסיכותרפיסטיות CBT (טיפול קוגניטיבי-התנהגותי), מטפלות בהבעה ויצירה (טיפול רגשי באומנות), מטפלות במוסיקה (טיפול רגשי במוסיקה) ומטפלות במשחק (טיפול רגשי במשחק).

וודאו שהמטפלת הרגשית שתבחרו עומדת בדרישות ההסמכה והרישוי של התחום הספציפי בו היא עוסקת. המפתח עבורכם יהיה למצוא מטפלת מיומנת שתוכל להתאים את סוג הטיפול הרגשי על פי הצרכים האינדיבידואליים שלכם.

למה תוכלו לצפות בפגישה הראשונה שלכם עם מטפלים רגשיים?

במהלך המפגש הראשון שלכם, המטפלת הרגשית בדרך כלל תאסוף מידע עליכם ועל הצרכים שלכם. כמו כן, ייתכן שתתבקשו למלא טפסים אודות מצב בריאותכם הגופנית והנפשית בהווה ובעבר. עשוי לקחת למטפלת מספר פגישות כדי להבין היטב את מצבכם ודאגותיכם ולקבוע מהו סוג הטיפול הרגשי או דרך הפעולה הטובה ביותר עבורכם.

המפגש הראשון מהווה גם הזדמנות נפלאה כדי לראיין את המטפלת הרגשית ולראות האם גישתה המקצועית ואישיותה הולכים לעבוד בשבילכם. וודאו כי אתם מבינים באיזה סוג טיפול רגשי יעשה שימוש, מהן המטרות הטיפוליות שלכם, מהו אורך כל מפגש וכמה מפגשים ייתכן שתצטרכו.

אל תהססו לשאול שאלות בכל עת במהלך הפגישה. במידה ואינכם מרגישים בנוח עם המטפלת הרגשית הראשונה שאתם נפגשים עמה, נסו מרכז לטיפול רגשי אחר. התאמה טובה עם המטפלת שלכם היא קריטית ביותר כדי שהטיפול בבעיות הרגשיות יהיה יעיל. תהליך של טיפול רגשי לילדים, מתבגרים ומבוגרים כולל פגישה אחת לשבוע, לעתים שתיים, כאשר כל פגישה נמשכת כ-50 דקות.

תהליך של טיפול רגשי

במרבית סוגי הטיפולים הרגשיים, המטפלת שלכם תעודד אתכם לדבר על מחשבותיכם ורגשותיכם ועל הסוגיות שמטרידות אתכם. במידה ואתם מתקשים להיפתח ולדבר על הרגשות שלכם, אל תדאגו. המטפלת הרגשית תעזור לכם לרכוש יותר ביטחון ונוחות ככל שעובר הזמן.

טיפול רגשי למבוגרים כרוך לעתים בדיונים רגשיים אינטנסיביים, ואתם עלולים למצוא את עצמכם בוכים, מתרגזים או אפילו מתפרצים מזעם במהלך פגישה. אנשים מסוימים אף עשויים להרגיש מותשים פיזית לאחר המפגש. זהו תפקידם של המטפלים הרגשיים לעזור לכם להתמודד עם רגשות ותחושות אלו במהלך הטיפול.

במרבית סוגי הטיפול הרגשי, המטפלת שלכם עשויה לבקש מכם להכין "שעורי בית", כלומר, פעילויות או תרגילים הנבנים על בסיס מה שלמדתם במהלך הפגישות הרגילות שלכם. בחלוף הזמן, תגלו כי לדון על דאגותיכם יכול לעזור לשפר את מצב הרוח שלכם, לשנות את האופן בו אתם חושבים ומרגישים לגבי עצמכם וכן לשפר את יכולתכם להתמודד עם בעיות רגשיות שעלולות להופיע במהלך החיים.

זכרו כי למעט נסיבות נדירות וספציפיות מאוד, שיחותיכם עם מטפלים רגשיים הן חסויות לחלוטין. יחד עם זאת, מטפלת רגשית עלולה להפר את הסודיות המקצועית אם וכאשר קיים איום ממשי ומיידי על הבטיחות שלכם או של מישהו אחר, או כאשר נדרש על פי החוק לדווח על חששות מסוימים לרשויות החוק. מרכז לטיפול רגשי יכול לענות על שאלותיכם בנושא סודיות מקצועית כבר בשיחת הטלפון הראשונה שלכם.

כמה זמן נמשך טיפול רגשי?

מספר הפגישות הנדרשות לטיפול בבעיות רגשיות אצל מבוגרים, כמו גם התדירות בה אתם צריכים לראות את המטפלת הרגשית שלכם, תלוי במספר גורמים. ראשית, יש להבין מהו מצבכם הספציפי, מהי חומרת התסמינים שמהם אתם סובלים וכמה זמן הנכם חווים תסמינים אלו או מתמודדים עם המצב שלכם. שנית, הצלחת הטיפול הרגשי תלויה במהירות בה אתם מתקדמים, כמה מתח אתם חווים, באיזו רמה הבעיות הרגשיות פוגעות בחיי היומיום שלכם, כמה תמיכה תקבלו מבני משפחה ואחרים במהלך הטיפול וכן במגבלות הנובעות מעלויות וביטוחים.

במקרים רבים, עשויים לעבור רק מספר שבועות עד שהטיפול יעזור לכם להתמודד עם מצבים קצרי טווח. יחד עם זאת, תרפיה רגשית עשויה להימשך שנה ויותר במידה והנכם סובלים מבעיות רגשיות או הפרעות נפשיות ארוכות טווח. חשוב לזכור, כי פסיכותרפיה עשויה שלא לרפא את מצבכם או לגרום למצב לא נעים להיעלם כלא היה, אולם מטפלת רגשית מנוסה יכולה לתת לכם את הכוח להתמודד בצורה בריאה ולהרגיש טוב יותר עם עצמכם ועם חייכם.

טיפול רגשי למבוגרים – המלצות וטיפים

בעת טיפול בבעיות רגשיות במבוגרים, יש מספר צעדים שיעזרו לכם להפיק את המירב מפסיכותרפיה ויתרמו להצלחת התהליך. להלן מספר דוגמאות שכדאי לכם לנסות:

 • וודאו שאתם מרגישים בנוח עם המטפלת הרגשית שלכם. במידה ולא, חפשו בהקדם מטפלת אחרת שעמה אתם מרגישים יותר בנוח.
 • גשו לטיפול כשותפות. טיפול רגשי יעיל ביותר כאשר אתם משתתפים פעילים ושותפים בקבלת החלטות. וודאו שאתם והמטפלת שלכם מסכימים על הנושאים העיקריים ועל דרכי ההתמודדות עמם. כמו כן, תוכלו לקבוע ביחד יעדים ולמדוד את ההתקדמות שלכם לאורך זמן.
 • היו פתוחים וכנים. הצלחתה של תרפיה רגשית תלויה בנכונות שלכם לשתף את מחשבותיכם, רגשותיכם וחוויותיכם וכן לשקול תובנות, רעיונות ודרכי פעולה חדשים להתמודדות עמם. במידה ואתם לא ששים לדבר על נושאים מסוימים עקב רגשות כואבים, מבוכה או חששות מתגובת המטפלת שלכם, יידעו אותה על כך בהקדם.
 • היצמדו לתכנית הטיפול שלכם. במידה והנכם מרגשים עצובים או חסרי מוטיבציה, זה עשוי להיות מפתה לדלג על מפגשים. נקיטה בפעולה זו עלולה לשבש את ההתקדמות שלכם בתהליך, לכן נסו להשתתף בכל המפגשים וחשבו מבעוד מועד על מה אתם רוצים לדון במהלכם.
 • אל תצפו לתוצאות מיידיות. טיפול בבעיות רגשיות יכול להיות כואב ועשוי לדרוש מכם עבודה קשה וממושכת. ייתכן שתזדקקו למספר מפגשים בטרם תתחילו לראות ולהרגיש שיפור בחייכם.
 • עשו את שעורי הבית שלכם בין המפגשים. מטפלים רגשיים רבים יבקשו מכם לתעד את מחשבותיכם ביומן או לבצע פעילויות אחרות מעבר לפגישות הטיפוליות שלכם. עקבו אחר הוראותיהם, שכן מטלות ושעורי בית אלו יכולים לעזור לכם ליישם בחייכם האמיתיים את שלמדתם במהלך הטיפול.
 • מרגישים שהטיפול לא עוזר ? דברו עם המטפלת שלכם. במידה ואינכם מרגישים שאתם מפיקים תועלת מהטיפול לאחר מספר פגישות, דברו על כך עם המטפלת שלכם בהקדם. אתם עשויים להחליט יחד לבצע שינויים מסוימים או לנסות סוג טיפול רגשי אחר שיכול להיות מתאים יותר עבורכם.

טיפול רגשי למבוגרים – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול הרגשי נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול רגשי למבוגרים בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.



אבחון וטיפול בדיסגרפיה וקשיי כתיבה אצל ילדים ומבוגרים

תוכן דיסגרפיה – הקדמה כיצד דיסגרפיה באה לידי ביטוי ? סימנים ותסמינים נפוצים של דיסגרפיה אילו ילדים נמצאים בסיכון מוגבר לדיסגרפיה ? טיפול בדיסגרפיה וקשיי כתיבה אבחון דיסגרפיה מיתוסים שכיחים על דיסגרפיה אסטרטגיות עבור מורים שעובדים עם תלמידים הסובלים מדיסגרפיה דיסגרפיה – סיכום דיסגרפיה – הקדמה דיסגרפיה הינו תפקוד לקוי…

איך לטפל בחרדה? שיטות טיפול עצמי בחרדה

כאשר חווים חרדה או לחץ, אסטרטגיות אלו תעזורנה לנו להתמודד

איך להתמודד עם דיכאון וחרדה?

תוכן עניינים דיכאון – הקדמה סימנים וסימפטומים של דיכאון מה ההבדל בין לחץ, חרדה ודיכאון? דיכאון – סיכום דיכאון – הקדמה דיכאון משפיע על אנשים מכל הגילאים, כאשר אחד מכל שמונה גברים ואחת מכל ארבע נשים חווים דיכאון בשלב כלשהו בחייהם. בכל עת, 6% מהמבוגרים בעולם מדוכאים. בנוסף, 6-7% מבני…